Kadınların kendi soyadını kullanma özgürlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir soruya verdiğim yanıttı bu. Yanıtı kopyalayıp aynen yapıştırıyorum.

Adam bir durup düşünmüyo bile ya. Benim soyadım diyor da eşim dediği kadının soyadını hiçe sayıyor. Bu nasıl bir bencillik bu nasıl bir insan hakları anlayışıdır yav.

Benim durumuma gelince. Benim öz kendi soyadımı bu şekilde hiçe sayacak biriyle olmam. Çocuklarım benimkini taşısın diye bir iddiam yok.

Ama benim zaten gururla taşıdığım babamdan yadigar bir soyadım var.

Ben dünyaya bu isimle geldim.
Kimliğimi bu isimle kazandım.
Bu isimle tanındım.
Bu isimle sevdim sevildim.
Bu isimle çocuktum bu isimle ergendim bu isimle yetişkinim şimdi.

Eşim evet hayat arkadaşım olacak, benden kılık kıyafetimi kendi zevkine göre değişmemi isteyebilir, saçıma karışabilir ( bir derece), ama benden kim olduğumu değiştirmemi isteyemez.

Soyadı konusuna gelince. Bu kanunda bir sakatlık olduğu kanısındayım. İnsanların başka bir soyadı kullanması bu kadar zorlaştıtılmamalı. Kocamın etiketini taşımak zorunda olmadığım gibi babamınkini de taşımak zorunda değilim. Gerekirse ( insan hayatında bir kaç defa ile sınırlı olmak şartı ile) soyadımı değiştirebilmeliyim.

Çocuklar 18 yaşına kdr babanın soy ismini taşıyabilir. Bunda bir sakınca yok. Ama aile isterse anneninkini taşıyabilmeliler. ya da ikisini birden. Ve 18 yaşına gelen çocuk annesinin babasının soy isimlerinden birini seçebilir ya da ikisini birden kullanabilir ya da tamamen ayrı bir soy isim tercih edebilir.

Bilgisayar ve iletişim çağındayız. Kimsenin kan bağı soyadı ile belirlenmiyor. Herkesin soy ağacı kayıtlı heryerde. Soy kaybolmuyor soyadı değişimi ile. Ve soy erkekten devam etmiyor artık antik çağlardaki gibi.

( cevabın tümü okunmadan atlanılarak ergen fikirlerle ve uslüplarla yazılan yazılara cevap vermeyeceğim)

• Kadının soyadı kadının temel hakkıdır.
    67% (153)30% (54)51% (207)Oy Ver
  • Kadın erkeğin soyadı almalıdır. Sebebi şu:
    23% (53)49% (87)35% (140)Oy Ver
  • Diğer.
    10% (21)21% (37)14% (58)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Detay başka bir soruya yanıt olduğundan saldırgan bir dilde.

Ama öyle görünüyor ki hiçbiriniz önyargılarınızı kenara bırakıp karşı tarafı anlama yetisine sahip değilsiniz.

Aile bütün kalsın ama erkek olsun diyene gene eyvallah. Ama " ben öyle istiyorum" "ben böyle gördüm" diye bir savunma biçimi olmaz. Bu tam olarakta yukardaki saldırgan dili sağlayan şey. Bencil düşünmeniz.

Ayrıca feminizmi hala kadın üstünlüğü sanan etkenlerimiz ve malesef kadınlarımız mevcut.

3|4
86|125

En İyi Erkek Görüşü

• Düşüncelerinize katılıyorum.
    Bir kadının görevi evlendikten sonra eşinin soyismini almak değildir. Kadın bir meta değildir ki üzerindeki etiket değişsin. Mesele erkeğin soyismi değil. Kadın bir insandır ve kendi seçimini yapabilmeli. İsterse eşinin soyismini sahiplenmeli, isterse ikisini de kullanabilmeli ya da hiç değiştirmeden kendi soyismiyle ilerlemeli. Bu özgürlüktür. Fakat biz toplumumuzda bu kadar açık fikirli olmak yerine "Onunla konuşma, bununla arkadaş olma, şunu yapma" benzerleri emirler ile birbirimize otorite kurmaya çalışıyoruz.
    Evlilik kurumu bir kadın ve bir erkeğin ortaklaşa, birlikte oluşturdukları yapıdır. Hiç bir şekilde üstünlük olmamalı. Tam tersine eşitlik olmalı.
    Umarım erkekler ne soyisim ne de başka konularda dayatma yapmamaları gerektiğini anlarlar.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• "Birisini gerçekten sevdiğinde yaşı, kilosu, sana olan uzaklığı falan her şeyi sadece birer sayıdır." derler. Soyad da yalnızca harflerden oluşan bir şey ve doğrusu ben bu konuyu pek de önemsemiyorum. İleride evlenince kendi soyadımla kalmak istemem, muhtemelen kendi soyadıma ek olarak eşimin soyadını da alırım.

