Evlilikte veya birlikte yaşayan çiftlerde kese bir olmak zorunda mı neden?

Paylaşmak her şey bir yana konu bu değil zaten mesele birinin diğerinden daha lüks yaşam tarzında olması ve lükse kaçmayan tarafın parasızlıktan daha çok zarar gören taraf olması kavga sebebi olabiliyor ve elini verip kolunu kaptıran taraf bir yerden sonra senin paran benim param diyor sizce bu durumda yanlış giden şeyler nelerdir neler yapılmalı?

Güncellemeler:
Ya arkadaş bilhassa belirttim söz konusu paylaşım birliği değil bundan çıkan zararlar ve nedenleri asıl merak ettiğimdir.

1|0
6|26

En İyi Erkek Görüşü

• "Senin paran, benim param" çok çirkin, yakışıksız ve de 'aile' kavramına kökten ters bir olgu. Allah'a büyük konuşmak istemem haşa; ama ben 'benim param' diyecek, yahut maddiyat gözedecek biriyle hayatta evlenmem. Şayet eşim çalışırsa aile bütçesine katkısı olmuş olur, kendi özsaygısı için birşeyler yapmış ve ailesinin daha iyi standartlarda çalışmasını sağlamış olur; bir kadın için büyük gurur kaynağı olsa gerek bu da. Ayrıca, bütçe birdir ve karı-koca birlikte alışveriş yapar, birlikte yer içer; bireyselliğin olduğu bir aileyi de kesinlikle aile olarak görmüyor onlar adına üzülüyorum ben.

0|0
    0|0
    • biri diğerinden daha lüks davrandığında olmuyor bunun çözümü yok mu ya

• Davrandığında?
      Eşim tutar da evin mali dengesini bozacak denli lüks alışveriş yaparsa sorun olabilir; bunu anladım yazdığınızdan. Açıkçası isterim ki eşimin ayağında 300-500-1000 binlik ayakkabılar olsun, isterim ki elinde kolunda, üstünde hem pahalı hem de çok kaliteli şeyler olsun. Yemin ediyorum bu bana ancak bu gurur ve keyif getirir. Ama düşünüyorum da; yeni kurulan bir ailenin alımlarından dolayı ihtiyaçları olacaktır, peki bu borçlar nasıl ödenecek lüks harcama yapılırsa? Şahsi fikirlerimi yazdım; ama bir denge kesinlikle olmalı aile bütçesinin kullanımında.

Haklısınız; kolay bir konu değil...

En İyi Kız Görüşü

• eğer o benim bu senin dersek zaten çift olamamışızdır. kendimizi kandırmayalım yani. bana göre bir kadın çalışıp eve bakabilir. bir erkekte evde ev işlerini yapabilir vs. yani yerler değişebilir. bize sürekli böyle gösterdiler diye böyle olmak zorunda değil. sonuçta iki tarafında eli kolu ayağı ve beyni var. ben cinsiyetler arası eşitlikten yanayım. kim güçlüyse o elini taşın altına daha fazla koyar. bunun da lafını yapacaksa mümkünse koymasın zaten. erkek daha zenginse o , kadın daha zenginse o.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Kese birliği evliliğin olmazsa olmazıdır. Evlilik bir ekonomik işletmedir aynı zamanda. Geliri gideri harcı borcu bir elden düzenlenmelidir. Yasalarımıza göre evlilik süresince edinilen mallarda ortaktır. Herkesin kesesi ayrı olan evlilikler kısa zamanda sona eriyor zaten.. Eğer bu mantıkta olan varsa asla evlenmesin boşuna.

0|1
    0|0
    • sorum zarara uğrayan paylaşımla alakalı

• Ortak yaşamayı bilmeyenler evlenmemeli ne diyeyim.

• evlenmeden ortak yaşayanlar da var işte bu konu sadece evlileri kapsamıyorki

• Aslında islamda kadının kazancı kendine aittir.. Erkek buna rağmen kadına bakmakla yükümlüdür..

Sahabilerden hanımlar kocalarının durumu kötü olup kendi durumlarının iyi olup zekat verebiliceklerini sormuşlardır..

Bundan anlaşılan kadının kazancı kendine aittir. Erkek kendi keyfine göre kadının kazancına ortak olamaz..
    Hanım isterse kazancından verebilir..

Eğer sorun teşkil etmeyecekse, ortak havuz yapılabilir. Bu durumda senin benim param mevzusu yapılmamalıdır..

#Vesselam

0|0
    0|0
  • senin paran benim param olayı başladıysa
    o evlilik evlilik olmaktan çıkar aslında bence...
    evlilik demek biz olmak demek biz olursan paranında önemi yok

0|0
    0|0
    • peki affe cim karın lükse kaçsayda para havuznu tüketen olsaydı o zaman ne yapardın

• o zaman onu uygun bir dille uyarırdım:)
      para durumları malum
      ne kazanırsan onu yersin fazla lükse kaçarsa
      aç kalırız be :)

• Evlilikte senin paran benim param olayı varsa öyle işe başlarım<3 Bugün çok terbiyeliyim

0|0
    0|0
  • Zorunda değil sis

0|0
    0|0
  • Güzel bir konu bence iki tarafta çalışıp kendi parasını kazanıyorsa keselerin ayrı olması kadar güzel bir konu yok herkes rahatça istediğini alabilir kimse kimseye karışmaz ben birde kızların evlendikten sonra erkeğin soy ismini almasınada karşıyım bence herkes kendi soy ismini kullanmalı türkiyede kanunun sadece maalesef ismi medeni ama hiçte medeni olmayan bana göre hukuksuz uygulamayla dolu bir medeni kanunumuz var

1|0
    0|0
  • Kese bir olmayacaksa neden evleniyorlar

0|0
    0|0
  • aşırı gereksiz harcamalardan kaçınıyorsa çiftler , bir iğne alırken bile birbirlerine danışarak alıyorlarsa kesenin beraber olmasında sıkıntı yoktur.. Aksi takdirde paea yüÜizünden sıkıntı yaşanabilir.

