Kızını zorla kapatan aileler hakkında ne düşünüyorsunuz?

fazla detaya gerek yok. çocuk ya da ergen yaşta aile tarafından kapatılmak?

Güncellemeler:
güncel
okuduğunu anlamayan insanlar için bir açıklama:
dinin de dinsizliğinde zorla dayatılması karşıyım.

hem bu çift taraflı zulüm olur. aile kızı zorla kapatsa ben de onu dışlasam bir insanı üzmüş olurum ve onu iki ateş arasında bırakmış olurum.
öncelik insan sevgisi olmalı... neye inandığı ya da inanmadığı değil önemli olan.

0|0
23|39

En İyi Erkek Görüşü

• Doğru bulmuyorum. Bu tür bastırılmış duyguların, o kişinin ilerleyen hayatında farklı bir zamanda ve şartta patlak vereceğini düşünüyorum. Kapanmakta ya da açılmakta -bence- her birey öncelikle kendi hür iradesi ile karar verebilmeli. Sonuçta dinde zorlamak yoktu, değil mi?

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Çok yanlış bizim orda bir kız vardı ve babası sokak ortasındda pantolon giydi diye dövmüştü o zamanlar lise sondaydı hemde sevdiği hoşlandığı kişinin önünde dövdü çok kötü kız şu an kapalı ama içini bilemem

1|1
    0|0
    • ben ve kız kardeşim sonradan açıldık biz de dayak yedik.

• şu an evliyim ama o dönemde ayrı eve çıkmıştım. uzun zaman geçti çok sular aktı. ailemle barışmıştım. ama onların hala beni düşman gibi gördüğünü iyice anladım. bundan sonra bağlarımı kopardım.

• Evlen kurtul diyecektim bende iyi olmuş evlendiğin onlarda cahil insanlar takma boşver

Erkekler Ne Diyor 38

• Saçma geliyor aileler kısıtlıyor bunu diyen aile evlendirince kızını el gibi düşünüp dayak yiyince kocandır döver itaat et de diyor açık ve net evlendirince kızlarını umursamayan çok aile var
    #Lanetbaskıcıailelerdenbıktık

1|1
    0|0
    • bu çok gerçekçi bir gözlem. aynen öyle oluyor. teşekkürler.

• Bu arada sataşma amaçlı değil bir olay yaşadım dayak yiyip ölmek isteyen bir kız vardı üzülmüştüm gece yarısında o yüzden aklıma geldi rica ederim

• Doğru bulmuyorum, zaten o kızlar da hakkıyla taşımıyor. Kendi arzusuyla ve gereklerini yerine getiren kadınların imajını zedeliyorlar.

1|1
    0|0
    • aynen öyle. şekilciliğe gerek yok. içinden gelmeyeni zorlamak anlamsız ve insanın özgürlüğü hakkına ayrıkı

• inançları gereği bildiklerini yapan insanları burda ayıplattığının farkındamısın? bende doğru bulmuyorum bu zorlama olayını... ama onların aile yapısı bu. sizi zorlamayan olabilir. bu konuda ama başka bir konuda engel koymadıklarınıda söyleyemezsiniz..

ülkemizde genel olarak kadınlara zaten dayatma yasak her zaman koyuldu.. koyuluyor... kimseyi böyle acımasızca eleştirmeye eleştirtmeye hakkınız olduğunu düşünmüyorum. emn olunki eskisi gibi zorladıkları birşey yok. birazda ön yargılarınızın kurbanı oluyorsunuz bu konuda... kendi kendine kapanmak isteyende çok kız var... sana göre doğru ya da yanlış olması o insanın neler hissettiğini yaşadığını değiştirmez ki...

son olarak her insan kendi yaşamından sorumlu tutulmalıdır. birinin yaptığı hatayı tüm o topluluğa mal etmekte ayrıca bir hatadır... hedef göstermektir... eğitim seviyesi düşük olabilir ama insan insandır her zaman. hataları ayıplamakla değil doğru düzgün mantıklı konuşarak çözüme kavuşturmak için çaba sarfetmelisiniz...

