Dindar mısınız diye sorsam çoğunuz evet dersiniz peki ya hayvanları sever merhamet eder misiniz?

bence birbiriyle alakalı bir konu. bütün ibadetlerini yapan üşenmeyen biri neden aç bir hayvana yardım etmekten aciz olur anlam veremiyorum? sokakta yavru kediler annesiz ölecek duruma geliyor miyavlıyor kimse oralı olmuyor. burası muhafazakar bır semt. ama bakıyorum bakırkoy kadıkoy gıbı dinin yaşanmadığı merhametin öğütlenmediği yerlerde hayvanlar daha iyi bakılıp sahip çıkılıyor.

0|1
13|17

En İyi Erkek Görüşü

• bence olaya yanlis bir konudan bakiyorsun ikisi tamamen farkli bir konu yani hic bir inanci olmayan veya hristiyan musevi birisinin hayvanlarla ilgili olabilmesi icin merhametli olmasi lazim. Bu karakteristik birsey. "Dindar" olupda merhametsiz olan insanlarda var, insanlik hali sadece kendi guvenligini ve durumunu dusunur ne kadar cok yakisik almasada.

Ben dindarim ve hayvanlara karsi duyarliyim evde besledigim yok ama etrafimda hic oyle ac veya muhtac hayvan yok, hayvanlara dikkat ediyorum. Tabi bir hayvan eger benim can guvenligime zarar vermeye calisirsa bende doga geregi can guvenligimi korurum.

1|0
    0|0
    • anlıyorum seni ben de dindar iken de olsa hayvanları severdım. şimdi dine karşı uzağım ama yıne sevıyorum. dıkkatımı çeken şu ki muhafazakar semtlerde hayvana daha bı kotu davranılıyor. aç olursa bakmıyorlar çocukları kovalarsa uyarmıyorlar.

• Bence toplumu boyle gruplastirmamak lazim, bende muhafazakar'im hayvanlara kotu davranmiyorum. Ben su yasimda sunu anladim sen bu semtin ne kadar zengin olduguna bak, cunki karni tok olan anlamaz aclikdan felan. Birak hayvanlari aclikdan olen insanlar var bu dunyada... gercek manada karakteri saglam birininin merhameti ve vicdani vardir. Din ayri birsey bence.

En İyi Kız Görüşü

• Dindar değilim sokak hayvanlarına bakarım?

1|0
    0|0
    • demek istediğim de şu zaten; ateistler bile merhamet ediyor size ne oluyor be hey dindar geçinen taş kalpliler.

Erkekler Ne Diyor 16

• Börte adında bir dişi muhabbetkuşum, Limon adında bir erkek muhabbet kuşum var.
    İkisiylede kardeş gibi oldum.
    Börte ilk göz ağrımdır.4 yıldır yanımda ve yaptığı maymunluklar saymakla bitmez.
    Çok zeki ve beni öpmekten bir hal olana kadar durmadan öpebilir.
    Dışarıda ki hayvanlara gelince. Oturduğum çevrede yardıma muhtaç bir hayvan hiç görmedim. Keza belediyemiz çok şükür iyi çalışıyorlar.

1|1
    0|0
  • "Siz yerdekilere merhamet edin ki göktekiler (Allah ve melekler) de size merhamet etsin" (Ebu Davud, Edeb, 58; Tirmizi, Birr, 16)

1|1
    0|0
  • Dindar filan değilim çok şükür

1|0
    0|0
  • Tabii canıım o enteller böcek gördünde ayyy ne kadar iğrenccc diyen varlıklar değil mi?

0|2
    0|0
  • Ateistim. Köpeklere pek yaklaşmıyorum ama kedilere yaklaşırım. Beslerim, su koyarım, severim. Köpekler birden saldırganlaşabiliyor.

