Sosyal fobi bitirdi beni... N'apsam da çözemiyorum?

Sosyal fobi bitirdi beni resmen.. Evden dışarı çıkamaz hala geldim... Okuyorum, universiteyi bile bırakıcak hala geldim artık.. N'apcam bilmiyorumm.. Yene bilen var mı bu illeti aranızda? ilaç tedavisi işe yarar mı?

0|2
11|17

En İyi Erkek Görüşü

• Bende böyleyim :/ Yenemedim hala, ne yapıcam bilmiyorum dostum.

1|0
    0|0
    • 😢okuyomusun?

• Takip ettim sizi.

• Evet bende sizi.. ama mesaj atamıyorum xper puan yetersiz :|

En İyi Kız Görüşü

• Hiç büyütülecek bir problem değil kanks. Çok fazla kişi var senin gibi bu sıkıntıyı yaşayan. Bende zamanında yaşadım ve yine kendim aştım. şu an aşırı konuşkan ve sosyalim tam zıttı haline geldim yani çünkü zaten ben konuşkandım önceden de yapım böyle tek sorun utangaçlıktı. Yapman gereken ne biliyor musun? İlacı falan geç lise 2'deyken daha dr. ilaç vermişti bana ve sadece 1-2 gün kullandım bıraktım. Bir işe yaradığı yok. Eline bir kağıt ve kalem al. Yazmaya başla. Neleri yapmaktan çekiniyorsun. Mesela insanların gözüne uzun süre bakamıyorum gibi. Yaz bu şekilde. Sonra maddeler arasından en kolay bulduğunu seç ve uygula. Göreceksin ki bir iki sefer utanıyor ve hatta rezil olduğunu falan düşünüyorsun ama zamanla bunlar senin için çok sıradan şeyler haline geliyor. Unutma sadece 1-2 sefer zorlanacaksın ve üçüncüsünde umrunda dahi olmayacak. Bol bol sohbet et insanlarla, sen konu açmaya çalış. İlk adımı sen at tanışmak için vs. Emin ol tek yolu bu. Ben şu an 4. sınıftayım hukuk okuyorum ve gayet rahat biri olduğumu düşünüyor insanlar özgüvenim gayet yerinde ve önceden senin geçtiğin yoldan bende geçtim. Tek yolu bu dinle beni.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• İlaçlara sakın bulaşma.. Onlar seni uyutmaktan veya bir zombiye çevirmekten başka işe yaramaz..
    Tedavi etmez yani..
    Sosyal fobinin en güzel çözümü korkularının yavaş yavaş üzerine gitmektir..
    Ben ergenlik yıllarımda çok çekingen biriydim..
    Sonra bir gün tesadüfen bir radyo istasyonunda programcılık yapmaya başladım (ben istemeden oldu, tonmaisterlik için başvurdum programcı yaptılar) ve canlı yayında konuşmaya mecbur kalınca açıldım.. :)
    Gayet konuşkan biriyim artık.. :)
    Bu arada bir sosyal fobi forumunda da insanlara bir müddet yardımcı olmaya çalıştım.. Ama onlar ilaç kullanıp kendilerini uyuşturmayı seçiyorlardı.. Yani kolay yolu..
    Fakat kolay yol çözüm değil.. Asıl çözüm benimki..
    Bu konuda ne zaman yardıma ihtiyacın olursa bana çekinmeden yazabilirsin..
    Başarılmayacak bir şey yok.. Başaracağına eminim ben..

1|0
    0|0
  • İşe yarar.
    Kısa süre de düzelirsin.
    Psikiyatriye git hemen.
    İlaca başla.

1|0
    0|0
  • ilaç tedavisi işe yaramaz kardeşim aynı sorun bendede vardı üniversitede çok zorlandım ama zamanla farklı ortamlarda yer aldım ve en önemlisi sana hayat felsefesi olan bir arkadaş lazım biraz kendini yor kendini motive et başarısız olsan dahi pes etme ben üstesinden gelebilirm de hep kendine ilaç çözüm değil

0|0
    0|0
  • zor da olsa kendini dışarı çık hobiler edin ya da etkinliklere katıl ilacı varmıdır bilmiyorum ama asıl ilaç kendinde

0|0
    0|0
  • Sevgili yap.
    Kitap oku.
    Ebru sanatıyla uğraş.
    Ama sen ilk önce doktora git.
    Evlenirsen, yine kurtulamazsan yuvan dağılır bu yüzden.

