Erkeklermi üstündür kadınlar mı?

Ülkemizde erkeklerin üstün olduğunu iddia eden bir kesim var. Ben bir kadın olarak bu görüşten nefret ediyor olsamda böyle düşünenlerin neye göre bu fikri savunduğunu merak ediyorum.Erkeklermi üstündür kadınlar mı?

• Erkekler
    18% (7)31% (14)25% (21)Oy Ver
  • Kadınlar
    29% (11)18% (8)23% (19)Oy Ver
  • Eşittir
    53% (20)51% (23)52% (43)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
10|18

En İyi Erkek Görüşü

• Nah esittir kisira bakmayinda bir kadin ne isterse bir yolunu bulur bir sekilde istedigini yaptirir aga

1|0
    0|0
    • Çünkü erkeklerde bilek gücü kadınlarda akıl gücü üstün 😄 ve ayrıca kadınlar güzelliklerini kullanıyor ve bence buda bir güç

Erkekler Ne Diyor 17

• Esit derken yasam manasinda evet herkes esit. kadinda ozgurdur erkekde iradelerdede hurdur. kimsenin kimseye ustunlugu yoktur derken peygaberimizin kole sinifini ortadan kaldirdi kadinlara yapilan eziyet ve iskenceleri hor gorulmeleri hatta diri diri gomulmeleri bile kaldirdi. Bunu yapan bir peygambere kim karsi gelmek ister ki erkekler ustundur desin hayir degiller sadece farkli birbirinden ayrilan ozelikler tasimaktadirlar ama bu ustunluk babinda degil yasamayi Allah oyle kolay ve irade buyurdugu icindir. erkekler de kuvbet olmasa idi kim kaldiracakti agir yukleri. kadinlarda olmasaydi idi soy nasil devam edicekti. herseyin sebebi vardir ustunlu olarak kiyaslarsak ayrimcilik yapmis oluruz ve Allahin verdigi diger seyleri ret etmis obu kucuk gormus hor gormus oluruz haşa boyle seylerden Allaha siginin lutfen kiyaslama yapilmaz bu konuda Allahin adaletine inanmayan bir takim cahil insanlar yapar ancak.

1|0
    0|0
  • Bende bu görüşten nefret etsem de, erkek kadından 10 kat falan daha üstündür. Tarih boyu bu böyle olmuştur. Kadınlar hep erkeğin arkasında yer almıştır, özlü sözler vs hep bu yönde olmuştur. Avcılık-Toplayıcılık döneminde erkekler avcı, kadınlar toplayıcı rolündeydi. Bu durum statü olarak kadını daha pasifize konuma itti ve o zamandan beride iyice geri plana atıldı. Kuran-ı Kerim'de bile erkeğin görevi kadını muhafaza etmek, onu yönetmek, uyarmak, ikaz etmez, sözünden çıkarsa dövmek, mirastan iki kat pay almak vs vs. Diğer dinlerde böyle tabi. Dünya düzeni böyle kuruldu ve böyle işlendi üzgünüm siz ikinci plandasınız, yardımcı başrolsünüz.

0|0
    0|0
    • Yukarıda saydıkların toplayıcılık avcılık her şey erkeklerin sorumluluğunun fazla olmasından kaynaklanıyor çünkü erkekler güçlüydü evet. Ama şu an durumlar değisti farkındaysan milattan önceyi geçeli asırlar oldu ve kadınlar her yerde her işte üst makamlarda yer alıyor. Bu durum yani statü farkı sadece toplumun gelişmişlik seviyesiyle alakalı. Ayrıca bir insan erkek kadın fark etmeksizin zekasını ne kadar kullanırsa o kadar yükselir. Bu bu kadar basin. Üstünlük cinsiyette değil akıldadır. Ayrıca evet tarihte az sayıda kadın şair vardır ama unutmayalımki yazılan bütün şiirlerde kadınlar üzerinedir.

• Bak aynı hesap. Kadınlar üst mertebelerde olabilir, fakat erkeklerle kıyasladığın zaman komik duruma düşersin kastettiğim o. Erkekler daha güçlü, özgürdür bir ırk olduğu için, kadınlarla yarıştırılamaz ve zaten bu da haksızlık olur size. Ama siz kalkıp kadın erkekten üstündür falan derseniz komik duruma düşersin. Kadın erkekten akıllıdır dersen Einstein, Newton, Edison, Aristo, Freud vs hangisi kadındı bunların? Tezini çürütmekle kalmayıp paramparça ediyorum :) tekrar söyleyeyim erkeklerin kadınlardan üstün oluşunu desteklemiyorum, kadınlara takılan "kadın" rolü yüzünden bu kadar geri planda tutulduğunuzu belirtiyorum fakat gerçekçi olmayan insanlarada hiç tahammülüm yok :) senin gibiler çıkıyor "biz daha üstünüz, biz daha zekiyiz" bilmem ne deyince mesela.. :)

• İyide ben kadinlarin ustun oldugunu savunmadimki zaten. Üstünlüğün cinsiyette degil insanlikta oldugunu soyledim ama sen anlamamissin sanırım. Boyle bir iddiam yok zaten olamazda.

