Müslüman olup ta Tanrı diye hitap eden var mı?

iş ortamında birkaç arkadaş konuşurken birinin tanrı diye bahsettiği ve yukarıdaki diye hitap ettiğine şahit oldum. o an soramadım tabi sen müslümanmısın diye? din ayrımı yapmıyorum hepsi benim arkadaşım ama ezan okunurken falan saygı gösteriyor birde ben Allah korusun falan dediğimde hiç amin demiyor kafam karıştı

0|0
12|34

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi Allah a farklı dillerde seslenmeler var. Tanrı demek evrensel manada kullanılan bir sözcük. Yahudiler Yehova diyor, İngilizce God diyorlar. Xuda diyenler var. Şimdi bu da mı günah. Bazen Mevlana'nın sözcüklerinde de Tanrı diye geçiyor ne kadar doğru değiştirilmemiş orası tartışılır. Allah'ın 99 ismi var değil mi mesela?

2|0
    0|0
    • Allah özel bir isimdir.

• @yuuudiiiii teşekkür ederim. Ben öyle biliyordum. Bilgi için ve üslubun için sağol.

• Siz Müslümanlar Allah biz Hristiyanlar Tanrı deriz Yahudîler rap Tanrı insan gibidir çocukları olur hristiyan Tanrı babadır ve Hz İsa oğludur sizdeki Allah tek dir o nun cocukları yok bir benzeri yok eşi yok benzeri yok diye biliyorum Tanrı hristiyanlarda be eski Paganizm vardır ve Tanrı babadır Hristiyanlık ta öğle Tanrı baba Hz İsa oğul Hz Meryem eşidir Tanrı ile Allah çok farklı

En İyi Kız Görüşü

• En son diyanet bu konuda açıklama yaptı. Tanrı demek İslam inancına aykırı değildir dediler. İlah anlamına geliyor zaten o nedenle illa Allah diyeceksin diye bir kural yok, hepsi aynı kapıya çıkıyor. Araştırabilirsiniz, yorumların bir çoğundan cahillik akıyor. Yok denmezmiş, yok kafirmiş, yok çıldırmış.. blabla.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 33

• Allah, El ilah, Tanrı, Tengri, Jehova, Yaratıcı, Rab, Es Sabu, Er Rahman, Er Rahim, El Sabr... Ona ne şekilde hitabedersek edelim hepsi aynı kapıya çıktığı için; Allah deyince müslüman Tanrı deyince kafir olunduğuna inanan mallardan degilim. Başka bir soru?

0|0
    0|0
    • Tamam bende inanmıyorum ama Tanrı kelimesinin altında babalık yatar Tanrı baba Hz İsa onun oğludur Hz İsa mucizeleri gören Romalılar bu insan degil ya Tanrı ya da Tanrı'nın oğludur demişler Tanrı kavramı burdan gelir bide Paganizm de insanlıgın babası denir Zeus gibi Odin gibi ve yeryüzüne insanlara yardım etsin diye oğullarını yollardı yani Tanrı inançı mitolojiden gelir ilk olarak insanlıgın büyük babası Zeus oglu Herkül gibi veya Odin oglu thor gibi Hristiyanlar daki Tanrı inançıda bu üçlü Tanrı inançı kutsal ruh Tanrı oğul Hz İsa eşi Meryem derler

• @Tanrı kavramı Türkçeye batı dillerinden girmedi?

• @KanyeWest etiket hatası oldu

• Var sis

1|0
    0|0
  • ben her zaman Tanrı derim?

1|0
    0|0
  • Geçenlerde Suudi Arabistan Kralı Türkiye'ye geldi. Uçağında ingilizce olarak "God" yazıyordu. Yani mal mal muhabbetlerden bir bıkmadınız.

0|0
    0|0
  • Cahilmiş. Tanrı değil Allah. Afrikada tahtadan yapılmış bir puta bile tanrı deniliyorken aynı isimle Allah'ı ifade etmek saçma olurdu. Ayrıca yukarda değil heryerde. Yerde yok mu yani Allah, bu ne saçma bir kafa...

1|0
    0|0
  • o adam müslüman olsa nolur olmasa nolur neüdügü belirsiz işte işine geleni yapıyor

1|0
    0|0
  • Ben derim dua ederken kullanırım genel olarak Allah kelimesini.

1|0
    0|0
    • Normal yaşantımda Tanrı kelimesini severim abartmayın Tanrı Türkçe Allah Arapçadır.

• @Siriuse ilah inanılacak manasında kullanılıyor. İlah=Tanrı değil.

• @Bravissimo İlah tapilacak, ibadet edilecek yaratıcı anlamına gelir.

• Var. Allah arapça Tanrı Türkçe'dir. Tanrı dedin diye günaha gireceğini sanmıyorum..

