Ahlak kuralları yeniden yapılandırılmalı mıdır?

Soru da ahlak kuralları olarak ele alınan tanımlama, medeni hukuk ve yasalarda bulunmayan ancak, toplumun ananelerine göre şekillenmiş ve kabul görmüş kurallardır. Ülkemizde çok eşlilik, reşit olmayan evlilikler, evlilik dışı ilişkiler sayılabileceği gibi, tüm dünyayı göz önüne alırsak farklı toplumların birbirine zıt ahlak kuralları da vardır. Örneğin, çok eşlilik doğu kültürlerinde prestij kabul edilirken batı kültüründe ahlaksızlık olarak görülmektedir. Fiziksel görünüm olarak Uzakdoğu da şişmanlık ayıp görülürken, Moritanya da zayıflık ayıp görülür. Hindistan'nın bazı bölgelerinde kadının çok eşli olması prestij sayılırken, Ortadoğu ülkelerinde erkeğin çok eşli olması prestijdir. Bu açıklamalardan sonra; toplumun ahlak kuralları size göre yeniden yargılanmalı mıdır? Değişmesi, eklenmesi ve ya kaldırılması gereken neler olmalıdır?

0|1
2|4

En İyi Kız Görüşü

• Evet yapılandırılmalı tecavüz cidden bir suç olarak görülmeli mesela, giyimi ve ya tavırları yüzünden hiçbir bayan ''Haketti'' yaftasını taşımamalı...

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ne kadar doğru bir yorum bilmem ama zaten hukukun kaynaklarından biri de budur. Örf ve adetlere bakılır ama bildiğim kadarıyla özel hukuk alanında.. Dediğin ahlak kuralları bölgeye göre anane göre değişir hepsini bir kitapta toplamak imkansız gibi birşeydir ki çoğu zaman da çelişir. Değişmesi konusunda ise bazı maddeler çağa ayak uydurulabilecek şekilde değişebilir ama buna oturup kafa yoracak birisi yok. Anayasamızı bile dışardan aldığımız için

0|0
    0|0
    • Dolaylı yoldan konu ile alakası var yazdıklarının. Aslında medeni hukuk dediğimiz bugünkü insan ilişkilerini düzenleyen kurallarımız, başka bir toplumun ahlaki değerlerinin bize dayatmasıdır. Zaten bu nedenle bugün çağın gerisinde kalmış, dini, siyasi, etnik çatışmaları içimizde yaşıyoruz. Çünkü bize ait olmayan kurallar ile yönetiliyoruz / yönlendiriliyoruz. Ancak Anadolu kültürüne has ahlak kurallarını bugün yasalaştırsak bundan ciddi derece de rahatsız olacak toplumun büyük bir kesimi.

• Ben ise bu cevabınla abarttığını düşünüyorum. :)

• Peki öyle olsun :)

Kızlar Ne Diyor 1

• Kesinlikle haklısın

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Sorunun kalitesini tebriklerimi sunayım öncelikle. 👍👊
    Ahlaki kuralları kimse yapılandıramaz çünkü ceşitliligin bir tezahürüdür bu. Yeni Doğan bir bebegin dünyaya bakip " begenmedim ben geri dönüyorum" diyemeyecegi kadar trajik bir yeryüzünde yaşıyoruz. cesitliligin zenginlik degil bir daginiklik oldugu kanaatindeyim. Sürüden ayrilanı kurt kapiyorsa fitrata aykiri davranislara lüzüm yok zannimca. Saygilar -.-

0|0
    0|0
  • ahlak diye bişey yoktur sadece din gibi toplumsal düzeni korumaya yönelik projeler var. vatansever dediğiniz sağ duyulu dediğiniz ülkücüler bile yan yana yüzlerce klozeti koyup insanlığı aşağılayan Nazi iktidarının liderini destekliyor.
    pbs.twimg.com/.../MPB-pXsS_400x400.jpg

0|0
    0|0
    • Siyasi düşüncelerini soruya yansıtmamanı rica etsem... ? Zira senin düşündüklerini bir iki cümle ile bertaraf edecek kapasitem var.

• Önemli değil... o halde sana ilk cevabımın haklılığını tekrar düşün ;)

• kendime ve %50 e göre haklıyım.

• Birgün Kızlar Soruyor 'da iki cümleyi bir araya getirebilen üye göreceksin deseler inanmazdım. Tebrikler.

0|0
    0|0
    • :) Teşekkürler. Ama maalesef bu tür sorular prim yapmıyor.. Gördüğün gibi cevap veren olmadı :)

• Buradaki üyelerin çoğunluğu için okumak zor iş. Baya uzun olunca ilgilerini çekmemiştir :) Magazinsel bir bence, cinsellik içeren bir soru, dekolteli nasılım sorusu ya da terk edilmiş dul bir kadının sorusu olsaydı şu an yirmi görüşü zorlamıştın :)

• Bu aklıma geldi ama ancak bu kadar kısaltabildim.. :)

Yükleniyor...