Gelinlerin kırmızı kuşak takması hakkında ne düşünüyorsunuz?

İyi akşamlar. Sizlere yaşadığım bir sıkıntıyı anlatmak istiyorum.2 ay sonra düğünüm var herşey hazır ama şu kırmızı kuşak konusu çok sıktı beni. Ailem örf ve adetlere önem veren tutucu kesimden insanlar ve o kuşak onlar için olmazsa olmaz birşey. Ben kesinlikle o kuşağı takmak istemiyorum çünkü çok saçma geliyor. O kadar insanın önünde bak*re olduğunu vurgulamaya ne gerek var. Herkes kendini biliyor zaten ve bu kuşak utanç verici birşey. Ben zaten mesleğim gereği son derece ciddi ve otoriter bir insanım bu hiç benlik birşey değil. Ailemide ezip geçmek istemiyorum arada kaldım. Siz olsanız ne yapardınız ve bu kırmızı kuşak geleneğiyle ilgili neler düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Yahu ne biçim insanlar var gelmiş burda dinime ve mesleğime laf ediyor hakaretler saydırıyor bunu yapanda bir hemcinsim. Ben bir müslümanım ve polisim ve sizin gibi yobaz değilim o bakış açınızı değiştirin biraz. Neyseki site yönetimi yorumu kaldırdı teşekkür ederim Ks.
Bir tarafımı açsam 50 tane yorum gelirdi degilmi

1|0
22|10

En İyi Erkek Görüşü

• Eskiden insanlar böyle sacma seylere harcadgı vakti bilime ayırsaydı keske, sadece bir övünme metodu bu , benim kızım namuslu benim gelin el degmemis kafası, o kuşak kimseyi namuslu yapmaz baş örtusunun kimseyi musluman yapmadgı gibi , ben bir askerim hep askeri düşünceyle baktım olaylara ve kurtulmamız gerekn cok sacmalk var , ama tak bence annen mutlu olsun zaten senin acından bisey ifade etmiyor :)

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• sen istamiyorsun tamam ama soyle bısey var. dugunun oldu kusak takılmadı dıyelım. kız tarafından da erkek tarafından da laf eden dedı kodu yapanlar olacak. sen annenın babanın hatrına tak. dugun dedıgın ne kı canım ya 5-6 saat bişey ölmezsin ya. bende dogru oldugunu savunmuyorum yalnız ama gelenek bu. gerdek gecesı de damadı yumrukluyolar sırtını. hadı kocum aslanım gorelım senı gıbısınden. hayatında bir defa olan bısey zaten bu. ona da annenın babanın hatrına sabır et. bir ömür boyu mutluluklar dilerim

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Yanlış düşünmüyorsun. Millete ne kızın bakire olup olmaması. Düğünde yapılan showlardan biri bu saçmalık işte !

1|0
    0|0
    • Aileler öyle demiyor maalesef

• Ben komple dugunu sacma. buluyorum

0|0
    0|0
    • O olmazsa olmaz bişey zaten bende pek hoşlanmam ama bizim toplumda çok önemli

• kuşak güzel oluyor ya görünüş itibari ile de güzel duruyor bence takman güzel olur hani takmasa aa bakire değil demezler belki ama takarsan da bu kız bakire demezler bence sen sırf güzel olduğu için tak beyaz gelinliğe o kurdele bence çok hoş

0|0
    0|0
    • Göze hoş geldiği için o anlama gelen kuşak takılırmı hiç

• zaten o senın ıçın degıl aılenı temsıl edıyor madem oyle gelınlıkde gıyme

0|0
    0|0
    • Gelinliklik tüm dünyada giyiliyor.

• Demek ki bakire değilsin :D
    Kovana baştan söyle bari bakire değilim de

0|0
    0|0
    • Bana bak haddini bil indirmeyeyim seni. O kuşağı takanların bakire olduğunu nerden biliyorsun rapormu aldın

• bekaretın bakırelıgın sembolu hangı bakırelık :D turk kızlarının % 88 zaten bakıre degılkı

0|0
    0|0
    • Üstüme alınmıyorum ve hiçte öyle değil

• her bes kızdan 3 u bakıre degılmıs bu kesınlestı tr de artık mıllet kedıler gıbı yıyısıyor namus abıdesı gıbı dolasıyor sonra

• Bu kadar açık yazmaya gerek yoktu ama ben öyle olmadığım için sıkıntı yok

• Bakire olmadığın için sen takma ve bozuk olduğunu haykır o bağnaz topluluğa

0|0
    0|0
    • Bana bak delikanlı indiririm seni düzgun konuş benimle

• Kuşağa takılma kimseyi üzüp pişman olma

0|0
    0|0
  • Mal sağlam mesajını tüm çevreye vermek lazım :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 21

• Bence bu kadar sert tepkili olma bu konuda canım, evet o bakımdan haklı olabilirsin hani ben bakireyim diye bangır bangır bağırmaya ne gerek var? Ama bir yandan düşününce de ben cok severim böyle adetleri, hic bir gelinde o kırmızı kuşağı görünce ohaaa bak bakireymis falan demedim, diğer insanların da diyeceğini düşünmüyorum :) o sadece nesillerdir gelmiş bir adet gibi düşün böylece aileni de kırmamış olursuun

1|0
    0|0
    • Canım bence o kuşak gelinliğinde düğününde ahengini bozuyor ve içerdiği anlam çok saçma. Konuyu arkadaşlarımada danıştım çok şaşırdılar sen direk kestirip atardın bide düşünüyormusun dediler. O kadar ters yani bana😊

• Doğrudur canım herkesin düşünceleri farklıdır :) umarım anlaşmaya varırsınız ailenle :)

