Neden toplumumuz çok önyargılı ve araştırmadan yadırgıyor?

arkadaşlar neden toplumumuz müslüman olmayanlara , eşcinsellere , veya farklı düşünce yapısı olan insanlara karşı önyargılı? eşcinselliğe hastalık diyorlar , müslüman olmayana kafir diyorlar , onlardan arkadaş olmaz diyorlar , türbanlı olupta farklı müzik türleri dinleyen bir bayana müşrik diyorlar... nedir bu önyargı? nedir bu manipule etme çabası? bir milleti tanımak için onun tarihi, edebiyatı, kültürü hakkında hiç bir şey bilmeden konuşan bir milletiz.. örneğin müslüman olmayan birisini görseniz hemen dayatma ve manipule etme çabasına giriyorsunuz , siyasi görüşünüz aynı olmayan bir insan görseniz hemen yine dayatma ve manipüle etme çabasına giriyorsunuz.. yaratılış ve din felsefesini araştırmıyorsunuz , aa kitap ne diyor ben onu yapayım diyorsunuz. sorgulamıyorsunuz.. türbanın kökeninin sümerlilerden geldiğine inanıyorum ben. herkesin kendi düşüncesi. asla yadırgamam. benim cemaat üyesi yakınlarımda var.. doğurduğunuz çocuklarınız kendisi öğrenemiyor. kendiniz gibi yetiştiriyorsunuz. o çocuk kendisi sorgulamıyor , robotlaştırıyorsunuz , mini etek giydi diye tecavüzü hak etti diyorsunuz. sanane milletten? türbanlıların bazıları daracık pantolon giydi diyorsunuz. sanane giydiyse? neden herkese eşit davranılmıyor? nedir bu önyargı? nedir bu dayatma çabası? siz ne düşünüyorsunuz?
NOT : SAYGI ÇERÇEVESİNDE YORUMLAR YAPMANIZI RİCA EDERİM. HAKARET , KÜFÜR , KABA YORUMLAR ŞİKAYET EDİLECEKTİR.

1|1
5|9

En İyi Erkek Görüşü

• türklerin tarihinde bilime yönelim yok göçebe ve savaşçı bir toplum, yaptığı yenilikler savaşmak üstüne oluyor sadece. sahip oldukları din sorgulamanın kötü yola sürükleyeceğini söylüyor ve hayatının en uç köşesine kadar ne yapman gerektiğini sana söyleyerek düşünme yetisini tamamen ortadan kaldırıyor, sadece itaat eden insanlar ortaya çıkarıyor. ayrıca insanları kontrol etmenin en kolay yollarından biri düşman göstermektir. bunu farklı millet, farklı inanış, farklı düşünce, hatta farklı cinsel yönelimle başarmaya çalışıyorlar ve insanların içindeki nefret sürekli körükleniyor.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Yahu sen benim içimi okumuşsun resmen. O kadar haklısın ki bende rahatsızım bu durumdan. Çevremde böyle durumlar olmuyor fakat burada çok oluyor. Ön yargı ile ilgili örneğin kızın biri burada "Bekaret ne kadar önemli, neden önem veriliyor" gibisinden bir soru sorup detayı böyle uzun yazmış hemen erkeklerin çoğu "sen bakire değilsin ki bu kadar tepkilisin" gibi yorumlar yapmış. Bir şey sorunca veya yazınca hemen çok farklı sıfatlar yapıştırılıyor insanlara. Milletimiz ne bir araştırma yapıyor ne de öğrenmek istiyor düz kafa gidiyorlar. Küçükken ailesi ne açılasıysa öyle, arkadaş ortamlarında kafasında ne kaldıysa o. Mini etek giyen yolludur diyorlar, kapalılarda dar kot giyip üstüne tunik giydiği halde bundan bir bok olmaz diyorlar, eşcinsel ise çoğuna göre ölümü hak ediyor, ateist ise direk dinlemeden yargı yapılıyor. Bir çok arkadaşımın dine inancı olmayan, eşcinsel insanlarla dinine, seçimlerine göre arkadaşlık durumu söz konusu bile olmamalı. İyi anlaşıyorsan o senin arkadaşındır. Dini, kararları ve hatta yaşamakta olduğu hayatı bizi ilgilendirmez.
    Oh be içimi döktüm rahatladım.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• bir kalabalığa dahil olunca kendimizi daha güvende hissediyoruz. o yüzden empati kurmak yerine çoğunluğun tarafını tutuyoruz

