Aleviler Müslüman mıdır? Yoksa yıllardır baskı ve katliamlara maruz kaldıkları için asimile mi olmuşlardır?

Aleviler Müslüman mıdır? Yoksa yıllardır baskı ve katliamlara maruz kaldıkları için asimile mi olmuşlardır?

İnançlara, değerlere, kültürlere hakaret etmeden cevaplayalım lütfen.
Aleviler Müslüman mıdır?
Alevilik Mezhep midir?
Yoksa İslamiyetten tamamen farklı bir inanç mıdır?
Aleviler bile kendi aralarında farklı düşüncelere sahip. Bir kısmı kendini Müslüman olarak kabul ederken diğer kısım kendini Müslüman olarak kabul etmiyor. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Not: Aleviyim.

0|2
15|57

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 56

• Arap, kürt, türkmen alevilerinin kültür, gelenek, aldıkları aile terbiyeleri, İNSAN odaklı olmaları ortak noktalarıdır. Kişi isterse patatese inansın ya da onu savunsun, önemli olan karakteridir. Sırf müslüman diye ve dininin gerektirdiklerini yapar iken aynı zamanda toplum ahlakına aykırı davranan birinin cennete gideceği, tam tersi şekilde İslam dışında bir dine mensup birinin ahlaki vicdani ağır basanın sırf müslüman değil diye cehenneme gideceği akıl işi değildir.

1|1
    0|0
  • Köken olarak aleviyim.
    Alevilik Türklüğün özüdür.
    Mezhep mi tam bir bilgim yok.
    Fakat ayrı bir inanç olmadığı konusunda eminim
    Alevi müslümandır, alevi kültüründe cem evi yoktur.
    Cem cemii kelimesinden türemiştir.
    Cemi cami demektir. Toplanma yeri demektir.
    Osmanlı da devrişme olanların dışında olan yeniçeriler alevilerden oluşuyordu.
    Hepsi müslümandı o dönemde de cem evi yoktu.

1|3
    0|0
    • Müslüman olması ise mezhep olduğu sonucunu ortaya getiriyor.

• @infernoHeRo Alevilik orta asya türk şaman kültürüdür daha sonra İslamiyete geçtikten sonra islam ile özdeşleşmiştir...

• @infernoHeRo evet aynen öyle bu benzerlikten yola çıkarak sonradan Hz Ali ile Alevilik arasında bir sentez oluşturmuşlar ve Aleviliği bir din haline getirmişler ayrı bir din oluşturmuşlar.
      Oysaki önceki görüşlerimde dediğim gibi Aleviliğin temeli şamanizme dayanmaktadır.
      Şamanizmde din değil Göktanrı inancının felsefi akımıdır.
      Bir geleneğidir.

• dediğin gibi aleviler bile kendi arasında bu şekilde ikiye bölünmüş. benim kendi şahsi düşüncem şu yönde;
    Aleviler eğer diyorlarsa ki "hayır bizim ibadethanemiz cami değil cemevidir. Orada saz ile kadın-erkek karışık ibadet edilir. ve namaza da karşıyız (hariciler hz aliyi şehit ettiklerinde namazı değiştirdiklerini söyleyip namaza karşı çıkmışlardır. Şu an kılınan namazın doğru olmadığına inanırlar.)" o zaman Alevilik bir İslami mezhep değildir. Çünkü İslamın şartı ve direği olan namazı inkar etmişlerdir.

şu an ki Alevi arkadaşlarımın yaşantısına baktığımda (İslamı öğrenmek için kaynak Kur'an'dır ama Alevilik için bir kaynak bilmiyorum. dolayısıyla alevi arkadaşlarıma bakarak referans olacam.) gerek giyim olarak, gerek yaşantı olarak İslam ile pek bağdaşlaşmıyorlar. Bu sebeple ben ayrı bir inanç olduğunu düşünüyorum :) Saygılar

1|0
    0|0
    • Teşekkürler saygı çerçevesinde cevapladığınız için.