• Birazda babanı abini vs düşün , onlar için belkide büyük bir önemi vardır "kızımı helaline veriyorum" "o na sahip çıkabildim bu zamana kadar" diye bir gurur duygusu oluşuyor. Tabiiki "bakirelik" tartışılmaya müsait bir konu ve geniş bir kavram. Ama ben sadece kendi görüşünden ziyade ailenin görüşünüde önemse derim. Ve şunuda eklemek isterimki aslında gerçek "namus" elalemin bahsetdiği "namus" dan çokca farklı birşey bence.:)

1|0
    0|0
  • Kırmızı kuşağın asıl mantığı açılmamış paket benim bakış açıma göre. Ben kimseye paketlenip gönderilecek bir eşya olmadığım için kırmızı kuşağa da karşıyım açıkçası 😏

1|0
    0|0
    • Bende karşıyım ama ailede ezilmiyor

• bazışeylerde aile ezilip geçilmiyor maalesef karşı tarafın ailesi bunu sorun yapmayacaksa ailenle konuşup bunu yapmayabilirsin ya da kısa bir süre sabredip bağladıktan sonra çıkartırsın orta yolu bulmaya çalışın derin düğün günü tatsızlık çıkmasın sonra

1|0
    0|0
  • O kuşağın o anlama geldiğini bilmiyordum.
    Sen söyleyince gerçekten çok saçma bir gelenek olduğunu anladım.
    Bu senin hayatın senin kararın bence müdahale etmemeleri lazım.

1|0
    0|0
  • o kuşağı sallamıyorsan eğer kırmızı bir kurdele olarak görüpte takarsın sıkıntı yok yani, o kırmızı kuşağın takıldığı halde ne bakire olmayan kızlar duyduk bence bu kadar dert etme de büyüklerini de kırma tak gitsin

1|0
    0|0
  • Eğer gelinliğine uyacaksa kalın pembe eflatun ya da su yeşili bir kurdeleyi ya da tülü bağlat fiyonk şeklinde sonra düğüne geçerken ya da gelin odasında çıkarırsın

1|0
    0|0
  • Bende çok saçma buluyorum. Ben kendimi biliyorum zaten diğer insanlara kanıtlamama ne gerek var. Çok gereksiz ve saçma bir adet.

1|0
    0|0
  • Evden çıkarken takın hem o adetiniz gercekleşir ailenizin gonlu olur sonra düğün olacağı yerde çıkarır duğununuzu yapın

1|0
    0|0
    • Ailem düğün sonuna kadar kalmalı diyor

• Yakışıyor

0|0
    0|0
  • Takma bence bende gereksiz buluyorum ailende itiraz ederse boşver yazdıklarında haklısın

1|0
    0|0
  • Orf adet filan diye bişey diyemem ama bana sacmadan öte iğrenç geliyor.

1|0
    0|0
  • Neden utanç verici? Adet netice de hiç de gocunmam babam bağlasın kuşağımı

0|0
    0|0
    • Ben bakireyim mesajı veren bir kuşak bence son derece utanç verici

• Ne alaka saçma sapan yerlere çekmeyin

• Biraz mesafeli konuşalım diyorum. Sen takacağın kuşağın anlamını bilmiyorsun galiba.

• Olan da takıyor olmayan da tak gitsin, daha iğrenci ilk gece sabahi anne baba eli öpmek bak ona bişey diyemem biz gece 2 ye ucak bileti ayarlamıştık sırf bu yuzden.

0|0
    0|0
    • Çok şükür öyle şeyler yok bizde

• asla kabul etmezdim ben

0|0
    0|0
    • Ailenin sana kırılmasıda var işin içinde

• sonuçta düğün benim düğünüm aileminde benim isteklerime saygı duymasını beklerim eğer göstermiyorlarsa zaten kendi bildiğimi yaparım kırılmalarını önemsemem ama tabiki ilk başta düzgünce konuşup anlaşmaya çalışırım

• Bu gidişle takacağım sanırım. Şimdi böyle dersin ama iş bu noktaya gelince insan ailesini kıramıyor ki ben bile takarsam takmayacak insan yoktur heralde

• ya o kuşak eskiden beri var. hem bence onur verici bırakta adetlerini yerine getirsinler.

0|1
    0|0
    • Neresi onur verici bence tam tersine utanç verici birşey.

• Evden çıkınca tak sonra çıkar sonuna kadar takmak zorunda değilsin

0|0
    0|0
  • Komple kırmızı Turk gelinliği giy kuşak takma direkt tema değişsin. Mutluluklar dilerim

0|0
    0|0
  • Allah seni bildiği gibi etsin ulan eminim sevdiğin çocukla evleniyosun alttarafı bikaç saat takcan omu zoruna gidiyo ben sevdiğimle evlenemiyorum sende kuşak derdindesin !

0|1
    0|0
    • Düğün sonuna kadar takıcam ve biraz mesafeli konuşalım hanımefendi

• Ee tak nolcak ne guzel iste keske bende evlensemde sevdigimle takmasi kalsa

• Bakire olmayıp (hamile olup takan bile) takanlarda var. Şu zamanda sadece adet olduğu için takılıyor. Aileni kırma evden çıkana kadar tak

0|0
    0|0
    • Ailem düğün sonuna kadar takmamı istiyor

• Takmazsan görenler bakire değil aa bak diyecekler. Ben kesinlikle takarım

0|0
    0|0
    • Takanların bakire olduğu ne malum?

• Takmayanların bakire olmadığı ne malum. Kendin demişsin. Kimse kesin bilemez. Taksanda takmasanda 'acaba' diyecekler

• Yinede kötü bir görüntü

Yükleniyor...