Yaşadıklarınız size nasıl tecrübeler kazandırdı?

Her seferinde aptal gibi hissetmekten başka bir halta yaramadı benim yaşadıklarım, akıllandım mı? Hayır. Ya sizin? Neler kazandırdı size bu tecrübeler?

4|6
80|137

En İyi Erkek Görüşü

• Artık standart yaşıyorum. Nelerden zevk alıyorsam onları yapıyorum. Çok kafaya takmamak en güzeli. Bütün arkadaşlarımı bıraktım geride. Hiç pişman değilim. Mutluyum yani. En güzeli işten eve , evden işe abicim.
    Yay burcuyum ama maşallah yengeç burcuna benzemeye başladım hahaha...

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Çok ağır bir soru bu. Birkaç cümleyle açıklamak yetersiz kalır. Yani yüzeysel bakılmadığında insanın yaşadıklarından edindiği tecrübeler saymakla bitmez. Üstelik bir çok defa da kendi "ben oldum piştim artık kimse beni yıkamaz" sanırsın. Sonra hayat sana hiç çalışmadığın yerden ters köşe bir soru sorar ve yine çakılırsın dersin ki; Yine mi? Hani akıllanmıştım? Olmuyor. Kaç yaşınıza gelmiş olursanız olun daima tecrübe edineceğiniz bambaşka bişeyle karşılaşıyorsunuz bunun hiç bir zaman sonu yok. Can Yücel'in buna dair bir şiirini paylaşmak isterim : İsmi 20 yaş 35 yaş 40 yaş ve Bugünkü ben

-Şunları bir araya toplayayım. Bir güzel muhabbet edelim- diye düşündüm.

Mutfak işinden de anlarım.
    Donattım sofrayı.
    Bayağı uğraştım.
    Hepsinin, ayrı ayrı ne yemekten, ne içmekten hoşlandığını iyi bilirim.
    Bayağı da para gitti.

Birinin yediğini öbürü yemez.
    Ötekinin içtiğini beriki içmez.
    Dört kişilik sofra kurdum.

Mumları da yaktım.
    Bak hepsi, Erick Satie severdi.
    Hatırladım.
    Müziği de ayarladım.

Geldiler.

20 yaşında ben,
    35 yaşımda ben,
    40 yaşımda ben ve
    bugünkü ben dördümüz.

Birden 20 yaşımı, 35 yaşımın karşısına oturttum.
    40 yaşımın karşısına da, ben geçtim
    yirmi yaşım, otuz beş yaşımı tutucu buldu.
    Kırk yaşım ikisinin de salak olduğunu söyledi.

Yatıştırayım dedim.
    -Sen karışma moruk- dediler. Büyük hır çıktı.
    Komşular alttan üstten duvarlara vurdular.
    Yirmi yaşım kırk yaşıma bardak attı.

Evin de içine ettiler.

Bende kabahat.
    Ne çağırıyorsun tanımadığın adamları evine.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 136

• Tecrübe iyi bir şey değil, insanı şablonlara sokar. Yaratıcılığını kısıtlar, hep önceki olaylar ile kıyaslayarak düşündürür. Önyargı'ya neden olur, çünkü hep geçmişteki aynı benzerlikleri yaşadığını zannedersin. Oysaki her olay kendi içinde özel, mutlaka ve mutlaka bulunduğu koşullar özelinde değerlendirilmeli ve yaşanmalı🤔🤔

3|0
    0|0
  • yani muhakak bazı dersler aldım..
    biraz daha önyargılıyım artık biraz daha.. sertim
    biraz daha acımasızım..
    ama yine hala aptalım..

2|0
    0|0
  • Doğruyu, yanlışı, azı ve çoğu...
    Akıl ile kazanmayı kalp ile kaybetmeyi...
    Bazen kalp ile kazanıp akıl ile kaybetmeyi...
    Sevmeyi, çok sevmeyi ve sevilip değer görmemeyi...
    Ve daha nicesini...

1|0
    0|0
  • Mizah konusunda baya geliştim

1|0
    0|0
  • YAŞADIKLARIM
    Dedigin gibi hep aynı hatayı yapıyorum gibi. Sonra kendime kızıyorum.
    herşey boş diyip kimseye ne dedigine ne yaptıgına aldırmadan hayatıma devam ediyorum.
    Başkasının hayatını yaşayacagıma kendi hayatımı kendim yazıp kendim başrolde oynuyorum.

