Sorgulayan müslüman olur mu?

Sorgulamak günah mıdır? Müslüman sorgulayabilir mi dinini? Sorgularsa ne olur?

0|0
13|24

En İyi Kız Görüşü

• Sana bir beyin verilmiş saman saman dolaş diye değil. Sorgulamak günah olamaz. Müslüman dinini sorgulayabilir neden sorgulamasin ki? Yanlış gelen birşeyler vardır elbet herkes aynı şeye inanmak zorunda değil. Ben vallahi sorgulamayan insanların zekasindan şüphe ederim.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• İman 2 türlüdür:
    1) Tahkiki iman:Esas olandır. Araştırmaya, delile ve Evreni Bir kuran gibi okumaya yönelen insanlar elde eder.
    2) Taklidi İman: Ailesinden cevresindne gördüklerini kabul eder, uygular ve delil aramaz.
    İkisininde +sı - si vardır. Birazcık zeka düzeyiyle alakalıdır.
    Tahkiki iman amerikayı yeniden keşfetmektir. Tehlikelidir.
    Taklidi imanda sular durgundur. Çoğunluk böyledir. İnanır yaşamına devam eder.
    Gerçek bir din yaşamak için Tahkiki iman şarttır. En azından bu soruyu soran birisi için.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Eğer sorgulayacak ve sonuna kadar yılmadan gidecekse günah değildir. Fakat sorgulayıp en kısa acil çıkış kapısından kaçarsa sorgulamaması daha evladır.
    Bu kişiye göre değişir o yüzden.

0|1
    0|0
    • Yani imanını kaybetme korkusu yaşayan sorgulamasın temeli sağlam olan sorgulasın mı muallime kardeşim

• Hangi konuları merak ettiğinizi mesaj atarsanız size bir kitap önerebilirim.

• Attım

• Eğer kafama takılan soruların cevabını aramasaydım bu gün dinimi , onu kötüleyen insanlara karşı savunamazdım sorgulamak iyi ama ölçüsü var dikkat etmek lazım şirke girmemeli

1|1
    0|0
  • Sorgulamak günah değil çünkü sorgulamazsan bu bağnazlık olur sana bazı şeyler mantıksız geliyorsa araştırmak istersin zaten soruların cevabı kuranda mevcut inanıp inanmamak senin elinde ama birde şöyle düşün eğer tanrı yoksa kaybedecek bir şeyin olmaz ama tanrı var ise ve sen onu yok sayıyorsan?

0|1
    0|0
    • O da ateistlerin sorunu tabi Allah hidayet versin

• Kısıra bakmayın sohbete dahil oldum haddime değil ama ya tanrı varsa diyerek yaşamak ibadet etmek ya vampir varsa diye sarımsakla gezmeye benzer. İmanda esas olan teslimiyettir. Şüphe götürmez şüphen varsa ama ya tutarsa diye yapmanın faydası yoktur. Namazından şüphesi olmaya nin abdestindende şüphesi yoktur

• Sorgulamak degil soru sormak daha iyidir ya ne alaka yok boyle bisey demeden once kurani kerim tefsiri okuyup hocalara sorulmasi gerekir zaten bilmediginiz birseyi sorgulamak mantiksizdir.

0|1
    0|0
  • Müslüman sorgular. Dinde bilimle çelişen bir şey yoktur. Müslüman korkmaz.

0|1
    0|0
  • Neden gunah olsun ki tam tersıne sorgulaman Neye inan ettigini öğrendin gerek kesinlikle sorgulamalısın ( duzeylı sevıyede)

0|0
    0|0
  • Sorgulamak güzel bir şey diye biliyorum

0|0
    0|0
  • Hayır sorgulamak gerek zaten o zaman taklidi değil tahkiki imana sahip olursun

0|0
    0|0
  • Sorgulamayan insanin beyninden suphe ederim

0|0
    0|0
  • Sorguluyorum ben nedir vebali bilemiyorum

0|0
    0|0
    • Allah yardımcın olsun ama tavsiyem yanlış insanların peşinden gitme çok boş konuşanlar var

• ya sorgulama cok fazla sorgulama. arastır yanı cok fazla dını sorgulamak doru deıl cunku

0|0
    0|0
  • Sorgularsa dinden çıkar. Holly şirk olur. Sorgulamazsa koyun gibi akpci olur.

0|0
    0|0
    • Ne alakası var ki dini akp mi getirdi

• bir akpli ile tartışmanın anlamı yoktur bb

• Akp li değilim, ayrıca verecek cevabı olmayanlar söyler bunu. Sana da bb

Erkekler Ne Diyor 23

• Hayir sorgulamak imani kuvvetlendirir. Cogu musluman bu yuzden cahil cok sukur muslumanim diyor ama daha neye inandigini nicin inandigini bile pek bilmiyorum. Buyuklerimiz sus sana mi kaldi sorgulamak demeleri cok yanlis bence. Insan muslumansa dinini en iyi sekilde ogrenmesi gerekir temsil edebilmek icin. Bu sayede gorebiliyoruz "musluman" toplumumuzu

0|1
    0|0
    • Sen sorguladın mı

• Allah bu düşünceni daim kılsın bunu sorarken acaba kardeşimi de şüpheye düşürür müyüm diye kaygı duyuyordum ama çok şükür benden sağlammışsın kandilin mübarek olsun

• Allah'a cok sukur inancim tamdir kaygi duymuyorum dinimden. Seninde kandilin mubarek olsun abi.

