Aleviler ermeni midir? aleviler kimdir? alevilik dini mezhep midir? ırk mıdır?

arkadaşlar alevilik bence ırk değildir. müslümanlığın bir mezhebidir , tıpkı sunnilik , selefilik vb. bunlar mezheptir ırk değildir. kürtte aleviliğe , sünnilğe uyum sağlayabilir. dolayısıyla kürt sunnide olur veya fransız alevide olur eğer müslümansa. ırk değildir. benimde ailem kürtler tarafından biraz asimile olmuş türklerdir. ancak ırkımız türktür. kürt değiliz. mezhepimizde alevi diyelim ki , internette alevilik ile ilgili şeyler araştırırken ermeni alevi kürtler , aleviler ermenidir ve bunun tarzında bazı yazılara rastladım. aleviler ermeni midir? bir insanın nasıl ermeni olduğu anlaşılır? ermeniler kimdir? aleviler ile ermeni ilişkisi nasıldır ( kürtleri karıştırmıyorum) ? siz ne düşünüyorsunuz?
NOT : Dini , inancı , mezhepi veya herhangibi bir ırkı kötüleyen , sataşma amaçlı görüş , kaba görüşler kızlarsoruyor ekibine bildirilecektir.

Güncellemeler:
güncel

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Alevilik Ehl-i Sünnet Bir Tarikattır!

Ben Türkmenim (Aleviyim) Aleviler Kürt ve Zaza Olamaz! Soyları Asimile Olmuştur..

Aleviler Kadim TÜRK Kültür ve İnancının İslam İle Harmanlaşarak Oluştuğu Günümüzde de Dünyanın Her Yerinde Yaşayan Kimselerdir. TARİH, GÖÇLER, SÜREÇ, KÜLTÜR Ve İNANÇTAN Yoksun Olan Kürtler Aleviliğe Sonradan Dahil Olmuşlardır. osmanlı devletinin Son Zamanlarındaki Kürtleştirme Politikasının BAŞBUĞ ATATÜRK'TEN, Sonra 1938'den Sonraki Tüm Hükümetlerin TÜRKİYEMİZDE Uyguladığı ''Doğuyu Tarihsiz Bırakma (ve Batıya Kürtlere, Ermeni Döllerine Peşkeş Çekme) TÜRKLERİ Yalnız Sahipsiz Bırakma (ve Başkalarına Sebep Olma) Politikasının Bir Sonucudur.

Zamanla Başkalaşarak Kendini Kürt Sanan Bazı ''TÜRKMEN BOYLARININ'' Vasıtasıyla (Sözde) ''Kürt ve Zaza Alevileri'' Ortaya Çıkmıştır.

Bu Saçmalıkta Ermeni Döllerinin Bir Kısmının Zamanında Anadolu da Kalmak ve Kendi Hayatlarını Kurtarmak İçin ''Biz Kürtüz, Zazayız Aleviyiz'' Demelerininde Etkisi Büyüktür.

Adı da Bektaşiliktir! Tarikatın Piri de Sultan Hünkar Hacı Bektaş-i Veli Hazretleri'dir! Ayin-i Cem Denilen Şey de Tarikatın Zikir Şekli ve Ayinidir.

1|0
    0|0
    • Tıpkı, Mevlevi Tekkesinin Ayin ve Zikir Şeklinin Sema Oluşu Gibi..

Ayin-i Cem'deki Semah Benzeri Bir Şeydir.

Bektaşi ve Nakşibendi Tarikatı Silsileleri İncelendiğinde: HZ. ALİ [R. A.] Efendimizden Gelen Kol Silsile Olarak Yusuf Hamedani Hazretlerine Kadar Aynılık Göstermektedir.

Daha Sonra İki Kola Ayrılır! Yusuf Hamedani'nin İki Halifesi Var, Biri Ahmet Yesevi Hazretleri, Diğeri de Abdülhalik Gucduvani Hazretleri'dir!

Bektaşilik Ahmet Yesevi Hazretleri'nden! Nakşibendilik de Abdülhalik Gucduvani Hazretleri'nden Gelmektedir.

Dolayısıyla İkiside Aynı İnanç ve Kökten Gelmiş Tarikatlardır! Birinin Zikri Cehri (Açık) Diğerinin Zikri Hafi (Gizlidir) Bütün Fark Bundan İbarettir.

• Alevilik Konusunda Ülkücü Hareket'in Büyük Mütefekkiri Cennet Mekan S. Ahmet ARVASİ Hocamız İse Şöyle Diyor:

''TÜRK Tasavvuf Tarihi, İncelendiğinde Görülmektedir ki; TÜRK Milleti, Gerek HZ. Ebubekir [R. A.]'den Gelen, Gerek HZ. ALİ [R. A.]'den Gelen Bütün Tarikat Kollarına Sahip Çıkmıştır. Alim ve Mütefekkir Doğu Türklüğü İle Asker ve Şair Batı Türklüğü Arasındaki Küçük Mizaç Farkları Galiba Tasavvufa da Yansımış Bulunmaktadır.''

