Çingene olmak utanılacak bir şey midir?

Bugün bir 'nasılım' sorusunda bazı yorumlarda, 'Çingene misin' gibi görüşler yapılmış.
Mesala aramızda roman arkadaşlar varsa eminim hem kırılmış hem de kızmışlardır. Ben mesala sinirlenirdim.
Sonra bu ülkede birileri öfkelenip, aşağılanmış hissediyorsa, hak talep ediyorsa, onlara kızmaya hakkımız yok. Kimse ırkını da seçmiyor, kimse de böyle aşağılanmayı haketmez.
Şimdi birileri sorar;Yoksa sen de mi Çingenesin diye?
Hayır roman değilim sadece bazı insanları hümanizme davet ediyorum.

Güncellemeler:
...

1|12
17|61

En İyi Erkek Görüşü

• Bu ülkede kulp takılmamış aşağılanmamış bir grup gösterebilir misin
    Hepsi nasibini almıştır

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Aldanmamak gerekir maskelere, yargılamamak gerekir insanları ırkına , cinsiyetine göre...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 60

• İnsan olmak elimizde. Her şeyi unutsak da olur ama yeter ki insan olduğumuzu unutmayalım..
    Karşı evde doğsam "Hristiyan" olacaktım, arka evde bir "Sünni" olarak doğacaktım, sağ yanımızdaki evlerden birinde dünyaya gelsem "Ermeni" olacaktım, kader bu küçücük bir evde "Müslüman" olarak doğdum. Böyle bir memleketin insanlarıyız biz. Kalp kalbe, el ele kardeşçe yaşıyoruz biz. Nerede ve hangi kimlikte doğacağımız elimizde değil ama "İnsan" olmak elimizde..

3|1
    0|0
  • roman diye birşey yok bildiğin çingene onlar. Küçümsenecek durum yok. Sibel can Adnan şenses Hüsnü şenlendirici Kibariye çok sevilen çingene sanatçılardır. Hümanizm diyeceğine insan olmaya davet ediyorum diye Türkçesini konuş ki anlasınlar. Çay ocağı işleten dünya tatlısı bir dede vardı. Bohçacı çingene kadınlar tozlu kamyon araçların geçtiği yolun kenarından içlerinden birini göndermişler. paralarını vermişler yolun kenarına çay istemişler. Dede kaldırım tozlu gelin buraya deyince insanlar rahatsız olmasın demişler. Dede insanlar sizden rahatsız olacaksa hiç gelmesinler deyince kadınlar ağlamış :). öte yandan insanların çingenelerden ve kürtlerden nefret etmesinin sebebi bir ölçüde yaşadıkları sıkıntılar

2|0
    0|0
    • Bazı insanları, insanları sevmeye davet ediyorum. deseydim. Anlatım bozukluğu olabilirdi. O yüzden hümanizm yazdım. Ama zaten herkes anladı.
      Roman diyorum ben. Çünkü bu ülkede çingene bir zamanlar aşağılamak için kullanılan tabirdi.

• Aynen, sadece kendimi boşa yormuş olurum.

• gül geç inanmadığın şeye karışamassın de :D

• Hümanizim kim la biz Türkçü Milliyetciyiz olmaz mı? Ayrıca romanlara vesaire lafım yokta hanım efendi millet ağzını açınca kendi seçmiyor şu bu bilmem ne diye başlıyorsunuz çanakkalede onlarda vardı diye bitiriyorsunuz bu konu hakkında size şunu söyleyebilirim çanakkalede yahudiler dahi vardı ama onlar yoktu anladınız demek istediğimi o yüzden benim atarımın kan döktüğü ter döktüğü topraklara gelip öfkelenip hak idda eden o ırkın kafasını keser koltuğunun altına verirler bahsettiğim ırkdan çok iyi anladınız soru başlığınızla soru içeriğiniz çok farklı olmuş bu arada söylediğim şeyleri geniş çaplı araştırırsanız bir çok ülkenin çıkarttığı istatistikleri görebilir okuyabilirsiniz

Not : romanları çok severim bir çok roman arkadaşım var utanılacak birşeyde değil ;)

2|0
    0|0
  • Sorudan sonra yorumları okudum... Hiç olumsuz görüş yok... Ancak o görüşleri yazanların belki bazıları fırsatını bulduğu zaman, ya da farkında olmadan benzer yanlış sözler mutlaka sarf ediyorlar.. Ben olaya farklı açıdan bakmak istiyorum... Çingenelere ya da başka bir toplumu aşağılamanın nedeni nedir? Hemen her toplumun az ya da çok olumsuz, diğer toplumlar tarafından hoş görülmeyen, ya da aşağılanmasına neden olan kültürleri gelenekleri vardır. Konu Çingeneler olduğu için genelleme yapmadan bu toplumu ele alacağım... İngiltere de devlet kendilerine komik rakamlarla ev verdi. Daireleri göçmenlere kiraladılar kendileri yine konar göçer yaşamaya devam ettiler. Türkiye de topluma entegre olmaları için, devletin gücü oranında birçok çalışma yapılıyor ancak kısa süre sonra birçoğu eski hayatlarına geri dönüyor. Toplumumuzda görüyoruz. Hırsızlık, torbacılık (uyuşturucu ticaretinin en alt zümresi), kadın ticareti v. b. hemen her yasadışı işin içinde aşırı derece de mevcutlar. Bu aşağılamayı yapan arkadaş hata yapmış olabilir. Amam sormak lazım "hırsızın hiç mi suçu yok?"...