• rica ederim :)

• iki cahilin muhabbeti Allah size akıl fikir versin birisi aleviliği bilmiyo biriside hiç bişey bilmeden konuşuyo araştırıp okuyun biraz ya gece gece benim sinirimi bozmayın yobaz tayfası

• Bu soruya şöyle başlayalım.
    Hz Ali müslüman mıdır?
    Evet müslümandır.
    İslam dini için savaşmış mı?
    Evet savaşmış.
    Alevilik bir mezhep değildir. Âl-i Beyt'in muhabbetini esas alan bir tarikat şeklidir.
    Kendini müslüman kabul etmeyen kısımlar alevilikle alakası bulunmayan sözüm meclisten dışarı cem evlerinde mum söndü yapılıyor diyen din düşmanlarıdır.
    Alevilikte mum söndü diye bir şey yoktur.
    Allah teala müslüman müslümana küs kalamaz diyor. Alevilikte iki küs barışmadan cem evine giremiyor. Demek ki aleviler allahın emrine uyuyor.
    Cem evlerinde YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ yazar. Bu da alevilerin allaha ve onun resulüne inandığını gösterir.
    Şimdi ben size soruyorum allaha ve resulune inan müslüman değilim diyebilir mi?

0|2
    0|0
    • ağzına sağlık kardeşim bazı cahiller okumadan araştırmadan yorum yapıyolar bu onlara kapak olmuştur

• @infernoHeRo teşekkür ederim olumlu geri dönüşün için.
      Aleviler abdest almaz diyenleri hiç anlamıyorum. Ben alevi değilim ama aleviler içinde büyüdüm.
      Ve çocukluk arkadaşım kardeşim dediğim alevidir. Annesi yıllardır hem ramazanda hem muharrem ayında orucunu tutar.
      He Bir de alevi kürdüyüm diyenler vardır. Onlarda alevilikle ve kürtlükle alakası olmayan kişilerdir.

Bazı kişilere kapak olur mu bilmem ama yazdıklarım tamamen gördüklerim ve bildiklerimin karışımıdır

• eyvallah kardeşim bende anlamıyorum kürt alevisi nedir ya

• aslında müslümanlar ama kendi içlerinde bölünmüşler

yani namaz kılanı da var , gusul almayanı da ya da eksik alanıda gibi gibi ama genel olarak fikrim kendi içlerinde bölünmüşler

2|0
    0|0
  • Kültürdür kültür.

1|0
    0|0
  • Faşist birinin yorumunda yaptığım açıklama ortada, eklemek istediğim şey su olacaktır.

Nasıl ki İslamiyet yozlaştı alevilik inancıda yozlaştı.
    Benim dinimde mezhep yoktur.
    Mezhep; taraftar demek olup şirktir.

Olayın tarihine gidersek muaviye ve ali arasında bir mücadele anlaşmazlık ve halifelik makamı için bir savaş görmekteyiz.

Tabi Muhammedin damadı ve yeğeni olan ali biraz ayrıcalıklıydı.
    Muaviye ise kalabalık bir aşiret üyesiydi.

Sözde bu eshaplar Muhammed'e biad etmiş allah yolunda gidenlerdi.
    Oysa bir makam mevki uğruna kaç can feda edildi.

Demek ta o zamanlar inanç tükenmiş bitmekteydi.

Konu çok uzun bitirmek istiyorum ve son olarak eklemek isterim.

Muaviye yeryüzündeki şeytanın vücut bulmuş halidir.
    Hakem olayında hile yaparak, hasanı kandırarak ve hüseyni kerbelada katlederek.
    Nasıl bir dünya perest inacsiz olduğunu anlayabiliriz.

Sonuç: alevilik olsa başka bir mezhep olsa benimsemem kimse benden çok hz. aliyi sevemez.
    Fakat sevgim onu ilahlastirmiyor.
    Hz. Muhammed'e olan sevgim nasıl ki bir allahın kulu gibi ise öyle.

Evvela allah derim.
    Sonra insan.
    Allah rabbel muslumin değil sadece,
    Rabbel alemindir de.

Yani allah sadece müslümanın allahı değildir bütün alemlerin allahidir.

0|0
    0|0
  • aslında değildir ama islamiyet sonrasında etkilenerek ortaya karışık birşey çıkarmışlardır bence olaya biraz daha kişi bazında bakmak gerek

1|0
    0|0
    • Aynen öyle. Mesela Nusayriler, Caferiler için Müslümanlardır diyebilirken. Kürt Alevileri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Benim nenem her sabah güneşe karşı dua eder mesela. Muhtemelen eski inançlarımızdan kalan bir ibadet bu.