0|1
    0|0
    • soru zorla kapatanlarla ilgili. bu kadar alıngan olmanızı haksız olmanıza bağlıyorum.

• Yobaz. Cahil. Gerici. Beyinsiz.

1|2
    0|0
  • Köleleri erken yaşta alıştırmak lazım.

1|0
    0|0
  • Onlar da ayrı bir yav-şak

2|1
    0|0
  • Zavallilar

1|1
    0|0
    • onlara zaten acımıyorum sadistler. ellerindeki çocuklara yazık. 5 yaşındaki çocuğuna şalvar giydiren var. o nasıl yaşayacak çocukluğunu. yazık gerçekten. kölelik kalkmadı bu dünyadan.

• herkesin kendi seçimleri olmalı zorla güzellik olmaz.

• neden cocukların aileleri tarafından kapatılmasını kuran kurslarına yollamasını dogru bulmuyorken baska bir ailenin kızını baleye yollayıp ortalıkta acık sacık gezmesini normal buluyosunuz ikiside aynı sey ve hatta avrupa ulkelerinde bile ufacık kızları aileler kiliseye yolluyor kimsede kalkıp bişey demiyor diyemezde zaten herkesin cocugu hakkında planları var herkes iyi bir şekilde yetiştirmek istiyor kimisi bale kimi jimlastik kimi dindar vs.. bole sacma konulara girmeyi bile aptalca buluyorum

1|0
    0|0
    • bale senin nerene batıyor.

• @Almancocuk aynen sadece kapatmak batıyor avrupada yaşamadıkları için hiç birisi bilmiyor onlarda zor kiliseye götürüyor zorla saçma sapan kurslara yazdırıyor bir kaç hatasında onlarda dövüyor odaya kitliyor aileleri hep ayyaş oluyor orda kadın şiddeti sanki hiç yok ya okadar çokki habere bile girmiyor özellikle istismar ve taciz tecavüz aile diye ne kavram var ne düzen var şu an gençlerin çoğu uyuşturucu ve adam öldürmekten hapiste ülkem CENNET de anlamıyor bu cahiller

• @Islamvatan hacı bunlara laf sölemeye değmez mehmet akifin dediği gib medeniyet dediğin açıp saçmaksa bedeni desene hayvanlar bizden daha medeni baksana şairimiz bize önceden sölemiş böyle hayvanları :D

• Cocuk ya da ergen dedigin yaslardaki kisinin psikolojisi ve davranislarindaki bozukluguna gore dogru veya yanlis olarak gosterilebilir
    Soyle bir ornek gostermeliyim,
    Cocugunu iyi yetistirmeden onun size guven saglamadigini dusunuyorsa ve cinsel acidan bir salaklik yapmasindan korkularak kapatilmasi mumkun ve dogru bir yontem
    2. Si eger eegen olan bir kadin ailesine o guveni vermisse yalan soylemiyorsa kisiligi duzgun ve akli basinda biriyse zaten aile boyle bir kisitlamaya gerek duymaz zaten
    Herkes bir degil ne yazik ki en guvendigin kiz bile patlak cikabiliyor bazen aileler napsin?

0|0
    0|0
    • Hani burda kufreden embesiller varya ozellikle erkek kitle olanlar bakalim kizlari olunca ne yapicaklar :)

• patlak falan bu ne biçim konuşma. düpedüz saygısızlık.

• Tiksindirici. Hele daha ergen olmayan beblere bunu yapıyorlar ya o daha fena. Ulan Kuran bile dokunmuyor o bebelere

1|0
    0|0
  • kızını kötü duruma düşürüyorlar bence

1|0
    0|0
  • en nefret ettiğim aile çeşidi iğrençler hepsi de.