1|0
    0|0
    • Tabi ki. Zaten her ırkın içinde ya da ülkenin içinde iyi kötü insanlar mevcut.
      Alışmış kudurmuştan beter diye bir atasözü var. Anlattığınız ya da çoğu kişinin bakışı bu atasözüyle ilişkilendirilebilir. Ama yine de birden fazla kişi o tarz görüş bildirmişti. Yani benim aklıma takıldı sadece. Bir anlık hata, ben de yapabilirim benzerini. Ama yine de düşünerek konuşmak gerekir.

• Ben bu tür konuşmaları pek yadırgamıyorum... Eğer içinde yalan ve ya iftira yoksa haksız da olsalar tepki vermem.. Çünkü Çingeneler ya da bu adı utanılacak bir sıfat olarak gördükleri için Romanlar'ın da kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir... Bu tür sıfatlar olumsuz görünse de, bilinçaltında onların topluma entegre olması için bir itici güç olmaktadırlar.

• Evet, bazen fazla dramatik davranmamak gerekiyor. Bu konuda da haklılık payınız var.

• Hümanizmi götürdüler bir süre önce memleketten. Hiç varolmamışta olabilir hatta bu sınırlar içinde.

2|1
    0|0
  • hafta içi her gün romanlarla birlikteyim ve bizden biriler bir farkları yok ırkçılık yapmayın bu kadar. şuanda ben açık lise öğrencisi olarak roman bir millet vekilinin açtığı dernekte ücretsiz eğitim alıyorum. her gün yemekte veriyorlar. insanlarıda sıcak kursa geç gelirim kardeşim geciktin bir zaiyat mı var derler ne lan bu saatte geliyorsun demezler. oturur sigara içerim tenefüste sormadan etmeden çayımı ayağıma getirir 30 yaşındaki adam. ben patronlarımıyım veya ben orda öğretmen miyim? değilim. bedavaya okuyan bir öğrenciyim. ama adamlarda saygı var insan sevgisi. bizde olmadığı çoğu şeylerden biri. anca çingene deriz davulcu deriz hırsız cepci deriz zenciler deriz

2|0
    0|0
  • Yaratılmak elimizde değil.
    Hayvan olarak da yaratılmış olabilirdik.
    Çingene olmanın utanılacak bir durum olmadığını düşünüyorum.

2|0
    0|0
  • Çingeneler bu dünyanın en farklı ırkıdır. Her ülkede aşağılanırlar. Lakin hiç birinin bu duruma içerleyip ortalığı ayağa kaldırdığına şahit olmadım. Çingene olmayan tüm insanların bu arkadaşlara acayip kul hakkı var haberiniz olsun. Humanizm derler ama mevzu çingene oldu mu sanki yük eşeği gibi muamele ederler.
    Halbu ki çok acayip bir kültürleri vardır. Bir kere toprağı, ülkeyi sahiplenmezler. Nerede iseler orada yaşarlar. En kötü ve pis işleri yaparlar ve bundan şikayet edenine denk gelmedim. Benim toprağım diye kimse ile savaşmazlar. Müziği severler. Nerede çingene varsa orada muhakkak eğlence de vardır. Ben severim çingeneleri. Çoğu insana göre daha çok insandırlar.

1|0
    0|0
  • Çingeyi karıştırmayın şimdi, birde onların canlı bombalarıyla, çingenistan falan kurrmak isterler, aman aman..

1|1
    0|0
  • @dobrakadınn kardeşim merhaba. bişey sorcam sakın yanlış anlama. bu trafil ışıklarında cam silen lerdemi roman çingene yani? ben yutupta izliorum video. kuştepe kasımpaşa İzmir bergama vs. romanlar çok güzel eğlenio. dans edio ama o ışıklardakilerde çingene dir duymuştum oksijenli saçlı o kızlarda anneleride. benmi yanlış biliorumçbana bir anlatırmısın sonrada sna 2 3 sorum daha var. merak ettiğim kardeşim.

1|0
    0|0
    • Tam olarak anlamadım ama evet cam silen bazı kişiler roman olabiliyor trafik ışıklarında falan.
      Oksijenli su açan roman var mı tanımadım...

• İnsanlar arasında; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmıyorum.
    "Çingene misin?", "şöyle misin?", "böyle misin?" diye sormak,
    ırkçılıktır.
    Çingene olmak, utanılacak bir şey değildir.

1|0
    0|0
  • degil.

1|0
    0|0
  • Hayır değil tabii ki

1|0
    0|0
  • Aynı şey burda kürtler içinde yazılıyor.
    Ailesine saygısı olmayan kişilerin yaptığı şeyler bunlar.
    Yedi ceddine sövüyorum..

