Ülkemizde artan dinsizliği neye bağlıyorsunuz?

Ben insanların kendi samimiyetsizliklerine bağlıyorum sadece. Yoksa akıl yürüttüm, düşündüm, mantığıma yatmadı tarzında açıklama yapanlar hiç inandırıcı gelmiyor. Çünkü çoğu günahkar, her günahta da küfre giden bir yol var, günahında ısrar edenler bir noktadan sonra günaha da inanmıyor Allah' a da. Allah hidayet nasip etsin sizin şahsi düşünceniz nedir?

2|0
14|28

En İyi Kız Görüşü

• Evet Allah hıdayet versın basın medya dızıler etkılıyor genclerı

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Tebrik ediyorum!! Çok iyi bir başlık devir ahir zaman ve bunların olacağı 1400 yıl evvelden anlatıldı. kurtulmanın en kolay ve en zor olduğu zamandayız yani yapılacakların 10 da 1 ini yapanın kurtulacağı bir zaman neye bağlıyorsunuz dersen kıyamet habercisi hepsi bu

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Bazı batı özentisi turk dizilerine bağlıyorum ,,,

1|1
    0|0
  • Bilime bağlıyorum. Pozitivizmin her geçen gün artmasına.

Çok fazla düşünmek zorunda kalırsanız, bir süre sonra din sizi tatmin etmez. Onlarca filozof okuyun, onlarca sorgulama geçirin, bir süre sonra iman dediğiniz o şeyi kaybedersiniz. Çocukça gelir, masal gibi gelir, kaybedersiniz.

Ibn-i Sina ve Farabi de kaybettiler. Aristo'yu okuya okuya, Rasyonalist filozfların yolundan gide gide imanlarini kaybettiler. Işte bu yüzden çok düşünmek dinlerde yasaktır. Sizce kim düşüne düşüne iman kaybetmek ister?

1|0
    0|0
    • haklısın hemde çok

• Doğrudur yani bahsettiğim kişi zamanın en saygın papazlarından biri olmasına rağmen müslüman olmuş olması tam manasıyla incil bozuktur demek anlamına gelmez. Meselâ incil' de paraklit adı geçer, isa paraklit' i müjdeler bu Kuran-ı Kerim' de de geçer yani Hz İsa' nın peygamber efendimizi müjdelediği. Reddiye kitabından okuduğum kadarıyla çok bozuk itikatları var ama geniş bir zamanımda incil' i okumayı düşünüyordum siz de teşvik etmiş oldunuz saolun. Tabi ki iyi insanlar her dinden var, dine mensup olmayanlardan da var, tanıdığım en güzel insanlar müslüman olmasına rağmen tanıyabileceğim en dengesiz insan da müslümandı bunu esgeçmek istemem. Hatta bahsettiğim iyilerden çok, bir kötü insan sayesinde iyi oldum biraz karışık burası (yani iyiysem eğer.) Ama Allah' ın yardımıyla tabi. O dualarımı geri çevirmedi, bende O'ndan nasıl şüphe edilir merak ettim böyle bir soru sormak istedim. Faydalı olamadım belki ama İnşAllah bir duam daha kabul olur sizde hidayete erenlerden olursunuz,

• Son olarak masal dinlemeyi severim sözünüze binaen bahsettiğim papazın hayatını paylaşmak istiyorum :) belki birgün canınız sıkılır hiç değilse rahatlatıcı olur sizin için bunun garantisini veriyorum. Zaten radyo tiyatrosunu biliyorsunuzdur http://www.youtube.com/watch?v=vh9ofd3S4sU
      Allah' a emanet olun.

• Baskalarima ozenmek

0|1
    0|0
  • Vallahi ben özenti olduğunu düşünüyorum herkes islama düşman oldu birden bire batililik işte Allah doğru yola kavuştursun inşallah hepsini

0|1
    0|0
  • Neden gizlisin cok dogru konusmussun

0|1
    0|0
    • Din tüccarı demesinler bir de :)

• Ben insanları umursamıyorum. Aynı şeyi sana da tavsiye ederim. Hür bir ülkedeyiz karşımda ki isterse dinsiz olur isterse başka bir dinden olur. Beni zerre kadar ilgilendirmez. Önemli olan benim. Benim dinimde ki kuralları yerine getirip getirmemem. Önemli olan bu. Artık insanları yargılayıp dinimizden iyice soğutmaktan vazgeçin lütfen.