• Şamanizm'e benzediği kadar Zerdüşt inancına da benzer.

• yani uzun lafın kısası aslında alevilik islamın bir mezhebi değildir. hz aliyi ezilenin yanında oldukları için sevmişlerdir ve benimsemişlerdir. günümüzdeki alevilerin ise büyük kısmı ateist olmuştur. benim gözlemlerim bunlar

• aleviler tabi ki müslümandır böyle bir soru olamaz tabi müslüman değilim deyipte aleviyim diyen birisi bence cahildir hatta geri zekalıdır

not: bende aleviyim

0|4
    0|0
    • Neye göre Müslümanız diyorsun? Namaz kılıyor musun, abdest alıyor musun, hac, zekat kavramları var mı bizde?

Arap Alevisiysen sana hak veririm ama bence genelleme yapma. Alevilik yaşandığı coğrafyaya göre değişir.

• Aynen öyle kardeşim cevap vermeye degmez ama insan kendini tuhaf hissediyor yazmadıgı zamanda.. Meydanı bunlara bırakmış gibi oluyoruz..

• @GüvensizimHemdeÇok bende o yüzden dayanamadım yazma gereği hissettim

• Aleviler Müslümandır tabi ki. Davranışlarından hareketle Müslüman değiller diyemezsin. Sünniler de davranışlarına bakarsan Müslüman demezsin. Ben Sünniyim, alevi tanıdıklarım var, ramazan da oruç tutarlar, namaz kılarlar, kurban keserler, hacca giderler. Hatta benden daha iyiler beş vakit namazı cemaatle camide kılanları tanıyorum. Alevi birileri ibadetlerinde noksan diye genelleme yapıp aleviler Müslüman değildir diyenler yanılgı içindeler. Günaha giriyorlar. Müslüman birine Müslüman değil denmez. Ayrıca hangi mezhepten, meşrepten olursa olsun ben Müslümanın diyen kişi Müslümandır. Ben Müslüman değilim diyorsa Müslüman değildir. Bu kadar basit.

1|1
    0|0
  • Aleviler şayet Türkmenlersen bahsediliyorsa ki zaten Alevilik Türkmenlikle alakalidir, onlar müslümandir. Sadece göçebe olan Türkler kk bunlar Türkmen oluyor Aleviliği benimsemişlerdir. Bunlara anlatılan ehli beyt kıssaları ve Türk sufiler etki etmiştir. Hemde yaşam şartlari sünnilikten ziyade Aleviliğe yatkındır. İlk zamanlarda itikat farkları bu kadar değildir. Tabi Alisiz ateist alevilerde var onlar konu dışında. İranda ise Şiilik vardır ki bu genelde alevilikle bir bilinir ama öyle değildir. İran Şiiliginde biraz daha ağır olarak Fars kültürünün ve dualist dinlerinin kalıntıları vardır. Sonra Irak şiileri ve Suriye alevileri de var. Bunlarda kültür olarak ve itikat olarak cok farklilar. Mesela Hz. Ali'nin ilahligini iddia edenler, Kuran'ın değiştirildigini iddia edenler var. Hatta Humeyni'nin Keşful Esrar kitabinda Resulullah'ın Kuran'ı değiştirip ayet eksilttiğini iddia ediyor, başka bazı kitaplarinda ehli sünneti necis kabul ediyor. Ebu Bekir ve Ömer (Radiyallahu anhuma) kafirdir ve onları tekfir etmeyende kafirdir diyor. Bu açıdan baktığınızda Alevi-Şii hatta kaba ifadelerle Nusayri-Rafızi kültürü İslam'ın temel kaideleriyle birçok yönden çelişir. Onlarin müslüman bilinmeleri kendilerini sadece İslam ismine nispet etmelerinden dolayıdır. Bu da tamamı müslüman değildir olarak anlaşilmamali. Onların içinde de farklı inanışlari olanlae vardir elbette. Ama genel itikad itibariyle problemler çok. Günümüz dünyasinda Ehli sünnet ne kadar müslümam kaldı ki zaten bunu tartışıyoruz o da var..

