Arkadaşlar Araba Kullanmak Konusunda Ne Yapabilirm?

Ehliyeti aldım ama hala acemilik var üzerimde. Normal vites değişimlerini güzel yapıyorum yalnız ışıklarda durup tekrar kalkmakta zorlanıyorum bir de ışıklara doğru hani yavaşlarız boşa atarız sonra hemen ışık yeşil olur ondan sonra boşta olan vitesi kaça atmamız gerek falan ben bunları bilmiyorum?

1|0
12|14

En İyi Erkek Görüşü

• Motorun devirine gore o. Rahat edemiyorsan otomatik araba al.

1|0
    0|0
    • otomatik araç sevmiyorum manuel tercihim ama doğru dediniz motorun devrine göre. Ben belki 10 km de giderken 2 ye attım diye stop etti sanırım.

• Ne demek:) cok hizli ogreniliyor surdukce.

• Babam arabayı vururum diye vermiyor fazla yani isteyince biraz tereddüt ediyor vermek istemiyor. :/

En İyi Kız Görüşü

• Bosta olan araba her zaman 1 ile kalkar stop etmemek icin baslangicta 1 e alin vitesi isiklarda oyle bekleyin debriyaj a yuklenmis olucaksiniz ama ogrenene kadar idare eder sizi. Firsat buldukca bos alanlarda deneme yapin, trafikte sag seritte baslayin once sonra zaten icinizde o varsa sol serit vazgecilmeziniz olur.. en onemliside eger cok kotuyseniz hoca tutun. En sagliklisi.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Öncelikle ehliyetiniz hayırlı olsun.
    Boştayken aracı kaldırmak için vitesi her halükarda 1'e atmalısınız. Tabi geri gitmiyorsanız. Geri gidecekseniz R'ye (reverse) atacaksınız.
    Işıkta veya başka bir yerde durup tekrar kalkacaksanız yarım debriyaj işinizi kolaylaştırabilir.
    O da şöyle olur, araba duruyor diyelim. Debriyaj sona kadar basılı. Debriyajdan yavaş hareketlerle çekiyorsunuz ayağınızı. Arabanın titremesi değişiyor. Bunu hissetmemenize imkan yok. Bu durumda araba olduğu yerde kalır. Mesela yokuştasınız araba geri kaçmaz. İşte ayağınız bu durumdayken diğer ayakla gazı verirsiniz, araba hareket etmeye başlayınca debriyajdan tamamen çekersiniz. Bu kadar. Hatta araba dizelse yarım debriyajla gaza gerek kalmadan arabayı hareket ettirebilirsiniz.
    Geri kalan her şey tecrübeyle oluşacaktır. Kazasız belasız sürüşler.

1|0
    0|0
    • araba oldugu yerde kalır derken? yani ben vites bir yarım debriyaj gaz ile kalkıyorum :)

• Şey demek istedim. Mesela yokuştasınız. Freni bırakırsanız ne olur? Araba geri kaymaya başlar. Ama ayağınız yarım debriyajda ise, yani arabanın titreşimindeki değişimi hissetmiş-kavrama noktasını bulmuş iseniz araba geri kaymaz, olduğu yerde durur fren yapıyormuş gibi. Bu şekilde hem gaza bastığınız gibi gidersiniz arabayı bağırtmadan, hem de arabanın olduğu yerde olması size güven verir. En azından ben öğrenirken öyle olmuştu. :)

• A evet o yarım debriyajı biliyorum :) kavrama noktası önemli tabii

• 1. vitesi araç tamamen durmadan kullanma , ışıklarda 3. le gidiyorsan 2 ye at baktın araba boğuluyor 1 e at. ama ışıklardaki öncelikli vites 2 veya 3 olmalı.

bide yarım depriyajla kalkabilirsin alışana kadar kavrama yarım depriyaj gaz , veya sadece depriyaj çek ayağını araba haff ileri doğru gidince gaza bas ;)

1|0
    0|0
    • 3 ile giderken ışıklara yaklaşınca boşa atıyorum ben sonra hafif fren sonra işte ışıklar yeşil oluyor araba boşta gidiyor yavaş halde kaça atayım :)

