Sobalı evde büyüyen çocuk, ne bakımdan şanslı, ne bakımdan şanssızdır?

Sobalı evde büyüyen çocuk , ne bakımdan şanslı, ne bakımdan şanssızdır?

1|1
38|13

En İyi Kız Görüşü

• yasağı daha o yaşta öğrenir. "soba sıcak yaklaşma" cümlesine inanır ve uygularsa yanmaz. bu yasağı delerse acıyı deneyimleyerek öğrenir. anne doğru söylüyormuş yani, ona daha çok güvenir.
    başarının çabayla elde edileceğini öğrenir. kömür getirirsin, odun getirirsin, gazete kağıdı getirirsin, çıra getirirsin.. sobanın yanması zaferdir.
    bu zaferin mutluluk getireceğini öğrenir. sobanın yanına bağdaş kurup oturmak demek, tuvaletin geldiğinde bile o sıcaklığın yanından kalkamamak demek.
    işlerini çabucak halletmeyi öğrenir ki, soğuk odalardan o sıcak sobanın yanına hemen dönebilsin.
    muhabbeti öğrenir, insanlarla vakit geçirmeyi öğrenir ki sobalı evde herkes bir sobanın başında oturur. günümüzdeki gibi doğal gaz tüm evi ısıtmaz ve her birey farklı odada takılmaz yani..
    sobanın üzerinde pişen çay da başkadır, kestane de.
    ev idaresini de öğrenir; portakal kabukları çöpe atılmaz, sobanın üzerine konulur.
    gözümde küçüklüğüm canlandı. dışarıda kar yağarken bembeyaz, odada duyulan tek ses sobadan gelen çıtırtılar.. ve çocuk, bu kadar küçük şeylerin bile huzur verebileceğini öğrenir.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Uzun uzun anlatan arkadaşlar olmuş zaten, aynılarını yazmayayım. :)

Sobalı evde büyüyen bir çocuk;
    iyisiyle, kötüsüyle; "anlatılmaz, yaşanır." tadında bir çocukluk yaşamıştır.

Günden güne, sanallaşıyoruz.
    Yakında onun da sanalını yapmazlarsa iyidir. :D

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 37

• anlatacak bissürü anımız var olm!

sabahları yataktan geç kalkıyorduk bir kere. önce o soba bir yanacak! sobayla duvar arasında kalan boşluk, evin büyükleri koltuklara yayıldığında kaçılacak sıcacık bir sığınaktı sonra. sobanın minicik aralığından görünen alevleri izlerken düşülen uykular, en güzel düşleri getirirdi hediye olarak.

ay burnumun direği sızladı, susuyorum :(

0|2
    0|0
  • sobanın üzerinde kestane mandalina kabuğu sabanın yanında leğende banyo bilir sobalı evde büyüyen çocuk sobanın yanına kıvrılıp uyumayıda :D duman is kokusu zehirlenme korkusu belkide kötü yanı.. başka birşey gelmedi herşeye rağmen güzeldi yeni nesil bilmez.. :D

0|1
    0|0
  • Maddiyat açısından yokluk çekmiş olmasına rağmen manevi yönden daha olgun bir şekilde yetişmiş olabilir.
    Sobanın karşısında eşlik etmiş olduğu sohbetlerin tadı tuzu başkadır.
    Annesinin kışın anlatmış olduğu masallarla büyüdüğü için şanslı bir çocukluk geçirmiştir anne çocuk bağları kuvvetlidir.
    Hep birlikte aynı odayı paylaştıkları için bütün kışı bir arada geçirdikleri için aile bağlarıda kuvvetlidir.
    Kestanenin tadını çıkartıyor bide :D :D

0|1
    0|0
  • Belki sobada bir kaç parça bir şeyi yanmıştır ama anne babasıyla sobada kestane ,, kızarmış ekmek ,,, ya da çaydanlık kaynayınca çıkan ses.. ya da karanlıkta sobanın içindeki ışığın tavana vurması... Bunlar hep şanstır benim şansım yani budur

