Memleketinizin şivesinde yaşlı insanların kullandığı değişik kelimeler nelerdir?

Bizim şivede bayağı çok var ama bir kaçı bunlar. Ağzı keşli= ağzı pis kokana söylenir😀. İtne= Karşılığı küfür olduğu için eşcinsel diyelim buna. Soyka/Soyga= işe yaramaz kişiler için kullanılır ama zaman zaman vücutta ağrıyan bir yeri belirtirken de kullanılır soyga nasıl ağrıyo la gibi mesela😄

1|0
7|16

En İyi Kız Görüşü

• kayseri fm
    Kayseri Fm İstek Hattı Dj'lerimiz Kurallarımız Port Aç Activx Yükle Nick Al Okey Oyna İlçelerimiz Ekstralar İletişim (dj girişi)

ekstralar İstatistiklerimiz Ziyaretçi Defteri Meşhur Sözlerimiz Haberler Oku Film İzle Tv İzle Oyun Oyna Okey Oyunları +

KELEŞ GAYSERİ LAFLARI

Her yöremizde olduğu gibi Kayseri'nin de kendine özgü sözcükleri vardır. Duygularımızı ve düşüncelerimizi kendimize has kelimelerle ne güzel anlatırız dilimizde. Adeta yağ ile bal eder bir yöresel sözümüz konuşmalarımızın bütününü. Kültürel varlığı çok önemli olan memleketimizde, her yöreye mahsus, sırf o yörede halk arası konuşulan ve adeta halk dili haline gelen, bir takım şiveler, deyimler, sözler, sözcükler ve kelimeler vardır. Bu Kayseri ve iç Anadolu toplumu arası anlaşmayı sağlayan halk dili, köy geneli olarak bir lisan haline gelmiştir. Hatta bu lügatçeyi başka illerde kullanmamız anlaşılmamamız haline gelir. Genellikle Kayseri civarı şivesi, yani iç Anadolu insanın konuştuğu bir şekildir bu. Halk için bu konuşulan dil normal algılanmakta ama istanbulca dediğimiz türkçe konuşmayı ise ince ve zarif bir dil olarak kabul ederler. Neticede bizim köyümüze özel olan bu lisan için bir sayfa ayırdım. Bunların söyleniş şeklini ve anlamını aşağıya listedim, gelin hep beraber keşfedelim, çok eğleneceğinizden eminim.

Kaynak Site : Sindelhöyük Kasabası

GADASINI ALDIĞIM = "günahların, dertlerin, kederlerin ve acıların hep benim olsun; yeterki sen üzülme ağlama ve acı çekme ben senin yerine üzüleyim" anlamında tatlı bir söz. Ayrıca "lütfen" imasında da kullanılır. "Gadanı alam" veya "gadalarını alırım" ya da "gurban olduğum" "gözünü sevim" gibi benzer çekmeler de olabilir. Sadece Kayseri'de rastladığımız bu sevgi ve şefkat sözü iç anadolu insanımızın temiz kalbini nasılda güzel temsil eder aslında.

NORÜYON = NASILSIN
    NiDiYON = NE YAPIYORSUN
    KELEŞ = GÜZEL
    GOPARAH GEL = KOŞARAK GEL
    GOP = KOŞ
    SIHI DUT GUVERME = BIRAKMA
    GEL BAYIM bir = GELEBiLİRMİSİN

Saymakla bitmez :D

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 15

• Torbayı mezbut bağlayasan mesela.

0|1
    0|0
  • İç Anadolu şivesi aslında bu yazdıkların :)

0|1
    0|0
  • Ballcan tomatiz mışmış
    Bibi:hala, hırnik :sümük :)
    Ekmek at ola, sen it olasın, çapasın çapasın yetişemeyesin. Türemiye sıca. yanın yere gele

0|1
    0|0
  • aboooo

0|1
    0|0
  • Yoh heri sende :D
    Nörüyon ki :D

Yeter gız gocattın çayı getir :D
    Aha o Çamlığın önüne ağleşş :D
    Made in Tohat :D

1|1
    0|0
    • Evet özellikle heri kelimesini tokat ve çorum civarlarında çok kullanıyorlar bizde yok, nörüyon bizde de çok kullanılır

• Eklemeyi unuttum Ellamda bizim lafımızdı :D
      Daha bissürü varda aklıma gelmedi :D

• bizim şivede daha doğrusu erzurum annemim memleketinde baya uçmuşlar..
    topraklar başına , soyka , pinti vs : asdasD:a

0|1
    0|0
  • Bizim oranın çok güzel bedduaları vardır. Şişesen, teneşirlere gelesen, ettiğin kade bulasan, gorgogoş olasan... Ahahaa :D

0|1
    0|0
  • uşak = çocuk ya da kişi :D

0|1
    0|0
  • Geri, beri

0|1
    0|0
  • Çiçili: Toprak solucanı
    Hilça: közlenmiş mısır
    Pasmanika: mısır patlağı
    kolive: haşlanmış mısır
    handuspara: yabani böğürtlen
    bayişaği: aşağı doğru
    başukari: yukarı doğru
    koğlidi: sümüklü böcek :D

0|1
    0|0
  • Pok meşatli uşak=mezar taşına sıçaların bir varyasyonu galiba 😅

0|1
    0|0
  • divane soyka

0|1
    0|0
  • kardeş ağzı keşli dışında laflar bizim burda da kullanılır iç anadolulu musun sen :D

0|1
    0|0
  • Bizim burda soyka nin anlami eskimis pacavra giyecek demek var

0|1
    0|0
  • Hangi kelimeler kullanılıyor bilmiyorum ama K harfini G olarak kullanıyorlar. Misal ; Gardaş, Gonya

0|1
    0|0
Yükleniyor...