Evleneceğimiz insan kaderde yazılı mı?

Evleneceğimiz insan kaderde yazılı mı ?bazı insanlar da kaderin kendi elindedir diyor
Fikirlerini almak isterim
şimdiden teşekkürler

0|0
9|19

En İyi Erkek Görüşü

• Avucunun içinde herşey yazıyor öleceğin zamana kadar

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Evlilik mutlak kaderdir ve boyle bir duaya Peygamber Efendimiz (s. a. v.) bile "Amin" dese yinede değişmez. Kişi daha doğmadan kimle evleneceği bellidir ve asla değişmez. Sadece evleneceği kişi hakkında istediği huyları olması ya da olmaması hakkında dua edilir. Mesela "Allahım evleneceğim kişinin inatcılık gibi bir huyu olmasın, kalp kıranlardan olmasın" gibi. Lakin "Allah'ım Ahmet i eşim olarak nasip et" diye dua edilmez.
    Bu yüzdendir ki günümüzde "sevgili" denilen şeyi yaşamak başlı başına zinadır. Ki bu yolla evlenen kişiler de mutlu olamaz ve mutlak pişmanlık yaşar. Allah'ın zinaya yaklaşmayın ayeti de tıpkı namaz gibi oruç gibi bir emirdir.
    Allah'ın yaklaşmayın dediği bir şeyden mutluluk beklemek beyhudedir.
    Ve mutlak pişman olacakları bir gün gelecektir.
    Unutmamak gerek ki bu dünyada müslüman şu iki şeyin hesabını dünyada çekmeden ölmez. Biri zulüm diğeri de haram dır.
    Bundan dolayıdır ki sevgili olup evlenenler mutlu olamayıp evlendıkten sonra karsıdakıne "hıc tanıyamamısım" ya da "evlendıkten sonra cok degıstın" demekteler. Bunun sebebı yaşaşn haramların çıkmasıdır.
    Şeytanın sizi "ama biz ciddiyiz ve farklıyız" diye kandırmasına müsade etmeyin..!

- Ismail Şahin

Ashab-ı Kiram'dan bir zatın Peygamberimize (s. a. v.):
    "Falan kadınla evlenmek istiyorum, dua buyurun." demesi uzerine:
    "Eğer sana, İsrafil, Mikail, Cebrail, ve Hamele-i Arş, (A. S.) dua etse, aralarında Ben de bulunsam, gene sen ancak senin için yazılan kadınla evlenirdin."
    (Ramuz:357/9) Ravi: Hz. Muaz (r. a.)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Kader ikidir..

Külli irade ve cüzi irade..

Külli irade: cinsiyetin, ırkın, ailen gibi senin tesirin olmayan kaderdir..

Cüzi irade: senin tercihlerin belirler..

Mesela, bir dağın üstünde karşılıklı gelen iki araç var, birbirlerini görmüyorlar.. Fakat tepeden bakan birisi bu iki aracın çarpışacağını görür ve not eder..

Aynen bunun gibi Cenab-ı Hak ilm-i kudretinde sizin tercihlerinizi önceden bilip kaderinize yazmıştır..
    Bu tercihlerde kusur ve hata insana aittir.. Zira insan talep eder, Allah'ta yaratır..

#Vesselam

0|0
    0|0
  • sen yine evleneceğin kişiyi kendin seçiyorsun, ama allah senin kimi seçeceğini senden önce bildiği için senin defterinde bu kişi yazılı.

0|0
    0|0
  • Elbette sonuçta insan kaderini yasıyor.

1|0
    0|0
  • Şu sekildeymis, Allah biz icin şununla evlensin degilde, sununla evlenecek dermis. Yani aslinda o onceden bilir ama secimi yine bize birakirmis. Iyi insani secmekde elimizde, kotuyu secmekde.

0|0
    0|0
  • Evlilik olup olmayacağı kaderdir ama kiminle evleneceğimizi seçmek elimizdedir. Seçimlerimiz bizi ona götürür.

0|0
    0|0
  • bazen oturma organını yırtsan bile olmuyor o yüzden biraz kaderci olmak lazım sağlık için

0|0
    0|0
  • kaderi bilip bilmediğimizi mi soruyorsun.

0|0
    0|0
  • Kader kader gerisi bos bence bir insan icin yillarca cabaladim ama olmayinca olmuyomus demekki simdi cok pismanim kaybettigim o yillara

0|0
    0|0
  • yazılıdır evet

0|0
    0|0
  • yazılı heraldee ama biri silgiyi almış benimkini silmiş sanırımmm

0|0
    0|0
  • Evet yazili

0|0
    0|0
  • bilmem evlenmek istiyorum kaderse olsun raslantıysa olsun kendi elimdeyse olsun ne olursa olsun artık yeterki olsun nerdesin seni aramaktan yoruldum bıktım usandım artık kendimden nefret etmeye başladım lanet olsun:=?

0|0
    0|0
  • herkes evlenecek diye bişey yok belkide evlenememek de yazılıdır bilinmez

0|0
    0|0
  • Allahın keyfine göre. insanlar birer piyon nede olsa...

0|0
    0|0
  • Tabiki de ne sandın

0|0
    0|0
  • Kaderi bilmedikten sonra kaderin var olduğundan bahsetmek, ona inanmak ahmaklıktır.

0|0
    0|0
  • Mesajı acsana

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 8

• Bunu bende merak ediyorum

1|0
    0|0
  • evet yazılı tabi

0|0
    0|0
  • tabi canim, yazili her sey yazili. sen dusunme, secim yapma, tertemiz beynini aman yorma diye yazmislar.

0|0
    0|0
  • Muhtemelen.

0|0
    0|0
  • Kader işi demek biraz karışık galiba. Yaratan bize bir akıl vermiş bazı seçimleri biz yapıyoruz.

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Bize din hocası ilk evleneceğin kader, diğerleri kendi seçimin demişti ama... sjkgdyaduıyhs :D

0|0
    0|0
  • evet yazılı ama senin elinde. cüzi irade diye bir şey var mesela bir bardak suyu içip içmemek senin tercihin içip içmeyeceğin kaderinde belli ama sen karar veriyorsun buna sadece bu önceden biliniyo yani bence insan kendi belirler kaderini

0|0
    0|0
Yükleniyor...