1|0
    0|0
  • vardır ve gunah

1|0
    0|0
  • cğümlenin gelişine göre bazen evet.

1|0
    0|0
  • yüce yaratıcı derim
    sonsuz güç sahibi
    derim
    tanrı denince aklına başka bişi gelenlerden allah bizi korusun...
    benim tanrım allahtır ondan başka ilah yoktur.
    illa allah demek zorunluluğu varmış gibi saçmalayan sözde dindarlardan onun korumasına sığınırım

0|0
    0|0
  • Allahin tanri diye bir ismi yok sanada isminden baska bir isimle hitap edilse donup bakmassn uzerine alinmassin

1|0
    0|0
  • sözde müslümandır

1|0
    0|0
  • Ben genelde yaratıcı kelimesini kullanırım. Ama bir yaratıcının da allah demedin tanrı dedin diye birini cezalandıracağına inanmıyorum. isimlere takılmak, bu isimlerden alınmak insansı bir özelliktir. yaratıcı ise kelimeye değil kelimeyi sarf ederken kalbinden geçenlere bakar. kalbin ile neyi ima etti isen odur. dudaklarından dökülenlerin pek bir önemi yok. ister a de ister b de istersen c de pek bir anlam ifade etmez.

0|0
    0|0
  • İsteyen istediğini der

1|0
    0|0
  • Ben varım.

0|0
    0|0
  • hitap şekli önemli değildir. önemli olan gösterilen saygıdır...

1|0
    0|0
  • Islam ilimli hale getirilmistir artik.
    O yuzden bu gibi ayrintilar gunumuzde onemsiz kabul edilir muslumanlarca

0|0
    0|0
  • Allah derim saygimdan

0|0
    0|0
  • İman ile paranın kümde olduğu belli olmaz ;)

0|0
    0|0
  • İslamiyette Tanrı kavramı yoktur hitap şekli yoktur böyle Allah'ın 99 ismi vardır. Bakınız Esma-ül Hüsna. Sen kendini bil arkdaşlığını bil yeterli bence

0|0
    0|0
  • Türkler Tanrı der.

0|0
    0|0
  • Tanri diyenler biraz ozenti tayfasi ya

0|0
    0|0
  • Tanrı Allah'ın türkçe ismi. arapça olarak söylemek sevap ama Tanrı dense günah olmaz

0|0
    0|0
  • bize soracagına kendisine sor.. Zulme ortak olma susanda zulme ortaktır unutma

0|0
    0|0
  • müslüman için Allah ın 99 ismi arasında tanrı diye bir şey yok...

0|0
    0|0
  • Neden olmasın "rab" diye hitap ediyorsunuz hemen herkes dahil buna

0|0
    0|0
  • Allah tansırının belasını versin NECİP FAZIL K.

0|0
    0|0
  • Müsliman değilim

0|0
    0|0
  • Değilim..

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 11

• Müslümanım tanrı bazen diyorum.
    Çünkü Allah tanrıdır ama özel isimdir.
    Tanrıyı bazı ortamlarda tanrıya inanan tüm dinlere hitap için belirtirim.

1|3
    0|0
  • Ay evet. Çıldırıyorum öylelerine. Açıklıyoruz onuda anlamıyorlar. Tanrı hristiyanlıkta vardır. Yunanda vardır. Paganda vardır. Allah farklı birsey tanrı farklı birsey. Anlamıyorlar. Allah demicekseniz 99 tane farklı ad var. Onları kullanın bu kadar basit.

1|0
    0|0
  • Tanrı kelimesi eski Türkçe'deki "Tengri" kelimesinden gelir ve söylenmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
    Farsça "Mevla", Hintçe "Huda", Arapça "El İlah (Allah)", "İbranice "Rab" istediğinle hitap et. Önemli olan senin neye inandığındır.

1|0
    0|0
  • Yaratıcıya inanıyordur ama dinlere inanmıyordur.

1|0
    0|0
  • Tanrı türkçe bir kelimedir bu kadar garip gelmesin.

1|0
    0|0
  • Ben diyorum yani

1|0
    0|0
  • Tanrı diyince allah anlamıyo mu fsdgs

0|0
    0|0
  • Belki baska dindendir de bizim dine de saygi duyuyordur kufur etmesinden iyidir.
    Musluman olup da modern olayim diye oyle diyen cok

0|0
    0|0
  • Hepsi aynı yeere çıkıyor?

0|0
    0|0
  • Allah isminin başka bir anlamı yoktur sadece Allah dememiz daha doğrudur...

0|0
    0|0
  • Tanrı cins isim
    Allah ve diğer 99 ismi özel isim
    Tek fark bu

0|0
    0|0
Yükleniyor...