Kürtler neden sevilmez? Neden birçok kişinin önyargıları var?

Niçin kalıplaşmış düşünceyle birçok kişi "Kürtler kötüdür" diyor? Merak ediyorum neden kötü, size neden kötü geliyor. Niçin "İnsan insandır" mantığıyla yaklaşılmıyor. Türklerde de kötüler var, araplarda da, ingilizlerde de. Ama neden bir konuşmada "Kürt" kelimesi geçince kötüleniyor? Sizlere doğru gelen açıklamayı yaparsanız değişik düşünceler görürüz ve belki de bazı kürtlere önyargısı olanlar önyargılarından kurtulurlar. Birine baktığınız zaman ona Türk, Kürt, müslüman, ateist.. diye bakmamanız "İNSAN" olarak bakmanızı öneriyorum. Tabi hala ben önyargılarımla mutluyum diyorsanız o sizin tercihiniz. Lütfen saygılı cevaplar verin.

Güncellemeler:
Ben Kürt degilim Türküm. Böyle demeyi sevmem ama toplumun geneli önyargili, ayrım yapıyorlar ne yazık ki.

1|0
10|20

En İyi Erkek Görüşü

• çünkü Türkiye yabancılaştırmayı, insanları ayırmayı atasporu olarak seçtiği için. Sırf Türk - Kürt değil bu. Alev'i - sünni, zengin - fakir, sağcı - solcu, dindar - dinsiz, doğulu - batılı, ve etnik kökeni herhangi başka bir şey olan. Bu liste daha uzar. Olay sporda bile var. Diğer ülkelerin derbilerinde ya da önemli maçlarında genelde takımları ayıran belirgin bir fark vardır katolik - Protestan ya da İspanyol - katalan, kraliyet - cumhuriyet, İtalya'da mesela politik ayırımlar var roma - Lazio derbisinde olay politiktir, Lazio faşist kökeni olan bir takım. Ama Türkiye'de baktığında böyle bir fark yoktur takımlar arasında. Belki en fazla birinin okul takımı olmasıdır ama bu da belirgin bir fark yaratmamalı netekim taraftarının büyük kısmı okullu değil. Özetle demek istediğim biz politik ya da ideolojik farklılık olmadığında bile ayrıştırmanın bir yolunu bulabiliyoruz, spor üzerinden bile.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 19

• Kürtlerde gayet sevilir neden sevilmesin? Kürt başka pkk'lı başka.
    Benim birçok kürt arkadaşım var, hemde adam gibi adam sözde TÜRK değiller başkaları gibi..

Türk arkadaşlarımın yanımda olmadığı zamanlarda yanımda oldular, bu devirde iki Türk birbirine selam bile vermez olmuş, herkes lafta Türk anlayacağın. Böyle Türk olacağına kürt ol daha iyi.

1|0
    0|0
  • Çünkü Kürtler, kendini Türklerden üstün bir ırk olarak görüp özerklik istiyorlar. Lise zamanında Kürt arkadaşım çok oldu ve onların da böyle bir şey istediğine şahit oldum. Koskoca topraklar nelerine batıyor, anlamıyorum. Türkiye çatısı altında yaşamak istemiyorlarsa gitsinler Irak'a, İran'a, Suriye'ye oralarda istedikleri kadar Kürtçe konuşsunlar. Ki artık Kürtçe konuşmak yasak değil. Hala okullarda, "Kürtçe eğitim istiyoruz." diye çırpınıyorlar. Burası Türkiye, bu ülkenin kurallarına uymak istemeyen gidebilir, zorla kimseyi tutmuyoruz.

2|0
    0|0
  • Genellikle bu önyargıya doğu taraflarında yaşamayan insanlar sahip gördüğüm kadarıyla. Benim böyle bir düşüncem olmadı, olanlarıda tuhaf karşılıyorum. Bir yandan bölücüler, örgütler böyle olmasını sağlayıp fitne fesat yayarak hem kürtlerin hem türklerin milliyetçi kanını harekete geçirip birbirlerinden ayırmak istiyorlar.