• Sorgulamak dinin temelini oluşturur kardeşim. Kelime i şehadet getirerek şahitlik ederim ki Allahtan başka ilah yoktur yine şahitlik ederim ki Muhammed onun kulu ve elçisidir diyoruz. Yani sorgulayıp tüm bilgileri harmanlayıp sonra Allahın var olduğuna inandığımızı belirtiyoruz. Kesinlikle sorgulamak günah değildir. Allahın var olduğu konusunda şüpheliysen bundan daha doğal hiçbirşey olamaz. Göz görmek ister inanmak. Bu yüzden derinlemesine araştırmanı tavsiye ederim. Ulaştığın bilgileri beyin süzgecinden geçirdikten sonra kararını verirsin

0|1
    0|0
  • müslüman sorgular ve cevaplarını bulur imanını artırır tabi akli mantık çerçevesinde. Sonsuzluğu sorgulayamayız mesela

0|1
    0|0
  • tabikide sorgulayacak haddi aşmama şartı ile bir müslüman sora sora dinin öğrenmeli kulaktan duyma olarak değil bizzat araştırmalı ki kafasındaki soru işaretlerinden kurtulsun

0|1
    0|0
  • hayatımın bir döneminde 6 yıl kadar önce başımdan geçen bir olay nedeniyle sorgulamıştım. çok şükür doğruyu yeniden buldum.

0|1
    0|0
    • Nasıl oldu abi anlatır mısın kardeşine

• Dinin bir diğer saçmalığıdır bu olay.

Sorgulamaya kendisi iter ve sorgula der.
    Sonra sen tüm samimiyetinle en doğruyu bulma amacıyla sorgularsın. Ve bunun sonucunda sorguladığın dinden hoşnut olmaz dinden iyice soğursun, bu sefer de seni kafir ilan eder. Yani nereden baksan saçmalıklar dizisidir din dediğimiz şey.

Bkz: Üvey evladının karısı ile evlenen peygamber,
    Bkz: Hatice öldükten sonra çok eşliliği helal eden peygamber.
    Bkz; Rum savaşlarının sonucunu verdiği halde tarihte böyle bir olay gerçekleşmemiştir.
    Bkz; Beyin dediğimiz şey kuranda hiç bir yerde somut olarak geçmez.
    Bkz; Her canlıdan çift çift yarattığını söyler ancak bakteriler bölünerek çoğalır.

Vs. vs. vs. gider bu böyle.

0|0
    0|0
    • Bıkmadınız peygambere iftira atmaktan Allah ıslah etsin sizi

• Çok yanlış anlamışsın hepsini

• bilimsel yorumun çok doğru diyemicem burda her canlıdan çift yarattık antiparçacık gibi birşey olabilir bakteri yani benzerlikle alakası olmayabilir kuranın ilk söylediği oku dur kuran okumayı ve araştırmayı emreder

• Fizik bilimiyle ilgileniyorum evreni sorguluyorum yaradanı değil sorgular insan tabiki ama yaradanı sorgulayamassın

0|1
    0|0
    • Doğrudur hemşerim sormak diyelim

• Sorgulamazsan zaten bir eksiklik var demektir güzel kardesim iyi bir ehlimüslim olabilmek için sorgulamalısın

0|1
    0|0
  • sorgusuz inanmaktansa sorguluyıp inanmak daha mantıklı ve daha sağlam bir temel olur.

0|1
    0|0
  • Haddi aşmadan sorgulamak iyidir... Akıl ve mantık sınırları içerisinde sorgulamaktan yanayım. Bağnazlığı da sevmem :)

0|1
    0|0
  • Allah akıl sahibi insanları sorumlu tutar çünkü aklınla düşünüp sorguluyorsun

0|1
    0|0
    • Sen sorguladın mı abi

• EyvAllah abi sağol kandilin mübarek olsun

• Seninde kandilin mubarek olsun kardesim

• Din normları katıdır, sorgulanamaz derler.
    Bence din körü körüne kabul edilen bişey olmamalı,
    Tabiki sorgulamalısın, benim gibi deist olursun :)

1|0
    0|0
    • Neden deist oldun ki

• Tek sebep bu değil, çok şey daha.

• Misal?

• sonsuz cenneti düşünerek sorgulasın bide çok araştırsın

0|1
    0|0
  • İslamin ilk ayeti oku.
    Allah aptal sevmez elbette doğru yu bulmak için sorgulaman araştırman gerek

0|1
    0|0
  • Sorgular ve kendi gerçeklerine ulaşır diğer herkes gibi

0|0
    0|0
  • sorgulama a q
    denizi bulandırma
    ya da bulandır bana ne a mık.

0|0
    0|0
  • sorgularsa daha iyi olur

0|0
    0|0
  • sorgulayınca zaten müslümanlıktan çıkıyorsun alşskdşlaskd sorgulamaya başladım, ateist oldum. çok saçma olduğu için, müslümanlıkta sorgulamak "günah".

0|0
    0|0
    • Ne alakası var ki saçma olan ne

• Dini inançlara ya inanılır ya da inanılmaz. İkisinin arasında kalıyorsanız ortada bir sorun var demektir...

0|0
    0|0
  • sorgulayanların sonu genelde ateistlik

0|0
    0|0
    • Yok be abi o işin bahanesi bence

• Sorgulamak uygun değildir. Ancak sebebi merak edilebilir. Yorum yapılamaz. Biz gayba iman ettik.

0|0
    0|0
  • Vicdancı ol bro

1|0
    0|0
  • Sorguladım ve Müslümanım

0|1
    0|0
Yükleniyor...