Cemevileri sizce ibadethane olarak kabul edilmeli mi?

Alevilerin Cemevileri günümüzde devlet tarafından ibadethane kabul edilmiyor. Sizin bu konuda fikriniz nedir? Not: Alevi değilim

0|0
5|17

En İyi Erkek Görüşü

• çok karmaşık konu. Şimdi sunni müslümanlar islamın şartı olarak namaz ı öne çıkartıyorlar ayrıca bunun sünnet olduğunu ideal ibadet şekli olduklarını söylüyorlar ve alevileri de namaz kılmayıp oruç tutmadıkları için sapkın olmakla suçluyorlar. Buna karşın aleviler de sünnet in farz olmadığını rehberin kuran olduğunu ve kuranda da ibadet etmeyle ilgili bir tanım olmadığı savunarak, müslüman olduklarını savunuyorlar. Bana kalırsa sıkıntı yok hacı kim nerde nasıl ne yapmak istiyorsa yapsın. Bunlar zaten hep spritüel şeyler. fazla takma

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Şu ülkede insana ''insan'' olduğu için değer veren yüzümüzün akı, kalbimizin nuru, Atatürk'ün yılmaz yoldaşları tek kitle Alevilerdir. Cemevleri de ibadethanedir ve hep öyle kalacaktır. Bizler Sünnü olarak (en azından ben) Alevi kardeşlerimizin her daim yanındayız... YA ALLAH, YA MUHAMMED, YA ALİ ! <3

0|0
    0|0
  • Mescitler nedir arkadaşlar? Cami mi? Ama ibadethane sayılıyor. Açıklamak gerekirse.. Mescit'in anlamı Caminin küçüğü değil ibadet yapılan yer olarak tanımlanır belirtmek isterim ki Müslamanların ibadet yaptığı yer değil. Cemevleri de bir amaç için toplanmış insanların hep beraber zikir çekerek ilahiler söyleyerek ibadet etmesidir. Ne sakıncası var ki? İbadet yapılan yere ibadethane denir bunun din ya da mezheple bir ilgisi yok. Kilise de bir ibadethanedir cami de..
    Not: Bende alevi değilim.

0|0
    0|0
  • İbadethane dediğin camidir. Cem evide ne ola ben kabul etmırem kanks

1|0
    0|0
  • dinde hoşgörü varsa kabul edilmeli

0|0
    0|0
  • kamu alanlarını mahvedip yerine cami yaparken cemevleri ibadethane olarak bile kabul edilmiyorsa "islam hoşgörü dinidir" diye anırmanın hiçbir açıklaması olamaz.

0|0
    0|0
  • kabul edilmeli. aleviliğin ibadet yeri orası. büyük bir haksızlık var bu ülkede alevilere. islamcılar kuran kursları açarlar teşvik alırlar, her organizasyonlarına para yağar sünni cemaatlerin. sünni kökenliyim ama vicdanım buna el vermiyor.

0|1
    0|0
  • Edilmeli tabi.

0|0
    0|0
  • cemevleri ibadet yeri değil ki dinimizde öyle bir ibadet tarzı yok

1|0
    0|0
    • her din farklıdır herkes senin inandıklarınla hareket etmez değil mi? dinde başka dinlere hoşgörüde vardır ama sizin gibiler onları es geçer.

• farklı din olmadığını biliyorum. Fakat ibadethane olarak orayı kabul ediyorlarsa bu böyle kabul edilmeli hoşgörü pıtırcığı seni (!) bana cahil diyor.

• @saaagenjler din olmadığını biliyorsun yani ciddi misin sen ya vay be ne çok şey biliyorsun. Ya arkadaşım bak senin gibi insanlar bilmediği konularda konuşunca tepem atıyor benim.

• Dinler saygı görmesi gerekiyor ise edilsin tabi

0|0
    0|0
  • tabikide ibadethane kabul edilmeli. Lafa gelince din vicdan özgürlüğü diyorsak kabul etmeliyiz.

0|0
    0|0
  • sizin dininiz size bizim dinimiz bize diyerek yola çıkar kimsenin dinine karışmam benim dinime karışanıda affetmem.

0|0
    0|0
  • Kabul edilmeli ama devlet yardımı hiçbir dini kuruluşa verilmemeli.

0|0
    0|0
  • Tabi ki edilmeli

0|0
    0|0
  • herkez neye inanıyorsa o inancını istediği şekilde yaşamalı

0|0
    0|0
  • Hekesin dini vicdani özgürlüğü isterse krem peynire tapsın banane ama saygı göstermek gerekir.

0|0
    0|0
  • Müslümanların ibadethanesi camidir sonra tekke ve zaviyelerde ibadethane olmak istese yol açılmış olur

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• demokrası varsa bu ulkede madem edılmelı. demokrası bunu da gerektırıyor cunku.

0|0
    0|0
  • neden edilmesin ne kadar saçma alevileri de hiç sevmem pek dedikoducu olurlar.

0|0
    0|0
  • İbadet etmek istedikten sonra neresi ibadethane olarak sayılmaz?
    Bugün bir kilisede de Allaha dua edilebilir.
    Ne kadar çok seviyorsunuz bir şeyleri bir kalıba koymayı.

0|0
    0|0
  • aleviyim. bu ülkede o kadar kilise var ağzını açan yok bir zahmet cemevlerine dil uzatmasın kimse. Allahı andığın şükrettiğin her yer ibadethane bence

0|0
    0|0
  • kabul edilmeli canım niye edilmesin. her dinin her mezhebin ibadet ettiği yer ibadethanedir. bizim mezhebimiz orayı kullanmıyo diye yok sayamayız

0|0
    0|0
Yükleniyor...