Alevileri sever misiniz?

Bu provokasyon olsun diye sorulmamıştır. Sevip sevmemek size kalmış. Yani ister sevin ister sevmeyin bunu güzel bir üslupla dile getirirseniz sevinirim.

Ben ne severim ne de sevmem. Çünkü hiç Alevi tanıdığım yok. Bu nedenle bir şey söyleyemeyeceğim. Lakin onlara karşı ön yargılarım var ve bu durum sevmemeye doğru gidiyor. Peki ya siz?

Güncellemeler:
İnsan olsun, ya da onlar da insan gerisi nemli değil görüşünde bulunan ve kendini hümanist zanneden insan topluluğu soruya görüş yazmazsa sevinirim. Teşekkürler.
güncel

1|0
18|18

En İyi Kız Görüşü

• Ben çok severim. Memleketi için Sivas Erzincan Tunceli gibi yerler söyleyenlere direkt sorarım Alevi misin diye? Kimisi utanıp sıkılır, belki de yanlış anlaşılacağını düşünür. Ama ben hemen çok seviyorum diye belirtiyorum, onlar da şaşırıyor.

Aleviler biraz daha batıni bir kol. Felsefeleri daha derin. 12 makam ve 40 kapı olayı bunlarda da var. ''Yaradanı sevdim yaradılandan ötürü'' anlayışları Sunnilerden daha yüksek. Ve genel olarak muhtemelen büyük ayrımcılığa maruz kaldıklarından hoşgörüleri de daha fazla (malum acı insanı olgunlaştırır)

O yüzden ben fazlaca seviyorum. Üzülmeyin aleviler, benim gibilerinden de çok var ^-^

0|0
    0|0
    • Ayrımcılığa maruz kalmaları aslında kendi yüzlerinden. Sunniler de aynı. Yani kim ne yaptıysa kendine yapıyor. Oysa Alevilik ve Sünnilik denen saçma şeyler insanların kendi kıçından uydurdukları çıkarlardır. Dolayısıyla onların dışlanması kendi sebepleri yüzündendir.

En İyi Erkek Görüşü

• şahsi olarak bizzat kendim. din, dil, ırk, köken, bir udu şeyleri ayırmıyorum. ayrım yapmıyorum. ırkçı veya faşist biri değilim. hep benim dediklerm olsun, illa ben ne dersem o olur gibi şeylerden bil hassa ve fil hakika nefret ederim. anti parantez olarak, ayrımcılık yapanı kimse sevmez, bulunuduğum ortamda ayrımcılık gibi bir durumu sezersem zaten orayı terk ederim. çünkü durursam mevzu çıkar, çıkınca'da hoş şeyler olmaz, açarım ağzımı kapatırım gözümü artık ne olursa. böyle şeyleri bu tarz şeyleri onaylamıyorum. herkes insandır. etten kemikten, yorulan terleyen, dinlenen, yatan, yemek yiyen, su içen, herkes insandır. sadece düşünceler ve inanışlar farklı diye niye bu kadar kin nefret var bende anlamış değilim. inançsız olan insanlar bile bu dünyada yaşamayı hak ediyorlar. olabilir inanmayabilir en doğal hakkıdır. herkes kendi fikrini yansıtabilir. niye yani herkes piyon mu ki illa birilerini dediğini yapsın, gösterdiğine gitsin? aklı var fikri var insanların. bu kadar kalıpsız olmanın'da manası yok bence.

0|0
    0|0
    • Lakin ayrımcılığı yapanlar bizzat onlar.

• Senin anlatmak istediklerini bizzat onlar kabullenmiyor. Eğer gerçekten bu gibi şeyler olmasaydı ben Aleviyim sen Sünnisin, ben Şii'yim sen Alevi gibi ayrımcılıklar olmazdı. Bunları yapan bizzat bu başlık altında toplanan insanlardır.

• benim her çeşit inanışa sahip arkadaşım var. aramızda problem olmuyor. herkes birbirini düşüncesine saygı gösteriyor. ya biz bu işi çözmüşüz, ya bazıları geriden geliyor, emin olamadım.

Kızlar Ne Diyor 17

• İnsanları bu şekildr ayırmak hoş olmuyor , her alevi de aynı değildir. Bizim bir komşumuz var ve tamamen zıt görüşlerimiz ama gayet iyi anlaşıyoruz , o konulara hiç girmiyoruz bu nedenle de bir sorun olmuyor...
    Kesinlikle karakter meselesi...