• #Referans: Araştırmalarım ve Düzenlemelerim.

En İyi Kız Görüşü

• Genellikle Hazreti Ali'ye bağlı olan ve onun tarafını tutan zümrenin mezhebine verilen addır. İmamlığın Ali'ye doğrudan doğruya Allah ve Peygamber tarafından verildiğine inananlara «Şia-i Aleviyye» denir.
    Mezhebin esasını bu inanış teşkil eder. Sonradan birçok kola ayrılan Alevilik İslam'da ilk dini ayrılık hareketini teşkil eder. «Yedi İmam» veya «İsmailliye» mezhebi bunlardan biridir. Kendilerini ayrı gördükleri Müslümanlara, «yezit» derler. «El, dil, bel sağlamlığı» na dayanan ahlak prensibini benimserler. En yaygın olduğu ülke İran'dır.
    Alevilik, Türkiye’de Sünnilik’ ten sonra en fazla mensubu olan ikinci İslami inanıştır. Sünnilikteki Allah-Muhammed tamamlamasından farklı olarak, alevilikte Allah-Muhammed-Ali ile tamamlanan ve Ehl-i Beyt, Oniki İmamları esas alan bir inançtır.

1|0
    0|0
    • peki ermenilik ile bir bağlantısı var mıdır?

• Hayır Ermeni değildir. Dersim Katliamından birçok Ermeni'yi kurtardıkları için öyle denildi ve öyle kaldı.

• Dersim katliaminda Ermenilerin ne isi var anlamadim? O donemde Anadoluda Ermeni kalmamisti zaten neredeyse... 1915 olaylarini kastediyorsan, Ermenilere yonelik en buyuk kiyimlar Kurt bolgelerinde, Kurtler tarafindan yapilmistir. Bu demek degildir ki Turkler kiyim yapmamistir...

Erkekler Ne Diyor 7

• Kurtler de, Turkler de, Ermeniler de insandir, bu topraklarin insanlari...
    Alevilik ile Ermenilik arasinda hicbir iliski yoktur.
    Az sayida Ermeni mecburiyetten dinini, adini degistirmek zorunda kalmistir gecmiste. Onlar da Alevi olduklarini beyan etmisler, Sunnilige gore daha kolay uyum saglayabilecekleri, goze batmayacaklari icin... Alevilik inancinda sonradan Alevi olunumaz ama, Alevilik benimsenebilir...
    Kurtlere gelince, buyuk cogunlugu Sunni kokenlidir.
    Alevilerin buyuk cogunlugu Turkmen-yoruk kokenlidir.
    Ermeniler ozellikle Dogu Anadolu ve Anadolunun iclerine yayilmis, bu topraklarda binlerce yil varliklarini surdurmus bir millettir. Rus savasina kadar Osmanli'nin en cok itibar ettigi tabaalardan biridir... Milliyetcilik akimlari ve Rus savasi ile Ermeniler kiskirtilmis, Enver Pasa'nin basini cektigi Ittihatci otorite kurunun yaninda yasin da yanmasina sebep olacak cok uzucu olaylara sebep olmuslardir (Biraz Ilkokul duzeyinde oldu aciklama ama, konu cok uzun ve derin...). Yine de tarihi bugunun degerleriyle degil, o donemi ve sartlarini dikkate alarak incelemeliyiz...
    Ailen Kurtler tarafindan nasil asimile olmus onu anlayamadim...

1|0
    0|0
  • Karışık işler boşver

1|1
    0|0
    • insan kendi soyunu bilmeli ama :D

• Kürtlerin Alevileri ermeni kökenli cumhuriyet kurulduktan sonra muslumanliga geçmişlerdir kripto Ermeniler denir kendilerine int. de araştır

2|0
    0|0
  • bırakta buna onlar karar versin, kim kendi ne olarak görüyorsa odur. senin ne dediğin ya da benim ne dediğimin bir anlamı yok.

1|0
    0|0
  • bu buraya sorulacak sorumu.. bir sürü kitap var bununla ilgili... bu ortam da kimse sana doğru cevap veremez

1|0
    0|0
  • alevilik peygamber efendimizin damadı olan hz. aliye düşkünlüğüyle bilinirler dolaşan bilgiler arasında camiye gitmezler denir ama yanlış ben gidenini çok biliyorum mesela sünni olup ta camiye gitmeyenlerde vardır ibadet allah ile kul arasındadır. çok karıştırmak işleri hep daha çok karıştırır bence önemli olan kuran-ı kerim de anlatılanlar ve üzerimize farz olanları yapmaktan geçer gerisi boş bence

0|0
    0|0
    • peki ermenilik ile bir bağlantısı var mıdır?

• olacağını sanmam işte herkes bir şeyler söyleyince iyice karışıyor

• Aleviler İslam dininin Şii mezhebinin bir koludur

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...