Eğitimden ne umduk ne bulduk?

Eğitimden  ne umduk ne bulduk ?

2|1
5|16

En İyi Erkek Görüşü

• katılmıyorum en başarıları öne çıkarsak yine bu halde olmazdık. biz ne yaptık.

ilk önce çocukları sınav üzerine sınava soktuk. her biri birbirini rakibi olarak gördü.

sonra en iyi maaşı alanların daha çok saygıya, daha çok popülarite ye, daha çok paraya ve daha iyi yaşam koşullarına sahip olduğunu söyledik.

çocuklar yeteneklerine bakmadan yalnızca para için bu örnek gösterilen bölümlere gitmeye çalıştı.

ondan sonra bir sınav daha çıkardık. torpili olanları işe aldık olmayanları dışarıda bıraktık.

elimizde para hırsı ile okumuş ancak başarılı olamayan bir sürü genç kaldı. bizim eğitim sistemimizdeki yanlış bu. herkes doktor, avukat, mühendis olmak istiyor ama torpili olanlar olabiliyor gerisi ise işçi oluyor. bu arada da kalifiye işçi yetiştiremediğimiz için zaten tüm sistem aksıyor.

adamın okuduğu bölüm ile yaptığı iş arasında dağlar kadar fark var. hal böyle olunca nasıl bir başarı bekliyorsun?

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Çok ama çok doğru benim de dile yatkınlığım var ama dil okumak serbest meslek gibi sırf para yüzünden tıpı kazanmaya çalışmak zorundayım

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• 1|0
    0|0
  • böyle genellemeler yaparak meslek sahiplerine en büyük haksızlığın bir parçası olmanı istemezdim... lakin mesleklerini icra ederken insanlardan en güzel şekilde uygulamalarını beklemeliyiz. lakin merhametli ya da sevecen olmalarındansa işlerini nasıl yaptıkları ilk planda daha mühim... sonraki aşamada elbette her insan gibi bahsettiğin duyguları da ortaya koymaları beklenebilir... lakin sen doktorları sevgisiz, hakimleri adaletsiz, mühendisleri inançsız ve kulhakkıyla itham ettin ve en azından benim hakkımı yediğini düşünerek sana bu yanlış kanıyıda ortaya servis ederek kul hakkımı aldığını düşünerek "HAKKIMI HELAL ETMİYORUM"... biz doktorlar yakınları hastanede terkedilenleri bağırlarına basan, yeri geldiğinde onlara evlat gibi sahip çıkarak gece gündüz tatlı uykulardan uyanak hasta başına koşan sevgiyi de herkeZden daha fazla yüreğinde barındıran gönül neferleriyiz... verdiği kararları yatağında yüzlerce kere yargılayan adaleti gönül terazisinde binlerce kez tartan hakimleriz... bizler haramı ve helali içine sindirmiş mesleğini layıkıyla yapmaya çalışan mimarlarız, mühendisleriz... elbette her insanda olmasaydı denilebilecek hatalarımız olsada bizlerde birer insanız... süslü cümlelerde insanları etiketlememeliyiz... yazmadan ve paylaşmadan onlarca akıl süzgecinden geçirmeden fütursuzca konuşmamalıyız... ve unutulmamalıdır ki " İNSANLAR KAVUN DEĞİL Kİ KIÇ-I KOKLANSIN..."...

0|0
    0|0
    • Elbette iyiler var ama kötüler de var ve eskiye göre daha çok insanlıktan çıkmış insan toplulukları ortada.. çıldırmanın eşiğine gelmiş bu insanlar bu eğitim sisteminin birer ürünü eğer ben seni suçlasaydım ozaman hakkına girmiş olurdum ben bir sistemi suçladım..

• hala yazdıklarımı anlamadığını düşünüyorum... ve unutma ki sende bu sistemin bir ürünüsün... ve insanları ötekileştirmenin , genellemeler içerisinde kurunun yanında yaşın yanmasının bir nedenisinde o zaman... iyiler ve kötüler hep varlardı... hatırla ilk ölen insanı... habil ve kabil hikayesini... kardeşi öldürmüştü... o zamanlarda başlamıştı iyilik ve kötülük... ama bizler hiçbir zaman insanların çoğunluğu kötü demedik... sistemi bizler kurduk... bizler işletiyoruz... düzeltmek için önce kendimizden sonra etrafımızdan ve toplumumuzdan sorumluyuz... keşke dünya hep iyilerle dolu olsaydı... keşke hergün biryerlerde insanlar öldürülmeseydi... ama dünyanın heryerinde insanlar ölüyor... heryerinde bahsettiğin profilde ve karakterde, duygularda insanlar var ve yaşıyorlar... önemli olan resmin bütününe bakabilmek... ve senin resimde hangi figürü oynadığın... öğrencileri döven hunharca hemde öğretmen haberlerini duymadık mı... şimdi onlarada cani mi diyelim...

• ya da polis şiddetine maruz insanların haberlerini duymadıkmı... şimdi o insanlar vatan için ölürken onlara hangi yakıştırmayı yapalım... lütfen insanları artık etiketlemeyelim... hepimiz insanız... hatalarımızla... doğrularımızla...

• Belki okuyamam. Belki de 1500 lira maaşlı bir işte çalışırım. Belki sırf mesleğim yok diye evlenemem bile. Ama bunlardan daha önemlisi insan olabilmek. Doktor olup mesai bitimini saymaya buna bağlı insanları sallamaya ya da hukukçu olup adalet yerine paraya göre davranmaya. Isadami olup yolsuzluk yapmaktan iyidir. Hem dünya malında hayır olsa Peygamberimiz zengin olmak isterdi.

1|0
    0|0
  • katılmıyorum bu yazıya, vicdanlar ayrı beyin ayrı çalışır.

0|0
    0|0
  • Zengin olan okuyor fakir ve zeki ogrenci okulu birakmak zorunda kakiyor beceriye gore degil torpile gore adam aliniyor cografyasi iyi diye devlete atanan hemsire daha igne bilmiyor iyi bilen hemsire atanamiyor

1|0
    0|0
  • Eleştirmek herkesin hakkı lakin mühim olan alternatif gösterebilmek, çözüm üretmek ya da en azından üretmeye çalışmak. Yoksa herkes biliyor sistemin ne durumda olduğunu.

0|0
    0|0
  • Gayet güzel ve isabetli bir soru/yazı olmuş.
    Kısacası gerçek şu; din eğitimi vermeden insan yetiştiremezsiniz... Vicdanları eğitmeden insan yetiştiremezsiniz...

Not; siyasete taşıyacak olanlar, az ötede oynayın. Ne birilerinin yediği poku savunmaya niyetim var ne de vaizlikten adalet bakanlığına geçen... in müslüman olduğuna inancim var...

0|0
    0|0
  • En iyi resim yapanı mühendis yapalım o zaman

0|0
    0|0
  • İşte bütün bu duyguları içimde barındırdığım için mimar oldum.

0|0
    0|0
  • guzel paylasim dogruuu hahahaha

0|0
    0|0
  • Eğitim sistemi çok kötü

0|0
    0|0
  • ya napsaydık süper zeka. zibidileri mi doktor mühendis yapsaydık

0|0
    0|0
  • Böyle düşünme