Aynalar bizi yanıltıyor mu?

Merhaba,

Sanırım aynalar bizi yanıltıyor. Çünkü ayna çok iyi gösteriyor ama fotoğrafta ya da videolarda kötü gözüküyorum.

Abimin düğünü vardı ve düğüne gitmek için aynanın karşısında sanki Kıvanç Tatlıtuğ'dum ama daha sonra düğünü cd'ye takıp televziyonda izlerken, kendimi Ajdar'a benzettim. Evdeki aynayı kırdım. Neyse... Sizce aynalar bizi yanıltıyor mu?Aynalar bizi yanıltıyor mu?

8|4
148|90

En İyi Kız Görüşü

• Görüntünün fotoğraftan fotoğrafa faklılık göstermesine, ortamdaki ışık miktarı ve ışığın geliş açısına göre değişen gölgelenmenin ciddi oranda etkisi var. Bu bazen, o an ki mimiğin tamamen kaybolmasına, hatta bazen yüzümüzde fazlasıyla yabancı olduğumuz bir ifade oluşmasına sebep oluyor. Ayrıca aynaya her zaman sabit bakışlar atarız. Yani genelde ayna karşısındayken yüz ifademiz pek değişmez. Günlük hayatta yüzümüz şekilden şekile giriyor, onlarca farklı mimikler kullanıyoruz ve her an karşımızda bir ayna olmadığı için bu, kendi yüz ifadelerimize pek fazla alışkın olduğumuz söylenemez. Bu da fotoğrafların aslında bire bir kopyamız olmasına rağmen farklı gibi görünmesine sebep olur.

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 147

• Ben Aynada Yıldız Tilbe, gerçekte Kibariye. Değişen birşey yok 😂 😂 😂

10|6
    0|0
  • Aynada kendi gözlerinle görüyorsun (576 mp) ama fotoğrafta kameranın gözüyle ( 8,16 mp falan) çektiğinin yansımasını görüyorsun. Kamera kusurları çok fazla gösteriyor. Aynaya güven ve insanların yorumlarına.

6|6
    0|0
  • Aynalar degil gözlerimiz bizi yaniltiyor hic farkettinmi fotograflarimiz da aynadakinden farkli. Cunku bildigim kadariyla aynadaki senin yansiman sag elini kaldirinca ayna da sol gibi durur bu yansima olayi senin gözlerine farkli bir bakis acisi saglar fotograflarda ise insanlarin seni gördugu acidan görursun kendini farkli geldigi icin begenmeme sebebin de bu. Ayni sey ses tonumuzda da oluyor sanirim.

6|1
    0|0
  • Hem de nasıl. Aynada bakıyorum aman allahım bir sibelcan tatlışlığı, balık etli görünüyorum ama Afet gibiyim. O herkesin cok sevdiği balık etlilerden.. Ama okulda tartışma esnasında arkadaşım diyo ki "sen zaten şişmişin" , eski bir tanıdıkla karşılaşıyorum "görmeyeli de maşallah olmuşsun, dikkat et biraz" Eh be ayna diyorum, sorarım ben sana!! Sen öyle göstermesen ben giyer miydim böyle? Simsiyah cenazeye gider gibi giyinirdim işte. Kalleş ayna, rezil ediyor beni.

6|0
    0|0
  • 1|1
    0|0
  • Kamera ile göz aynı değildir. Çok eskiden bir yerden okumuştum bu konuyla ilgili yazı. Kameranın bilmem neyi adını hatırlayamıyorum ama gözünkiyle aynı değilmiş. Yani göz daha iyi ve güzel görüyor. Bir yeri bir fotoğrafta görmek var bir de gidip görmek var.

3|1
    0|0
  • Bence biz kendimizi oyle hayal ettigimiz icin oyle goruyoruz :/ fazla umut iste ah

1|1
    0|0
  • Aynalar simetrik olarak gösteriyor fotoğrafta ise tüm kusurlarını görüyorsun :ı

0|2
    0|0
  • Aynen.

0|1
    0|0
    • Marduk diyince aklıma Panzer Divison geldi

soyle bisey var fotografda cok guzel cıkıp normalde kotu olanlarda var peki hangısı gercege yatrkın şimfi aynadaki benle fotofrafdaki ben arasında pek fark yok ama bazen fotograflarım cekiyor cidden cok acayip cıkıyoruım bazen cok guzel cıkıyorum... yanı fotograflarda aynı cıkmıyorum

ama aynada hep aynı gorunuyorum..