2|0
    0|0
  • Bence kimsenin kürtleri taktığı yok siz aşağılanmaktan haz alıyorsunuz

3|0
    0|0
    • Aynen öyle hak veriyorum

• Öyle yani kimsenin umurunda degilsiniz sadece emperyalizm sizi seviyor ve sıvazlıyor

• Sizi diyosun ama ben kürt degilim Türküm. Boyle demeyide sevmem ama onyargili bir toplum var malesef.

• Her ırktan her milletten kötü insan vardır elbet burada ki sorun şu yaşadığımız yüzyılda kim itlik yapıyor kavramı e insanlarda ge. ri. ze. ka. lı çok direk kötülük yapan genel olarak kötü olur bu s. a. lak insanlara göre bunlar genel bir tavır sergileyerek olan beyinlerini kullanmak bile istemedikleri için ve onlara bir zararı dokunmadığı için bu tür ön yargılı bir genellemede bulunurlar yani bunu değiştiremezsin arkadaşım zor her zaman bir ma. l olacak ma. llık ta baki kalacak sıkıntı ya

1|0
    0|0
  • Kişiye gore not veririm ırkına gore değil.

1|0
    0|0
  • Kemalist eğitim sisteminin ve ideojil baģnazliginin, bu ülkenin zihinleri üzerinden silindir gibi geçtiği bir Coğrafyada; Kürtler düşman, araplar hain, Dersimliler asi bilinir elbet. Ama akıl sahibi kişiler bilirki; işin aslı hiç de söylenildigi gibi değildir.

Not: Zıplama hemen. Akıl sahipleri dedim. Bir insana; batıda yaşayanlar hain, idam edildiği surun dibindekiler kahraman diyorsa, orada bir tuhaflık vardır..

0|0
    0|0
  • bizim sevmediğimi PKK sempatizanları ki bir çoğuda öyleler yani

0|0
    0|0
  • Insanlar kendinden olmayani kotulemeyi sever.

0|0
    0|0
  • Terör örgütüne top yekun bas kaldırmadıklari icin.

0|0
    0|0
  • En iyi Kürt, ölü Kürt.

1|0
    0|0
  • Kürtler değil ermeni tohumu pkklılar teröristler sevilmiyor

2|0
    0|0
    • teröristleri kimse sevmez ama ermeni tohumu demen bence yanlış yine ırkçılık oluyor.

• genelleme yapmıyorum tabiki ama teröristlerin içinde baya ermeni hıristiyan var ondan dedim

• kardeşiz diyolar, yüzde 80 oy çıkıyor, zaten akpye oy verenler de çözüm süreci için verdi

0|0
    0|0
  • Sevmemek değil aslında ama ne bileyim bir çoğu yanlış yolda bence.
    Yani onlara karşı nötrum

1|0
    0|0
  • herkesi bir tutmam ben. sevdiklerimde var sevmediklerimde...

0|0
    0|0
  • çünkü pis ırk

0|0
    0|0
  • Bukadar şehit olması bunları da Kürtlerin yapmış oldu olmasin

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 9

• kürtlerin yarısından çoğu pkk destekçisi ve nankör olduğu için olmasın? Ben Türkiyede nerede bir kaba kuvvet nerede geri kafalılık görsem içinden krt çıkıyor. Sen Türkiyede azınlıksın kalkıyorsun haddineymiş gibi daha fazla şey istiyorsun benimle aynı haklara sahipsin hatta bazı kürt akrabaların benden zengin , sonra biz eziliyoruz mağduruz deyip demagoji yapıyorsun. Atatürk'e hakaret ediyorsun, Türk bayrağını indirmeye kalkıyosun, ekmek yediğin vatanı bölmeye çalışıp ihanet edenlere destek veriyorsun, ''ben pkk yancısı değilim'' desen de şehit görünce içten içe seviniyorsun. Devlet bize bakmıyor diyorsun doğuda %70-80 oranında kaçak elektrik kullanıyorsun batıda biz çekiyoruz cefasını, doğru düzgün vergi ödemiyorsun biz çekiyoruz cefasını. 50 çocuk yapıp bedava doğuda yaşıyorsun dert yok, tasa yok ve halen üstüne üstlük halen VATAN HAİNLERİNE DESTEK VERİYORSUN. Ee iş böyle olursa, kürtlerin %90ı içten içe pkk destekçisi olursa kimse kusura bakmasın kürdü falan sevmem ben.

