Yabancı dilde kelime kullanmak?

Merhaba :) Ben konuşurken yabancı dilde sözcük kullanılmasından hoşlanmıyorum.
Mesela "tamam" demek yerine "okey" diyen biri gördüğümde tuhaf karşılıyorum. Niye kendi dilini kullanmak varken başka dillere hayranlık duyar bir insan? Siz yabancı sözcük kullanıyor musunuz?

0|1
12|21

En İyi Erkek Görüşü

• Aynen bende senin gibi düşünüyorum genelde yabancı kullanmıyorum.

Ama dizilerden veya şarkılardan dilime dolanan bazı şeyleri söylüyorum. :/

1|0
    0|0
    • Zaten ister istemez dilimize giriyor yabancı sözcükler, bazen Türkçe karşılığı olmayan veya olduğu halde kullanılmayan sözcükler oluyor. Ama bilerek yabanci sözcük kullanmayi tuhaf buluyorum :)

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 20

• Cool görünme çabaları.

1|0
    0|0
  • Sadece iş içerisinde, o da terimler öyle olduğu için.

1|0
    0|0
  • Az çok biliyorum. sanirim:)

1|0
    0|0
  • Kullanmamaya calısıyorum. Abartanlara ben de sinir olurum. Bir keresinde bir baktım ingilizce konusuluyor ortamda, dedim napıyonuz a mk.

1|0
    0|0
  • Elimden geldigince Türkçe konuşurum. Konuyla da alakası yok ama merak ettim kim ya da ne kopardı seni papatya?

0|0
    0|0
    • :) belkide hakkında konuşmayı bile hak etmeyen biri kopardı gitti

• Heee tamam 1 milyar yıllık mevzu. Ama sen de güzel anlattın şairane bir yönün var sanırım. Ben bir kamyon laf anlatsam bu kadar güzel , kısa ve öz anlatamazdım. Biliyor musun benim de dille ilgili bir sorunum var

• Haklısın.
    Bu bizde hep vardı ama. osmanlıda fransızca günümüz de ingilizce

1|0
    0|0
  • Ben de kısa saçlı kızlardan hoşlanmıyorum

0|0
    0|0
  • İng Dili ve Edb okuduğum için konuşurken bazen İngilizce kelime düşünmeye başlıyorum o zaman kullandığım oluyor :D annem, "Ne diyorsun?" diyor o zamanlar :D

0|0
    0|0
    • Seninki normal bir durum. Okuduğum bölümle ilgili sonuçta. Ama günlük hayatta , arkadaş ortamında sınıfta baska başka yerde yabancı dil kullanımını yanlış buluyorum :)

• Tabiki de yapmamak gerekiyor :)

• :) :)

• mal onlar akılları sıra entel takılmaya çalışıyor kendileri ya da farklı görünmeye çalışıyorlar

1|0
    0|0
    • ben öyle yapan olunca dil konuşturuyorum malak gibi kalıyorlar sen de öyle yap :D

• Bence de :)

• vakaaa diyebilirsin onlara :D

• Bence hani ingilizce bilenler kullanıyor tamam bu hos buna eyvallah ama bilmeyenlerin kullanmansı daha doğrusu kullanamaması bence de itici

1|0
    0|0
  • haklısın bu özentilik olduğundan aslında ingilizce konuşmak istiyor ama türkçe de sıkışmış dürzü

1|0
    0|0
  • Kendi dilini diyorsun da yazdığın kelimelere bir bak istersen kaç tanesi kendi diline ait?

Merhaba: Farsça
    Konuşmak: Arapça
    Yabancı: Farsça
    Sözcük: Arapça
    Tamam: Arapça
    Hayranlık: Arapça

0|0
    0|0
    • Farkindaysan kelimelerin kökenleri ile ilgili bir yorum yapmadım. Tdk bu kelimeleri listesine aldiysa eğer -ki almıştır- bunlara Türkçe kelimeler diyebiliriz. Eğer soruda köken veya öz türkçe kavramlarını geçirmiş olsaydın söylediklerinde haklı olabilirsin fakat ben böyle bir sey demedim.

• Özenti kaynaklı.