1|0
    0|0
  • kendime dindar diyemem, cunku ne kuran okuyorum ne namaz kiliyorum maalesef, haram olan bir cok seyi yapiyorum, ama bir dinim var Islam, hayvanlara geldikte ise kendime dusen gorevi yapiyorum, su yemek falan elimden geldigince

1|0
    0|0
  • şu hayvan severim deyip kedi köpek severler yok mu? ağız dolusu sövesim birde dövesim geliyor

fare ne lan? böcek ne? bunlar çiğ tanesi mi? hayvan değil mi bunlar gelmişler birde böyle yerlerde hayvanseverliği dinden vurmaya çalışıyorlar ya deli oluyorum bunların anlayışında hayvanların 4 cinsi var süs balıkları, kediler, köpekler, ve kafes kuşları yerim lan sizin hayvan sevginizi

0|2
    0|0
    • 👏👏

• senin peygamberin de sadece kedi köpek severdi. o yönde hadisler var. ayrıca zararı dokunmayacak hiç bir canlıyı öldürmem. tabi siz peygamber kadar da olamazsınız. size göre entellik sosyetelik olur bunlar.

• Çok boş konuşmalar...

• Dindarım ve hayvanlara insanlardan daha merhametliyim bile diyebilirim. Elimden geldiğince de sahip çıkarım. Lakin böyle kıyaslamalar doğru değil. Yer yer muhafazakar diye ayrım yapacak biryer de pek kalmadı zaten, kişi kendinden sorumludur ayrıca.

0|1
    0|0
    • tepemde mukabele okurlarsa bütün apartman toplanıp. ondan sonra da sokaktakı aç kediyi duymazdan gelirlerse beni çileden çıkarırlar. kusura bakmasınlar.

• benim kurtardığım kediyi bir gün apartman antresıne çıktı dıye sokaga attılar. hayvana araba çarptı. o gunden berı komsularımdan nefret edıyorum. ve bu sahte dındarlıklarından.

• O kedi bile hakkını alacak, için rahat olsun.

• Sozde oyle ma

1|0
    0|0
  • Dindar olan bir insan gerçekten iman ediyorsa Allahın yarattıgı her şeyi sever

1|0
    0|0
  • hayatı sevmesi gerekiyor önce kime ne yi anlatıyorsun değiştiremessin

1|0
    0|0
  • Ucuza gelse kaplan alicaktim eve..

0|0
    0|0
  • ne alakası var onla dinin :D hayvanlar umrumda değil pek panpa besleyen beslesin banane haaaa öyle ölücek kadar bir hayvan görsem tabi elimden gelen herşeyi yaparım sıkıntı yokta durup dururken yemek dağıtıp dolaşmam yani :D

0|0
    0|0
    • ölecek hayvanı ben kurtarıyorum. hayvan yanlışlıkla evine girdi diye bana kızıyor. mantıklı mı? bu kadın ramazanda mukabele okuyor. bütün apartmanı topluyor. peki ya bir hayır için toplandılar mı? hiç bir açı doyurdular mı? sanmıyorum. illaki hayvan olması gerekmıyor insana da yardım edilebilir.

• paraları kıymetli panpa boş yollardan işte beleşten sevap topluyorlar hayra geldimi aaaaaa ben yapıyorum ediyorum eee ne yapıyorsun yaaaa işte yapıyorum birşeyler söylenmez onlar :D halbuki 5 10 tl bile harcamıyor kereta okadar dua okuyucağına cart curt yapıcağına dediğin gibi insanlara ihtiyaç duyanlara 1000 2000 tl harcasa daha hayra geçer

• Saçmalamissin kusura bakma din ile ne laka vicdan lazım merhamet lazım bu her insanda olmaz

0|0
    0|0
    • onlar da mecbur bırakıyor ama ıy kedı sevmem dıyor mesela. peygamber sevıyor deyınce aslında korkuyom yoksa ıcten severım dıyor. ne dıyeceksın buna.

• din ne kadar söylerse o kadar insanlar. mecburen dini söyleyecez. kendileri akıl etseler sorun yok zaten.