1|0
    0|0
  • Roman arkadaslarimda var kurt arkadaslarimda ama temizinden yoksa pis islerle ugrasanlarda var muhatap olmadigim

1|0
    0|0
  • Bu konuda sana katılıyorum. Hangi ailede doğacağımızı, ırkımızı, rengimizi seçemeyiz FAKAT kim olacağımızı çoğunlukla biz seçeriz...

2|0
    0|0
  • Degildir

1|0
    0|0
  • oldu bide çingene açılımı yapalım, kürtler bitti :D

1|0
    0|0
  • G. tü bklu bir kulken; bir digerinin cinsiyetini, mezhebini, görünüşünü hakir görmek te ne.. Trajikomik 😏

1|0
    0|0
  • ben bilmem ırk, etnik köken, dini inanç, siyasi görüş cinsel tercih. benim gözümde herkes, her ırk her inanç her görüş her renk insandır. ayırım yapan, yaftalayan aşağılayan katıksız ş*r*fsizdir.

1|0
    0|0
  • Yoo benim birsürü çingene arkadaşım var, kendi ırkımdan iyi insanlar ayıptır söylemesi :D

1|0
    0|0
  • Bu konulari acan insan musfettesi cigersizler
    Bence utanmali kardesm:)
    Kimse ozunden utanmamali bizi biz yapan ozumuzdur benlogimizdir :)

1|0
    0|0
  • İnsan Bir Doğduğu anayı değiştiremez İki Milletin geçmişten bugüne kadar gelen düşüncelerini değiştiremez.

1|0
    0|0
  • İnsan olsun yeter benim bir sürü roman çingene arkadaşım var hepsini de severim

1|0
    0|0
  • Humanizm guzrl bir sey

1|0
    0|0
  • Makarasına diyorlardır zaten roman olan başkasının kendi hakkında ne düşündüğünü umursamaz beaa

1|0
    0|0
  • Boşver burda millet sahte resimle kendini avutuyor. Sonra elaleme laf ediyor.

1|0
    0|0
  • Tebrik Ediyorum 🎊

1|0
    0|0
  • Bence oradaki bahsedilen huy olarak tabir edilen mesela birşeyi anlamadığında laz mısın derler

1|0
    0|0
  • Çingene yazanlar bu yazdığını okuyunca aaaaa ne kadar da haklı demişlerdir kesin

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    30

Kızlar Ne Diyor 16

• günde bilmemkackere z. çan bir insanın (afedersin) ki bu bir eksikliktir, ırk olayına gırıp baskalarında eksıklık araması nekadar abestir.. kı bu kısı Islam dınınden sayıyorsa kendını vay haline.. herkesı Allah yarattıgına gore bu dolaylı yonden Allaha haşa noksanlık ısnad etmek oluyor kı boyle aklıevvellerı kaale bıle alma.

1|0
    0|0
  • cok haklisin sonucta bu ülkede kürdü lazi cerkezi romani hepsi bir yasiyor ve hepsi buranin bir parcasi böyle asaglamak hic hos degil

1|0
    0|0
  • İnsanlar hiçbir zaman İnsanları insan oldukları için sevmeyeceklerdir. Bu duruma alışmalısın herkes senin benim gibi düşünemiyor.

1|0
    0|0
  • Utanılacak bir şey değil

1|0
    0|0
  • tabi ki değil ama dile yerleşmiş bir defa.

1|0
    0|0
  • Hayır değil, hatta romanlari seviyorum çok eğlenceliler 🙆

1|0
    0|0
  • Aynen öyle :)

1|0
    0|0
  • Katiliyorum insan dogdu yeri oranin kuralini òrfùnù adetini secemiyor sonuncta

1|1
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Cahil insanlar sürüsü onlar :)

1|0
    0|0
  • İnsanlık önemli olan çingeneymiş elitmiş ne fark eder insan gibi davranmadıktan sonra

1|0
    0|0
  • Çingenelere artı bir gıcıklığım vs yok. Toplum onları ötekileştirdiği için bir garipler. Pisler, cahiller, arsızlar. Kültürel olarak iğrençler vs vs ama gene de gıcık değilim, ya da daha aşağıda görmüyorum. Toplumla aynı düzeyde akıllılar ve toplumla aynı düzeyde şerefsizler*

0|0
    0|0
  • kompleksli site boşver

1|0
    0|0
  • İlgilenmiyorum

0|0
    0|0
  • Hayır

1|0
    0|0
  • evet çingene olmak kötüdür. benim eniştemde çingene nefret ediorm kendisinden. çoğu görmemiş oluyor.

0|0
    0|0
    • Kürtler içinde aynı şeyleri düşünmüyorsun dimi?

• Anladım umarım sana iyisi denk gelir de sende tamamına ön yargı ile bakmazsın 😕😕

• bir tane tanıorm işte o da eniştem ve iğrenç sülalesi. kız kardeşleri mesela hepsi k. şar hepsi. hanfendilikle uzaktan yakından alakaları yok. tam bir sokak kadınları.

Yükleniyor...