Bir tek ben miyim?

arkadaşlar sizce küçük bir ilde okuyan çift maaşlı ama borçları olan memur çocuğu olan kızın aylık 700-800(400 kyk kredisi+250 aileden+kredi kartı) harcaması çok mu ailem yurt parası dahil 500 tl yolluyor ve babam çok harcadığımı söylüyor vicdanen rahatsız hissediyorum

0|0
0|21

En İyi Erkek Görüşü

• 400 lirayı nereye harcıyorsun acaba? önemli olan o, evet okuyorsun üniversite ortamını bilemem ama o kadar da ihtiyaç olacağını zannetmiyorum.
    ailen memur olabilir ama ali ağaoğluda değiller ve tek çocuk olsan da olmasanda başka giderleri de vardır elbet, birde o yönden bakmak lazım olaya.

1|0
    0|0
    • ya öğrenciyim bir yandanda evin fatura ve kira hariç yeme içme masraflarına ortaktım geçen ayda 196 tl eve verdim aileme söylemedim eve geçtiğimi o yüzden kredi masrafım da oldu

• gizli saklı iş yaparak zaten güvenlerini kırıyorsun. utanılacak birşey yapmıyorsun ki ailenden saklıyorsun
      evin giderleri ne kadar siz kaç kişisiniz

• izin vermiyorlardı eve kişi başı 180 verdik bu ay 5 kişiyiz kiramız az ama doğalgaz faturamız çok geliyor

Erkekler Ne Diyor 20

• İlçe de okuyorum Kira haftası 500 550 tl arası gönderiyorlar 400 tl kyk kalan üç haftada 100 100 gönderiyorlar bir şekilde gidiyor sadece sigaram var o kadar ekstra harcamam yok yemek dışında ufak tefek harcadığın önemsediğin paralardan kaynaklı diye düşünüyorum

1|0
    0|0
  • O kadar parayi ben bir senelik hatclik diye kullaniyorum,:)

1|0
    0|0
  • Sıjmışsın svıyorsun derler insana.. Sadece bursla idare edip mezun olan insanlar var bence biraz dha tutumlu olmalısın kardeş..

1|0
    0|0
  • onlar annen baban sana bakacaklar tabi ama sende görevini yapıp tadında harcama yapıp gereksiz şeylere yapma

1|0
    0|0
  • kyk yurdunda kalıyorsan ççok da özel yurt veya evse normal ister istemez gidiyor para

1|0
    0|0
    • aslında kyk ücretini ödüyordum ama bir yandanda habersiz eve çktım ikisini bir ödemek zorunda kalınca bu mevlaya ulaştı

• evi yeni kuruyorsan ilk aylar bayaa zor olur çünkü sıfırrdan başlıyorsun gün geçtikçe stabilleşiyor ben de evdeyim para gidiyor ya nere gidiyor anlamıyorum

• E yani kredi kartına göre değişir

1|0
    0|0
  • Yurtta kalıyosan çok ama abartılacak kadar değil..

1|0
    0|0
    • peki sence ailemin yolladığı para fazla mı

• Hayır normal kredi kartına dikkat edersen sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum..

• Durumu olmayan zorla para yollayabileen bir aileden habersiz eve çıkıp hem yurt hem ev ödüyorum diyorsun, sonra da vicdanen rahatsızım diyorsun. E rahatsız ol zaten bir zahmet.

Gizlice eve çıkmanın sebebini anlatmak ister misin?

0|0
    0|0
    • yok yok o şekilde değil çok şükür aylık 5-5.5 milyar geliyor eve ama 1-2 milyarı borca gidiyor. sadece geçen ay öyle oldu normalde 600 ü geçmiyordu harcamam
      çok karşı oldukları için gizlice çıktım

• 6 senedir yurtta kalıyorum insanlarla uğraşmaktan baskıdan müdürelerden izinlerden bıktım usandım. Eve geldiğimde en yakın arkadaşlarımla oturup koltukta odada sohbet etmeyi istedim. düşündüğün gibi bir erkek arkadaş mevzusu yok yani.
      yüksek demedin ama 500 de zora sokacak bir meblaj değil bence

• Erkek arkadaş mevzusu değildi kastettiğim, daha genel. Hemen hemen pek çok üniversite öğrencisinin beslediği özgür olma beklentisi, bir ev idame ettirebilme, büyümüş hissetme isteği.

Acele etme ilerde bu hislerden fazlaca bunalacaksın işe girip gerçek bir ev kurduğunda. Bütün yükün omzunda olacağı o zamanı hiç sevmeyeceksin keşke hep öğrenci kalsaydım diyeceksin.

• Çok değil bence ama ekonomik durumunuz ne elveriyorsa odur.

0|0
    0|0
  • Akp gerçekleri.

0|1
    0|0
    • ne alakası var?

• Ukalalık yapma... Az önce yazdım sen doğmadan ben öğrenci idim... zorluk nedir iyi bilirim... Sana 3000 TL kredi verseler, altına araba isteyeceksin... Ben öğrenci iken asgari ücretin 1/3 ü kadar kredi çıkması piyangodan büyük ikramiye çıması gibiydi... Üstelik 20 tane üniversite vardı. Geçenlerde senin gibi birileri daha paylaşım yapıyordu eğitime ayrılan pay diyanete ayrılanın yarısı kadar diye... Detaylı inceleme yaptığımda paylaşan yavşağın sadece 15 orta derece üniversiteye ayrılan payı yazdığını gerçek rakamın diyanetin 20 katı olduğunu gördüm. Yani senin aldığın bilgiler böyle çarpıtma bilgilerden oluşuyor. sana her seferinde kaynak çıkaracak değilim... Gerek suriyeliler hakkında gerek diğer konularda maliyenin ya da ilgili bakanlığın sitesine girip bakabilirsin resmi rakamları..

• @Fastandeep 40 yaşındasın ne kadar doğrudur bilemem. 40 yıl önceki asgari ücretle şimdi ki asgari ücret bir mi? Her yıl zam geliyo araştırmadım, ilk öğrenci bursu çıktığında atıyorum 100 liraydı zam gele gele gele gele 400 tl oldu. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum sen ne diyosun. Evet ukalayım. Ayrıca yeni açılan bir sürü üniversitelerde lise binalarından farksız. Öğrencileride lise öğrencisinden farksız okullarda amfi yok. Olanlarda da 2 3 tane kıytırık amfiler. Kampüslere adam akıllı düzenleme yok.
      Anca Türkiye'nin köklü ünilerinde var. Yeni açılan ünilerde öğrenciler üniversite okuyomuş gibi gözüküyor sadece o kadar. bir mimar sinan akademisi bir odtü bir İÜ bir eü deki öğrenci profiline bakın birde makü, dpü, cbü kıl tüy ünisindeki öğrenci profillerine bakın farkı anlarsınız.
      Önemli olan üniversite açmak değil adı üniversite olan bir sürü üni açılır. Önemli olan eğitimli kültürlü akıllı öğrenci yetiştirebilmek.

• Elde olanı yolluyorlar işte

0|0
    0|0
  • Kyk kredisi ne

0|0
    0|0
  • Tabiki az ancak ailenin geliri buna göreyse senin de idare ederek destek olman gerekir.

0|0
    0|0
  • Ben bile o kadar harcamiyorum sen naptin 😀

0|0
    0|0
  • Cok değil
    Normal
    Sıkısırsan haber ver

0|0
    0|0
  • az bile gönderiyor

0|0