Aslında dinimiz/inancımız (inanç konusunda algılarımız) ne olmalı?

Ülkemizde islam algısı arapçılık, arap kültürü ve gelenekleri, kılık kıyafetleri, yaşam bakış açısıyla yükselmekte.. Türklüğümüzü, bize ait öz kültür ve geleneklerimizi unutup 21. yüzyılda ortaçağ zihniyetiyle hareket eden köhne bir ortadoğu ülkesi haline gelmemizin sebebi olarak bunu görüyorum. diğer temel sebeplerinden biride eğitimsizliğin yanı sıra "islam algısındaki erozyon"; islamı egolara fitne fesatta kullanmak bunlara uydurmak ve tüm insanlığa gelmişçesine değilde başka kültürlerin ırklarında benimsemesine rağmen "arapların kültürel aidiyetiyle yaşanmasının" kültürel unsurları zedelediği kanısındayım... sizin fikirleriniz nelerdir?

• Arapların İslamı ve anlayışı
    20% (2)18% (2)19% (4)Oy Ver
  • Göktengricilik
    0% (0)27% (3)14% (3)Oy Ver
  • İslam ve Göktengri sentezi
    30% (3)18% (2)24% (5)Oy Ver
  • Ateizm
    30% (3)27% (3)29% (6)Oy Ver
  • Hristyanlık
    10% (1)0% (0)5% (1)Oy Ver
  • Musevilik
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Deizm
    10% (1)10% (1)9% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
2|7

En İyi Kız Görüşü

• Araplara uymadığımız sürece sorun yok.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• "Ne olmalı?" bu şekilde bir dayatmacı soruyu sormak nasıl bir mantık ürünüdür anlayamadım. Herkes istediğine inanabilir özgürlük, laiklik vs.
    Not: Apatetik Agnostiğim, kimse içinden gelmiyorsa hiç bir şey olmamalı.

0|1
    0|0
    • soru dayatmacı olsaydı açıklamada kişisel fikirleri sormazdım. şık tercih etmeme hakkında var. 7 şıkta yaygın olanları kullandım islam ve göktengricilik sentezi dışında. bir ton inanç var hepsini yazma imkanı yok ne yazık ki. şu an bir brahmanist te tepki gösterebilir nedne brahmanlar yok biz adam değilmiyiz falan.

• ben şıklardan dolayı itiraz etmedim, "Ne olmalı" soru saçma? Ne olmalı diye bir soru olamaz.

Kızlar Ne Diyor 1

• İslam ve Göktengri sentezi nedir ya?
    Bir insan ya Müslümandır ya değildir. Bir başkası ile sentezlenemez.
    Fakat her Arap Müslüman olmadığı gibi her Müslüman da Araba benzemez.
    Bu kafa neyin kafası denilesi soru.

0|0
    0|0
    • hristyanlık ve musevilik gibi islamda eski "sümer" inançlarının 7. yüzyılda yeryer modernize edilerek tek tanrılı inanca dönüştürülmüş halidir. dolayısıyla islamda kendi içinde evvelki inanışların sentezlenmiş halidir.

• Safkan demedim. Saf -içinde katkı maddesi olmayan- kan dedim.
      Alkol vb. zehir bulunmayan yani ;)
      Ne kadar bilgili olduğunu da gösterdiğine göre iyi geceler dileyebiliriz.

• çok şükür ki senin zihnine ait kurgularınla düşünemiyorum: )

Erkekler Ne Diyor 6

• İslam başka bir dinle sentezlenemez bu kendimiz bir din uydurmaya gider

0|1
    0|0
  • ben tengriciyim ve yaşasın gök tengri

0|1
    0|0
  • Eski gerçek Türkleri inancı tengricilik/samanizm'dir

0|1
    0|0
  • Arap adetlerini sorgusuz kabul edenleri anlamıyorum.
    Eski türklerin dini geleneklerini önemseyenleride.
    İslam üzereyim. Atamdan gördüğüm ne varsa islama uygunsa devam ettiririm.
    İslama uygun olmayan ister araptan gelsin ister türkten ister avrupadan reddederim.

0|0
    0|0
  • Bence göktengricilik he islamdaki arap kültürünü atıp iyiliklerini alacaksan oda olur. Ama kültür olarak eski orta asyada ki türkler gibi göktengri derim

0|0
    0|0
  • Bu anketi oluşturan zihinde çok ciddi sağlık sorunları olduğunu düşünüyorum.. Bunlar nasıl şıklar böyle? Hiçbirisi benim fikrimi tanimlamiyor... İngiliz ve Siyonist imalatı bir Vahhabilik, benim kimliğim olamaz. Diğerleri zaten toptan çöp...

0|0
    0|0
Yükleniyor...