0|0
    0|0
    • Sevgilim zaten bu durumda oldugum icin bıktı benden terk etti...

• Ben şu ebru sanatını,
      kum sanatını,
      buna benzer şeyleri yapmayı çok istiyorum.
      İnşallah sen de o illetten kurtulursun.

• İnşAllah..

• Sosyal fobiyi yenmenin yolu diğer fobilerle aynı. Üstüne gidicen. Bunu yaparken fobisi olmayan bir arkadaşını yanına alsan iyi olur.

0|0
    0|0
  • Burdan biriyle buluşarak bunu yok edebilirsiniz

0|0
    0|0
  • Agoraf0bi galiba?

0|0
    0|0
  • Dışarda sosyalleşmektir çözümü benimde öyle bişey var zaten. düzeltmeye bak.

0|0
    0|0
  • Öne kabka

0|0
    0|0
  • İlaç falan hikaye, üzerine gidip sosyal olmaya çalış, insanlarla iletişim kur.
    Ne olursa olsun iletişim kur ama, tanımadığın insanlara bir şeyler sor, çekinme.
    Zaten iş hayatına başladığında kalmayacak emin ol.

0|0
    0|0
    • Benim durumlar vahim..5 yıldır bu illetle baş başayım.. bu sene 1ci sömestır sosyalleştigim halde sonradan görünürde hiç sebep olmadan kötüleştim..

• İnsanlardan çekinme işte, başkalarını düşün, senden çekinmeleri için bir sebep var mı?
      Yok, seninde kimseden çekinmene gerek yok.

• yarar canım benım

0|0
    0|0
  • allah yardımcın olsun ama cagır bır arkadaşını gez cadde sokak

0|0
    0|0
  • Mesela neyden rahatsiz oluyosun

0|0
    0|0
  • Kafada yeniceksin herşey ilaçla onla bunla olsaydi ohooo

0|0
    0|0
  • Sigaradan beter olmuş sende :) bende öyleyim biraz, fakat yalnız yaşadığım için yapacak başka bir şeyim yok

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• İlaç sorunu çözmez. İnsanlarla iletişim kurmak çözer.

0|0
    0|0
  • seni anlıyorum çünkü bende öyleyim

1|0
    0|0
  • hayır iş tamamen sende bitiyor. insanların arasına karış zorla kendini. git birileriyle konuş. zamanla anlayacaksın diğerlerinin de senin gibi kusurlu birer insan olduklarını, kimsenin senden bir fazlası olmadığını. ilk başta zor olacak ama üstüne gidersen bunun ancak o zaman başarabilirsin

0|0
    0|0
    • Dediklerini yapıyorum da bu durum bende kronikleşti sanırım

• Sosyal fobiyi sosyalleserek atabilirsin universitede etkinliklere katil ya da bir spora basla dovus sanatlari iyi olabilir

0|0
    0|0
  • Bendede vardı insanlara bakamiyordum konusamiyordum konusunda kıpkırmızı oluyordum biliyor musun birkere paramı eksik vermişlerdi bende sonra farkettim ama geri dönüp paramı isteyemedim o günden sonra kendine söz verdim bu meseleyi halledecektim

0|0
    0|0
    • E sonra ne oldu?

• Tam anlamıyla yenememişsin.. ben de sunum yapamıyorum..

• Aynen tam yenemedi ama eskisi gibi değilim eskiden daha kotuydum ama bunuda asacagim yani uğraşıyorum özel hayatı da etkiliyor hiç sevgilim olmadı mesela bundan sonra olabilir yani cekinmem

• Aynı anda hem psikiyatrik hem de psikolojik destek almalısın, ilaç tedavisi işe yarar ama son çare değilse önermem zira antidepresanlar benim düşünme yeteneğimi tamamen yok etti.

0|0
    0|0
  • İlaç tedavilik bir şey yok. Hiç mi arkadaşın yok?

0|0
    0|0
  • O ne ya

0|0
    0|0
  • yakın arkadaşın var mı? varsa onun yanında nasılsın

0|0
    0|0
    • Yakın arkadaşımın yanında normalim..

• Arkadaşların yok mu

0|0
    0|0
    • 1 tane arkadaşım var.. O da çocukluk arkadaşım zaten..

Yükleniyor...