• fotoğraf ve video kameları, görüntüyü sağa sola doğru genişletir. bu sorun, doğru ışık tercihiyle düzeltilmezse herkes bir acayip görünür. profesyonellerin çektiği fotoğraflar photoshopsuz bile güzelken, kendi çektiklerimizi adobeye kurban etsek gene adam edemeyişimizin sebebi de budur.

salla yani. aynada gördüğün güzelse, sen de güzelsin.

1|1
    0|0
  • Ben buyüzden pskilojik tedavi almaya başladım aynalarla kavga etmeye başladım odamdaki ayna gayet fit gösterirken ve Dişler bembeyaz birgün erkek arkadaşıma gittim ailesi önümde yolcu ediyorlar kapının önünde bir gülücükler atıyorum bir aynaya baktım şişko Koca kafalı tavuk bacaklı sarı dişli kız vardı yerin dibine girdim 1 hafta yorganın altından çıkamadım

1|1
    0|0
  • açıyı da göz önüne almak gerekiyor bence. ayrıca sen ajdardan halliceysen aynanın ne günahı var ne istedin şuncağızdan

2|1
    0|0
  • Evet aynada çok güzelim resimde çirkin 😄

0|2
    0|0
  • Kahrolsun aynalar

0|1
    0|0
  • Bazren banada ole gelio

0|1
    0|0
  • Isiklar yaniltiyor oyuzden badana yapmadan evden cikmiyorum gun isiginda her b. k kozuyor

3|1
    0|0
  • Bilmem olabilir aslında

0|1
    0|0
  • Yeminle ben de sormak istiyordum bunu, ayanda bir, resimde baska, insanlarin gozunde nasilim acaba diye?🤔

0|1
    0|0
  • videoların ya da fotoğrafların duyguları yoktur unutma

2|1
    0|0
  • Aynaların ne suçu var yahu kameralar öyle-.- mesela e okul fotoğrafı o kadar pahalı makine ile çekiyorlar e okula girince çocuklar şoka giriyor sonra ben a-101 e giriyorum çikolata alıyorum çıkıyorum panda felsefesi 🐼🍫🐼🍫

0|1
    0|0
  • Hayır, olanı gösterir

0|1
    0|0
  • Aynalar gercegi yansitir biz gormek istedigimizi goruruz.

1|1
    0|0
  • Aynada gördüğün doğrudur

2|2
    0|0
  • ayna değil gözler yanıltıyor.

0|1
    0|0
  • Yanıltıyor bence :)

0|1
    0|0
    • İki kere nasıl görüş yaptın :) daha öncede görmüştüm sanki görüşünüzü

• İki kere değil ki :) Öyle gelmiştir belki :)

• Olabilir

• Aynalar bizim ters görüntümüzü yansıtırlar ve bir nebze yanıltabilirler kamera ise başkasının görüş açısıyla gösteriyordu sanırım öyle birşey ve ajdara benzeyebilecek bir insan evladı daha olduğunu zannetmiyorum bazen banada öyle oluyor takma kafanaa

0|1
    0|0
  • nasıl baktığınla alakalı

0|1
    0|0
  • İnsan kendisini olduğundan yüzde bilmem kaç daha iyi görürmüş

0|1
    0|0
  • Aynada da çirkinim fotoda da
    Olan bu napıyım..

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    117

Erkekler Ne Diyor 89

• Ayna kullanırken ve fotoğraf çektirirken ortaya çıkan fark nedenleri :

1-Aynada ve fotoğraf çekilen ortamda bulunan Işık gölge oranındaki fark
    2-Aynaya aşırı yakın /deklanşöre uzak olan mesafedeki fark
    3-Aynada aşırı ayrıntılarda uğraşma ama fotoğrafta edilgence bütün gösterme
    4-Giyim kuşamdan daha çok o giysilerden yüze yükselen bir nur var gibi bir sadece yüze fikse olan gözler ve ortama salıncakla inen tek destansı varlığı olma fikri aynaya saplantı gibi bakmak ama fotoğraf çekilirken makinanın yüz haricindeki heryere de bakması
    5-Doğal olarak alternatif insanların sima ya da giyimlerinin kendi boy ve enlerine uygun ama daha bir farklı olması ile karşılaştırma geleneğinin demoralize edici etkisi ve ortama yürüyerek geldiğini yorgunluk hisleri ile hatırlatması

Yani aynalar ya da fotoğraflar değil , insanın pozitif ve negatif algılarının oranına ve ne tarafa yığıldığına bağlı herşey.