Ama bunun kişiye göre değişebilecek bir düşünce olduğunun farkındayım. Ve bu yüzden kadınlar evlendikten sonra yine aynı soyadla yaşayabilmeliler, diyorum.

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 124

• bu kadar büyütülecek bir şey yok ortada.
    eskiden kalma bir soy ağacı meselesi sadece. şahsen ben karımın soyadını almam, benimkini almayacaksada evlenmem ama sebebi erkek olmak değil böyle süre gelen bir olayı kendince sebeplerle değiştirmek istemesi.
    yani harflere takılmayacaksak standartı bozmamak lazım.
    kız evi naz evi
    takılar, hatırlayıp hediyeler almak zorunda kaldığım günler vs her konuda kadın narin kadın çiçekken soyadı konusunda bir değişiklik olacaksa, haksızlık olur.
    ya komple naz yapan taraf olayım ya da hiç bir şey değişmesin.
    not: kadının soyadını almak standart olsa ona da itiraz etmezdim

2|4
    0|0
  • Soy ağacıyla alakalı bişey bu. bir şirkete muhasebeci olarak girdiğin zaman bana muhasebeci demeyin demek gibi bir durum sizinkisi. Takılınılacak dert edilecek bir mevzu olmadığı halde çok takılmışsınız dert yapmışsınız. Bir adamın soyağacına kazılacak isminiz ve bunu istemem demeniz karşınızda kinide kırabilir. Sembolleşmiş birşeydir. Babanızın soy mevzusu nufusu yüksek ülkelerde pek de önemsenmeyen bir durum olsada nufusu daha düşük ülkeler için önemlidir. Bunu sınıflandırmanında kötü birşey olmadığını düşünüyorum. Mesela ben hatuna evlenince senin soyadını kullanalım dmeiştim. Daha güzel bir kelime olduğu için :)

1|0
    0|0
    • Genel olarak " benim soyadımı alacak yoksa boşarım " gibi görüşler var hem reelde hem sanalda. Olaya takık değilim esneğim esasen ama görüşlere takığım :)) adam soyadını karısından üstün görüp boşuyor ama kadın babasının soyadını isterse icat çıkarmış oluyor. Bu kdr agresif yazmamın sebebide bu tipleri ortaya dökmekti. Yoksa kim hangi soyadı isterse kullansın banane. Devlet geçen sene aile soyadımı kullanma haklarını iade etti kadınlara zaten. Tohum erkekten geliyo ondan sebep erkeğin soyuyla gitçez tabiki diyen hatun var aşağıda :)

• Hmm anlıyorum. Çokta farklı değil görüşlerimiz ama değişik bir bakış açısı getirmek için yazıyorum. Babanızın soyadı evet ama unutmayalım ki annelerimizin soyadı da babanızın size verdiği soyadı ile aynı. Kendi soyadlarına çevrilmiş. Ama yok benim soyadımı almaz isen boşarım gibi laflar hoş değilmiş :)

• kişiye kalmış bişey
    harflere takılmayalım

4|1
    0|0
  • kendini nasıl mutlu hissedecekse iyi düşünecekse öyle olsun bu şeylere takılmam ben

3|1
    0|0
  • Kullansın. Takılmam böyle şeylere.

2|1
    0|0
  • bakıyorum da yorumlarda hep evlenince 2 tarafın da aynı soyadı taşıması gerektiği, bunun için erkeğin soyadını kadının da taşımasını savunmuşlar. madem öyle kimse çıkıp erkek kadının soyadını alsın niye demiyor? erkek egemen toplum kanlarına öyle bir girmiş ki ne konuştuklarının farkında bile değiller papağan gibi tekrarlayıp duruyorlar.

2|0
    0|0
  • Artik soy ismini cikaran zihniyet dusunsun!

Islamda kadin babasinin ismini soyismi olarak tasir. Evlendikden sonra bile babasinin ismiyle anilir kiz. Bu bir onurdur.