0|0
    0|0
    • Alevilere nispet edilen mum söndürme gibi vakalarin sırrı da bu konuda araştirma yapan Mezhepler Tarihi uzmanı birinin bulgularına göre ise zamanında Yahudi ya da Hristiyan Ermenilerin müslüman gibi gözükmek için başvurdukları bir hile de gizli. Anlattığına göre Müslüman gibi gözüküp ama ibadetleri yapmak istemeyen bu kişiler, ibadet yönünden daha rahat olan Aleviliğe kendilerini nispet etmislerdir. Böylece onların yaptıkları artık Alevilik adına kaydedilmiştir.

• Aleviler asla müslüman değiliz demezler.. Tabii ki müslümanlar. Mezhep olma konusuna gelince.. O durum biraz karışık. Zira neyin mezhep neyin olmadığına karar verebilecek bir otorite hiç olmadı ve olması da çok zor görünüyor.

0|2
    0|0
    • Müslüman değiliz ama? Değiliz yani kesinlikle bir mezhep falan değiliz üstelik.. Çok başka bir yapıdayız..

• @Bir_Acayip_Adam1 sorana söyledim bunu.

• Aynı mantıkta olduğumuz için cevap verdim..

• Alevilik İslam içinde bir mezhep değil tam tersi islam veya diğer semavi dinler ile taban tabana zıt bir inanç - düşünce biçimidir.. Tarih boyunca gördüğü katliamlar neticesinde İslamiyet içimde saklanarak özünü korumaya çalışmıştır ve bundan kaynaklı olarak islam ile ister istemez etkileşim içinde bulunmuştur. Kendi teorisi ve düşünce yapısını ezoterik yapıda inisiyasyon yoluyla aktarmayı hedeflemiştir.. Çok eski tarihin en eski düşünsel ve inançsal yapılarındandır.. İslamiyet tarihi çok yenidir kıyaslandığında.. Ancak İslam'ın bu tıpraklarda egeöen hale gelişi ile içine saklandıkları doğrudur.

Alevilik ismi çok sonraları ortaya atılmış bir tabirdir.. Bazıları bunu Ali-evi / Alevi şeklinde açıklama içerisine girmişse de bu bir saptırmadır.. bu ek bu manada kullanılsa Alili olmaları gerekirdi.. Oysa Alevi adı kendisi Alev vurgusundan alır.. Çünkü daha önce bu inanç-düşünsel yapı kendisini Işık taifesi ve ışıkçılar olarak bilmiş ve osmanlı tarafından da böyle tanınmışlardır..

İçinde Enel-Hak kavramı gibi kavramları ve Tanrı-insan-doğa üçlüsünün koşullarını tanrı olarak kabul etmek vardır.. Cennet ve cehennem inancıda yoktur..

Cenneti kamil insan deryasında görür ve bunu hedef olarak belirler.. Bu açıdan alevilikte son düşünsel ve inançsal kapı olan Hakikat kapısına ulaşmak vardır..

Bahsedilen Ali ise Arap olan Ali değil manevi , temsili bir Ali hissiyatıdır ki bunuda deyişlernde görmek zor değildir..

İslami veya diğer bütün semavi dinlerle olan temel ayırt edici fark vardır ki oldukça nettir..

Müslümanlıkta yaratan ve yaratılan diye bir ayrım vardır. Yaratılışın dışındaki daha ulu bir varlık yaratılmışları yaratmıştır. Alevilerde böyle bir inanış yoktur. Aleviler yaratılışın tamamını yaratanın kendisi olarak görürler. Yani yaratılmışın dışında bir ilahi varlığa inanmazlar.

Ancak ezoterik işleyiş ve saklanma olgusu zaman içinde ciddi asimilasyonlara neden olmuştur devletin baskısı ile birlikte..

