Kadınların kendi soyadını kullanma özgürlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir soruya verdiğim yanıttı bu. Yanıtı kopyalayıp aynen yapıştırıyorum.

Adam bir durup düşünmüyo bile ya. Benim soyadım diyor da eşim dediği kadının soyadını hiçe sayıyor. Bu nasıl bir bencillik bu nasıl bir insan hakları anlayışıdır yav.

Benim durumuma gelince. Benim öz kendi soyadımı bu şekilde hiçe sayacak biriyle olmam. Çocuklarım benimkini taşısın diye bir iddiam yok.

Ama benim zaten gururla taşıdığım babamdan yadigar bir soyadım var.

Ben dünyaya bu isimle geldim.
Kimliğimi bu isimle kazandım.
Bu isimle tanındım.
Bu isimle sevdim sevildim.
Bu isimle çocuktum bu isimle ergendim bu isimle yetişkinim şimdi.

Eşim evet hayat arkadaşım olacak, benden kılık kıyafetimi kendi zevkine göre değişmemi isteyebilir, saçıma karışabilir ( bir derece), ama benden kim olduğumu değiştirmemi isteyemez.

Soyadı konusuna gelince. Bu kanunda bir sakatlık olduğu kanısındayım. İnsanların başka bir soyadı kullanması bu kadar zorlaştıtılmamalı. Kocamın etiketini taşımak zorunda olmadığım gibi babamınkini de taşımak zorunda değilim. Gerekirse ( insan hayatında bir kaç defa ile sınırlı olmak şartı ile) soyadımı değiştirebilmeliyim.

Çocuklar 18 yaşına kdr babanın soy ismini taşıyabilir. Bunda bir sakınca yok. Ama aile isterse anneninkini taşıyabilmeliler. ya da ikisini birden. Ve 18 yaşına gelen çocuk annesinin babasının soy isimlerinden birini seçebilir ya da ikisini birden kullanabilir ya da tamamen ayrı bir soy isim tercih edebilir.

Bilgisayar ve iletişim çağındayız. Kimsenin kan bağı soyadı ile belirlenmiyor. Herkesin soy ağacı kayıtlı heryerde. Soy kaybolmuyor soyadı değişimi ile. Ve soy erkekten devam etmiyor artık antik çağlardaki gibi.

( cevabın tümü okunmadan atlanılarak ergen fikirlerle ve uslüplarla yazılan yazılara cevap vermeyeceğim)

• Kadının soyadı kadının temel hakkıdır.
    67%(153)51%(207)Oy Ver30%(54)
  • Kadın erkeğin soyadı almalıdır. Sebebi şu:
    23%(53)35%(140)Oy Ver49%(87)
  • Diğer.
    10%(21)14%(58)Oy Ver21%(37)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
Detay başka bir soruya yanıt olduğundan saldırgan bir dilde.

Ama öyle görünüyor ki hiçbiriniz önyargılarınızı kenara bırakıp karşı tarafı anlama yetisine sahip değilsiniz.

Aile bütün kalsın ama erkek olsun diyene gene eyvallah. Ama " ben öyle istiyorum" "ben böyle gördüm" diye bir savunma biçimi olmaz. Bu tam olarakta yukardaki saldırgan dili sağlayan şey. Bencil düşünmeniz.

Ayrıca feminizmi hala kadın üstünlüğü sanan etkenlerimiz ve malesef kadınlarımız mevcut.

3|4

Erkekler Ne Diyor 124

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 85

Yükleniyor...