Islam iste budur boyle ufak capli konulara direk noktayi koyar. Ama ne yazikki toplum olarak bir hata uzerinde hatalar doguruyoruz. Soyisim denen sey 100 evvel yasadigimiz topraklarda yoktu simdi neyin tartismasini yapiyoruz. Inanin daha konusulmasi gereken daha onemli konular var.

Simdi Islam'ciyim diye bir kesim hemen tartismaya calisicak belkide benimle ama biraz objektif olun ve konuya farkli acidan bakmasini ogrenin artik.

1|0
    0|0
    • Soy ismi o veya bu şekilde gerekli. Babanın ismi ya da büyük dedenin lakabı farketmez. Hangi sistem varsa elimizde, daha iyi bir sistem bulunana kadar aynen devam.

Eski, kaydın kuydun olmadığı zamanlarda her jenerasyonda değişen bir soy isim tabikide sıkıntı yaratırdı. Sırf islami idi diye övmenin alemi yok. O dönemde daha iyisi tek soyisimdi, bu oldu.

Ayrıca babasının ismiyle anılmama hakkıda var kadının. Neden istemediğim bir ismi üstümde tutma zorunluluğum olsun ki?

• Tekrar oku tırnak içindeki cümleyi :)) senin algıladığınla benim yazdığım farklı.

cevabının ortasındaki argümanda ikimizde aynı şeyi söylüyoruz tam olarak neye karşı çıktığını düşünüyosun acaba :) bende onu diyorum. Bırakınız kişiler kendi kararlarını versin.

Hayır 2015 itibari ile kadın kendi soy ismini kullanabiliyor. Bu hakkımız tanımlı. Ben toplumsal mecburiyet anlayışını tartışıyorum.

• Hmm okuyorum... sirf islami idi diye ovmenin anlami yok 😂 bende diyorum ki ben "ISLAMI IDI" diye ovmuyorum islami bir bakis acsini one suruyorum. :)

Tartisma abla adi altinda ozgurluk diyorsun birakda kadinlar kendi karalarini kendi versin soyisimlerinin hakkinda. Senin yaptigi bir bakis acisi dayatmak yok kisitlaniyor, ozgurlugu elinden aliniyor diye. Millet ozgurse birak isterse soyisimini alsin isterse almasin. Eger duzgunce bir detay yazsan amenna ama anlatma bicimin yanlis. Ben dusuncemi soyluyorum zitda degiliz biliyorsun ama hala birseyler deme cabasindasin :) Birakin artik su feministik hareketleri lutfen :) birisi size karismasa bile niye karismiyor niye kadinlar toplumda alaka gormuyor diyeceksiniz durust olun boyle bir kafa yapiniz var sizin. :) zaten bu yuzden 50'li yaslara geldiginiz zaman evinizde kedilerinizle vakit gecirmeye mahkumsunuz. 😂😂 evlimisinin bilmiyorum abla ama bak evde kalicaksin benden soylemesi :)

• A dedim, ileride eşim kendi soyadını kullanmak isterse sorun etmem. bir kaç harften ibaret olduğunu düşünüyorum.

2|0
    0|0
  • Kadını insan olarak görmek her şeyden önemlidir. İlişkilerde insanı birbirine bağlayan ad soya değildir zaten, gönül bağıdır.

1|0
    0|0
  • Özgürlük demokrasi denen kavram bu tür durumlarda belli eder kendini acaba ne kadar anlasilabildigini. Bu konuda eşlerin secme özgürlüğü olmalı. Erkeğin soyadini almaya mecbur bırakılması pratikte bir fayda sağlamaz eşlere.

1|0
    0|0
  • bütün umudum kadınlarda. kendinizi erkeğe emanet etmeyin, yoksa çarşafa girip eve kapatılmanız yakındır. üzerinizdeki otoriteye yumruğu vuracak olan sizlersiniz. emma goldman, rosa luxemburg, clara zetkin gibi kadınları örnek alın. ve unutmayın; hak verilmez, alınır!