0|0
    0|0
  • bir daha hiç bir yerde aleviyim lafını ağzına alma o ağzını kırarım bu bir.
    ikincisi ailemi abdest alırken görmedim demişsin oruç tutmuyorlar demişsin. senin ailen namaz kılmayabilir oruç tutmayabilir ama sen kalkıp koskoca bir kültürü mezhebi hiç edemezsin. ayrıca şafilerin alevileri kçümsemek adına söyledikleri aleviler gusul abdesti almaz palavralarınıda bir geç. babanı gusul abdesti alırken görmeyimi umuyordunda abdest almıyorlar diyorsun soruyormusun babana gusul alıyormusun diye? mezara gitmeden önce ailen neden duşa giriyor sanıyorsun? mezara bile giderken ne olur ne olmaz diye 1 dakika önce bile abdest almışlarsa mezara gidilecek lafından sonra niyet sayarlar tekrar abdest almaya giderler. kendi mezhebini bilmiyorsan bari kötüleme cahil insan

0|0
    0|0
  • Farklı olmadıklarını gördüm ömrüm boyunca. Hatta bir arkadaşımın alevi olduğunu 4-5 yıl farketmedim. Gördüğüm kadarıyla öyle

0|0
    0|0
  • Bende aleviyim. Alevilik din değildir mezhepte değildir zaten İslam da mezhep yoktur. En azından Allah böyle bişey buyurmamış bazı insanların uydurması ve yanlış anlaşmasından ibaret bazı şeyler. Alevilik dinle kültürün birleşimi gibi bişey diyim. mevlana gibi.. Dini farklı bir boyutta işliyor diyim. Ama dinen ibadet biçimimiz nettir ve değiştirilemez. Cem evleri ibadet hane olmasını istiyoşar bence doğru değil ama o mekanlar yararlı merkezler. Bizim cem evinde kütüphane çalışma odaları var kuzenim ücretsiz ders veriyor gençlere başka etkinliklerde oluyor. vakıf konumunda olması daha iyi olur düşüncesindeyim.

0|0
    0|0
  • Alevilik bir Islam mezhebidir ama hak degildir. Peygamberin (asm) vefatindan bu yana kabul edilen 4 hak Islam mezhebi vardir. Ve bu mezhepler genel olarak Islam kurallariyla butundur. Alevilik ise daha farklidir. Misal; 4 hak mezhepte kadin ve erkegin ayni ortamda ibadet etmesi yasak iken alevilikte serbesttir.

0|0
    0|0
    • kardeşim Peygamber efendimiz zamanında nasıl namaz kılınıyomuş bir araştır yaşın daha 19 bilmediğin çok şey var o yüzden araştır öyle konuş

• ne kadar derin olursa olsun bilinmek zorunda olunan bilgiler

• @infernoHeRo Kesinlikle haklisiniz

• Alevisin ama ortalığı kızıştırıyorsun, müslümanlık kavramından kendini uzak görüyorsan sen değilsin merak etme ama benim alevi arkadaşlarım dibine kadar müslüman, unutma ama senin gibi toplumu ayrıştıranlar değil. Bahsettiklerin de alevi-ateist olanlar, dini olarak hiçbir şey öğrenmemiş bilgisizliği yüzünden ateizme kaymış alevi ailede doğmuş kişiler.

0|0
    0|0
    • Abdest almayan Bir topluluk nasıl Müslüman olabilir? Benim 7 sülalem Alevi mesela. Ve ben bizde abdest alanı da, namaz kılanı da görmedim. Amacım ortalığı kızıştırmak değil. Senin gibi inanç düşmanlarına doğruyu göstermek. Provokasyon yapma.

• iyi oku ben sana chpli demedim isim bile vermeyecektim ama saklamanın manası yok dedim. İnsanlar bunları kullanıyorlar

• Nusayri derler bazılarına eğer biliyorsan ya da araştırırsan görürsün senin dediğin alevilik o alevilik o dediklerin tam gavurdur. Misal nusayriliğe göre Kadınlar cennete ya da cehenneme gitmez, hayvanlar gibidir, sadece erkekler sorgulanır kadınlar erkeklere hizmet için vardır gibi düşüncelerini dine bağlayıp böyle saçma sapan namazla oruçla abdest ile ilgili görüşleri vardır.

• Bu yaşına kadar ögrenemediysen ailene yazık kardeş.. Bu konuları bilen bilmeyenlerin oldugu bir platformda soracak kadarda sivri zekalısın.. Not:Aleviyim ama çok şükür herşeyin farkındayım. Bu sordugun soru çok saçma.

0|1
    0|0
    • Cahil cahil konuşma. Ben neyin ne olduğunu biliyorum. Ne soracaktım? Sevgilim beni dünden beri aramıyor nedennnnn 😓😓😓 mi?

