Ezan okunurken köpeklerin uluması hakkında ne düşünüyorsunuz?

dünyaya geldiklerinden beri sürekli duydukları bir ses olduğundan mı tepki gösteriyorlar yoksa zikir olarak düşünülebilirmi.. veya şöyle soralım acaba ezanın okunmadığı bir yerde büyüyen bir köpek grubunu bir süre sonra ezan okunan bir bölgeye alırsak yine uluma olur mu?

1|0
12|14

En İyi Kız Görüşü

• ezan okununca seytanlar kacısır ve köpek göz yapısının insanınkinden farklılıgı sebebiyle bu görüntüye sahit olur. kacısmaları ürkütür ve ulur diye biliyorum

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• İnanırsın veya inanmazsın burası değişir. Buna hareketle bir kaç hadis var, bilgilendiriyor.
    Çoğu yerde duyduğuma görede, Şeytan onlara görünüyor diyorlar. Hiç havlamayan veya bazen havlayan köpeklerin olayı ise kendine kalmış, hepsi havlayacak diye bir kanun yok ki :)

"Köpeklerin ulumasını ve eşeğin anırmasını işittiğiniz zaman, şeytandan Allah'a sığının. Çünkü onlar, sizlerin görmediklerinizi görürler."
    (Ebu Davud, Edeb, Bab 105-106, Hadis no: 5103)

Ebu Hurayra (radıyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
    "Horozların öttüğünü işittiğiniz vakit, Allah'tan lütuf ve ikramını talep edin. Zira onlar bir melek görmüştür. Merkebin anırmasını işittiğiniz zaman şeytandan Allah'a sığının. Çünkü o da bir şeytan görmüştür."
    (Buharî, Bed'u'l halk, Bab 15, Hadis no: 109; Muslim, Zikr 82, (2729); Ebu Davud, Edeb, Bab 105, Hadis no: (5102); Tirmizî, Da'avat 58, (3455); Ahmed b. Hanbel, II, 306, 321, 364)

0|0
    0|0
    • eyvallah kaynak vererek bilgilendirmen çok güzel oldu eline sağlık

• valla kulaktan dolma bilgilere o kadar kaptırmışız ki yanlış bildiğimiz nice doğrular var

• Aynen şimdi bir cümle yazsamda göndersem geleceğe, kalırmı acaba :D

Kızlar Ne Diyor 11

• Sabah ezanı sabâ makamında okunur. Bu makamın cesaret ve kuvvet verici bir özelliği vardır. Yani bir nevi gaza getirici bir özellik. Köpeklerin uluması da bu yüzdendir diye düşünüyorum çünkü diğer vakitlerde ulumuyorlar.
    Zikir illeki sesli yapılacak diye bir şey yoktur.

0|0
    0|0
    • yok farketmiyor her vakitte uluyorlar sadece sabah ezanı olması şart değil

• daha bugün akşam ezanı okunurken ormanda birden fazla köpeğin uluduğunu duydum kesin bir bilgidir güvenebilirsin :D

• Dediğim gibi duymadığım için yorum yapamayacağım.

• Kacıyorlar 😀😀

0|0
    0|0
  • Bence pavlov un köpeği mantığı olabilir. ^-^

0|0
    0|0
  • Keşke böyle ezan okuma kudreti banada gelseydi falan diye uluyorlarmış bizim hoca böyle diyordu

0|0
    0|0
  • Zikirdir

0|0
    0|0
  • Köpekler hisli hayvan olduklarından hisleniyorlar ezan okunurken

0|1
    0|0
  • Zikir

0|0
    0|0
  • Evet merak ediyoruz ☺

0|0
    0|0
  • Bence olmaz ben zikir gibi düşünüyorum bu konuda

0|1
    0|0
  • İyi diyen var kötü diyen var bende bilemedim

0|0
    0|0
  • Zikirden öte bir şey bence.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• zikir ediyorlar ezan okununca

0|0
    0|0
  • ezan okunmayan yerlerde sokak kopekleri olmaz cogunlukla boyle

0|0
    0|0
  • Ezanın etkisinden. Maddi mi manevimi bilemeyiz. En nihayetinde düğün olunca gürültüye ulumuyorlar. ya da müzik son ses açanlara.

0|0
    0|0
  • Ben de çok ilginç bulurum gerçekten

0|0
    0|0
  • bence Meleklerin ya da Cinlerin seslerini duyuyorlar ya da görmediğimiz şeyleri görüyorlar

0|0
    0|0
  • Köpeklerin uluma sebepleri ezan okunurken şeytanın kaçtığını görüyor olmalarına bağlı olarak duymuştum.

0|0
    0|0
  • belli bir desibel üstü olduğunda uluyorlar, çünkü köpek kulakları çok hassas tepki olarak istemsizce ulular her yerde aynı şeyi göremezsin o camii megafonu ile alakalıdır..

1|0
    0|0
  • Rivayete göre şeytan kıyamet günü ezan sesini duyduğuna şahitlik etmemek için kaçarmış bunu hayvanlarda göz perdesi olmadığı için görürler. Bu yüzden havlarlarmış

0|0
    0|0
    • o zaman daha önce ezan duymamış bir köpeği ezan okunan bir bölgeye getirdiğimizde uluması gerekiyor değil mi?

• eyvallah bulursan ve bilgilendirirsen çok iyi olur yanlış bilmeyelim :D

• Eyvallah sözüm söz :)

• Hicbisi

0|0
    0|0
  • ezan okunurken şeytanlar kaçışırmış bu yüzden köpekler görebildikleri için havlarlarmış öyle duydum

0|0
    0|0
  • Uluma ezanla alakalı bir durum değildir. Köpekler asıl soyu olan kurtlardan gelir. Kurtlarda da iletişim ve gövde göstergesi olarak ulurlar. Yani ezana ses tepkisi olarak uluyabilirler ama onun dışında etkisi yoktur.

0|0
    0|0
  • Bunun sebebi bir rivayete göre kafir cinler ve şeytanlar ezan sesini duymamak için çok uzak yerlere kaçarlarmış. Hayvanların da gözlerinde perde olmadıgından , o şeytanilerin böyle ani kaçışlarına tepki verirlermiş..

0|0
    0|0
  • Kesinlikle zikir olarak düşünebiliriz

0|0
    0|0
    • ne dayanarak bu kadar kesin diyebiliyoruz peki?

• bir kaç kitapta bu hususla ilgili bişeyler okumuştum melekleri gördükleri için o güzellik karşısında zikir yapıyolar

Yükleniyor...