1|0
    0|0
  • Ben hala Kadınlarında Özgür bir Hak'a sahip olduklarını düşünüyorum sonuçta oda insan onunda düşünceleri var onun da ruhu var ben şahsen pek takıntı etmem soyadı

1|0
    0|0
  • +babamdan yadigar soyadım! diyorsunda dedigin gibi olsa annenin soyadı olucaktı belkide 3 kere değiştirildikten sonra.
    +soy agacının takibi saglanıyor belki günümüzde eskisine göre daha kolay olabilir ama hala elektronik ortamda senin tüm bilgilerin tek birşeye bağlı bulunmuyor eğer herkes kafasına göre isim soyisim degistirirse olusucak kargasayı düsün
    +soyadın ve agacın seni çeşitli durumlarda diğer insanlardan ayırt etmek icin zamanında yapılmış bir uygulama, senin kim oldugunu falan etkilemiyor acıkcası fazla dramatikleştirmişsin

0|0
    0|0
  • Senin kadar feminist biri soyadıni tecavüzcüsüne göre de belirleyebilir o yüzden buna karar vermek senin haddin değil. Tecavüzü bu kadar dert edip ayaklanmalisiniz bence ilk işiniz bu olmalı kadınlar olarak. Benim kadar karakterli birine bunları söyletiyorsun ya pes.

1|0
    0|0
    • Söz konusu insan hakları ise bu tartışmalar eş zamanlı gider birbiri üstüne binerek değil. Ve bu tip argümanlar neden aklınıza futbol izlerken gelmiyor acaba? Dur şu maçı izlemeyelim gidip tecavüz karşıtı bir yürüyüş yapalım dedin mi hiç ömrü hayatında da ben soyadımı tartışırkrn tecavüzü hiçe sayıyormuşum gibi konuşuyorsun?

• kadın erkek eşit değildir artık unutun şu zırvalıkları erkeğin egemen oldugu bir dünyada yaşıyosun anladın mı? tüm paraya erkek hakim iş gücünün yarısından çoğuna erkek hakim saf saf yorumlar konular açıp durmayın bir etrafına bak önce

• @YasuoMain Helal olsun kardeşim düşüncelerime tercüman oldun.

• Bu kadar sızlanmayı gerektirecek bir durum yok. Elbette yasalarında sana verdiği hakla soyadını kullanabilirsin. Soyadım sabit kalsın diyorsan buna karşı gelen eş adayını sabit yerinden alır rafa kaldırırsın olur biter..

0|0
    0|0
  • İsterse kullanabilir. Hatta beğenirsem ben onunkini alırım. Soyadı tamamen kişinin seçimine kalmış bişey. Kadınlara erkeğin soyadını almasının diretilmesi çok saçma.

1|0
    0|0
  • Son zamanlar da kadınlarımıza bu hak tanındı bende saygı duyuyorum, baba soyadını kullanmak istemelerini bir kadın eğer yuva kuruyorsa ve eşim diyecek adamın da soyadını taşıyorsa harflere takılmanın bir anlamı yok sevgiyi aşkı harfler değil gerçekler yansıtır.

1|0
    0|0
  • Bir erkek, erkek doğduğu için kendi otoritesini kadınının üzerine yaymasının doğru olduğunu düşünmüyorum.

1|0
    0|0
  • Yer yer dusunmusumdur bu konuyu. Cok haklisin.
    Madem bir soyadi var. Evlenince degismemeli. Kadin oyle taninmis erkekte oyle taninmis. Diyelim kadinin soyadi elma. Bir erkekle evlenince tum nesil portakal soyadini aliyor. Soyadlar birlestirilmeli bence.
    Ama ilerde cok karisir. Buna bir cozum bulmak lazim. Secmeyle olmaz bence. Ikisinide secmeye kalkarsa ucuncude eklendiginde karisir biraz.
    Ama konu genelde dogru.
    Farkli bir yontem olmali.
    Kadinin kimligi silinmemeli.

1|0
    0|0
  • Bu konuda bu kadar takintili olmanda ilginc bence esinin soy adini almayacaksan o zaman evlenmemekde bir secenek deger verdigin sevdigin adamla birlikte yasayarak da kendi soyadini tasiyabilirsin. Bir adami sevmek, asik olmak, aile kurmak, cocuk yapmak, bir omur birlikte yasamak agir gelmiyorda o adamin soyadimi agir geliyor gurur yapip kullanmak bu kadar canini sıkıyor?
    Bu konu cok uzun aslinda sayfalarca tartisilip, konusulabilir kendi soyadini kullanmak da bir tercih tabi ama boyle bir esitligi savunan bir bireyin sosyal hayatinda her konuda esit olmayida istemesi gerektigine inaniyorum

1|0
    0|0
    • Evliliğin gerekliliği gereksizliği apayrı bir tartışma konusu. Soyadı ağır gelmiyor gurur yapmıyorum. Soyadımın değiştirilmesi gerekliliğine inananlarla mücadele ediyorum. Neden kadın kendine ait olanı bırakıp kocasınınkini alıyor? Bunu daha bir ince düşün. Yazdığın onca şeyi birlikte yapacaksanız madem bir soyadının diğerine üstünlüğü nereden geliyor?

