Karşı cinsle tokalaşmak haram mı?

Karşı cinsle tokalaşmak haram mıdır? Bu konuda çok sıkıntılıyım normalde erkek elini uzatır kızlar bana uzatıyor

0|0
15|15

En İyi Kız Görüşü

• Sende basini eğ anlarlar

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Valla karşımdakinin niyetine bağlı dün bir arkadaşım vardı bir süredir görmediğim beni görünce nası sarıldı direk :) şimdi kalkıp onun kalbini nası kırıyım yok ben sarılmıyom falan. Ama çok samimi yakın değilsem kadın tokalaşmadan veya el uzatmadan bişey yapmam ki bunun doğru doğru olduğuna inanıyorum. Kadın el vermenden erkek bişey yapmaz. Edep kuralıdır.

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• tokalaşmaktan oldukça sakının haram diye fetva veremem lakin uygun görülmüyor onu biliyorum

0|1
    0|0
  • Haram ama ben tokalaşıyorum yani karşımdaki el uzatınca o an insan ne diyebilir yok ben tokalaşmam haram diyemez ki.
    Ben demem açıkçası.

0|0
    0|0
    • memnun oldum diyorum eli havada kalıyor kimsede saygısızlık olarak algılamadı aksine saygı duydu

• İyice abartın yakında karşı cinsin yanından geçmek günah mı diye sorucaksınız

1|2
    0|0
    • Ne abartısı ya, herşey bu küçük şeylerle başlamıyor mu zaten

• Senin için kötü olduğu için içindeki pislikten böyle düşünüyosun

• Hiç alakası yok

• Kesinlikle haram dokunamazsin bu her iki cins icinde gecerli

0|1
    0|0
  • Haram uzatanin eline dokunma helalin değil haram ve nikah düşüyor sonuçta

0|1
    0|0
  • Haram derecesini bilmiyorum ama günah, ben tokalaşmıyorum.

0|1
    0|0
  • Caiz degil evet. Tokalasmaman daha dogru.

0|1
    0|0
  • Hayır aesdfd

0|0
    0|0
  • Öf saçma sapan şeyler

0|1
    0|0
  • Of sacmalamayin..

0|1
    0|0
  • haram kiz napion de 😂😂

0|1
    0|0
  • malesef evet

0|0
    0|0
  • Hayır.

0|1
    0|0
  • din saçmalıklarını bırakın artık be

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Bu konuda helal mi haram mı tartışması oldukça ufak ve eve kapanık ya da kapanacak bir grubun tercihidir. Olabilir , insanlar inançlarında bunu da taşıyabilirler ama kendi inanç sistemlerini böyledir nikah düşer düşmez ıvır zıvırları ile yayma hakları yoktur.

Ancak sosyal hayat ve iş hayatında bu tarz tutumlar , kendi fikrini karşısındakine dayatmak ve güç durumda bırakmak olur. En son örneğini İran bayan dışişleri temsilcisi türk dışişleri temsilcisine elini çekince gördük , dünyayı tebessüm ettiren garip görüntüler oluştu. Oysa bunun islamla da alakası sıfırdır.

Görgü kurallarına göre ise , karşılaşan ya da tanıştırılan karşı cinsten iki insandan ; önce bayan tokalaşma amaçlı olarak elini uzatmalıdır, erkek bunu beklemeli ve kendi elini uzatmaktan kaçınmalıdır. Bayan elini uzatırsa da nazikçe bir tutuş ile tokalaşmayı gerçekleştirip saygı dolu cümleler eşliğinde eli serbest bırakmalı, bunun süresi de 5 saniyeyi geçmemeli , eli esir etmemelidir. Diğer yandan , bayanı tokalaşmaya zorlayacak şekilde el uzatıp israrla asılı bekletmek de hoş olmayan bir diretme tipidir.

1|0
    0|0
    • İslamla alakası yok ne demek ya, her konuda ciddi ciddi uzun uzun cevaplar yazıyorsun da bari bilmediğin konularda yazma veya inanmadığın bir inancın doğrularını yanlışa çevirme kafana göre.

• Zaten biz yalnızca Kuran müslümanıyız diyenlerden çıkıyor hep böyle fikirler. En iyisi dediğini yapmak diyorum bazen, isteyen istediğine inansın. Ama inanan insan da inancının gereğini yerine getirsin ya hu. Dikte etmekmiş, ne alakası var ki duyarlılık sahibi insan için normal bir şey bu.