3|1
    0|0
  • Çok cahil var ya...
    Hocam aynada ki görüntün ile fotoğraftaki görüntün ayni değildir.
    Sebebi ayna seni kendi bakiş açindan gösterir.
    Ama fotoğraf ters açi yapar. Yani karşida ki insanlarin gördüğü açidan gösterir.
    Mesela buna örnek şöyle gösterim.

support.ricoh.com/.../bas101s.gif

Soldaki senin aynada ki kendini gördüğün açi diyelim. Sağdaki de karşidaki insanlarin seni gördüğü açi yani fotoğraf makinesinin görüntüsü.

Aslinda sen hep aynisin, lakin küçüklükten itibaren hep aynada ki görüntüne alişmişsin. İnsanlarin %90'inin suratinda simetrik bir bozukluk vardir. Mesela birinin tek kaşi diğerine göre daha yukaridadir. Birinin burnu hafif yamuktur. Birinin ağzi yamuktur. Ama karşidakiler seni öyle görmüyor. Onlar senin o görüntünü simetrik bir biçimde algiliyor. Alişilmişliktir. Ama sen kendini fotoğrafta yamuk görüyorsun. Mesela başkasina sor. Gayet güzel gözüküyorsun der. Çünkü kendini öyle gören sadece sensin :) Selametle...

3|1
    0|0
    • Ayriyetten ekleme yapmak istiyorum. Büyük ihtimal arka kamera ya da profesyonel kamera ile fotoğraf çekinen birisi değilsin. Ya aynada sürekli kendine bakiyorsun ya da selfie modda çekiniyorsun :) Ters açi sana farkli gözüküyor. Kendini büyük ihtimal tipsiz yamuk suratli görüyorsun. Bu çoğu kişide oluyor :)

• bu takıntı bazı insanlarda oluyor. şimdi kullandığımız telefonlerın kamera özellikleri. çözünürlük. diyafram ve lens ayarları ortalamanın üstünde bir çekim yakalıyor. sadec aynaya salt ayna olarak bakamayız. her ayna aynı değildir bir kere neden çünkü tavandaki ya da duvar diplerindeki ışığın aynaya ve aynadan size nasıl sirayet ediyor bu önemli. evdeki aynaya baktığınızda ışık tavandan geliyor ve ışık dört bir tarafa yayılıyor bazen loş bir aydınlanma da olabiliyor yarı karanlık loş bir yerde olan ayna faklı gösterir.
    mesela avmlerde , ya da buna benzer ışıltılı yerlerde gittiğiniz tuvaltte aynaya baktığınızda saçınız siyah ise saç diplerinin rengine kadar görürsünüz normal zamanda göremediğiniz kırışıklıkları görürsünüz o derece çünkü bu tip yerlerde ışık dikkat ederseniz direk aynaya veriyor. bu bir taktiktir aslında işletmelerin daha. ok aynada vakit geçirttirmek için
    evde alışık olduğunuz ışık üzmesi ile ayna sizi güzel endamlı gösterebilir lakin dışarıda bol ışıklı tuvaletlerde ya da buna benzer yerlerde kendinizi faklı görebilirsiniz. ayna kısmı ışığın direk ya da dört bir tarafa yayılması üle oluşan görüntüdür. aslında
    geleleim çektirdiğimiz fotoğraflara siz aynaya bakarken hislerinizle bakarsınız ve yanılırsınız. ama fotoğraflar pragmatistir. sizin arkadaşınız ya da anneiz değildir. siz darılmasın diye size çok yakışıklısın ya da çok güzelsin demez. aynada görmek istediğiniz görürsünüz. yüksek çözünürlüklü çekilen fotoğraflarda bambaşka bir kişi görürsünüz. görmek istemediğiniz bütün kırışıklıklar , sivilceler, delikler bıyıklar , tüyler burun kılar vesaire her şey görünür. çünkü çektiğiniz fotoğraflar aslında sizsiniz başkası değil o yüzden şaşırabilrisiniz. bu sebeble fotoğraflarda kötü çıkıyorum hissine kapılır ve mümkün mertebe fotoğraf çektirmessiniz. birde şu var insan 24 saatin her anı aynı değildir.