• Neden bunu bir ustunluk olarak goruyorsun ki? Eslerin birbirleriyle evli oldugunu belirtmek icin yapilan bir uygulama sadece nerdeyse tum dunya genelinde soy erkekden gecer bu yuzden evlenilen esde dogan cocukda babanin soyadini alir cok gereksiz bir duyarlilik bence bu nerdeyse tum dunyada genel gecer olan bir durum neden bu derece rahatsiz ediyor seni onu merak ettim?

Ayrica birseyi daha merak ettim toplumsal olan bu uygulamayi yani esinin soy adini almayi bu kadar sorun eden sen diger konularda gercek anlamda ne dusunuyorsun toplumda belirlenmis eslerin sosyal hayatlarindaki konumlari erkegin ve kadinin gorevleri sorumluluklari vs istersen uzun uzun acabiliriz bunlari orneklendirebiliriz

• kadın kendi soyadını, erkek kendi soyadını taşırsa çocuğun soyadı nasıl olacak?

babası 1 bardak su isteyince pofuldayan hanım kızların, iş soyadına gelince "bon bobomon soyodono toşomok ostoyorom" şeklindeki samimiyetten ve realiteden uzak yakarışından başka hiçbir şey değil..

1|0
    0|0
  • ben acıkcası bu durumu feminist bakıs olarak görüyorum. erkekle sidik yarıstırmak diye. erkek erkektir kadın kadın. mecraları farklıdır. kulvarlarıda. kıyas uygun değildir. neyse konu dagılmasın. ben acıkcası olumsuz bakıyorum. sebebi o 2. isim soyadıdır. yani soyun adı. kız evlenince türk kültürüne göre bir soya geçer. aile değiştirir. odur manası yani. tabi kızlık soyadını kullanmasında sıkıntı yok. ama o zamanda aile birliği bozuluyor. düşünsene annen ayse yılmaz baban ahmet yıldız. karıkoca olmak her konuda ortaklık demektir. hem kız hem koca soyadı alanlar da ıtıcı gorunuyor bence toplumda. ayse yılmaz yıldız hem cırkın duruyor. hemde emanet. eskiyle bagını koparmama olarak değerlendirir erkek bunu. uzun uzun yazarımda kafanı sısırmeyım.

0|0
    0|0
  • Soy isim nedir? Ne olduğunu bilmen gerekiyor önce. Öyle gereksiz feministlik yaparak olmaz bu işler. Soy isim, aile adı demektir. Yani mensup olduğun aile.

Mesela Osmanlı ailesindekilerin soyadı 'Osmanoğlu'dur. Her ailenin bu çeşit isimleri vardır. He soyadı seni sen yapan birşey de değildir. Ortaçağdan kalma bir avrupa adetidir. Yani sen soyadın değişince başka birisi olmuyorsun veya başka birinin tebaası altına girmiyorsun.

Yok anneninkini taşımak, yok soyadını değiştirmek, yok efendim eşinin soyadının yanında kendi soyadını koymak bunlar ziyadesiyle gereksiz, tiksindirici ve mide bulandırıcı derecede feministçe söylemler. Gereksiz ve önemsiz bir konu, üzerinde durulması bile mantıksız.

0|0
    0|0
  • Cok bos isleri kafana takiyorsun.

0|1
    0|0
  • Şimdi yeni düzene göre erkeği üzen bir hayat ama eski düzene göre kadını üzen bir hayat genelin görüşü bu bense bunu iki kişinin kendi arasındaki iradeye bırakıyorum ;)

1|0
    0|0
  • anne kızlık soyadı nolcak tüm bankacılık sistemi çöker yeminle

2|1
    0|0
  • Kadın erkeğin soyadını almalı çok isterse hem kendi hem eşinin soyadını kullanabiliyor zaten ama soy erkeğin üzerinden ilerlediği için erkeğin soyadını alması daha makbuldür bir erkek açısından şahsen ben eşimin kendi soyadını kullanmasını istemem çünkü bnde kendi soyumu yurutmem lazım... Ama hem kendi hem eşinin soyadını alabilme hakkı olduğu için illa benim soyadimi tek kullanicaksin dememe lüzum yok

0|0
    0|0
  • Bence evlenen çiftler kendilerine yeni bir ortak bir soyadı belirlemeli yeni bir aile kuruluyor sonuçta