1|0
    0|0
  • Ben ayirtt edip yadigarmiyorum yok sayiyorum ve hepsinin gaz odalarinda yakilmalarini dusunuyorum ayrimciliga karsiyim

1|0
    0|0
  • Cunku burası türkiye kanks

1|0
    0|0
  • bence sorun devletlerde uygun bir eğitim verilmiyor ilerici olmayı saygılı hoşgörülü olmayı öğreten eğitim sistemi gerekli eğitim baştan aşağı değişmeli

1|0
    0|0
  • ewetttt

1|0
    0|0
  • bı ata sözu vardır kesme esegın kulagını kımı uzun der kımı kısa toplum ıste bu

1|0
    0|0
  • Çünkü burası bilgisi olmayıp fikri olanların ülkesi

2|0
    0|0
  • biz müslüman olmayana kafir demiyoruz

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Karşılıklı hoşgörüsüzlük, düşünsene yıllarca kapalı kızlar üniversitelere alınmadı ayrıca kitap diye basite aldığın şey Allah 'ın kullarına gönderdiği rehber felsefeden önce onu anlamak lazım insanların tercihleride kimseyi ilgilendirmez. Kulaktan dolma bilgilere takılmamak, okumak araştırmak lazım şuda bir gerçek ki hoşgörüde sınır tanımayan din islam tabi bunu kötüye kullanıp önyargı oluşturanları o gruba sokmuyorum bizlere düşen önyargıları kenara koyup yargılamadan yaşayabilmek sağlıklı toplum için gerekli olan bu

1|0
    0|0
  • Mini etek giydi diye tecavüze ugramayi asla hak etmez birisi ama eteğinin boyuna dikkat etmeli en azından. Mesela aşırı mini giymesin. Dinin yasaklarina tamamen uyamıyorsak da gunahın boyutunu azaltabilecegimizi düşünüyorum. Eşcinsellere ben de hoş gözle bakmam sebebi on yargili olmak değil dinimizde bunun günah olduğunu bilmemdir. Kapanmak yine dinimizde olan birşey. Ve kapalı biri elbette pantolon giyebilir ama daracık giyip vücut hatlarını ortaya serdigi zaman başındaki ortunun de bir anlamı kalmıyor. Bunlara da geri kafalilik yargılama diyerek yanlış yapıyor bazıları.

1|0
    0|0
    • tamam sana göre yanlış olabilir ama kendi düşüncelerine göre o insanın yaşam tarzını değiştiremezsin ve buna onları zorunlu kılamazsın. böyle bir hakkın yok.

• Anlamamak için direniyorsun resmen. Zorlamaktan bahseden yok burda. Kendi düşüncelerime göre değil Kuran ahlakında olan şeylerden bahsediyorum sana. Bende kapalı değilim mesela çünkü hazır değilim. Açık olmak günah. Bile bile devam ediyorum ama ne yapıyorum fazla açık saçık giyinmemeye çalışıyorum en azından. Demek istediğim bu.

• tamam , tamam . bu kadar tartışma yeter. ciddiye almıyorum seni.

• Gerekli olan şey ne? Eğitim. O da bizde olmadığına göre...

1|0
    0|0
  • Bu önyargı tek bizim toplumumuzda yok. Insanlarin doğasında var kendinden olmayani kabul etmemek.

1|0
    0|0
Yükleniyor...