Toplum baskısı altında kalanlardan mısınız?

TOPLUM BASKISI ALTINDA KALANLARDAN MISINIZ ?
Tüm dünya toplumlarında geçerli ahlak kuralları vardır. Ancak ülkemizde amacına hizmet etmeyen, artık sadece gelenekselleşmiş saçma sapan kurallar var. Siz en çok hangi konuda baskı altında kalıyorsunuz?

2|1
11|15

En İyi Erkek Görüşü

• Bir baskı altında kalmıyorum diyebilirim , sadece insanların benden beklentileri var. Bu beklentiler için de onları suçlamıyorum. Hayat kısaca.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Toplum baskisi doguya gidilcikce daha cok artiyor. Ben Batida oldugum icin burada oyle seyler pek gorulmez sadece ailenin koruma ic gudusu ile yaptigi baski var. Erkeklerle konusmamak acik sacik giymemek gec saatte eve gelmemek gibi :D

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Genelde ben topluma baski yapiyrm

1|0
    0|0
  • Toplum düşmanı birisi olarak her kuralı sorgular begenmedigimi elimin tersiyle iterim. Bu toplum beni fazlasiyla irite ediyorken bir de kurallarna biat etmek mi? O ancak zihinsel kölelerin işidir. Özgür ruhların değil.

1|0
    0|0
  • kadın için cinsel özgürlükten dem vuruyorsun herhalde. ancak aynaya bir baksın bakalım, türk kadını, o cinsel özgürlüğü kendisi taşıyabilecek mi? ben hiç sanmıyorum... ben o potansiyeli, talep edenden beklemediğim için toplumdan da beklemiyorum ve bu yüzden bu talebin yanlış ya da haksız olduğunu düşünüyorum. sizin talep etmeniz gereken resmi nikahla bir bağlayıcılık bulunan bir şekilde onurunuzdan hiçbir kaybınız olmadan bir erkekle var olabilmek olmalıydı. yani türk kadınının cinsel özgürlüğe ihtiyacı yok, karşı cinslerindeki bu serbestliği eşit şekilde indirgemeye ihtiyaçları var. yoksa tüm yollarla kaybeden her zaman kadın ve doğuracağı gayri meşru çocukları olur...

ilk okuduğunda şahsımı şeriat isteyen biri gibi algılama potansiyeline sahip bireyler için söyleyeyim, ben tüm dinlere eşit ve çok uzak mesafedeyim.

1|0
    0|0
    • Öncelikle ben feminist değilim bu bilinsin. . Bahsettiğim toplum baskısı sadece kadınlar açısından değil. Paylaştığım yazı bir örnek ona takilmayin. Ben doğu da yaşıyorum. Ailedeki tek açık benim. . Uzun yıllardır kapanmam için baskı görüyorum tüm toplumdan. Açığım dedigime bakmayın bir çok basortusunn altında tayt giyen kızdan daha kapalı giyinirim. Bin rağmen beni olduğum gibi kabul edemiyorlar.. Bu ülkede yıllardır başörtülü kadınlara haklar getirilmeye çalışılıyor. Peki bu başörtülü kızların büyük bir cogunlugunun kendi seçimi olmadığını biliyor muyuz? Başörtüsü artık ilkokula kadar indi. . Baskıcı gelenekçi zorba topluma da gün doğdu. Kızlar artık yedi yaşına kadar yaşıyor cocuklugunu. . Okulun on iki yıl zorunlu olması falan da hikâye.. Ilkokul zaten olmuş dört yıl. O dört yıldan sonra acikortaokula kayıt yaptirdin mi çocuğu okula gönder meye gerek kalmıyor. Kimsede peşine düşüp bu çocuğu neden örgün öğretimden aldınız demiyor.. on iki hatta bazen on yasinda bile evlendiriliyor

• Ne yazıkki on beş yaşındayken yani yapabilecek hicbiseyim yokken liseden alındım. . Acikogrwtimden bitirdim ama ışte hayat şartları. Üniversite sınavına hazirlanamadim bile. O fırsatı vermediler. Şimdi nisanliyim, kendi arzumla istediğim kişiyle nisanlandm üstlerinde baskı kurarak, doğru kişi karşıma çıktı ışte dir ettim aldım onu. . ☺ bu yaz evleniyorum. Evlenirken okumaya kararlıyım. Kendisi de büyük destek cim.. bu yıl elimdeki bütün bilgi birikimiyle sınava girdim ortalama sayılacak bu puan aldım. . Bu yaz istediğim bölüm içi tercih yapacam

• efferim, yolun açık olsun.

• Herkes bu baskının altında kalır önemli olan bunun altından kalkabilmek. bir çok kadında erkekte bu saydığın şeyi benimsemiş ve sevmese bile sevmek zorunda kalmış. Sen erkeğe bakışında altından kalkabildinmi bunun öncE onu söyle burda konuşmakla olmuyorr

1|0
    0|0
  • Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız

1|0
    0|0
  • yok değilim deliyim ben kimse bulaşmaz bana

1|0
    0|0
  • Yo yo yo. Onlar ne bilecek, büzzüğüm bilircilerdenim.

1|0
    0|0
  • altında değil üstünde kalıyorum ben

1|0
    0|0
  • Herkes toplum baskısı altına alanlardandır. Bunu unutma

1|0
    0|0
  • Evet baskı altındayım

1|0
    0|0
  • Hayir

1|0
    0|0
  • Her konuda :'(

1|0
    0|0
  • yooo neden kalalım

1|0
    0|0
  • insan olarak hepimiz toplum baskısı altında yaşıyoruz..
    sadece kadınlar olduğunu düşünüyorsan bence yanılıyorsun.. onlar yani kadınlar bundan çok memnunlar..
    bakınız medyadaki bazı yazar ve çizerlere; kadınlar nasıl dövülür nerelerine vurulur bunların fetvasını veriyorlar.. hatta kocasına arkadaşını öneren kadınlar varken erkekleri suçlamaz doğru olmaz..

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Toplumun dayattıklarını kabul etmek yerine düşünerek ve sorgulayarak bir şeylere ulaşmayı tercih ediyorum.
    Çocukluğumda toplumdan beynime işleyen bir kaç şey oldu ne yazık ki, onları da büyüdükçe atıyorum beynimden.

1|2
    0|0
  • Pek değil

1|0
    0|0
  • Elalemin canı cehenneme diyerek yaşayanlardanım 🙄

1|0
    0|0
  • hiç toplum baskısı yaşamıyorum :)

1|0
    0|0
  • asla kalmadım kalmam da toplum baskısı zerre umrumda değildir ben kendi doğrularıma göre yaşadım hep

1|0
    0|0
  • herkesin illa ki belli noktalarda baskıya uğradığı anlar var

1|0
    0|0
  • Değilim

1|0
    0|0
  • yeaa

1|0
    0|0
  • Anneden kalan bir sey heralde buyuklerimden cok ama cok cekiniyorum bir yas fark olsa bile 😕

1|0
    0|0
  • Sevgilimle birlikte yasayarak toplum baskısına karşı gelenlerdenim..

1|1
    0|0
Yükleniyor...