1|0
    0|0
  • Yalniz kaldim guvenme duygum gitti inanmada oyle. Isin kotusu yalnizligin asilligini keyfini farkettim, onun yaninda tek basima olmAk zorunda oldugumu eninde sona buna mecbur kalcagimi bir yandanda basarabildigimi anladim. Cok sey gordum anladim, hicbir seye degmeyecek bir hayatta oldugumuzu bilmedigimiz kiymetleri anladim. Ama en kotusude daha iyi gorebilmenin anlayabilmenim daha kotu oldugunu daha gercekci baktirdigini anladim.

1|0
    0|0
  • Hala nefes aliyosan dik durmayi öğrenmek zorundasın. Kimse dayak yemeden dayak atmayi öğrenemez , sen yasadiklarini paylaşacak kadar cesaretlisindir , etrafındakilerin çiti cikmaz. Bilmessin ki ayni yollardan onlarda geçti. Ha kimisi de vardır depresyondan depresyona girer boyle kalmak istiyorsan sen bilirsin. Bence katana takacagin meseleleri gözünde çok buyutuyosun herşey bizim için

1|0
    0|0
  • Olgunluk kazandırdı.

0|4
    0|0
  • edindiğim tecrübeler yediğim kazıklara eşit..
    insanları sevmektense hayvanları sevmeyi onlara değer vermeyi öğrendim..

1|0
    0|0
  • Bazı insanlar iki kelimeden oluşuyor.
    Bir söyledikleri, birde uyguladıkları hiç bir zaman söyledikleri ile uyguladıkları birbirine uymaz. Hayatı ilginç yalanları ile yürütür. Sen sadece izler ve gülersin.

1|0
    0|0
  • Acı ve yürek titreten tecrubeler. Yürek titreten dediysem duygusal mana da degıl. Bıldıklerım korkumdan zangır zangır titrememe sebep oldu çoğu zaman. Ne kadar çok ögrendiysem o kadar karamsarlaştım o kadar korkar oldum dünyanın gidişatından. Tek tesellim ve yaşama sebebim Allaha olan inancım.

0|0
    0|0
    • Titremene neden olacak kadar ne biliyordun ki?

• Basit bir örnek vereyim, Hz musanın hayatını canlandıran filmlerde hep Allah ile ilk iletişiminde yanan bir çalıyla konuşur degil mi? Çalı birden alev alır içinden haşa Allahın sesi gelir ve hz musayla konuşur. Böyle bir şeyin olmadığını hz musanın da diger peygamberler gibi cebrail aleyhisselam aracılıgıyla tabor dagında konuştuğunu kaç kişi biliyor dersin. Hz muhammedin çocukken nereden geldigi bilinmeyen yabancılar tarafından bir bıçak aracılığıyla ameliyat edildigini kalbinin çıkarılıp cerrahi bir müdehale gördükten sonra tekrar yerine konulduğunu ve durumun kuran da ''Biz senin kalbinden kötülüğü söküp almadık mı'' şeklinde açıklandığını kaç kişi biliyordur dersin. Hz isanın iddia edildigi gibi göge uçmadığını her fani gibi onun da öldügünü ve hindistanda gömülü olduğunu hiç duydun mu;? Ki zaten ölmemiş olsaydı teknik olarak son peygamberin Hz muhammed degıl Hz isa olması gerekirdi. Vs vs vs

• Acıma Yetime Döner Koyar G*tüne.

1|0
    0|0
  • yaşlandım sadece

1|0
    0|0
  • kimsenin çıkmadığı tepelere çıktım
    ne poka yaradı
    hiç bi' poka yaramadı
    len adı üstünde '' kimsenin çıkmadığı ''
    aklından zorun mu var niye çıkıyon

neyse olanla ölene çare olmaz.

1|0
    0|0
  • zırhım 10 kat kalın.. kılıcım 20 kat keskin... okum 30 kat delici. tabi bunları sürekli üzerinde taşımak yoruyor.