• Madem neyin ne oldugunu biliyorsunda neden soruyorsun be kardeş?
      Elin agzına laf vermesen daha iyi degilmi.. Biliyosun cok yakın zamanda alevilere bile düşman olan bir toplum var piyasada.. Bence bu bahsettigin soruyu bile sorsan bu sorudan daha iyiydi ama neyse..

• alevilik mezhep değildir lakin sonrada değişerek farklı yollara çekilmiştir. mevlana da bektaşilerdendir. Allaha o şekilde yaklaşan. fakat sonradan mezgep deyip farklı sapıklıklarla koşanlar vardır. tanıdığım kimi aleviler sapığın önde gideniydi kimisi de dişi inek eti bile yemiyordu... ben bir sapık alevilerden tanıdım bir de 5 vakit namazında hacı, kadına yaklaşmayan...

1|0
    0|0
  • gerçek müslümanlık aleviliktir. emevi inancı değil.

0|0
    0|0
  • Sanırım iman içinde oluyor insanın tipine göre müslüman veya değil diyebileceğimi sanmıyorujm

0|0
    0|0
  • Dinin İslam, kitabın kuran, Peygamberin Hz. Muhammed Mustafa S. A. V ise müslümansındır

1|2
    0|0
  • Aleviler ilk muslumanlardir fakat hakem olayindan sonra siyasi bir bolunme ile muaviyelerden ayrilmistirlar hz. Ali yi onder gormuslerdir her nedense ibadetleri farklidir yani kisacasi muslumandirlar fakat muaviyelerle savas sonucu meshep halini almislardir

0|0
    0|0
  • Aleviler muslumanmidir diye tartisyoruz ama acaba muslumanlar ne kadar musluman tutturmuslar aleviler namaz kilmiyor oruc tutmuyor ramazan yaklasiyor oruc tutanlari gorucez acaba kac kisi olacak. Camilere bak yas ortalamasi 60 neredeyse kac tane genc var. Turkiyede en azindan 15 milyon alevi var ve 60 milyon sunni 15 milyon alevi namaz kilmiyosa 30 milyon sunnide namaz kilmiyo 15 milyon alevi oruc tutmuyosa 30 milyon sunnide oruc tutmuyo once bu sorular onlara sorulmali sonra alevilere

0|0
    0|0
    • Bende bir aleviyim ve bir alevi olarak senin boyle bir soru sormana cok kizdim. Aleviler yillarca boyle sorularin muhattabi oldu kendi inanclarini yasamak icin yakildi suruldu sınıf mucadelesi verdi. Ve hicbir zaman muslumanligini inkar etmediler. Arastir pir sultani haci bektasi sah hatayiyi hangisi musluman degil. Cem evlerinde kurani kerimden kelamlar edilmiyor mu. Gonulden bagli oldugumuz hz huseyin hz hasan hz ali hz fatıma hangi dine mensuptu. Bu kadar delil varken sen bir alevi olarak nasil boyle bir soru sorabiliyorsun. Kendini bilmezler prim veriyorsun yazık...

• kuranı kerimi kitap allahı ve peygamberi kabul ettikçe müslümandırlar halifeler içinde aliyi önce tutmuşlar bunlar mühim değil isteyen istediğini sevebilir lakin yaptıgım arastırmalara görede halife ebubekir hariç ömer ve osmanın çok gevşeklikleri var ve ali gibi sağlam bir halife yok gercekten hem bilgili hemde mert bir adam

0|0
    0|0
  • Düşüncelere bakin Yok Aleviler namaz kılmaz yok abdest almaz yok yok Müslüman değil yok bilmem ne saçma sapan düşünceler hadi bunları geçtim insan hangi din, dil, ırk ta yaratilacagini secmeyen canli, onlari yaratan Allah, Allah a inanan ve ibadet eden insanlar bunu kabul edemeyecek kadarda Allahsiz olan yine insanlar sizin yaptığınız ibadetinize ben... ne çeşit yaratiksiniz anlam veremiyorum.