0|0
    0|0
    • insan 24 saatin her saati aynı değildir kesinlikle. buna çevresel faktörler, sıkıntı , stres, açlık, yorgunluk, uykusuzluk vesaire gibi sebeblerden ötürü. her aynaya baktığınızda aynı görüntü olamaz olmaz zaten. sabah kalktığınızda eğer uykunuzu almışsanız ve dinç bir şekilde kalmışsanız aynaya baktığınızda çok güzel bir yüzünüz ortaya çıkara isterseniz deneyin. akşam işten eve gelip aynaya bakmışsanız sabah gördüğünüz insandan faklı bir şey görürsünüz çünkü sizde iş hayatı , okul gibi etmenler yol yorgunluğu , açlık havanın aşırı soğuk ya da sıcak olması gibi sebeblerden dolayı kendinizi zombi gibi görebilirsiniz

• İnsanların %90 ı kendini aynada daha iyi görür fotoğraftaysa daha kötü. Bunun nedeni çok basit.

1. Nedeni beyninin asıl tip olarak aynadaki halini benimsemesi yani fotoğraftaki seni aynaya oranla daha az tanıması ve bu yüzden aynayı benimsemesidir. Bu yüzden birçoğu insana fotoğraftaki görüntüsü daha kötü gelir bizzat banada öyle.

2. Fotoğraf makinesinin bir pikseli var, kiminin kaşları olduğundan daha koyu gözüküyor kimin kafası çok daha kocaman, ne yazıkki bu saçma sapan makineler yüzünden tabi. İnsan gözüyle fotoğraf makinesi arasında dağlar kadar fark var.

3. Fotoğraf anlık halini çekiyor genelde, eğer o anlık halindede kötü poz vermişsen senin için çok kötü tabiki :D Videolar içinse kendini hiç 3. şahız olarak dışardan görmediğinden yine garip geliyorsun.

Sonuç olarak aynadaki görüntü aslında gerçek halimize fotoğraftakinden çok daha yakın çünkü aynada her anını canlı canlı görüyorsun, ve insan gözüyle bakıyorsun. Fakat fotoğraf makinesinde öyle değil.

Yapman gereken şu, eğer 3. şahızların seni dışardan nasıl gördüklerini bilmek istiosan ''2 aynanın arasına bakman lazım'' işte o arada gözüken yüz diğer insanların seni gördüğü şekildir. Aynadakide aslında tıpa tıp gerçek değil fotoğraftakide, fakat 2 ayna arasına bakarsan işte o gerçektir.

1|0
    0|0
    • İki ayna arasından nasıl bakacam

• aynen katılıyorum. nikon d7100 al farkı gör, aynada kendini nası görüyosan aynısını çıkartıyor makina :D diğer foto makinalarının tamamı sinir bozucu eğer fotojenik değilse bir insan. ben de senin gibiyim. profil fotom gerçeğe en yakın halim. profil fotoğrafıma dikkat et aynadaki görüntümü çektim bilerek daha iyi çıkmak için :D

1|1
    0|0
  • aynalar bizi yaniltmiyor fotografda oyle vidoelarda oyle seni tek yanitan sey baska insanlarin sana bakisi ve nasil gordugu sen hic bir zaman 100% bilmiyeceksin nasil gorundugunu. cunku beyin bir oyun oyniyacakdir mutlaka kotu mu iyi yonde mi orasi karmasik birsey

0|0
    0|0
  • yanıltıyor

0|1
    0|0
  • "Abimin düğünü vardı ve düğüne gitmek için aynanın karşısında sanki Kıvanç Tatlıtuğ'dum ama daha sonra düğünü cd'ye takıp televziyonda izlerken, kendimi Ajdar'a benzettim. "
    hahahahaha :D :D :D :ddd hay ağzına sağlık ya kahkaha attım :))

0|0
    0|0
  • Makine gerçek bunu söyle anlayabilirsin anneni al karsına bir bak kendi gözünle sonra bide kamerayı aç öyle bak bir gözünle bak bir kamerayla bak video çek sonra resim cek gözünün gördüğü gibi oldugunu görecen ama aynada ters gösterir selfie mesela aynada gördüğün gibi çeker arka kamera insan gözünün gördüğü gibi arka kamerayla çek o gerçekdir. Dediğim testi yaparsan anlarsın ayna görüntüsü değil makine gerçek.