1|0
    0|0
  • Acı çekmekten başka birşey yaptığımız yok ki : ) Daha bugün 1 kere daha hayata sarılmamam gerektiğini öğrendim : )

1|0
    0|0
  • Bak bugün e kadar sevgilim olmadi ama şunları kazandım ailenin sevgiliden daha önemli olduğu ve sevgiliden daha önemli olan diger şeyin ise para olduğunu çok iyi anladim

1|0
    0|0
  • O kadar tecrübeye rağmen hala insanlara hakettiğinden fazla değer vermeye devam ediyorum. Pek çoğuda bunu suistimal ediyor.

1|0
    0|0
  • benimkilerin %90 nı acı tecrübelerdi ama bana çok şeyler öğretti
    en önemli felsefeside
    hayat acıdır ama herşeye rağmen yaşamaya değerdir. ve dondurma gibidir erimeden tadını çıkarmak gerek
    bunu bana kollarımda ölen bir kız yıllarca söyledi o kollarımda ölünce anlamını kavramıştım

0|0
    0|0
  • Aynı durumdayız birşey kazandırmadı.

1|0
    0|0
  • Ottan boktan tecrübe çıkarıyorum artık

1|0
    0|0
  • Marmarayi sevdik

1|0
    0|0
  • Her biri diyemesem de çoğunun katkılarıyla daha olgunum bugün.
    Daha öngörülüyüm, daha mantıklıyım, daha yapıcı ve açıkçası daha sakinim onlar sayesinde. Ve bu edinimin sonu yok; en keyifli tarafı da bu, sanırım bu gelişim ve edinimi çok seviyorum.

0|0
    0|0
  • Hiç kimseye güvenmemem gerektiğini, hiç kimseyi sevmemem gerektiğini anladım.

0|0
    0|0
  • Tecrübeler anlatılmaz yaşanır 😄

1|0
    0|0
  • kimseye güvenmem gerktiğni anladım

1|0
    0|0
  • sey edilmedik bir kulagımızın arkası kaldı diye bir degim ögretti ota boka söylüyorum :D

1|0
    0|0
  • Çok uzun ve zor bir soru. 2000 karakter yetmez.

1|0
    0|0
  • aynı boku bir daha yememeyi öğretir :)

1|0
    0|0
  • @dmladmla akıllandım ama çoğu insan gibi kalpim değişmedi.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    106

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 79

• yaşadığım şeylerden hep bir şeyler öğrendim kendime bir şeyler kattım ve her seferinde benliğime daha da yaklaştım. ''o eski halimden eser yok şimdi'' dırım dırım :D hayatı şimdi daha çok seviyorum açıkçası. eskiden neden derdim neden ben vs. şimdi ise vardır bir sebebi diyorum sadece. mutluluğu acılarımla yakaladım bile diyebilirim. çünkü tecrübelerimden edindiğim bilgilerle hep daha doğru tercihler yaptım

2|0
    0|0
  • Cesur olmayi ogretti

1|0
    0|0
  • Hiçbir şey kazandırmadı aynı ben yine

1|0
    0|0
  • Her düştüğümda dizlerim kanadı ama her defasında yaralarımı kendim sarmayı ve daha güçlü , bilinçli bir şekilde ayağa kalmamı sağladı...

1|0
    0|0
  • ben de aynı hatayı üst üste yapınca aptal gibi hissediyorum. akıllanmaya çalışıyorum umarım akıllanıyorumdur.

1|0
    0|0
  • Ben akillanmam

1|0
    0|0
  • Daha kötü bir insan oldum sadece heralde...

1|0
    0|0
  • Kimse için üzülmeye değmezmişmişmişmiş :D

1|0
    0|0
  • Ne kazandırdı biliyor musun? Bunca yıl her seferinde aynı hatayı bıkmadan kaç defa yapabilirmişim bunu öğrenmemi sağladı.

1|0
    0|0
  • şu an bu haldeysem hiç bir şey kazanamamışım demektir.