1|0
    0|0
  • eşim olacak kişi isterse kullansın istemezse kullanmasın çokta umrumda değil açıkçası

1|0
    0|0
  • Bu konulara pek takilmam ve bunları aşmak gerek zerdust boşuna dememiş insan aşılması gereken bir şeydir

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    94

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 85

• Kadın mal falan değildir. Yok bekarken babasınınkinş evlendiğinde eşininkini kullanmalı diye birşey yok. Ama malesef ki bunun farkında olmayan bir çok kadın var. Sevgili olduğu anda direk karşı tarafın soyismini kendi soyismi gibi benimseyip hayal kuranlar var. nAnneninkidr tercihler arasında olmalı. Ha soyismnden hoşlanmazsın o zaman tercihine göre değiştirirsin. Bu konuda özgür olmaları çok normal. Ama İnsanlar bilinçsizler ve birşeyin farkında değiller. Dediğim örnekteki gibi. Birde Dediklerinde çok haklısın ve dediklerin çok doğru.

2|0
    0|0
  • erkek egemen dünya, kadının da bir kimliği olduğunu görmezden geliyor. bizde uygulama yine bir nebzeye kadar iyi; eski avrupa'da kadınlar evlendiğinde, kocalarının isim ve soyadıyla çağrılıyordu, misses john smith... gibi. ancak o adamın karısı olarak bir anlamın var yani.

soyadımı bırakmıyorum, bırakmayacağım. bu konuda bir sürü karşı fikir sunacak bir çok hödük olacaktır, zaten onlarla da evlenmeyeceğim için hiçbirimiz için bir sorun teşkil etmiyorum.

3|0
    0|0
  • Öncedende buna benzer cevap yazmıştım. Tekrar yazıyorum.
    Hayatta güzel yerlere gelmek istiyorum bunun içinde çabalıyorum. Bunu ailemin maddi, manevi desteği sayesinde sağlayıcam. Ve adım soyadım anılırken bunu bana sağlayan ailemin soyadını taşımak isterim. Ha ailemin demeyip babamın soyismi diyerek dahada özelleştirebilirim. tam olarak cevap vermek için. Babamın soyismini taşımak bana ataerkil yapıyı kabullenmişim gibi gelmiyor. Çünkü benim babam bir kadına sağlayabileceği gösterebileceği tüm saygınlığı ve sevgiyi yerine getirdi ve getiriyor
    30-35mden sonra geleceğimde ne yer edeceği belli olmayan bir erkek için soyismimi değiştirmeyi düşünmüyorum

2|0
    0|0
  • Saçmalamışsın. Tohum erkekten gelir çocuğun soyadını babası alır, sen de hayatını paylaşıyorsan o adamla o adamın soyadını alcaksın ki hepinizin soyismi aynı olcak ve bir aile olduğunuz belli olcak

3|2
    0|0
  • Kişinin kendi insiyatifine/tercihine bağlıdır diye düşünüyorum. Benim için eşimin soyadını almak daha akla yatkın mesela.

1|0
    0|0
  • Ankette a tabiki. Bana gelince çift soy adi kullaniyorum. İki soy adim da kisa ve guzel. İkisini de çok seviyorum ve kullaniyorum. Her kadin da istediği soy adini kullanabilmeli.

1|0
    0|0
  • Bir bayanin temel hakki ancak ben esimin soyadini kullanabilirim bir rahstsizlik duymam

1|0
    0|0
  • Kadının soyadı kadının temel hakkıdır. İstemeyen kadın kocasınınkini de alabilir. İstemeyen erkek karısınınkini de alabilir. Doğru olan budur. İnsanlara özgürlük hakkı verin kendi seçimlerini kendi yapma hakkı verin dikdatörlerden olmayın ki dünyada hoşgörü hakim olsun

2|0
    0|0
  • Kadin kendi soy ismi kalmalı ki erkek çocuğu doğuramadığı (sanilan) kadınların üstüne kuma gelmesi, şiddet görmesi vs kalksın. Soy devamı saçma birsey bence ama milletin gorusleri degistirilmiyor!!! Şarkılar bile yazılmış (Sultan Süleymana kalmadı böyle) bencede kimseye kalmaz...

2|0
    0|0
  • Bir bayan hem kendi hemde eşinin soyadını kullanmalı. Evlendikten sonra kendi soyadının sonuna eşinin soyadını ekletebilirler.

2|0
    0|0
  • Kesinlikle kadının soyadını değiştirmeme hakkına katılıyorum ama soyun babadan gelmediği kısmına katılmıyorum. O halde kocanın soyadını almakta da bir sorun yaşamamalısın.