1|2
    0|0
  • Askerim aklıma geliyor onları seversem vatan haini olurumm

1|0
    0|0
  • Benim 2-3 tane kürt arkadaşım var hiçbir kötü yanını görmedim

0|0
    0|0
  • Boşver bacım onları

0|0
    0|0
  • Önyargı değil bayağı sevmiyorum.
    Dedim kendime yapma etme ayırma ama insan değiller.

0|0
    0|0
  • Israillileri seviyomusun

0|0
    0|0
  • Acaba neden, lazlardan nefret edilmiyor. Neden cerkezlerden nefret edilmiyor. Kurtlerden ediliyor? Cunku ben hayatimda tek bir iyi kalpli kurt tanimadim. Afedersin ama kendi tanidiklarim bu sekildeydi ve zamanla onyargi buyutmus olmam normal. Cunku sadik değiller ve turk topraklarinda yetismelerine rağmen nankörlük yapiyorlar.
    Onlari sevmememin doğulu olmalariyla hic alakasi yok. Mesela Zazalarda doğulu ama onlari cok seviyorum cok iyi insan oluyorlar.

Kusura bakma da kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Benim irkimide sevmeyen milletler vardir illaki ancak umrumda değil herkesin kendi tercihi.

0|1
    0|0
    • Ozaman sana iyi kürt denk gelmemiş çünkü kendini kürtle arkadaşlığa kapatmışsın. Belki ilerde zazalardan biri kötülük yapıcak sana, emin olamazsın bu bana hiç kötülük yapmaz diye. Zazalardan biri kötülük yaptığında artık bütün zazalardan da mı nefret ediceksin? ve tabikide tercihler.

• Ben meslek lisesinde okudum doğal olarak okulumun %80'i kürttü. Cok fazla kürt arkadasim oldu ama iclerinden bir tane bile iyi insan tanimadim. Iyi bildiğim de cikarlari bitince beni sirtimdan vurdu. Seninde dediğin gibi her irktan kötü insan cikabilir ama iyi insanda cikar. Ben bunlarin arasindan hic iyisine rastlamadim. Bu nedenle sevmemem normal onyargi değil bu baska birsey 😊

• tabi deneyimler bazı düşüncelerin oluşmasını sağlıyor, haklısın :)

• Cunku kendilerine ait olmayan bir ulkede , azinlik olmalarina rağmen kendilerine ait bir bayrak uyduruyorlar , kendilerine ait bir dil uydurup doguda Türkçe konusan insanlara saldiriyorlar. Hayir sen Türkiye'de yasiyorsun. Eger burda baska bir dil konusulamaz mantığıyla hareket ediyorsak kurtce konusmayin orda burda. Ve dogu bolgemizi kendilerinin sanip bir de bağımsizliklarini ilan ederek kurdistan dedikleri bir utopya yaratmaya calisiyorlar. Gel de sev simdi bunlari.

0|0
    0|0
    • tabikide kötü kürtler var yok demiyorum. Genel yargıdan dolayı her Kürt'ün aynı görülmesi sorun. Birini tanımadan sırf Kürt diye öldüren insanlar (!) var.

• Orasi ayri bir mevzu o kisinin kendi karakteriyle ilgili bir durum. Ben kimseyi kurt diye öldürmem (ki ben kimseyi olduremem ) . Ama kurtlerin sevilmemesinin baslica nedenlerini kendimden ve cevremden bildigim sekilde acikladim. Kimse kendi evine aldigi bir cocugun buyuyunce evi sahiplenmesini (sadece kendisinin gormesini ) , ileride evin icindekilere zarar vermesini istemez değil mi?

• dediğin gibi karakter önemli. heryerde kötü var ama kürtler daha ön planda dikkatimi bu çekiyor

• Çoğu kürt terbiyesiz ve eğitimsiz çünkü bende ön yargıyla yaklaşırım 2-3 tane istisna var arkadaşım kardeşim gibiler ama yarısından çoğu 5para etmez kürtlerin

1|0
    0|0
Yükleniyor...