1|0
    0|0
  • İngiliççe bilmiyoruz ki biz

0|0
    0|0
  • Senin gibiyim

1|0
    0|0
  • Garipsemem

0|0
    0|0
  • Faklı dilde konuşmak kültür seviyeni öğrenmeye ve gelişime açık olduğunu gösterir... Örneğin: İngilizce İspanyolca Portekizce İtalyanca...

0|0
    0|0
    • Dil ogrenmek değil sorun, Türkçenin içinde yabancı sözler kullanmak

• tamam işte kültürlü olduğunu gösterir...

• herkesin kendi tercihi sanane lan!!! dese biri ne dicen :D

0|0
    0|0
  • ben kullanırım

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 11

• Rahatsız olmakta haklısın. Türkçe'den ne kadar koparsak o kadar yozlaşmaya başlıyoruz. Eğer daha yenice bir dil öğrenmeye başlanmışsa ve sık sık kasıtlı olarak yabancı sözcükler cümle aralarına serpiştiriliyorsa, evet bu özentiliktir. Bu, bakın hey ben dil biliyorum haha çok coolum imajının yandan çarpmışıdır.

Fakat işi gereği benim gibi sürekli yabancı dille haşır neşir olan insana özenti demek haksızlık olur. Dikkat ediyorum falan nadiren de olsa benimde ağzımdan kaçıyor yabancı kelimeler. Burada art niyet yok, beyin bir süre sonra iki dili de sık kullandığı için karışıklık yaşıyor. Aynı şekilde uzun süre yurtdışında kalmış kişilerde de bu durum oluyor. Özür dilerim yerine sorry diyen bir tanıdığım var mesela.. bunu kasıtlı yapmadığından eminim, sadece 15 sene yurtdışında kalınca aklına yerleşmiş o kelime.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da niyete bakmak gerekiyor.. Bir de yeni şeyler giriyor hayatımıza mesela sosyal medyanın yaygınlaşması gibi.. ve sosyal medyanın da kendi içerisinde, kendine has bir jargonu var. Örneğin, facebook'ta bir fotoğrafı likelamak, veya twit atmak gibi.. İnsanları suçlamamak lazım tamamıyla, bize dayatılan ve her gün gözümüze sokulan kavramlar var.. yaşadığımız düzenin toplum üzerindeki yansımaları bunlar.

0|1
    0|0
  • Aynen haklısın güzelim Türkçeyi mahvettik bu yüzden

1|0
    0|0
  • Kendi dilini de çok seven biri olarak bende ara sıra yabancı kelimeler kullanıyorum. Bence bir tuhaflık yok

1|0
    0|0
  • İng kursuna gidiyrum 😀

0|0
    0|0
  • Dil öğrenirken ister istemez farklı yabancı kelimeler insanın ağzına dolanıyor, sürekli duyduğun şarkının ağzına dolanması gibi aynı. Benim gibi sürekli dil öğrenmek ile haşır neşir iseniz İllaki yabancı kelimeler kullanılıyor :)

1|0
    0|0
  • Yes :D :D

1|0
    0|0
  • Ben ister istemez kullanıyorum ama yurtdışında doğup büyüdüğüm için o dilden o dile atlayış yapabiliyorum anlamadan :)) türkiyedekilerin bu saçmalığını bende anlamıyorum ama. Sorsan iki kelime ingilizce bilmeyenler "okey" "likeladı" "favladı" face twitter sağolsun bunları biliolar.

0|0
    0|0
    • Böyle kelimeler kullana kullana Türkçe yozlaşıyor. Like kelimesini Türkçe sananlar var mesela. Cok yanlış bence

• Türkiyedekilere sorsan ilerliolar

• Halbuki gerilemekten başka bir sey değil :)

• istemsizce kullaniyorum iki kültür oldugu icin günlük yasamdada iki dil bu nedenle

0|0
    0|0
  • kullanıyorum çünkü günde 12 saat ingilizce konuşan biri olarak ağız alışkanlığı olyo :D

0|0
    0|0
  • oh yeah oh yeah.

0|0
    0|0
  • Okey muhabbetini bende sevmem

1|0
    0|0
Yükleniyor...