Soy neden babadan geçiyor?

Evliliklerde koca soyadının alınması konusuna değişmiyor, yavaş yavaş azalıyor o.

Çocuğu 9 ay taşıyan anne, korkunç acılarla doğuran anne, para için çalışırken aynı zamanda çocuğu büyüten anne ama çocuğa soyadını veren baba. Neden kimse sebebini sorgulamıyor?

20. Yüzyılın ortalarına kadar çoğu ülkede annenin çocuk üzerinde tek bir hakkı bile yoktu, baba dilerse anneye sormadan çocuğu evlatlık verebilirdi.

Aynı zihniyetin devamı, fark yok.

Güncellemeler:
Ayrıca "sen babanın soyadını taşımıyor musun" diyecekler için belirteyim, ikisini de taşıyorum.

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Saçma dediğin gibi :/

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sen yahudisin sanırım bu kültürel bir mesele baskı da değil dilediğin gibi yaşayabilirsin sonuçta senin kalıbından bakınca soyun anneden geldiğini savunmakta yanlış olur

0|0
    0|0
    • Genler yarı yarıya verilir ama yükün çok büyük bir kısmı annededir. Çok basit aslında, neresini anlamadınız?

• Bir şey anlatmadın ki anlayayım. Bilgi sahibi olmadan konuşuyorsunuz. "Dilediğin gibi yaşayabilirsin" diye bir şey yok zira çok sevdiğin ataerkil devlet evli çiftlerde çocuğa anne soyadını verme hakkını tanımıyor.

• Tanıdığım örnekler var iki soyisim taşıyan ya da yalnızca anne soyadını kullanan farklı soyisimli kardeşler de var. Soyisim zorunluluğundan başlayabilirsin okumaya burdan pek birşey anlatamam zaten.

Erkekler Ne Diyor 7

• Bu etnik kökenin kültürüne göre değişen kültürel bir olay.. Yahudilere göre soy anneden geçiyor mesela.. Babanın ne olduğu önemli değil eğer anne yahudi değilse yahudi olarak kabul görmüyor doğan çocuk.

0|1
    0|0
  • Bilim açısından bakarsak bunun üzerinde genetik bilimciler farklı teoriler sunmuşlardır burdan bakabilirsin ;
    tr.wikipedia.org/.../Genetik_biliminin_tarih%C3%A7esi

Dini açıdan bakarsak ;

Evvela, çocukların bakımı, geçimi, ailenin koruması, savunması gibi işler tarih boyunca insanlık ailesinde erkeklere aittir.

Kur’an’daki “erkeklerin kavvam” (Nisa, 4/34) ifadesi, onların aileye en çok ve en güzel hizmet eden aile resi manasınadır. Çünkü, “Bir kavmin efendisi, onlara hizmet edendir.” (Deylemî, Müsned, II, 324) hadisinin hükmü gereğince erkekler evin reisi olmak durumundadır.

Konuya bu açıdan bakıldığında soyun babaya nispet edilmesi daha uygun görülmektedir.

İnsanların yaratılmasında annenin rolü çok büyük olmakla beraber, çocuğun asıl harcı erkeğin suyuna bağlıdır. Buna göre soyun babaya isnat edilmesi, -biyolojik inşa açısından- daha uygundur.

Kur’an’da ifade edildiği üzere (Bakara, 2/223), çocukların üretilmesi için anneler tarladır, erkekler ise tohumun kaynağıdır. Bir ekinde asıl üretim kaynağı tohumdur. Tohum erkeğe ait olduğuna göre, bu ürünün de ona nispet edilmesi daha uygundur.
    (Alıntı)
    Kültürel açıdan bakarsak ; Frklı kültür ve medeniyetlerde bu konuya sadece baba üzerinden olduğu gibi sadece Anne üzerinden de yaklaşan toplumlar olmuş ve hala vardır

Soy adı bakımından olarak mantık açısındandada bakarsak ;

21 yy da çocuk içinde bulıunduğu devletin kanunları gereği zaten belli bir yaşa geldikden sonra bu karar kendisine veriliyor ozamana kadarda hem Annenin hem babanın soy adını taşımak Anne babanın ortak kararı olabilir ama benim kişisel fikrim nüfus cüzdanında gereksiz yer teşkil etmesinden başka bir şey değil geçmişi soruyorsan onu ozmanın şartları bakımından değerlendirmek lzım gelirki oda şu an için pek önemli zaten değil

0|0
    0|0
    • Annenize tarla derken utanmıyormusunuz merak ediyorum... Kadınları daha ne kadar aşağılayabilirsiniz?

• Burdan bunu çıkartman biraz fazla garip ve traji komik değilmi ya da latife mi yapıyorsun anlamadım ha tek derdin buysa evet ben bir tohumum Annemin rahmine ekildim ve sonra biçildim ve umarımda doğru bir şekildede harmanlanmışımdır ama senin tek derdin benzetmeler glb

• Benzetmeler değil, kadınların yaptıklarını küçümseyen benzetmeler.

• Çokmu önemli sanki neresi aynı çok malsın

0|0
    0|0
    • Senin sitede görüşlerini görüyorum genel olarak. Böyle sosyolojik açıdan önemli konuları idrak edebilecek kapasitede değilsin.

• Klişe cümlelerle kendini tatmin etmeye devam et. Gününü bu sitede geçireceğine biraz kitap okumanı öneririm.

• Kaç gündür girmiyorum kitap okuyorum evet ve sen seviyesizleşmeye devam ediyorsun. Kendini herkesten üstün görerek bir bk olabileceğini sanıyorsan anca aptal olursun.

• sebebi soy isim. tamamen kültürel bir olay efenim. soy isim anneden gelseydi, soy anneden gelirdi. bu sebeple doğan çocuk erkek olursa babanın soyunu (soy adını) devam ettiriyor.

0|0
    0|0
  • Feminist soruları bunlar ama soy anneden geçsin deseler yine bir itirazm olmaz niye bu kadar takıliyorsun ki başkan bırak geçsin soy

0|0
    0|0
    • Her halta feminizm demeyi bırakın. Toplum düzeni çok mantıksız bir şekilde kurulmuş ve siz robot gibi uyum sağlarken birilerinin sorgulaması gerekiyor.

• Eksik olmayın 😄

• Çünkü soy ağacı erkek ondan dolayı. Buna bile barbarlık gözüyle bakıyorsunuz.

0|0
    0|0
  • Tohum tarla ilişkisi diyelim baba spermi bırakır sperm rahimde tutunur sonrası malum

0|0
    0|0
    • Bu cahilce mantığın günümüzde geçerliliği yok.

• Kadının iliğinden sperm üretilebilir diyosun sperm bak yine sperm

• Ama erkek spermi değil?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...