0|1
    0|0
  • Sabah uyanınca evde üşür soba yanana kadar ve yüzünü soğuk suyla yıkamak zorunda kalır bu bakımdan şanssızdır, ama akşam sıcacık sobanın yanında mayışıp uyuyakalmanın tatlışlığı hiçbir yerde yoktur bu bakımdan da çok sanslıdır

0|1
    0|0
  • Bilemedim şimdi bende eskiden sobalı evde büyüdüm şimdi doğalgaz ben kendimde bir farlılık göremedim :)

0|1
    0|0
  • Ben odama çekiliyorum diye birşey yoktu bizde diğer odalar buz gibi. O yüzden iç içe oturuyorduk sohbet ediyorduk çok şey paylaşıyorduk. Kestanesi vs. vardı. Tüp harcamadan su ve yemek ısıtılırdı. Hatta bazı yemeklerde pişirilebiliyordu. Hatta kuzineler vardı onlarda mısır ekmeği pişirirdik patates pişirirdik (O zamanların kumpiri).
    Olumsuz olarak en azından bir kere bir tarafımızı yakmışızdır. Çocuklar için tehlikeliydi. Diğer odaların kuzey kutbu gibi olması cabası. Tek bir oda sıcak olduğu için yemek orda, tv orda, yine aynı ortamda ders çalışmak zordu.

0|1
    0|0
  • Şanssız değildir.

Sobanın sıcaklığı bir başkadır. Kestanenin anlamıdır.

0|1
    0|0
  • Sobalı evde büyüdüm. Akşam olduğu zaman karanlıkta o soba deliğinden tavana çok güzel şekiller gelirdi. Akşam üzerine kestane konurdu yine. Akrabalar gelirdi eskiden öyle akıllı telefonlar yoktu o dönem sohbetler edilirdi samimi bir ortam olurdu. Şanssız yanı sadece sabah okula giderken donmak olabilir. :)

0|1
    0|0
  • Şanslı falan değildir.

0|1
    0|0
  • Daha sicak ortam

0|1
    0|0
  • Zorluğu bildiği, ısınmanın gerçek tadını aldığı için şanslı, sağlık açısından tehlikeli olduğu için şanssızdır.

0|1
    0|0
  • Zorlukları bilir öyle çocuk

0|1
    0|0
  • Sobanin üzerindr kestane pisirmenin tadini hicbirzaman alamicak, sobasiz büyüyen cocuk.
    Birfr brn kücückken icine dammatilan yagi yüzüme krem diye sürmüsüm bir ara heryerim kizarmis. Böyle gzl seyler fr yapamicak mesela :D

0|1
    0|0
  • bir kere soba üstünde kestane pişirmenin güzelliğini hissetmiştir aklıma direk bu geldi. Sonra dışardan üşüyüp geldiğinde koşa koşa sobanın başina geçip avuçlarini açip ısıtması, butun ailenin ayni odada oturdugu için evdeki aile ortaminin iyi oluşu bunlar bence sobali evin avantajlari. Dezavantajlari da vardir ama yinede güzeldi be eskileri hatirlatti 😊

0|1
    0|0
  • Çorapların ıslandığında ısıtmak için ayakları sobaya uzatırsın ve farketmeden hep değer altı yanar en güzeli o :D

0|1
    0|0
  • ikisindede yaşaadım :)
    sobalı evde o odadan çıkınca her yer buz kesiyor kaloriferlide de buz kesiyor neden çünkü doğlagaz pahalı en iyisi sobalı bence ;) :) :)

0|1
    0|0
  • kestanenin tadını en iyi o bilirrr

0|1
    0|0
  • Kestane, yaglı ekmek gibi şansı var. Sobanın tütüp ciğerlerine zarar vermesi şanssızlığı var

0|1
    0|0
  • Ben yetistim, yetisiyorum:)

0|1
    0|0
  • Sobalı evde büyümeyi bilmem ama hayatında bir kez olsun sobalı evde yaşamamış insan eksiktir

0|1
    0|0
  • öyle bir çocuk yetişmiyo artık

0|1
    0|0
  • Şanslı çünkü birazdan zehirlenip ölecek

0|1
    0|0
  • Her bakımdan şanslıdır.