0|0
    0|0
  • evli çiftlerde en akıllı harcama yapanda toplanmalı para bu erkekte olabilir bayanda hatta çalışan çoçuk varsa o nun kazancıda aynı yerde toplanmalı çok seslilik günlük savurganlığı getirir savuran sıkıntıyı çekmeli. ben emekliyim şükür yetiyo benden fazla kazancı olanlar onlara yetmiyo niye evde çok seslilik var herkez başlı başına kimseye hesap vermeden harcıyo sonuç sıkıntı

0|0
    0|0
  • Kadın erkekten daha çok kazanıyorlar erkek kompleks yapar kadini elinden kaciracakmis gibi düşünür tam tersiyse kadın ihtiyaçlarıma yetmiyor diye düşünür sorunlar başlar iki tarafta ortak bir havuz yapar şirket ortağı gibi düşün kendilerine aylık harçlık alır geri kalanı masraflar olur kalanıda kardır ilerde değerlendirilir iki tarafta birbirine anlayışlı yaklaşırsa o şirket ilerde holding olur

0|0
    0|0
  • Bir evin ortak giderleri var onlarda müştereken karşılanmalı , kirası , faturası , taksiti , mutfağı falan ortak harcanmalı. Ama bazı şahsi şeyler vardır onlar kendi bütçesinden karşılanabilir.

0|0
    0|0
    • aynı fikirdeyim neden biri diğeri daha lüks istediği içinn kendi kesesinden harcasınki

• Öncelikle Sevgi varsa her şeyin çözümü vardır. Kavga gürültüyede gerek yok almak istiyorsa kendisi alsın. Bir arkadaşımdan örnek vereyim kızının 1. yaş günü kendi yaptı , eşi tutturdu 2. yaşı içinde doğum günü yapcakmış. O da karışmadı. Kız kendisi ödedi. Bilmiyorum benim mizacımda hiç kavga yoktur. Ortayı bulmak lazım

• aynen bro aynen

• Kese derkene?*

0|0
    0|0
  • kadının parası kadınındır buna erkek karışamaz erkeğinse ailenin zaruri ihtiyaçlarını karşılamak görevidir benim fikrim bu erkek olarak giren bana girdiğinden ilerdede sıkıntı yaşamam :D

0|0
    0|0
  • değil

0|0
    0|0
  • evlilikte o tür şeyler bitiyor eşler anlayışlı oluyor olgun olanları kastediyorm tabi lüks falan bir süre sonra yerini tasarrufa bırakıyor

0|0
    0|0
  • Evliliğin ve birlikteğin bitmesine sebep olur öyle olursa, seni beni olmaz öyle bir durumda

0|0
    0|0
  • 40 yapar

0|0
    0|0
  • bu yuzden derler ya davul bile dengi dengine

0|0
    0|0
  • Hayırdır dost hayatımı yaşıyoruz 'a. mk'

0|0
    0|0
  • hijyen açisindan asla kullanilmamali

1|0
    0|0
  • Acikcasi eski evliligimde keseleri birlestirmedik ikimizde borc batagina battik. eve ne kadar para giriyor cikiyor bilmek lazim

0|0
    0|0
  • Başlığı bir oku bakalım birşey anlayacak mısın

1|1
    0|0
  • Kese her zaman erkekte olmalı.

0|0
    0|0
  • Ortak olmalı evlilikte üstünlük olmaz

0|0
    0|0
  • evet tabiki neden olsun.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Hayır bir olmak zorunda değil. Mülkiyet kavramı eşlerde de olsa ayrıdır. Herkesin kendi kesesi vardır. Ha birbirlerine gönüllerince verip alabilirler fakat bu emrivaki şeklinde olmamalı.

0|0
    0|0
  • birlıkde yaşamayı bilemem ama evlılıklerde olmak zorunda. yastığın bir neden cepler ayrı olsun ki. kadın keyfıne bakarken adam çocuklarının geleceğini tek başına hazırlamak zorunda değil. kadında bilinçli olacak. senın paran benım param denecekse zaten ortada çıkar vardır.

0|0
    0|0
  • Aşkta senin benim param olmaz. Evin bankası olur. Giderler ödenir geri kalan planlanır. Benim param yok bizim var. Biz olmayo öğrenemeyen evlenmesin zaten ya

0|1
    0|0
    • biri diğerinden daha lüks yaşadığında bu sıkıntı lüks olmayanı zedeliyor ama.. iyi o zaman ikisi de lükse kaçsın birikim olmasın olmazki ama

• Ortayı birlikte tuturacaksın zaten. Evet para birikimine ihtiyac varsa kısılması şart insan kendisi için bunu reddetmez zaten bana göre

• eden var birikime odaklı insanlarda bile var mesela 100 liralik telefonda sırf interneterişimi olmadığı için 500 ve üstü olarak lüksü ihtiyaç olarak görmesi gibi normal yaşayan iş dışı kullanımlar haricindeki insanlar için söylüyorm

• Her iki tarafta memnunsa sorunda değil aslında.

0|0
    0|0
  • bir olmak zorunda degil.

0|0
    0|0
Yükleniyor...