1|0
    0|0
  • Bu soruyu yüzlerce binlerce kez her yerde sordum çoğu kişiye vb.. Hatta bazen taktim bakiyorum arka kameradan rezilim yamugum ulan bu ney diye konustugum ne kadar kiz varsa hepsiyle kavga edip yalnız kaldığım deliliklerim de oldu ama çözüm basit.
    İNSANLAR KENDİNİ NASIL GÖRÜRSEN SENİ ÖYLE GÖRÜRLER.
    Yok ayna tersmis insanlar asimetrikmis falan hikaye aynadaki de sensin fotoğrafta ki de tek fark lensler, bakış acilari ve ışık kendine ne kadar çok of ne yakisikliyim falan dersen cevren o kadar sana yakisikli diyor istersen arka kamerada ajdar ol dolu kizi peşinde kosturursun ama siradan çirkin görürsen insan gözünde siradan olursun. Özgüvenin bol olsun kendini nasil iyi goruyosan öylesin bilim bu dünyada islemeyen birşeydir. Allah'in yarattığı her kul özeldir güzeldir allah elinden gözünden etmesin. Selametle.

0|0
    0|0
  • Evet gozler vucudun her yeri gibi alisma ozelligine sahip

0|1
    0|0
  • Nedeni ise ayna herşeyi tamamiylen yansıttığı için beynimiz bizi 8 kat daha güzel algılar bizim iyligimiz için :D :D ama fotoğrafta da güzel çıkmak kolaydır sadece biraz pratik ve bol bol çekim ister

0|0
    0|0
  • aynada kendi gözlerinle görürsün fotoğrafta vs kamera ne kadar kaliteliyse o kadar iyi olabilir ve teknolojiye rağmen gözümüzün sahip olduğu piksel ile kameralarınki yakın bile değil birde düşünceler de ortaya çıkınca aynada daha güzel gözüküyoruz

0|0
    0|0
  • çok ayna kırdım diye mi lanetliyimmmmmmmmmm

0|0
    0|0
  • aynalar, fotoğraf kameraları, video kaydediciler hiç biri net görüntünü vermez. kimi aynada bradd ken kimi aynada ajdar olabilirsin. asla gerçek görüntümüzü bilemeyeceğiz.

1|0
    0|0
  • Kafamız olmasa yakışıklı çocuğuz

0|0
    0|0
  • Hayır bro

0|0
    0|0
  • her aynı farklı gösteriyor beni

0|0
    0|0
  • Bilmem

0|1
    0|0
  • evettt

0|1
    0|0
  • ayna asla yalan söylemez sadece sen yablış yorumlarsın

0|0
    0|0
  • Aynalar yanıltmıyor bence

0|0
    0|0
  • İstediğini görürse insan oyle

0|0
    0|0
  • Aynen ya kamera ya da aynalar ikisinden biri yanıltıyor

0|1
    0|0
  • Aynalar olmasaydı özgüvensiz bu kadar insan olmazdı. Aynaya bakanlarin yüzde 90 ı aynaya baka baka kendine bir kusur buluyor.
    Zalim aynalar :/

0|0
    0|0
  • Aynaya bakınca da harikulade bir yakışıklı görüyorum bakmayınca da millet harikulade bir yakışıklı görüyor.

Bence yanıltmıyor.

0|0
    0|0
  • Aynada gördüğün kişi Diğer insanların seni gördüğünden farklıdır... Çünkü aynada tersimizi görürüz...

0|0
    0|0
  • Ayna zıttını yanaıtır sen de yıllardır o görüntüne alıştın hepsi bu açın araştırın az google elinizin altında

0|0
    0|0
  • Hayır sadece telefon kameraları fotoğraf çektikten sonra yüz bölümünü piksellerini düşürüyor yani yüzünüzü HDR çıkaramıyor kamera kayıtta değilken kendinize bakın normalde hiçbirşey yok gibi , birde deklanşöre bastıktan sonra bakın kamera net görüyor ama fotoğraf kalitesi düşük olduğu için yüzünüzün piksellerinin düştüğünü göreceksiniz

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    59
Yükleniyor...