0|0
    0|0
    • Sen hakkında ne düşündüklerini umursamıyorsun, bunu bende yapıyorum. Fakat hak bildiğini söylemen de kendine karşı yalancı olmadığını gösterir kendine, hem hak olduğuna inanıyorsan sevdiklerini uyarmak boynunun borcudur. Ayrıca kimseyi yargıladığım yok bunu nereden çıkarttın ki?

• Yok yahu lafım sana değildi genel olarak konuştum ben. Elbette ki nedenini sorarsın, anlatırsın ancak şöylede bir şey var ki bir insana doğru gelen şey bir başkasına doğru gelmeyebilir. Çok üzerine düşüpte karşıda ki insanı sıkmak mantıksız bana göre.

• İnsanlrarın daha zekileşmesine bağlıyorum

1|0
    0|0
  • Özenti tamamen. Öyle değil deseler de öyle genelde.

0|1
    0|0
  • inananlar 0 günah ya zaten allahlı seni insanları dinleriyle yargılamadan önce iyi insan mı kötü insan mı diye bakarsan u sorunun cevabını bulursun

0|0
    0|0
    • Kimseyi yargılamadım bu müslümanlara olan önyargın samimiyetsizliğini daha çok ortaya koyuyor. Ayrıca biz kimseyi dinine göre yargılamayız. Allah hidayet versin diye dua ederiz. Senden daha samimi olan dinsiz arkadaşlarım da var ayrıca.

• Dinsiz demedim ki sana, dinsiz arkadaşlarım var dedim. Ama müslüman olmadığın da bariz belli. Gereksiz bir yere gidiyor tartışma bunları tartışmak için soruyu sormadım iyi geceler sana.

• sağol sanada janım

• yobazlara.
    din siyasetine

0|0
    0|0
  • Dini saptırıp başka yerlerde kullananlar yüzünden olduğunu düşünüyorum millet dinden imandan soğuyor böylelerini görünce.

0|1
    0|0
    • Bu da bir bahaneden ibaret

• Yahu benim inancım tam onların düşüneceği şey banane

• Anlamadım :)

• Allaha inandık noldu kötüler mutlu oldu biz iyi olduk onlar kazandı biz kaybettik benim bundan çıkarım ne o zmn kötüler kazancksa dua edip Yalvarmk kapanmak ne allaha o işine gelene yapıyo o da iyi degil ki zaten yok o ayrı da size göre diyorum

0|0
    0|0
    • Allah sabredenlerle beraberdir. İmtihan dünyasında olduğumuzu idrak etseydin böyle dar düşünmezdin kardeşim.

• Uyanıyoruz millet olarak.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 27

• Özentilikten başka birşey değil. Özelikle benim ortamımda çok bulunuyor metal müzikle ugraştığım için. Gerçekten zaten bahane arıyan insanlar çoğu zaaflarıda günah ve zevkleri böyle insanlarada karikateist gibi sayfalar hitap ediyor ve çok kolay gardlarını indiriyorlar. Adam diyorki benim aklım var yok bana göre şöyle bana göre böyle kardeşim eğitimini almadıgın bir konuda (Din) Nasıl bukadar uzmanca konuşabiliyorsun ve bana göre şu iyidir bana göre şu kötüdür gibi kesinci ifadeler kullanabiliyorsun mesela yani.

1|1
    0|0
  • Kiyametin alametlerine,
    Anlamadigim su elin gravuru İslami bilmez etmez müslüman olur,
    Turkiyedekiler İslamla yasar ailesi müslüman olur ataist olur yahudi olur,

0|1
    0|0
  • Batılaşma bro

0|1
    0|0
  • Bence asıl sorulması dikkat edilmesi gereken şu ülkemizde vicdansız merhametsiz hoş görüsüz empatisiz yani kısaca herşeyden önce dinden önce insan diyebileceğimiz insan sayısı neden gittikçe azalıyor rabbim bile önce insan ol diyor..

0|1
    0|0
  • müslümanlara bağlıyorum çünkü kuranda olmayan seyleri yaptıkları halde kendilerini kurtulacakmış gibi düşünüp sonrada tüm evrenin sanki kendi etrafında döndüklerini düşündükleri için.. ayrıca çoğu bilmez namaz kıldıgı halde günahtan kafasını kaldırmayanı allah lanetler..

0|1
    0|0
  • Popülizm.

"Ateistlerin inancı uçak düşene kadardır" sözü kısmen doğrudur.