1|0
    0|0
  • Onlar babadan oğula nesil heralde! Yobazlar

1|1
    0|0
    • yobazlara değil ellerindeki çocuklara üzülüyorum. çünkü ben de onlardan biriyim. yıllarca zorla kuran kursuna gönderdiler. okutmadılar.

• Şimdi hayatını istediğin gibi yaşıyosundur umarım.

• ağır yanlış bişey zorla güzellik mi olur ya

1|0
    0|0
  • Hoşgörü sadece sizin için sizde haklısınız. İsteyen istediği kültürle inançla yetiştirir çocuğunu.

1|0
    0|0
    • baskının adı yetiştirmek mi oluyor? bitki mi yetiştiriyosun? çocuğa sormadan rızası var mı önemsemeden kapatıyosun.

• büssürü küfür ederdimde kaldırılır

#VurDumanaGelimana

1|0
    0|0
    • ben de insanları köle yerine koyup zorbalık yapanlara küfür etmek isterdim.

• insan ailesine nasıl küfür edebilir anlamak zor
      soruya gelince zorla olmamalı kesinlikle örnek alınarak kapanılmalı

• Sonra o kapalı kızlar senden benden güzel rakı içiyo :)

1|0
    0|0
  • Kapanma istekle olur ve dinde kapanma ergenlik ile başlar

1|0
    0|0
  • Eğitim diyorum

1|0
    0|0
  • Bütün bir hayatlarını etkilemiş oluyorlar ve o kızlar başka şeylere yönelmeye daha müsait oluyo

1|0
    0|0
  • İslamin özü yaşansa zorbalık olmazdı zaten

1|0
    0|0
  • Zorla kapatırsan yanlış

1|0
    0|0
  • doğruyu yanlışı anlatacaksın eğer kafasına yatıyorsa kendisi kapanır zaten...

1|0
    0|0
  • Zorla kapatırsan başkası keyifli açaaar

1|0
    0|0
  • allahın yobazları

1|0
    0|0
  • ilk fırsatta geri açılır

1|0
    0|0
  • kötü

1|0
    0|0
  • Kizini dovmeyen dizini dover asdasfas.
    Tabiki zorla guzellik olmaz. Ama cocukken kapanmasi elifbasi ni ogrenmesi daha bir yararli olmaz mi? Gerekirse sifeyeceksin. Zaten ergen oldugunda karari kendisi verir.

0|0
    0|0
  • Geri kalmis

1|0
    0|0
  • Böyle İnsanlar cahil insanlar herşey olacagına varır rahat bırakıcaksın

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 22

• Tanrım belalarını versin...
    Zorla peçe taktırmaya hakları yok!
    Ailemi çok sevmesemde şükürler olsun

1|2
    0|0
  • Bendende o baskı var hâlâ emin ol

1|1
    0|0
    • zaten benimki de içerden bir yorum. daha yeni babamdan dayak yedim açılan kardeşimi savunduğum için.

• Benim oturdugum yer biraz kapali bir semt. Goruyorum sokakta daha 4 5. yasindaki cocuklarin basinda hep basortu gibi bandanalar var cocuklar icin. Hepsinde ondan simdiden alistirmak icin yapiyolar. Yani cocuk daha hicbiseyin farkinda degl ama aile karari vermis acik olma ihtimali bile yok

1|0
    0|0
    • objektif bir iki yorumdan biri. bu tamamen gözlem mesela. teşekkür ederim.

• Dogru degil

1|1
    0|0
  • Saçmalıyorlar

1|1
    0|0
  • Nefret ediyorum öyle ailelerden

1|1
    0|0
  • Cahillik

1|1
    0|0
  • Kötü bir durum. Ben örtünsemde örtünmesemde ailem baskı kurmaz ama bazı aileler bu hataya düşüyor ve bu yüzden türbanlıların adı lekeleniyor. İçinde örtmek istemeyeni zorla kapatsan nr fayda. Düşüncelerini ve haraketlerini değiştirmezki.