1|0
    0|0
  • hiçbir tecrübe kazandırmadı aptal gibi inanıyorum hala insanlara

1|0
    0|0
  • Babama bile güvenmemem gerektigini tecrübe edindim 😀

1|0
    0|0
  • Kazandırdı elbette.
    Sertlestirdi. Kurallara pek inanmazdım. ama insanlar duygularını hatta halen elestirriyorum bazı kurallara göre yaşıyorlar. Her şeyin bir oluru var onlara göre. Ben sevdiğim insanı hayat standartlariyla yargılamam veya karakteriyle de. Hissediyorsam kimse dört dörtlük değil idare etmesini bilirim. Hayat ama bunu gösterdi bana. Beş para etmez ruhlar kurallara sahip ve seni yargilayabiliyor. Ben de olurunun alasina bakıyorum tecrübelerimden yola cikarak. Olmaza sans vermiyrm. Olmaza sans verince beni kabul etti böyle demiyor seni eleştirip kendisini vazgeçilmez bir konuma. getiriyor.
    Ya daha amma çok şey var bana kattığı götürdükleri de var elbette

0|0
    0|0
  • valal 2 kere aldatıldıktan sonra baktım olmuyor sı*tım ağzına çocuğun sonra yediğim kazıklardan akıllandım kimseye hop diye arkadaş demiyorum baktım hoşuma gitmiyor görüşmüyorum

1|0
    0|0
  • Kimseye bana nankörlük edecek kadar büyük iyilikler yapmamalıymışım bunu anladım, yaptığın tüm iyilikler tek hatanda yok sayılıyormus unutuluyormus bunu anladım, "gitmez" dediğimiz herkes gidiyormuş bunu anladım☺️

1|0
    0|0
  • "Umursama, gül geç." diyorum her şeye.

1|0
    0|0
  • ben yaşadıklarımdan anladım ki büyük konuşmamak gerek. bir de kimseyi kınamamak. yoksa kınadığın şey kelimesi kelimesine senin başına geliyor. nasıl olduğunu anlamıyorsun bile. bir de plan yapmamak, gelecek hakkında kesin konuşmamak lazım.

1|0
    0|0
  • dünyada kendinden başka hiç kimseye değer verme, kimseyi sevme tek yaşam felsefem son 5 aydır gayet iyi durumdayım sizde deneyin

1|0
    0|0
  • Hiç bir şey kazandırmadı.

0|1
    0|0
  • Kimseye güvenmemem gerektiğini öğrendim.
    Kendimi ezdirmemem gerektiğini öğrendim.

1|0
    0|0
  • Hatalarımdan pek ders alamadığımdan, yine değişen durum olmadı

1|0
    0|0
  • Sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyorum

1|0
    0|0
  • Akillanmadim ama bazen hakliyken haksiz duruma dusmemek icin susmak gerekmis onu ogrendim

1|0
    0|0
  • Aynı malım hiçbirşey degismedi sadece olgunlaştım

1|0
    0|0
  • İnsanlara fazla güvenmemek gerektiğini zor ve kötü günde sadece ailenin annenin babanın kardeşlerinin yanında olduğunu iyi gün dostlarının kötü günde gittiğini ve kimseyi kendin gibi sanmamayı öğretti herkese güven olmuyor en yakın arkadaşına bile bir bakıyosun kendi çıkarı için seni satıyor sen bunu anlıyosun ama iş işten geçiyor yapabileceğin tek şey sadece araya mesafe koymak oluyor sen kıymet veriyosun ama onlar tek bir olayla veya bir başkasının hayatına girmesiyle seni unutuyor yani yaşadıklarım bana çok şey öğretti ve ben çok iyi akıllandım artık çok şükür

0|0
    0|0
    • Şu son sözlerinde kendimi buldum..

• aynen öyle sana katılıyorum. Elimde değil biri bir şey söylediğinde kıramıyorum ama ben paramparça oluyorum ve onlar bunu hiç umursamıyolar..

• Aynen öyle hiç kimsenin umrunda olmuyor malesef

• her anne ve baba anne ve baba olmaz bunu anladım

1|0
    0|0
  • İyi yönde

0|0
    0|0
  • Kimseyee guvenememek ee sonuc
    Hala salak gibi guveniyormm:)

0|0
    0|0
  • Daha çok çalışmak ,
    zaten güvenmiyordum kimseye nefret duymaya başladım herkese sadece bn varmışim kimse yokmuş onu öğrendim şimdi de , arkadaş yok dost varmış dost varsa da kazık varmış,
    birde fena olmak gerekiyormuş ( olabilene alkışlar gerçi onu da zaman ve yasanilanlar öğretiyor )

Bu arada tüm samimiyetimle ben yazdım kafiyenin zirvesini yapmışım gerçekten 😂😂

0|0
    0|0
  • İnsanlara güvenme

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    49

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...