• 2 ye çek 1 e çekersin araba boğulur korkma motor patlamaz araba 2 deyken boğulur gibi olur sarsılır sende 1 e atarsın ayrıca acemisin :D öyle boşa atma artislik yapma cocuğum alışana kadar vitesde kullan arabayı ayrıca çok paniklersen motor sesinden vs. depriyajı kullan depriyeja basarsan arabana hiç bir şey olmaz

• Evet artık ışığı görünce boşa atmıycam yavaşlaya yavaşlaya geleceğim :)

• Kullandıkça alışırsın

1|0
    0|0
  • İlk olarak yavaşlarken vitesi boşa almana gerek yok. Debriyaja basıp frenlediğinde ve tam durduğunda vitesi boşa alabilirsin. Mesela 2. vitesle durdun ışıkta boşa al vitesi sonra tekrardan 1e al. Yeşil ışık yandığında debriyajdan ayağını yarı çek ve hafif gaza bas ve gaza basarken debirajdan tamamen ayağını kaldır. Aynısnı diğer viteslerde de yap şu an senin için en iyisi boş bir arazi gibi yere gidip dur kalk yapıp vites değişimine tamamen elini ve ayağını alıştırman.

1|0
    0|0
    • doğru diyorsunuz teşekkür ederim fakat işte tam yavaşlıyorum kırmızı yanınca ama birden yeşil olunca ne yapavagımı şaşırıyorum çünkü araba tam durmuyor yani yavaşlıyor ben tam duracagım araçlar hareket ediyor falan o sırada kaça atmam gerek 1 mi 2 mi :)

• çok teşekkürler :)

• Rica ederim iyi şanslar

• Kafana göre takıl. Yanlış yapa yapa doğruya ulaşman daha öğretici olur.

1|0
    0|0
  • Arabanın devrine göre vitesi atarsın hızlıysan 3 biraz yavaşsan 2 mesela
    Kalkış için zamanla alışırsın

1|0
    0|0
    • vites 3 ile ışıklara doğru geliyorum ya sonra boşa atıyorum durmak için frene basıyorum hafiften bir bakıyorum ışık yeşil e o zaman ka. a atacağım araba hareket halinde ve boştayken? :) I

• 2 ye atabilirsin o durumda durmadan devam edersin
      Sonuçta herşey senin kontrolünde pedal fren falan sen ne dersen onu yapar
      Fren yaparken debriyaj fren yapınca vites küçülterek motor vitesini kullanabilirsin 3 ten ikiye çekersin sonra bire araba daha çabuk durur bunları iyice kavrayınca yaparsın tabi
      Arabanın hızına alıştın mı vitesi ona göre rahatça kullanabilirsin

• vites küçülterek ilerleyeyim yani hmm anladım evet :)

• Pratik yaparak alisirsin ancak

1|0
    0|0
  • sakın trafiğe çıkma.

1|0
    0|0
  • araç hareket halindeyse 2 ye at 1 sadece kalkış için kullan

1|0
    0|0
    • Ama bir keresinde araç çok yavaştı 2 de gidiyordum. Boşa attım ışıklara doğru sonra birden yeşil yandı ikiye attım stop etti?

• eğer araç hareket halindeyse 2 ile gidersin sen ayarlıyamamış olabilirsn

• motorun devri düşük diye sanırım stop etti. 1 e almam gerekirken 2 ye aldım aracı.

• Direksiyon Dersi alsan iyi olur

1|0
    0|0
  • otomatik al bütün sorunlardan kurtul :)

1|0
    0|0
    • otomatik sevmiyorum ben :)

• seni bravo ilk defa manuel seven bir bayan duyuyorum :) :)

• kullanması daha hoş oluyıor araba sürdüğünün farkına varıyorsun :)

• Boşver Yürümek en iyisi😂

1|0
    0|0
  • Özell hoca tut kendine.

0|0
    0|0
    • nerden tutabilirm? arabam yok yalnız sürücü kursundan mı ayarlıyoruz?

• En iyisi hadin hayırlısı bakalım benim bebiş kızım 3 ayda öğrenmişti şimdi sürata merak saldı velet ödüm kopuyor.

• Kazası belasız sürmeyi nasip etsin Allah size inşallah :)

Kızlar Ne Diyor 11

• Işıklarda durup kaldırırken bende stop ediyorum ya bide rampalarda geri kaçırıyorum el frenini kullanmak gerekiyor o sırada. Panik yapmaman lazım rahat olursan her şey olur yapabilirsin.