0|1
    0|0
  • Birçok güzel, aile sıcaklığı yaşamıştır..

0|1
    0|0
  • İlerde sobalı evde büyüyen kaç kişiyiz fotoğrafına Like yapamayacak

0|1
    0|0
  • Her bakımdan şanslı bence

0|1
    0|0
  • Şanslı çünkü kışın sobada pisirdigin kestanenin yerini hiçbir şey tutmaz. Birde aile sürekli birlikte olmak zorunda. Çünkü herkes soba başında oluyor.

0|1
    0|0
  • Bence şanslı evet çünkü bizim evde de çoook eskiden soba vardı ve kışın gelmesini iple çekiyorsun

0|1
    0|0
  • Mutlu olmuştur ve sıcaktır benim gibi kansızların hayalidir sobalı ev :D

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    7

Erkekler Ne Diyor 12

• Sobalı evde büyüdüm. Soba nedir diyerek elimi sobaya koyduğumla çekmem bir oldu. Buna şanssızlıkmı desem bilemedim. Fırınlı sobalardandı büyük bir şeydi. Onda yapılan böreğin ekmeğin yemeğin tadı çok ayrı oluyor. Mandalina portakal kabuğu atardım üstüne, abim öğretmişti. Tabure çekerdim onların yanışını izlerdim. Sobaya ceviz fındık kabukları atınca o coşkuyu görmek çok çekerdi beni.

1|1
    0|0
  • Sobali evde buyudum , kaloriferli evde yasadim, simdi gene sobali evde yasiyorum. Sobanin tadina doyulmuyor. Soba bir baska ya !

0|1
    0|0
  • Sobanın üzerinde kızartılan ekmeğin yerini ne ekmek kızartma makinesi ne başka bir şey tutamaz :) Aynı lezzet aynı tat aynı kıtırlık yok yani :D

0|1
    0|0
  • teknolijiden uzak olan sanslidir

0|1
    0|0
  • ortam
    yiyecekler
    soba sıcaklığı
    üzerindeki çay gevrek patates ayva... pişirme olayı...
    neler neler

0|1
    0|0
  • Herseyden daha cabuk ısıtıyo 8)

0|1
    0|0
  • Sobanın üstünde kaynayan sıcak su
    Kestane, Çay. :)

0|1
    0|0
  • Nerden geldigini bilir

0|1
    0|0
  • Aile bakımından şanslı

0|1
    0|0
  • sobalı evde büyüdüm ki hala sobalı evde oturuyon bir başka oluyo herşey

0|1
    0|0
  • Ölüm tehlikesi varya

0|1
    0|0
  • Sobalı evle kaloriferli ev arasındaki fark balığı dükkandan satın alanla kendisi balık tutan arasındaki fark gibidir. Sobalı evde büyüyen çocuk soğuğun nasıl bişey olduğunu daha iyi bilir ve daha dayanıklıdır. Ayrıca çoğu zaman kömür taşımaya felanda yardım ederek erken yaşta eve katkısı olur ve sorumluluğun ilk örneklerini görmeye başlar. Ben çocukken sobalı bir evde büyüdüm ama sonra işe girip bir süre sonra kendi evimi alınca kaloriferli eve geçdim. Sobalı evde oturmak şanssızlık değildir aslında. Yalnız tabi maddi durumu biraz daha aşağıda bir ailenin çocuğu olduğu için onun her istediği yapılmaz diğerleri gibi. Bazı bunu hırs yapanlar hayatta daha başarılı olabiliyolar. Yani olumlu motivasyon da yapabilir.

0|1
    0|0
Yükleniyor...