• İman ve inanç ispat gerektirmeyen şahsi işler , önce de dediğim gibi... Böyle kaçınmalarla da daha bir iman point gelmiyor , ister bu kaçınan kendi gibi insanların olduğu grup içinde yaşasın ister dışındaki bir dünyada ; değişen bir şey yok. Böyle şartlı ibadet tarzı da yok. Var deyip Kuran dışında bin türlü yoruma açık fikir ve hadislerle de inanç daha bir yoluna girmiyor, zira kafasına uygun laf seçmek de onları sıralayanların işi ve istedikleri de sorgusuz sualsiz kendi sözlerine biat ; ya da kafir ilan edilmesi an meselesi..
      Yani olmadığı halde İslama bir de Aforoz mevkii sokar , korkutur samimi insanları bu kendini sahabe sanan ama bir ayet okuyamayıp uyduran kopyalayan ucubeler...

Ben olamazz demiyorum, kendi bilir ne yapacağını ama dünyaya da bunu dayatamaz, sınır da budur konunun ; usulünü ve gereğini de ilk yazımda açıkladım zaten

• çözümü buldum ben kız elini uzatmazxsa ben de elimi uzatmıyorum, sonra da tip tip bakıyorlar da olsun

0|1
    0|0
  • ulan sizin sayenizde ülkenin ateist nufusu arttı sagolun :D :D :D

0|1
    0|0
    • Edepsiz olmak isteyene bahane çok

• sözünü geri al ve utan bence. benim için güzel olan bir şey ateizm sence kötü olabilir. ben sna küfür mü ettim sizin sayenizde ateizminde arttıgı bilimsel bir gerçek din böyle anlatıldıkça arttı çünkü okudugum son araştırmalar böyle diyor. velhasıl sözünü geri al agır bir döz aksi durumda kendine etmiş olacaksın bu küfürü

• özür dilemedin kötü söz sahibinindir kendi kendine küfür etmende acınası bir durum senin adına üzüldüm

• Hey allahım...

0|1
    0|0
  • Ne boş insanlar var yaa! Karşı değil, bir cins olduğundan şüphelendiğim insanlar var.

0|2
    0|0
    • Büyü de gel

• Sizinle yüz yüze de konuşabilirim ama şu sorduğunuz sorudan IQ seviyeniz gayet belli. Siz belki yaşça büyük olabilirsiniz ama, nüfusa geçtiğiniz tarih benim akıl yaşımdan en az elli yıl geride. Buna da hiç darılmayın haa, üzülürüm bak sonra..
      Ve Franz Kafka'nın çok sevdiğim bir sözü vardır sizin gibiler için; "BEYİNLERİMİZ SAVAŞSIN İSTERDİM, AMA GÖRÜYORUM Kİ SİZ SİLAHSIZSINIZ BAYIM."

• İnancın olmadığın için inançlı insanların sorularını, duyarlılıklarını anlamaman normal. Ama bununla IQ seviyesi ölçülmez abisi. Önce insan olmayı öğren internetten bulduğun cümleciklerle tatmin olma, ille bir üstün meziyetin olduğunu düşünüyorsan kendi kelimelerin olsun hayatta tamam mı? Hadi git şimdi

• Tokalaşınca ne oluyor? İki insan gibi tokalışıyorsun ne var bunda?

0|1
    0|0
    • Herşey öyle başlıyor, duyarlılık.

• İlişkiye girmek bile haram değil. Sevaptır.

0|1
    0|0
  • Hayır değil.

0|0
    0|0
  • 😂haram asns

0|0
    0|0
  • çok saçma bişey birisinden de şey duydum tokalaşınca abdest bozulurmuş böyle saçma şey mi olur ya

0|1
    0|0
    • Tokalasinca abdestin bozulmasi hanefi mezhebinde degil galiba safilerde

• Bizde var mi boyle birsey

• Hanefi mezhebinde yok

• Senin niyetine bağlı.

0|1
    0|0
  • Haram olarak biliyorum. Ama niyetlere göredir.

0|0
    0|0
  • Haram degil bnce

0|0
    0|0
  • Evet haram bende bu konuda çok muzdaribim

0|0
    0|0
Yükleniyor...