0|0
    0|0
  • Yakın arkadaslarimdan biri alevi ve ben onun alevi olabileceğini aklimjn ucundan bile gecirmemistim 1 yilin sonunda söyledi sirf kötü dusuncegimizden ötürü ki bende kendileri hakkında pek iyi şeyler duymamistim ta ki onunla tanisana kadar her insanin iyisi iyi kötüsü kötü. pek yargilamamak lazim pek te saapmamak lazim. ortasi iyidir.

0|0
    0|0
  • ön yargılar herkeste var ayrım yapmayan herkesi severim dini dili rengi ırkı farketmez benim dinimi yargılamıyorsa bende ona saygı duyarım alevi arkadaşımda var kürt arkadaşımda var gayette iyi anlaşırım ayrıştırmak son derece yanlış herseyden önce insanız ve aynı bayrak altındayız

0|0
    0|0
    • Çoğu senin inancını yargılıyor ama

• Böyle yargılaya yargılaya ilerlemekle bir yere varılmaz ama.

• herkes karşındakine saygı duysa bir problem çıkmaz.. onun hayatı onun tercih yargılamak kimseye düşmez

• Yatı Alev'i yarı Sünni yim yorumları okuyup görüş yazmak istedim çünkü bazıları Aleviyim diyince konuşmayı kesiyor ve bende ne yazık ki korkuyorum bir tarafım aşırı yobaz iken diğer tarafım Alev'i avrupai bir aile ve ben de orta karar bir kızım şimdi insanlar bu şekilde sınıflandırılıp yoruma mağruz kalınca biraz sorun oluyor bence

0|0
    0|0
    • Sünni olanlar yobaz mı oluyor? Veya Alevi olanlar avrupa insanı mı? Aslında sünni ve alevi denen zımbırtılar yoktur. İnsanlar kendilerini saçma salak şeylerle sınıflara ayırmışlar. Bu sadece...

• Yalnış anladın sen benim ailem için geçerli olan şeyleri söyledim sadece

• Çoğu arkadaşım Sünni ve onların benim ailemlede alakası yok

• kimseye karşı önyargılı olma iyi birşey değil ben inançlarına birşey diyemem Allah la kendileri arasında ama milliyetçilik girerse işin içine gerçekten aşırı milliyetçiler ve ben bunu seviyorum tanıdıklarım da oldu inan bana aşırı müslümanlardan daha karakterli olanları da var inançla bağdaştırmamak lazım..

0|0
    0|0
    • Benim kadar milliyetçi olamazlar. Aşırı müslümanlardan daha karakterli derken? Onlara hakaret ediyorsun şu an.

• işte şimdi bizde ortak bir nokta da buluştuk bak en önemlisi yazdığın şey işte ;)

• İşte bende bizzat kendileri ayırıyor diyorum. :)

• İnsanları karakterine göre değerlendiriyorum her zaman. Dinin, ırkın, nerede doğduğunun hiç bir önemi yok. İnsan olmayı başarabiliyor mu işte bu önemli.
    Not: Dünyanın şu anda en çok ihtiyaç duyduğu insanlar hümanistlerdir bunu sakın unutma.

0|0
    0|0
  • Onyargilarim var benimde ama bu onlarin tavirlarina bagli iyilerse bende iyiyim kotulerse bende kötü olurum

0|0
    0|0
  • Lisedeki tüm arkadaşlarım aleviydi oturduğumuz yerden dolayı hepsi de çok iyi insanlardı
    Komşularımız da var alevi yani bizim gibi normal insanlar işte 😃

0|0
    0|0
  • Severim. Insancıldirlar.. Kıymet bilirler..

0|0
    0|0
  • Genelde çok iyi oluyolar

0|0
    0|0
    • Ben aralarında çok saygısız olduğunu düşünüyorum.

• Oda doğru yani ayırmak saçma

• Ayıranlar kendileri ama...

• Severim. Bugune kadar tanıdıklarım genel olarak zararsiz iyi insanlardı.

0|0
    0|0
    • Önemli olan nokta zararsız olmaları mı?

• Peki senin fikirlerine saygısız olmaları durumunda ne düşünürdün?

• Benim fikirlerime saygısı olmayabilir bana iyi davranması yeterli. şu an tüm arkadaşlarım neredeyse benle zıt görüşte. Saygisizliği direk bana yaparsa arkadaşim olmaz o zaten.

• Benim icin iyi ve kotu insan var bu yuzden ayri bir kategoride gormuyorum.

0|0
    0|0
  • Niye sevmeyeyim ki? Onları sevmemem için hiçbir sebep yok.

0|0
    0|0
    • Sünni?
      Alevi?

Hangi başlık altındasın sen?

• Hiç belli olmuyor :)
      Sen sadece kulsun. O begenmedigin insanları Allah yarattı , değer vererek. Onları yargılamak sana kalmaz. Eğer yolun Allah yoluysa , zaten ne böyle soru sorardın ne de böyle kendini beğenmiş cümleler kurardin.
      İmanında samimi olman dileğiyle, hoşçakal..