1|0
    0|0
  • Küçük yaşta zorla kapatılan kızların daha cazgır olduklarını bilmem açıkcası beni tiskindiriyor. Not. cazgır kelimesini neden kullandığımı kabul edersiniz

0|1
    0|0
    • Senin derdin de bambaşkaymış. Zaten haksızlığa uğrayan insana bir de sen vur.

• teblıg yapabılır. zorlama yapamaz ayete ters. dınde zorlama olmaz.

0|1
    0|0
    • ben de bundan yanayım. ama herkes anlamıyor. sanki kapanmaya karşıymışım gibi cevaplar geliyor. ben yasakların cazip geldiğine inanan biriyim. ne din ne de dinsizlik baskıyla yükselmez. aksine isyan doğurur.

• olay su olayın ozunu soyleyeyım.. anna baba cocuga Islam dınının gereklerını teblıg etmekle, yanı Islamın emır ve yasaklarını onlara anlatıp öğütlemekle yukumludur. ama ayetle de sabıttır ki, dinde zorlama olmaz.. bıryerde Allah ıle kulun arasında olan bır meseledır.. zorlama ıle olan amelın takvası olmaz.. ben mesela tesetturluyum annem acıktır. ama annemde bende neyı yapmamız gerektıgının ve neyı tercıh ettıgımızın bılıncındeyız. dınde zorlama olmaz ogesının geregı olarak da tablıg harıcınde kımse kımsenın secımıne karısmaz. olay bu.

• Yobaz

1|1
    0|0
  • Saçma cahil olduklarını düşünüyorum

1|1
    0|0
  • Zorlama yapmamalılar

1|1
    0|0
  • bence çok yanlış

1|1
    0|0
  • Sevmiyorum onlari nesilleri tukensin pislikler

1|1
    0|0
  • herkesin düşüncesi farklı ama zorla olmaz

1|1
    0|0
  • Biraz büyük konuşmuş olacağım ama bu dünya da hiç bir güç beni örtünmeye zorlayamaz , bu söz konusu bile olamaz.

0|1
    0|0
    • bu yaştan sonra zaten olmaz da ... küçükken bal gibi de zorlanıyorsun. zaten ağaç yaşken eğilir diyerek bunu yapıyorlar. ailesinden şiddet veya baskı gören herkese devlet sahip çıksa şu ülkede infial olur. bütün çocuklar (yani çoğu) ailesini terk eder.

• ben de sonradan açıldım

• Baskının sonu işte böyle olacağını düşünemiyorlar.

• Ergen yaş? 40 yaşında falan mı takması gerektiğini sanıyorsun? Lütfen azıcık bilginizle gelip saçma sapan sorular sormayın şuraya.

0|0
    0|0
  • Baba kızından tahrik oluyor olmalı ki kapatıyor pis zihniyetliler.

1|1
    0|0
  • kişi kendi istemeli benim ailem bana bırakmıştı. Bu şeler sadece dini değil mesela bir arkadaşımı ailesi zorla baleye gönderiyordu. Kız hep çok üzülürdü başka meslek istiyorum diye korkudan söyleyemezdide

1|0
    0|0
    • ben her zorlamaya karşıyım. devlet çocukları daha özenli korumalı. kimse kimsenin kararlarına saygısızlık yapmamalı.

• inşallah. ben de bu bilinci oluşturmaya yönelik sorular soruyorum ama çoğu zaman yanlış anlaşılıyorum. güncellemeye de yazdığım gibi insanların neye inanıp inanmadığıma bakmadan saygılı davransak şu ülkede daha mutlu yaşamaz mıyız.. boş yere acı çekiyoruz.

• anlıyorum seni ama işte zor gerçekten. İslam'ın kişinin istemesiyle uygulanacak bir din olduğunu, zorla bir yerde patlak vereceğini anlayana ve hep açık gezmenin, illa batılı tarzda ilgi alanlarının bizi ileri götürmiceni anlayana kadar baya bir mücadeleden geçeriz.

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...