İnsanları yargılamak bazen doğrudur. Siz ne düşünüyorsunuz?

Biz müslüman bir ülkeyiz. Dinin tüm emirlerini yerine getiremiyorsakta yanlislarimizi azaltabiliriz.
Mesela dine göre kapanmamız gerekir. Ben mesela kapalı değilim çünkü kendimi hazır hissetmiyorum. Ama başım açık diye daha da açılıp saçılmıyorum. Ama öyle birini görürsem ve bu kişi değer verdiğim biriyse özellikle ona giyim tarzını biraz değiştirmesi gerektiğini nedenleriyle aciklayabilirim. Bu onu bir nevi yargılamak olabilir ama onun ahiretteki iyiliği için konuşmam beni geri kafalı biri mi yapar?
Veya karşı cinsle fazla samimi olunması doğru mu? Dinde yok böyle bişey. Dine uygun yaşamaya çalışmak çok mu zor?
Veya eşcinsel olanlara saygı gösterilmesi gerektiğini söylüyorsunuz. Dinimizde yasak olan bişeye saygı göstermek çok zor. Ama elinde olan bişey değil Allah öyle yarattı diyeceksiniz ama bunun bir çaresi illa ki vardır. Fakir bir ailede dogdunuz diye ölene kadar öyle kalmanız mı gerekir? Çalışıp zengin olabileceğiniz gibi bir durumdur bu da. Psikolojik tedavisi olduğunu biliyorum ben bunun. Tam bilgim yok ama en azından bunun ulu orta yaşanmaması gerektiğine inanıyorum. İster geri kafalı ister önyargılı değil umrumda değil ama ben müslüman biriyim ve buna uygun davranmayan insanlara yol gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu zorlama da değildir. Kimseyi kapan, namaz kıl erkeklerle görüşme, mini etek giyme diye zorlayamayız ama yanlış olduğunu bildiğimiz davranışlarda uyarmak bizim görevimizdir. Gerisi karşı tarafa kalmış. Sizce?

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• şimdi bak yanlış yapınca uyarmak ayrıdır bu senin dediğin daha ayrı bir konu. hani bir insan açık gezmek istiosa gezsin sıfırkol giymak istiosa giysin mini giymek istiosa giysin öyle mutlu oluo öyle güzel görünüo kendini demekki. ben müslüman değilim deistim daha doğrusu o yüzden daha tarafsız bakabiliorum bu durumlara. tabiki herşeyin bir sınırı olmalı mesela iç çamaşarı totosu görünecek kadar mini giyen birini uyarırsın göğüsü görünecek kadar dekolte veren birini uyarırsın bu dini bir değer değildir bu toplumsal bir değerdir bunların dışındakileri gereksiz ve saçma buluyorum

0|0
    0|0
    • Bende 2 ay önceye kadar deisttim ama kendime saygimdan ötürü bile dikkat ederdim giyimime mesela. Bende çok seviyorum ve beğeniyorum mini etekler elbiseler4sortlar falan ama doğru olmadığını bilince giyesi gelmiyor insanın. Toplumsal değer olarak görüyorsun ama toplumsal değerler de bir yerde dine göre şekilleniyor.

• Anlıyorum seni. Bende yaşadığım şeylerden ötürü dinden sogumustum ama sonra hayatimdaki olumsuz olan her şeye rağmen beni ayakta tutan şeyleri buldum. Az da olsa vardı birileri ya da bişeyler ve bunun için sukrettim sonra yeniden dine döndüm sonra ne oldu biliyor musun? Dularım kabul oluyor. Belki de artık hayırlı şeyleri güzel şekilde diledigim için oluyordur. Zorunlu hissettiğim için değil içimden gelerek samimiyetle inandığım ve yaptığım için oluyordur artk güzel şeyler. Bende durum buysa sende de olabilir başka birinde de olabilir. İnşallah hersey gönlünce olur.

• bu dediğin durumu psikolojik olarak değerlendirip neden dine yenden yöneldiğini açıklayabilirim ama yapmıcam hayat senin böyle mutluysan bişey diyemem

Erkekler Ne Diyor 4

• Peki çalışıp yine zengin olamıyorsan bence bu tamamen kaderle alakalı Allah kime yürü ya kulum derse o ilerliyor kötü olan ilerliyor daha çok en çok buna şaşırıyorum şahsen de diyecek bir şey yok Allahin takdiri

0|0
    0|0
  • olurda amaa on yargısızzz

0|0
    0|0
  • Oldugu gibo birak gitsin bence

0|0
    0|0
  • Yargılamak yüz yüze yargılamak doğru dur. Ama on yargılamak çok yanlış.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Herkesin kendi beyni, düşünceleri, doğruları var. Sen kimsin ki insanları düzeltmeye çalışıyorsun? Bir de sanki iyilik yapıyormuşsun gibi anlatmışsın. Senin özgürlüklerini engellemedikleri bir limitte, başka insanların tercih ve doğrularına saygı duymak zorundasın. Bunu anlamak ne kadar zor olabilir ya. Müslümanlar doğru yolu göstericem diye başka insanların hayatlarına burnunu sokmayı hak görüyor. Kendinizi ne zannediyorsunuz bilmiyorum. Annen baban bile olsa başkalarının "ahiret"ini düşünmek senin haddine değil.

1|0
    0|0
  • Bazı konularda haklısın ama insanlar özgürdür istediklerini yapabilirler bunun suçunu biz üstlenmiyoruz nasıl olsa ama bir arkadaşın ve evliysen kızın veya kız kardeşin kendin açıkken ona kapan mı diyeceksin? Kendimi hazır hissetmiyorum derken? Yaşlanmayı mı bekliceksin kendi düşünce tarzını değiştir derim geri kafalı olmamak lazım.

0|0
    0|0
    • Tabiki kendim açıkken kimseye kapan diyemem demek istediğim şey de o değil. Ama ben nasıl ki daha edelim giyiniyorsam karşımdaki insana da bunu önerebilirim. Yanlış mı?

• Tabiki canım hiç tanımadığı birine insan nasıl desin öyle şeyler :D o tam bir yargılamak olur işte D

• Sanırım: D

• Çevrende, sevdiğin birinin bir yanlışını gördüğünde uyarmak farklı bir olay. Benim tahammul edemediğim sey yolda orda burda her önüne geleni belli bir kalıba sığdırmaya calısıp, kendi değer yargılarına göre yargılamak. Yani demek istediğim kimsenin giyim tarzı, kimsenin cinsel hayatı kimseyi ilgilendirmemeli. O öyle mutluysa öyle davranır, öyle yaşar. Sen nasıl mutluysan öyle yaşarsın. Kimsenin kimseyi yargılama hakkı yok, herkesin kendi bedeni kendi kararları.

0|0
    0|0
Yükleniyor...