Benim düşüncem şu.
    Madem soy babadan geliyor, ben neden kocamın soyadını alıyorum? Kocam benimle nikah mı kıyıyor yoksa beni evlatlık mı alıyor?

0|0
    0|0
  • Erkeğin soyadını almalılar eski köye yeni adete gerek yok. O zaman evlenmesinler

2|1
    0|0
  • Herkes kendi soyismini kullanmalı

1|0
    0|0
  • Namus üzerine kurulmuş bir düzenimiz var. Kadının kendi soyadını kullanması bu yüzden sıkıntılı. bir nevi mimlenmiş olacaksın toplumda. Ya hani şunu diyorum Ahmet Kara ile evleniyor Ayşe Ak. Çocukları oluyor diyelim. Ak mı Kara mı? Hadi diyelim annenin soyadını aldılar. Ee baba niye var? Seni himayesine hadi alamadı tamam, çocuklarını neden alamasın? Ayrıca isteğe göre soyadı değiştirmek kadar da saçma bir şey duymadım. Kendinle çeliştin burada. Hani sen soyadınla bir birey olduğunu söylüyordun. E her soyadı değiştirdiğinde karakter, kişilik de mi değiştireceksin.
    Hem çift soy isim kullanmak gibi bir çözüm de varken, bu kadar gereksiz bir şey ortaya atmanın manası yok bence.
    Kaldı ki, ben soyadımdan nefret ediyorum. Benim neslin sonu da umarım ben olurum yani. Başkaları da uğraşsın bu soyadla istemem.

1|0
    0|0
    • Çelişki yok. Ben soyadımla gurur duyuyorum. Ama sen sevmiyorsun. Değiştirme hakkına sahip olmalısın. Ve değişim için evliliği beklemek zorunda olmamalısın.

Kimse kimseyi himayesi altına almıyor. İkinci bir baba almıyosun evlenirken. Eş alıyorsun. Hayatı paylaşacaksınız, biriniz diğerinizin altında olmayacak.

Çocuklar konusundada fikrimi orda açık belirttim.

• Hepsini kullanmak isterse kendi bileceği iş. Hiçbirini istemezse gene kendi bileceği iş. Benim davam tam olarak bu noktada karışılınmasını engellemek. Kişinin hür iradesine müdahale oluyor zorla seçenekler belirlemek.

• Karışmak zorundalar. Böyle özgürlük değiştireceğim işte soyadımı ile olmaz. Devlet dairelerinde, normal hayatında, sürekli sorun olacak bu soyadı işi yoksa.

• Derdimiz bu olsun. Yıllardır kullandığım soyadımı evlenince değiştirmem. Hatta eşim benim soyadımı alabilir. Çocuklarım benim soyadımı alabilir. Ama ben soyadımı değiştirmem. Çok kişiliksizce bir durum. Pic miyim ben soyadım değişsin.

2|0
    0|0
  • Şu an kadın soyadını alabiliyor zaten iki soyadiyla beraber

1|0
    0|0
  • Bu kadar altında derin mânâ aranacak bir şey değil bence. Tek bir soyadını kullanmak bir aile olduğunu temsil ediyor. Bu ha benim soy adım olmuş ha onunki :)

0|0
    0|0
  • Ben imzamı bile soyismimle atıyorum ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Ben bir adamın karısı olmadan önce babamın kızıydım, öyle doğdum ve öyle ölmeyi niyetliyorum.
    Çok güzel bakış açısı 👌👌👌

0|0
    0|0
  • Kadının soyadı tabii ki kadının en temel hakkıdır, sonuçta kadını bir erkeğe 'ait kılmak' amacıyla oluşturulmuş bişey bu. Lakin şu konuda sana katılmıyorum. Evet, hepimiz kendi adımız soyadımızla doğduk büyüdük ama biz adımızdan ibaret değiliz. Ben adım A da olsa B de olsa benim. Bu bişeyi değiştirmemeli. Bu kadar bağlanmak saçma bir iki kelimeye. Açıkçası o soyadı beğenirsem onu alırım, kendiminkini beğenirsem kendiminki kalır.

