Neden türkiyede boyle değil?

gectiğimiz sene workntravel ile amerikaya gittim. Manhattan da bir restorantta çaliştim , CEOsunda tut modacısına kadar herkes geliyordu , ama iş saatim bittiğinde gene aynı cevrede bir bara gidiyorduk ve gunduz ögle yemegi yemeye gelen tüm müşteriler, gündüz sokakta gitar calan cocuk, karsı büfedeki kız hepsi barda hepberaber oturuyor muhappet ediyor, ev partilerine çağiriyorlardı. Hiç birnde ego gormedim. Hiç biri bu garson, bu sokakta gitar çaliyor diye kimseyi ayırmıyorlar. Ama bizde oyle mi? iş yerindeki patrona bile bir soru sorucagımızda kasılmaktan çatlıyor. Bir yerde sipariş vericek sanki o garsondan daha üztün bir insan gibi davranıyor. Biz onlar gibi olamaz mıyız? Biz sonradan mı görmüşüz?

3|1
3|23

En İyi Erkek Görüşü

• Meryem Uzerli Turkiye'de daha once hic gormedigi bir kast sisteminin oldugunu soylemisti.

Cebi para gorenin gotunun arsa vurdugu, herkesin birbirini asagilamak icin yer aradigi, asagilik kompleksi icindek bir toplum boyle rahat olmaz.

3|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• tek bir sebep : cehalet

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• türk düşmanı dallamalara çanak tutmuşsun ama doğru bir soru. maalesef kültür seviyemiz iyi değil. bu saatten sonra kolay kolay düzelmez de.

1|0
    0|0
  • Turkiyedekilerin karakteri yok çünkü. bir yigin aptal

1|0
    0|0
  • Genel anlamda bu bir kültür meselesi e bu kültürün oluşmasında sayacağımız ve saya saya bitiremeyeceğimiz bir çok etmen var.

1|0
    0|0
  • İşte kast sistemi budur. Ve saçmalıktır. Biz onlar gibi ne kadar istesek de yakın zaman içinde olabileceğimizi sanmıyorum. Saygı yok bizde.

1|0
    0|0
  • Onlar kulturluydu insanlar dostum. kimseye kendini kanıtlamaya çalışmıyor kendini biliyor. kendini kanıtlamaya çalışsa bile bunu kültürüyle bilgi birikimiyle yapıyor. bizde durum farklı. insanlar iş pozisyonlarını ve gelirlerini bütün hayatında avantaj olarak görüyor. ve insanları ezmek için hakları olduğuna inanıyorlar. takma kafana sende umarım yüksek yerlere gelirsin ve garson sevgilin tezgahtar sirdasin sokak sanatçısı arkadaşın olur

1|0
    0|0
  • Yetistirilme tarzı diyelim burda çocuklarına seçilmiş kahraman gibi davranan aileler olduğu için hep böyle

1|0
    0|0
  • Maalesef knk gercekler

1|0
    0|0
  • Genelde bu tarz soruları öfkeyle bakarım
    ama bu kız haklı

1|0
    0|0
  • Kültür meselesi insanlar nasıl büyüdüyse öyle yetişir onlarda büyüklerinden öyle görmüşler Bu yüzden kültür diyorum.. Çok beğendim anını çok hoşuma gitti.

1|0
    0|0
  • Çok güzel konuya değinmişsin bizim ınsanlarımız dünyanın en kompleskli insanı çoğuda sonradan görme görgüsüz o yüzden bunlar bizim için cook uzak seyler keske bızde oyle olabılsek ama nerede :)

1|0
    0|0
  • bizim ülke tam bir kardeşim çünki kimse kusura bakmasın sırf bu olaylar yüzünden ülkemden nefte ediyorum ya bombalansın gitsin

1|0
    0|0
  • çünkü bu ülkeye para medeniyetten önce geldi..

1|0
    0|0
  • Evet bu böyle gerçekten

1|0
    0|0
  • Ego annem

1|0
    0|0
    • Yaklasik 50 ulkeye gittim turkiye farkli bir yer turkiyede okadar cok seye alistim ki hicbirsey aaa dedirtmiyo tam tersi yurt disuna cikildiginda insan sasiriyo

• Sen dizi'demi gördün bunlari veya yaşadınmı bilmiyorum ama bahsettigin şey türkiyenin bir cok anadolu şehrinde mevcut ama dedigin gibi bar'da olmuyor Kahve'lerde öyle bazı düzgün çay evleri cafe'lerde sadece sen görmemissindir o dedigin bölgede sadece belki orasi öyledir diger yerler farklıdır pek fark yok anlicagin abartma gözünde büyütme

0|0
    0|0
    • ben dizi izlemem, newyorkun en işlek caddesinde 3 ay bizzat yasadım

• valla türkiyede gordugum ego, dedikodu, arkadan konusma hiç biryerde gormedim

• Şimdi uzun yıllar dişarda yaşamadıgım icin bilemiyorum ama bizimkiler kadar dedikodu ve ego konusunda haklı olabilirsin.

• Biz zor oluruz bu kafayla
    Ataerkil bir toplumuz
    Fayda zarar tartışılır
    Ama iş egoya gelince herkeste vardır genetik bizim millette 😊

0|0
    0|0
  • Belki bu soru Troll olabilir ama haklılık payın var.

0|0
    0|0
  • asimile ettiler bizi maalesef eskiden onlardan daha iyidik halk ilişkilerinde

0|0
    0|0
    • Yoo degildik. Bizim millet her daim hiyerarsi meraklisiydi.

• Evet ama bizi kimse asimile etmedi. O eski gdlenekler insanlara hayatta fazla sey katamiyordu ve yavas yavas terkedildiler.

Ancak yerlerine dogru duzgun biseyler koyulmadi.

• @Ragnar_Lodbrok ben inanmıyorum öyle olduğuna.

• Bende avrupada okudum avrupaninda pek farki yok. Work and travele kac bin dolarla gittin peki?

0|0
    0|0
  • Basit , orada cinsel aclik yok.

0|0
    0|0
  • Sonradan gormuslukten degil bizim insanimiz yuz vermeye gelmiyo. Arkadasinla samimi olursun anana, bacina sevgiline goz koyar. Bizim milket hep birbirini duzmeye calisir. Senden altta biriyle samimi olursun tepene cikar saygisiz davranir vs...

1|0
    0|0
  • çünkü onlar daha insanlar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Evet

1|0
    0|0
  • Onlara özenmeye çalışıyorlar ama yine beceremiyorlar burdakiler

0|0
    0|0