0|1
    0|0
  • biz Türklerin ellerinden Kur-an ı alamadıkça onlara hükmedemeyiz. ingiliz gladston
    ve cumhuriyetle sözde kurtarıcıyla gelen inkılaplar.

0|1
    0|0
  • Benim şahsi düşüncem, dindar görünümlü insan sayısı arttı ama sadece görünüşte. Samiyretsizlik ve riya hat safhada...

0|1
    0|0
  • Türkiye'de din adı altında yapılan iğrenclikler, disarida yasananlar, isid vs insanlari dinden soguttu

1|0
    0|0
  • İletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla hacı hoca takımının insanlar üzerindeki etkisi azaldı ve insanlar kendi doğrularını araştırarak seçme şansına kavuştular.

0|0
    0|0
    • Bu şans hep vardı. Dinsizlik de hep vardı. Hacı hocadan çok insanlar kibirlerinin esiri oldular.

• Keşke Batı'nın ahlaksızlığını alsaymışız..
    Doğu'nun ki daha pislikmiş çünkü..

1|1
    0|0
    • Kuran' ın ahlakını alsaymışız keşke. Ayrıca hâlâ batının ahlaksızlığını alabilirsin abi.

• cahilliğe

0|1
    0|0
  • Dünya da artıyor. Nedeni de siyonizm. Siyonizmle savaşan yok

0|1
    0|0
  • İslamı tam manasıyla yaşayamayamızdan

0|1
    0|0
  • dindar olupta dinsiz olanlar varrr

0|0
    0|0
    • Onlar gerçek dinsizlerden daha da aşağıdalar. Allah karşılaştırmasın.

• Dinsizim mutluyum. Görüşünede saygı duyuyorum.

1|0
    0|0
    • Allah hidayet versin kardeşim. Ancak şu dünyadaki mutluluğunu ebedi mutluluğa çevirmeni öneririm. Bu dünyanın mutluluğu dahi sahte çünkü.

• Bu benim boynumun borcu. Lakin kestirip atmazsan samimi bir şekilde borcumu ödemiş olurum. Allah yardımcın olsun.

• Teşekkürler

• bilmem :/ :/

0|0
    0|0
  • herkes doğru yolu buluyor işte :D

1|0
    0|0
    • Yol bile değil ki bu doğruluğu olsun, yazık

• dinsizlik dediğin hacı hocalara inanmaksa sana katılıyorum

0|0
    0|0
  • Şimdi dindarım diyenlerden de korkuyorum. Çünkü millet Allah için inanmıyor. Para , mevki ve bazı siyasi amaçlarla inanmış gibi gözüküyor

0|0
    0|0
    • Kendimizden sorumluyuz evvela

• Dincilere

0|0
    0|0
  • hep yokluktan

0|0
    0|0
  • İnsanlara bağlıyorum

0|0
    0|0
  • Kuran'ı Kerim'e

0|0
    0|0
  • en büyük suçlusu akp çünkü akp iktidar olunca 11 yaşındaki çocuk simdi 25 yaşında ateislerin çoğunluğu 25 yaş altı

adam gibi dini eğitim vermedi akp

0|0
    0|0
    • Bu da bir bahane değil midir?

• dini çıkarları için kullananlara göz yumuldu. İnsanlarda dinden soğudular.

0|0
    0|0
  • zamanında inancımız vardı ama kuru inançtı yani aileden gelme . sorguladıgında tanrının olmadıgı bariz ortada mantıksal olarak. inanmamak kadar doğal bişey yok. asıl inanmak anormal.

0|0
    0|0
    • Neyi sorguladın ya hu? Hangi kitapta Allah hiçbir şekilde yoktur diyor hâşâ. Hele dur cern deneyi sonuçlanmadı daha bu kadar kaptırma kendini :)

• Özgür irade verdi bize Allah şu an bu hadsiz kelimeleri kullanman dahi O' nun senin tövbe etmeni bekleyecek kadar merhametli olmasının bir tezahürü. İnsanların pisliği diyerek geçmek ne kadar vicdani birşey ayrıca? Ah kardeşim ah, yanlış düşünüyorsun...

• Kardeşim kendin için uygun bir zamanında yarım saatini ayırarak şu sohbeti izler misin? Dün gece tam da bu soruyu sorduktan sonra denk geldi, sana göre tesadüf bana göre tevafuk. Sana da faydalı olacağını düşünüyorum tek ricam sabrederek dinle belki düşüncelerin bir nebze değişir... https://www.youtube.com/watch?v=1a71eZto9k4

Yükleniyor...