0|0
    0|0
  • İsmimin ve soyismimin kafiyeli ve cool duruşunu seviyorum ayrıca insan belli bir yaşa kadar aynı soyisimle gelince vazgeçemiyor haliyle bence kadın soyismini kullanabilmeli. :)

1|0
    0|0
  • Bende kendi soyismimi tasimaktan yanayim.
    Ama yine de bu kadar detaya takilmam
    Daha onemli seyler varken :/

0|0
    0|0
  • Evlilik ayaga takilan bir pranga olmamali ne kadin icin, ne de erkek. Destekliyorum bu konuyu. Ama ben babamin soyadini sevmiyorum, degistirmekten yanayim.

1|0
    0|0
  • Isteyen alir istemeyen almaz.

Şöyle ki sen bana soyadini vericeksin. Bende sana cocuk :D

0|0
    0|0
  • Hem babası hem eşi olmalıdır nerden gelip nereye gittiğini gösterir😬 anne soyadı ne yaw bir de onumu çıkarmayın

0|0
    0|0
  • kadın erkeğın soyadını almalı diye düşünüyorum, detayı okumadım

0|0
    0|0
  • Müslümanım. İslama göre kadın her zaman babasının, sülalesinin adını taşır. Kocasına göre soyaddır filan değiştirmez. Adı üstünde "soy adı". Evlenince soyumuz değişmiyorki.

2|0
    0|0
  • gereksiz kaosa neden yok erkeğin soyadını almalı

0|0
    0|0
  • Bende çok istedim ama nişanlım benden tek istediği buydu ben ailemin tek oğlu sülalenin tek erkek torunuyum sadece bizim soy ismimizi kullanmanı rica ediyorum dedi illa tek benimki olacak demedi yine de kullanmak istersen de saygı duyarım dedi bende onu kırmak istemedim bu güne dek de benden gerçekten bir isteği olmadı bu yüzden eşimin soy adını kullanacagim

0|0
    0|0
  • Dışarıda soy ismine baktıkları zaman seni dul bellediklerinde böyle düşünemezsin eminim ayrılan kadınlara yapılan şeyleri en çok ben biliyorum şahit oldum dışarıda iyi bakmazlar ve kimliğinde evli yazsa bile ilginç olur be
    Tabi bu kendi görüşüm herkese saygı duymak gerekir :)

0|0
    0|0
    • Elalemin deyişleriyle yıllardır mücadele ediyorum. Kendi çevremde oldukça fazla bu yobazlar. Ancak toplumumuz zaten elalemin dalgasını düşündüğünden bu hallerde.

Kaldıki kocanın soyadını alma demiyorum. İsteyen alsın. Eleştirdiğim şey bu konuya bakış açısı ve başka bir seçenek olmaması.

Ancak temel haklarını bile savunamayan nesillerimiz var şu çağda hala.

• Babanın sert ya da yumuşak olması ona saygı duyup duymayacağını belirlemez. İnsanın karakteri sert olur öyle olur böyle olur...

Baba babadır. Baba olduğu için saygı duyulur. İyi kalbi için daha çok duyulur. Kişiliğinin güzelliği yüzünden daha da fazla.

Ama İtin kopupun puştun teki olanlarda var. Napalım erkek diye onlara da mı saygı duyalım?

• Ailemdeki erkeklere saygı duyuyorum kocamada duyarım ve sessiz kalırım öyle yağ gibi üste çıkmaya uğraşmam
      Yanlış anlıyorsun
      Ve kesinlikle dul insanlara iyi bakmıyorum
      Ön yargılı biri değilim bunlarda yargı değil gerçekler.
      Ailemi dağıtan bir fuhşcu dul bir kadın boyu kadar oğlu var üstelik.
      Bekarlardan çok dullar yapıyor inan bana boşanan borcu olan zevkine düşkün saçma kadınlar yapıyor ve escortluğu araya katmıyorum dost hayatı yaşayanlar dul insanlar ve bizim çevremiz de dullara iyi gözle bakılmıyor belki iyi insanlar olabilir ama hepsi temiz değil.
      Konu nerden nereye geldi fark ettiysen eşine ve soy ismine saygın yoksa kendi soy ismini kullan çocuklarınızda ortada kalsın kimlikte kızlık soy adı yazıyor zaten ama yok kendim taşımak istiyorum gurur duyuyorum diyorsan taşı ne diyeyim.

• Sacmalik bence biz butunuz askm diyenler is soyada gelince asıl bencillik oluor onceden soyadin benim diyenler simdi seninki senin benmko benim cocugun soyadida benimki olacak die kavga cikior hic birsey olmasa bile gecimsizlik nedeni ozaman evlenmeye gerek yok aile isen tek soyad olmali

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    55
Yükleniyor...