Aleviler gerçekten Hz. Ali'nin takipçileri mi?

Hz. Ali camide sadece erkeklerle beraber namaz kılardı ama Aleviler erkek kadın hep beraber ibadet ediyorlar
Hz. Ali'nin eşi Hz. Fatıma saçlarını göstermezdi kapanırdı ama bu Alevilerde pek olan bir şey değil

Kimsenin inancına saygısızlık etmek istemem ama Aleviler bana Hz. Ali'nin takipçileri gibi gelmiyor. Çünkü Hz. Ali'yi sadece bir sembol olarak kullanıyor gibiler, Hz. Ali'nin ve ailesinin yaptıklarını yapmıyorlar

Hz. Ali'nin takipçileri olduğunu söyleyen Şia mezhebi yani Şiiler ise Alevilere benzemiyor. Şiiler aynı Hz. Ali gibi erkek kadın ayrı ibadet ediyorlar ve Şii kadınlar kapanıyor

0|0
5|11

En İyi Erkek Görüşü

• Aleviler Hz. Alinin Takipçileri değil. Alevilik Hz. Alinin soyundan gelen bir mezheptir. Biz aleviler olarakda Elhamdürillallah müslümanız. Alllaha peygamere kuran-ı kerim e inanırız. Lakin Hz. Ali hepsinden sonra gelir. Evet 5 vakit namaz kılmayız belki ya da ramazan orucunu tutmayan bir çoğunlukta var ama kadınların kapanmasına ya da başı açık olmasına erkekler ile ibadet ediyor olmasına ne siz nede başkası karışamaz sorgulayamaz. Kadın erkek cemevinde kardeştir. Bizde ne insan ayrımı vardır nede erkek kadın ayrımı. Müslümanlığımızı da inkar etmeyiz kitabımızıda.

0|0
    0|0
    • Peki Alevilere göre Hz. Fatıma başı açık mı geziyordu? Hz. Ali'nin eşi kapalıydı ve Ehli Beyt üyesi hanımlarda kapandı. Ama bazı Aleviler kapanmak diye bir şey yok diyerek Hz. Ali'nin ailesi ve Ehli Beyt ile çelişkiye düşüyorlar. Bir Alevi olarak Ehli Beyt nedir biliyorsundur

• Yapmadığımızı nerden biliyorsun. ?

• Ali aleviydi öylemi? güldürme beni ali mezhepsizdi aliye allahın aslanı diyerek zaten şirk koşuyorsunuz kuranda baş örtüsü vardır humur kelimesi türkçe eşarp manasına gelir
      yetiş ya ali demek şirktir

En İyi Kız Görüşü

• Bir tane b, le kapalı alevi görmedim. Eski sevgilim aleviydi. Annesi falan açıktı.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• hz. aliyi gördün mü bacım nasıl böyle görmüş gibi konuşuyorsun :) neticesinde o yoldalar çogunun evlerinde resmi asılıdır çok çok koyu aleviler vardır kapanmıyorlarsa ibadetlerini dötlerine göre etmiyorlarsa gelişmişliktir işte bu allahın huzurunda insan çüknü kontrol edemiyorsa insan degildir zaten degil mi :)

0|0
    0|0
    • Görmem gerekmiyor binlerce sahih hadis ve kaynaklar var. Bunlar sayesinde biliyoruz namaz nasıl kılınıyor vs

• Bedir savaşını Müslümanların kazandığını biliyorsak o savaşı görmemiz gerekmiyor böyle düşün :) Hz. Ali bir çok kaynakta ve hadiste anlatılır bunların hepsine baktığımızda kendisin tanıyabiliyoruz çok örnek alınacak bir insan

• tarihin büyük bölümü yanlıştır çogu tahmin üzerine dayanır bir tarihçi ile konuşmanı tavsiye ederim yakın tarihte bile birçok yanlışlıklar vardır sadece yazılı anlaşmalar dogrudur oda herkes tarafdan kabul edilmiş olanlar :)

• Yanlış yoldalar

0|0
    0|0
  • Mezhep diye bir şey yok ki. Tamamen insanların uydurması. Herkes kendi kafasına göre yaşıyor. Ayrıca Alevilik Türklerin İslamiyeti ilk yaşayış biçimleridir. Ben ateistim. Sen sunni olabilirsin. Öbürü Şii ya da Caferi. Önemli olan iyi insan olmak ve dünyayı yaşanabilir kılmak. Gerisi boş.

0|0
    0|0
  • ailem alevidir bana çok saçma gelir hem pir diyeceksin hemde pirine uymayacaksın pirin namazda öldü bre gafil

1|1
    0|0
    • Ayakta alkışlıyorum kardesim

• @Bensizkall kardeşim söylüyorum anlamıyorlar ateistler gibi anlatıyoruz anlamıyorlar hemen ateist dedi derler şimdi senden sonra dikkat et

• buda farklı bir bakış açısı

0|0
    0|0
  • Alevilik diye bir mezhep yok

0|0
    0|0
    • Genellikle Hazreti Ali'ye bağlı olan ve onun tarafını tutan zümrenin mezhebine verilen addır.

Alevilik, Türkiye’de Sünnilik’ ten sonra en fazla mensubu olan ikinci İslami inanıştır. Sünnilikteki Allah-Muhammed tamamlamasından farklı olarak, alevilikte Allah-Muhammed-Ali ile tamamlanan ve Ehl-i Beyt, Oniki İmamları esas alan bir inançtır.

Bilmiyorsan oku öğren. Hz. Ali ne demiş. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kulu kölesi olurum demiş. Öğrenmek ayıp değil.

• Din var ama içi boş.

0|0
    0|0
  • Hepsi aynı değil, sünniyim diyip bırak sünneti farzları yapmayanlarda çok

0|0
    0|0
    • Sünniler içerisinde herkes mükemmel diyen olmadı

• kardes hanimefendi alevilerin yanlis yolda oldugunu solio alevilik diye mezhep yok onu anlatmaya calisio

• @Bensizkall söyleyince yol ya da yolcu değişiyormuki

• o dönem cami yoktu kadın erkek birlikte ibadet ediliyordu, şimdiki yapılanlar muaviye ve yezit ve onun soyunun getirdiği uydurma islamdır. sadece önyargılısınız. bunu araştırın biraz.

0|0
    0|1
    • Hz. Muhammed'de mi kadınlarla beraber ibadet etti diyorsun? Binlerce sahih hadisi inkar ediyorsun bence itikadını gözden geçir. Her şeyi Yezid'e bağlamak en kolayı

• ona bakarsan beş vakit namaz kılın diye bir ayette yok, hatta namaz kılın diye bir tek ayet bile yok.

• Namazı dosdoğru kılın diye ayet var :) Sen hiçbir şey bilmiyorsun hatta Kuran'daki ayeti inkar ederek dinden bile çıkmış olabilirsin daha fazla konuşmamıza gerek yok

• Hz Ali yaşasa bunlara napardı bilmiyorum kellelerini keserdi

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Bilmiyorum..

1|0
    0|0
  • Sence her müslüman gerçek müslüman mı?
    Genelleme yapmamak gerek

0|0
    0|0
    • Genelleme yapmıyorum ben Hz. Ali'ye uymayan noktaları yazdım. Tüm Aleviler kötü kalpli demedim eğer öyle desem genelleme olurdu

• inanç meselesi bencede dogru yol değil alevilik

0|0
    0|0
  • Merak etim

0|0
    0|0
Yükleniyor...