Özrü olan vatandaşlar neden hep standartı düşük işlerde yer alıyor?

İnsanları ötekileştiriyor muyuz acaba?

Uzun zamandır gördüğüm ama bugün fark ettiğim birşey oldu. Malum büyük firmalarda bu tür özrü olan vatandaş çalıştırma teşviki de var. Fakat birçok avm de ve en son bugün çalıştığım ofisin yer aldığı blokta da temizlik görevlisi birinin sakat olduğunu gördüm.

Tabikide her sektörde olabilirler ama bu alanda çok fazla gördüm. Sanki sakat isen bu işi yapmalısın gibi bir algı var. Birçok bu durumdaki insanlar böyle pozisyonlarda çalışıyor.

Çok şükür ben sağlıklıyım ama neden böyle bir oluşum var? Bu sizi rahatsız etmiyor mu?

Ben görünce üzüldüm açıkçası, bu durumadaki bir çocuk bireyde büyüyünce benim de olacağım en fazla bu gibi bir algı yaratmaz mı?

0|1
1|3

En İyi Kız Görüşü

• Onlari bir sekilde topluma kazandirdiklarini saniyolar belkide Bu sayede.. şoke edici çok fazla iş ilani var engelli bireyler arayan.. haksizlik ya onlarinda daha iyi Bir iste calisma haklari var

0|1
    0|0
    • Kendilerince hak tanıyorlar da bunlar da onların daha da zorlanacağı çalışma alanları

En İyi Erkek Görüşü

• Dostum çok güzel bir konuya değinmişsin olay şu bu engelli insanlardan önce istenen şey diploma hangi okulu hangi bölümü bitirdikleridir normal sağlıklı insanlardan bekleneni bekliyorlar sorulması gereken soru ilk başta şu engelli insanlar doğru düzgün okuyamıyorki bir okul bitirmesini bekliyelim devlet kadrolarında bile açılan çoğu kontenjanın hizmetli kadrosunda olduğuna bakarsak bu yanlışı başta devlet yapıyor örneğin kendim bizzat şahit oldum iş kurun iş ilanı sayfasında şu vardı beden işçisi market depo mal teslimatçısı bildiğin ağır iş engelli biri nasıl bu işleri yapabilir nasıl beklersin bu işleri yapmasını sonrada bir kaç bakan çıkar ve şunu söyler okadar açık iş ilanı var ama başvuran engelli yok ulan bacağı kolu olmayan engelli insan nasıl eşya taşısın ya da koli taşısın kafanızmı iyi sizin? Bence örneğin devlet kurumlarındaki call center çağrı merkezlerinin tamamında hiç bir şarta bakılmaksızın engelli insanların çalışma şartı getirilmeli ben sonradan okulumu felan bitirdikten sonra engelli biri oldum peki okulumu okumadan küçük yaşlarda engelli olsaydım ne olacaktı şu an ağır işi bırak 10. kilo bile kaldırmam yasak napıcaktım ne iş bulucaktı devlet bana?

0|1
    0|0
    • Kesinlikle söylediklerine katılıyorum. Resmen sizin yeriniz buralar bu işleri yaparsınız deniyor ama nasıl yapabilir o durumda düşünen yok.

• Sayısız millet vekiline mail attım cumhur başkanlığına 4 kez yazdım ama ne dönen oldu nede mecliste bu konuya değinen geçenlerde haberlere çıkmıştı 1 yıla yakın oluyor gerçi bu ülkede gece bekciliğine görme engelli ataması yapıldığını gördük..

• Trajikomik bir olay yaşıyoruz resmen

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 2

• Bilmiyorum pek farketmemiştim ve dikkate etmedim

0|0
    0|0
  • Kardeşim bir kaç onerim olucak affına sığınıyorum sakat yerine engelli dersen daha iyi olur çok büyük bisey yok ama ayağımda bir sorun var inan çağrı merkezinde çalışıyorum 1 ay da 10 teşekkür aldım kufutlerin havada uçtuğu bir yerde ve terfi yok niye engellisin yukselmene olanak yok

0|0
    0|0
    • Tabi kardeşim kusura bakma yanlış bir telaffuzda bulunmuşum. İnsanların bakış açılarını kırmalıyız, sırf fiziksel engeli var diye bir takım vasıflara yakıştırmıyor insanlar

Yükleniyor...