1|0
    0|0
    • dizel mi benzin mi

• Benzin ya dizelde of of varya o dizelde on numara kullanıyorum hiç stop etmiyor :(

• evet dizel daha kolaydır

• gece trafiğin akmadığı saatlerde çıkıp antrenman yapmayı dene, yanında deneyimli birinin yardımıyla.

bir de görüyorum ki sen de benim gibi hasbelkader geçmişsin ehliyet sınavını. iyi bir direksiyon kursundan sürücülük eğitimi de alabilirsin.

1|0
    0|0
  • Bire alacaksın

1|0
    0|0
  • Ya çok basit düşün arabayı ve iç güdülerini dinle. Arabayı sen yönet o seni değil. BAşlarken hep 0,1,2,3,4 dür ya onun gibi aslında çat diye 2 olmaz ya bir başlangıcı vardır hani. Vücudundan bir parça olarak kabul edersen arabanı daha rahat olursun. Bir de o girmez sandığın her yere genelde girer araba. Kurallara uy , kimseyi dinleme. Şöfor sensin yani lider. sorumluluk sende

1|0
    0|0
    • tesekkürler:)

• Bir de erkekler eleştiricekler seni. Ama umursama akıllı kadınlar her zaman daha iyi kullanırlar sıradan erkeklerden ;)

• bayanlar eleştirdi genelde :) teşekkür ederim zaten elim yatkın ehliyeti alalı 2-3 ay oldu daha vaktim var :)

• Kalkarken 1 e al sonra hafif daha yuklenince 2 ye cık. Debriaji hala ayarlayamiyorsun sanirim o devamli yapa yapa oturuyor bisiklet surer gibi devam ediyorsun heyecan yapma

1|0
    0|0
    • yok onu biliyorum fakat ışıklarda hala hareket halinedyken boşta hangi vitese atacağım onu bilmiyorum

• Tamam iste durdun bosa aldin tekrar kalkmadan sarida 1 e aliyosun

• Sür korkma kaza faln öyle şeyler düşünme bende ilklerde zorlandım ama eğer sürmezsen unutursun söyliyim

1|0
    0|0
    • araba kiralıycam ya da hoca tutucam bir saat sürsem yeterli zaten :)

• Aynen biliyorsan surmeyi yeterli

• 1e atman gerek sonra hızlanınca değiştircen

1|0
    0|0
    • hareket halindeki araç bire atılmaz

• Aynen rica ederim en kisa zamanda istedigin gibi iyi olursun umarim 😊

• @htc0606 sağolasın :)

• Sürdükçe açılırsın bence öğrenirsin

1|0
    0|0
    • Fazla süremiyorum araba yok :) belki ayda 1 kere falan sürüyorum

• Hı o Zaman zor ama alınca öğrenirsin sende :)

• 5 sene sonra okul bitince alırım belki :)

• Ben de aşırı panik yapıyorum babam çok kızıyor

1|0
    0|0
    • benim babam arabayı verirken 2 kere düşünüyor vermek istemiyor :/

• nasıl ehliyet verdiler sana bacim

0|0
    0|0
    • ışıklara denk gelmedim hep yeşil yandı bir kere kırmızı onda da kalkabildim zaten :)

• ben de acemiyim kurstayken debriyajda kalkma da bende zorlanıyordum kalkarken gaza da fazla basınca araç sarsılıyordu falan. bu acemiliği atmak için bol bol araba sürmelisin. ama çok zorlanıyorsan otomatik vites kullanabilirsin. araba durunca vitesi boşa aldın. hareket edince de ayağın debriyaj ve fren e basılıyken vitesi bir1 e alırsın sonra sağ ayağını frenden çekip gaz debriyajla hareket edersin sonra debriyaja basıp vitesi 2ikiye alırsın umarım anlatabilmişimdir :)

0|0
    0|0
    • yok bunları biliyorum da ışıklar sorun. Mesela 3 ile gidiyorum karşıda da ışıklar var ben boşa alıyorum arabayı ya hani yavaşlıyor ama durmuyor araba ya hani. İşte o sırada vites 1 mi 2 mi onu merak ediyorum :)

• teşekkür ederim :)

• rica ederim :)

Yükleniyor...