• Ben kimseyi yargılamıyorum ki. Sadece gözlemlediğim birkaç şeyi söylüyorum. Yoksa kimsenin o boklu hayatı beni ilgilendirmez orası ayrı...

• Önyargım vardı bir alevi arkadas tanıdım artık seviyorum

0|0
    0|0
  • İnsan olsun yeter...

0|0
    0|0
  • severim benim için farketmez...

0|0
    0|0
  • Çok seviyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Ayirmam

0|0
    0|0
  • Ben ne severim ne sevmem demişsin ama önyargılı olduğundan bahsetmişsin. Sevmemeye doğru gidiyor demişsin. Güncelleme de "ister sevin ister sevmeyin" lafına zıt olarak şu yorum yapmasın bu konuşmasın demişsin. Neyin kafası?

0|0
    0|0
    • İster sevin ister sevmeyin lafı hümanistler için. Sözde her insanı sevenler için.

• Evet.

• Herkesi kişisel olarak ayırt etmek gerek.. Bir topluluk ya da bir isim altında toplanan kimselere genel bir yaklaşım tutum içine girmek doğru değil. Tek bir düşünce var bende "insan".

0|0
    0|0
    • Orası öyle lakin bir başlık altında toplanan insanların belli başlı birtakım genel özellikleri vardır.

• Aynı şeylere inanması bir kaç kişinin o topluluk adına yaptığı yanlış şeylerle suçlanacağı ya da sevilmeyeceği anlamına gelmez.. Genellemeden kaçınmakta fayda var.

• çalıştığım iş yerinde arkadaşlarım vardı alevi 2 3 tane akrabalardı iş yerimde dindarım diyen insan bozuntuları iftira attıklarında doğruyu söyleyen tek 2 kişi vardı onlarda alevilerdi. Babamın iş arkadaşıda aleviydi evlerine gittik oturmaya bir kuş sütü eksikti o kadar misafirperver hoş görüşü insanlar ki ben sünniyim ama hayatta akrabalarımdan eşimden dostumdan çok kazık yedim ama aleviler hep yardımcı oldu bana. Dürüst insanlar insan gibi insanlardır

0|0
    0|0
  • Benim gozumde alevi olan biri sunni olan biriyle aynidir hic fark gozetmem.
    Sevip sevmemem o kisinin kendisine baglidir

0|0
    0|0
  • Alevi bir çok tanıdığım oldu içlerinde 2tane adam çıktı. Çoğu menfaatçi kendini düşünür parayı cok fazla severler Allaha yakın bana uzak olsunlar

0|0
    0|0
  • Her topluluk gibi aralarinda kotuleri ve iyileri var.

0|0
    0|0
  • Sevdiceğim aleviydi, sorun olmadı.

0|0
    0|0
  • Bu ülkenin aydınlık kesiminden oldukları için daha da severim.

0|0
    0|0
  • bir inasana yaklaşım şekliniz dini ya da mezhebine göre şekillenmemeli ada ona karşı olan düşünceleriniz buna göre belirlenmemeli asla...
    ve ön yargılarınızdan arının

0|0
    0|0
    • Kendilerini sınıflara ayıran bir insana yaklaşımın da ona göre olacak. Hırsız biriyle cömert birine yaklaşımın her zaman farklı olur. Ama ona bakılırsa ikisi de insan...

• dinin ya da mezhebin hırsızlıkla ya da cömertlikle ne alakası var anlamadım...
      Ayrıca bir insan hırsızlık yapıyorsa önce bu hırzlıgı neden yaptıgı araştırılmalıdır ona direk sen kötüsün damgasımı vuracaksın tabikide yaptıgı hırzlıgı haklı göstermez ama arkasındaki sebepler herzaman önemlidir

• o hırsız cömert ilişkisi bir benzetmeydi sadece.

• ön yargılı olmayan herkes sevilir. ne alevi ne sunni ne hristiyan ne de yahudi... benim için fark etmez yeterki insanlığını yitirmesi

0|0
    0|0
  • Siyaset ve medeniyet konusmadikca varsın kosede takilsin

0|0
    0|0
  • ırk ayrımı yapmam insan olan her kese saygım vardır

0|0
    0|0
  • insan olsun yeterki dini beni bağlamaz :)

0|0
    0|0
  • severim ama cem evini ibadethane ve cem evinde yapılanları ibadet saymam

0|0
    0|0
  • Niye sevmeyelim ki onlarda da insan değil mi

0|0
    0|0
  • severim, iyi insanlardır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...