• Riyakar yalancı bak arkadaş çoğu insan ibadeti ni allah rızası için değil ya birilerine iyi görünmek ya da birseyler kazanmak için yapıyor gerçek müslüman örnektir konuşmasıyla yaklaşımı ile aklı ile temizliği ile anladın bu konunun din ile ilgisi yok yani insan vicdan sahibi ise destek verir ben Köpeklerden korkarım oldum olası ama onlara bakarım erzaklqrini sularını eksik etmem kuşlar için her sbah buğday koyarım kediler için mama alırım bu beni ilgilendirir fakat beb böyleyim diye her inşan böyle olmak zorunda değil

• Seni de severim

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 12

• neden genellıyosun. ibadetle ne alakası var ayrıca bunun? ibadet etmeyen hatta ınancsız ınsanlar ac bırakmıyor mesela hayvanları? neden her soruyu dıne baglıyorsunuz? din sömürüsüne gerek var mı?
    hayvanları beslıyor musunuz merhamet ediyor musunuz demek yerıne ibadet karıstırmak neden? bende bu kafayı anlamıyorum.

0|2
    0|0
    • bunlara dini hatırlatmassan zaten gebersin gitsin der. sen ne beklıyosun bunlardan. dini kullanacaz ki az vicdana gelsin zalimler.

• Kardeş ben inanıyorum ama ibadet etmiyorum. Bunla ilgisi yok. Hayvanlara karşı aşırı duyarlıyımdır köpeğim var. Sokakta gördüğüm tüm hayvanları severim. Köpeğimin mamasını sokaktaki hayvanlara veririm. Yani konu ibadetle değil.

1|0
    0|0
    • bunlar zaten duyarsız cahil insanlar ancak dini söyleyince az kulak kabartıyolar. eh mecbur anladıkları dilden konuşcam

• Çünküsü biri ödül için vaat edilen cennet için yapılan zorunlu kılınmış ibadet, diğeri ise insanın tamamen içinden gelen insanlığı ile ilgili olan bir durum. Zorunlu kılınanı yapmıyorum. Ama insan olduğumu hissettiğim her şeyi yapıyorum.

1|0
    0|0
  • Dindar değilim ama hayvanseverim. Bunun vicdanla ilgisi yok. Yoksa bir ateist bile yüreğinde hayvan sevgisi barındırabilir.

1|0
    0|0
  • Dindar değiliz ama hayvanlar için yemek koyuyoruz

1|0
    0|0
  • Dindar değilim hayvanlara çok değer veririm bebek gibi onlar

1|0
    0|0
  • vicdanlı olmak yetiyor sanırım bunun için

1|0
    0|0
  • Severiz. Söyle ayetler vardır ki çoğu müslüman bunları bilir ya da bilmeli.
    “Kim bir canlıyı/hayvanı, bir kuşu haksiz yere öldürürse, kıyamet günü ondan şikâyetçi olacaktır.

- “Kim haksız yere bir serçe kuşunu öldürürse, kıyamet günü Allah onu sorguya çekecektir.

- “Kim boş yere bir serçe kuşunu öldürürse, kuş kıyamet günü onu Allah’a şikayet edecek ve şöyle diyecektir: ‘Ya Rabbi! Şu adam beni (yemek gibi) bir menfaat için değil, (sırf eğlence olsun diye) boş yere beni öldürdü.

0|1
    0|0
  • Evet severim cogu kayvaninda hayatini kurtarmisimdir

1|0
    0|0
  • bakırköy kadıköy semtlerinde merhametin öğütlenmediği gibi saçma bir fikre nereden kapıldın sdfghjkl

0|0
    0|0
    • sen soruyu anlamamış olabilir misin?

• bir daha okudum yoo anlamışım gayet de. merhametin öğütlenmediği yerler ne aqq

• aqq diye konuşan bir ergene meramımı anlatamam. anladık orada oturuyosun sıkıntı yapma hakaret değildi.

• merhametim hayvanadır belki de Müslüman olmadığımdan değer veriyorum
    dindarım diye dolaşıp bir lokma ekmek vermeyip olan suyu da çöpe atan
    yok yok iyi ki Müslüman değilim.

1|0
    0|0
  • Ikiside. evett

1|0
    0|0
Yükleniyor...