Sigara haram mı? Haram değil mi?

Sigara haram mı? Haram değil mi? Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda?

0|0
5|9

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Sigara haram değil mekruhtur.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Haram degil

0|0
    0|0
  • vücuduna zarar veren herşey haram... sigara da bir tür yavaş inihar

0|0
    0|0
  • haram olan o kadar şey aleniyken sigara o denli dert olmasa gerek,)

0|0
    0|0
  • Haram değil

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• İnsan bedenine zarar veren her şey haramdır önceden sigaranın sağlığa etkisi tam bilinmediğinden mekruhtu günümüzde zararları bilindiğinden haram ayrıca kul hakkı yeme boyutu da var. İçtiğin sigara ile başkasını da zehirlediğinden, ailenin rızkını harama harcadığından dolayı ve bunun gibi bir çok örnek verilebilecek durumdan dolayı Kul hakkı yendiğinden günah

0|0
    0|0
    • Kimi alim haram diyor kimisi mekruh diyor
      Ben kullanmıyorum Ama Allah ın açıkça haram demediği birşeye haram demek yanlış diye düşünüyorum

• Birincisi alim dediğin insan kim hoca ile alimi karıştırma ikincisi baştada dedim eskiden sigaranın vücuda sağlığa zararı bilinmediğinden boş meşkale, uğraş olarak bilindiğinden mekruh deniyordu ama gnümüzde sigar kesin ve net olarak insan bedenine, sağlığına hasar veriyor hatta ölümlerde büyük etken oluyor dendiğinden kesin ve net mekruh olduğu söylenebilir ayrıca ölüme sebebiyet veren sağlığı etkiliyen bir alışkanlık başka insanlarında etkilenmesine sebebiyet verdiğinden Kul hakkına girmiş sayılıyor hatta bana göre cinayet bile sayılmalı yuh abarttın dersen eğer eskiden insanlar birisini yavaş yavaş ölsün kimse anlamasın diye zehirlermiş zehirin etkisiyle o kişi yatağa düşer gün geçtikçe erir sonrada vefat edermiş sigarada aynı işi yapmıyormu sen evde sigara içsen çocuğun ve eşin bundan dolayı etkilenip hastalanmayacakmı bağışıklık sistemi çökmeyecek mi kansere yakalanma riski artmayacak mı

• Haram yasaklı olması demektir yani bir nevi banned list. İnsan vücuduna zarar veren herşey teknik açıdan haramdır.

0|0
    0|0
  • insana zarar verdiği halde haram olmayan her şey mekruhtur sigara gibi.

0|1
    0|0
  • vucüduna zarar verdiğin için evet haram

0|0
    0|0
    • Ben kullanmıyorum Ama Allah ın açıkça haram demediği birşeye haram demek yanlış diye düşünüyorum

• sanırım yeterince açıkladım bunu istediğin gibi inanmak ya da inanmamak sana kalmış

• insana zarar veren her şey haramdır. Sen düşün.

0|0
    0|0
    • Ben kullanmıyorum Ama Allah ın açıkça haram demediği birşeye haram demek yanlış diye düşünüyorum

• Vücut senin değil emanete zarar vermek haramdır.

0|0
    0|0

• İçmediğimi daha önce de belirtmiştim

• Kardeş misal olarak söyledim anla iste

• şöyle düşün sağdaki melek mi yazıyor soldaki melek mi?

0|0
    0|0

• harama yakım hekruh yazar fıkıh kitaplarında. ama buda az birşey değildir. ayrıca dolaylı olarak başkasıan eza, israf, sağlık emanetine hıyanet gibi başa günahlara sebep olur. haram demesekte şunu diyebilriz soldaki melek yazar.

• Olabilir

• Kendine zarar veren her madde haram

0|0
    0|0

Yükleniyor...