• eşit olmalı

1|0
    0|0
  • Herkes eşit olmalıdır bencesi

1|0
    0|0
  • Erkeğin üstün olduğu konular var kadınların üstün olduğu konular var sanki aynı cinsmiş gibi karşılaştırmak çok yanlış erkek güç kuvvet olarak üstündür kadın da çene kuvveti olarak üstündür mesela :D

1|0
    0|0
  • bu soru kılçık bir soru ya en iyisi topa hiç girmemek :D neye göre kime göre dedin mi 500 sayfa yazılır altına :D

1|0
    0|0
  • erkek ve kadın bir elmanın iki yarısı gibidir erkek fiziki özellik yüzünden az üstündür der kuran

1|0
    0|0
    • Haklısın fiziki güç olarak ama bu insan olarak üstün yapmaz. Ayrıca kadınlarında çok sayıda mükemmel yanlarıda vardır. Her şey güç değil

• Hadi canım başka çöplükte öt

• senin çöplüğün koktu artık burada konuşulmaz

• Kimse kimseden üstün değildir

1|0
    0|0
    • Bencede kesinlikle öyle ama üstün olduğunu savunan çok erkek var ve bu çoğunluk yüzünden toplumda kimsenin yıkamadağı tabular oluşmuş malesef

• Kesinlikle kadınların hakkı büyük zaten kadın erkek diye ayırmazsak insanı insan yapan sorumluluklarını ne kadar yerine getirdiğidir bence kadında üstün degildir ama insanları alçak yapan şey bence düşünceleri ve yaptıklarıdır kadın veya erkek olması bir sey degistirmez.

• Önemli olan cinsiyet değil karakterdir

• keşke ülkemizde eşitlik diye bir kelime olsa...

1|0
    0|0
  • Erkek tabi

0|0
    0|0
  • Erkeklerle kadınlar eşittir söylemi bile eşit olmadığına bir kanıt aslında.

0|0
    0|0
    • Varya bu kanıtından sonra artık kimse aksini iddia edemiycek 👏

• He canım he ondan

• Koşullara bağlı ama üstünlükten ziyade daha avantajlıdır öyle ev işleri çocuk doğurmak falan ne bilim erkek avantajlı kimse aksini iddaa edemez

0|0
    0|0
    • Bu kişisine göre değisir. Yani yaptığı iş maddi durumu koşullar durumu değiştirir. Ve kadınlar tercihlerine bagli olarak calisir ya da calismaz. Ayrica çocuga kadin bakar cunku erkek bunu beceremez buda erkegin bu konuda beceriksizligini ve kadini üstünlüğünü gösterir.

• Yalnız ortalamanın yorumu erkeklerin sorumluluklarının fazla olduğu yönünde. Ve bu durumu üstünlük sayıyorlar eğer okursan. Ama eğer ev işi yapmamayı çocuk bakmamayı avantaj sayıyorsan bu senin tercihindir tabiki. Sadece tercih meselesi

• ya cok uykum olmasa inan bana anlatirdim da baska zaman artik

• Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. İkiside aynı canlı. Bu farkı yaratan malesef şimdiki dünyamız.

0|0
    0|0
  • Erkek madende çalışan kadın görmedim

0|0
    0|0
    • Bu şekilde statüleştirerek durumu farklı yerlere çekmek sonucu değiştirmiyor. Sonuçta hepimiz insanız ve farklı yaratılmışız bir kadınla bir erkeğin farklı yaratılması gibi bir erkekle bir erkek bile aynı yaratılmamıştır. Bu sekilde örnek vererek erkek bir doktorun erkek bir madenciden üstün olduğunu savunmuş oluyorsun ya da kadın avukat ve erkek çöpçü diye örnek verirsek o zaman kadın avukat üstün oluyor. Bu şekilde düşünerek insanları sınıflandırmış olmuyormusun? Bence herkes eşittir

• Analar baş tacıdır. Kadınlar ve erkekler eşittir. Erkek kadının yaptığını yapamaz kadın erkeğin yaptığını yapamaz diye düşünmeye başlarsan hata edersin.

• @Dgsbkts kafın erkgin yarısıdır dırdır etmeyin sazanlar

• Kadın erkek eşit falan değil arkadaş bunlar yalan dolan erkekler üstündür o kadar

0|0
    0|0
  • Çok saçma soru tabi ki Erkekler üstün her koşulda

0|0
    0|0
  • eşittir.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Zeki olan 1-0 öndedir onu bilirim ben :)

1|1
    0|0
  • Eşittir

1|0
    0|0
  • İki tarafta insan olduğuna göre bence bir tarafın üstün olmasi mantıklı olmaz ama farklılıklar tabiki var

2|0
    0|0
  • üstünlük takvadadır.

2|0
    0|0
  • Ülkemiz de kadın erkek eşittir diye bir söylenti atmışlar ortaya da sözde işte yani hiçbir konu da kadın erkek eşit olamıyor maalesef ata erkil bir toplumuz.

1|0
    0|0
  • Esitir

1|0
    0|0
  • Erkeklee

0|0
    0|0
    • Bir erkek bunu söyleyince artık bir şey diyemiyorum ama bir kadın nasıl bunu kabul eder anlayamayıyorum. Soruyu şöyle değiştiriyim sence sen beye göre alçaksın bunu savunduğuna göre açıklarsan sevinirim

• Canim sorun nedir senin

• Canım sorumu sordum zaten anlayamadınmı

• eşit olmalı

0|0
    0|0
  • üstünlük takvadadır.

0|0
    0|0
  • erkek daha üstün bence ama esit olmasi lzm aslinda

0|0
    0|0
Yükleniyor...