0|0
    0|0
  • müslümandır evet... bu sorulardan bıktım ben sünni olarak. Her türlü kötülüğü yapan biziz onlara. Aleviden hiç kötü birşey söylendiğini gördünüz mü sünniler hakkında? Kuran'da tüm müslümanlar kardeştir der, ayet var ama hangi ayet sure bilmiyorum.."dağılıp da küçük gruplar haline gelmeyin, birleşin"der, ben şahsen mezhep olayına inanmıyorum. Hepsi aynı çünkü, müslüman.

0|0
    0|0
  • Alevikeri cozemedim hic

0|1
    0|0
  • Mezhep farki sadece. yoksa din kitap peygamber ayni. Müslümanlik ikiside. ben böyle biliyorum şahsen.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    26

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 15

• "Bir çoğu" Ramazan orucu tutmazlar. Gerek olmadığını düşünürler. Bunun yerine başka bir zaman Hz. Hasan ve Hüseyin'in şehit edilmesi sebebiyle oruç tutar.
    Boy abdestini bilmeyenleri vardır. "Şahit olduğum."
    Yine bir çoğu namaz kılmazlar, cem ederler.
    Tesettürü kabul etmezler.

Bunlar İslam'da farz olan şeyler. Yorumu size bırakıyorum. Çünkü Aleviliği ben de çözemedim.

1|1
    0|0
    • Tesettür'ün Kuran'da geçtiği ayeti bana söyler misiniz? Ben özgür düşünceli bir insanım. Bütün inançlara, dinlere, yaşam tarzlarına saygılıyımdır. Ailem Alevi. Ve Kapalı komşularımız var can ciğeriz onlarla evimizde seccade vardır mesela. Ama ne namaz kılarız, ne abdest biliriz.

• Bizim de açık komşularımız var hatta şaşıracaksın ama annem ve ben dışında tüm ailem açık. Yazın plajlardan eksik olmazlar. Boy boy bikinili fotoğraflarını paylaşmaktan çekinmezler. Herkesin kendi hayatı.

İlk tesettür ayeti erkeklere inmiştir. Nur 30. Diğeri de kadınlara, Nur 31 ve Ahzab 59.
      Nur 31'de kimlere kapalı olmamız anlatılır. Hazab 59'da da nasıl kapanmamız gerektiği anlatılır. Ahzab 59 der ki:
      Ey Peygamber! Kendi eşlerine, kızlarına ve Müslüman kadınları­na de ki: Dış elbiselerini (sokak kıyafetlerini) üzerlerine alıp örtünsünler. Bu onların (iffetli) tanınmalarına, eziyet edilmemelerine daha uygun olanı­dır. Allah, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.
      Ve bu bencemde de esas tesettürden bahsetmekle birlikte uygulayamayanlar için alternatif verdim ama esas tesettür kıstaslarını da paylaştığım için buradan bakabilirsin canım.
      www.kizlarsoruyor.com/.../a60438-tesettur-icin-alternatif-dis-kiyafetleri

• şirk ıceren bır eylem yapmaz ısen kı bunlar bellıdır, Islamın sartlarına gayet uyan ınsanlar var bunlara Muslüman degıl demek haddımıze degıl.

0|2
    0|0
    • müslüman degılsın veya kafırsın vs tarzı seyler in dindekı adı tekfırdır ve soyledıgın kısı bu sartları tasımıyorsa yanı musluman ıse dedıgın sey donup dolasıp sana doner. cok ınce ve keskın bır mevzu yanı. o yuzden boyle seyleri soylerken dıkkat etmek lazım.

• tabiide müslümanlar ama gerçekten aleviye göre değişiyor davranışları ibadetleri bazı aleviler namaz kılmaz oruç tutmaz mesela değişiyor bazılarıda diğerlerinden daha iyi ibadet ediyorlar

1|1
    0|0
  • Aleviler candir en fakiri bile ekmeğini böler hristyan musluman yahudi demeden... aleviler kimsenin ibadetine karışmaz kimseye neden oruç tutmuyorsun demez kendi halinde bir halkız yillarca kürtlerle yakıldık iskencelere maruz kaldık ama hiç bir zaman kin tutmadık ne kapımıza gelen aç insanı çevirdik nede ırkçı olduk. Keşke her insan böyle olsa.
    Alevilik bir mezheptir ibadetleri sunnilerden farklıdır oruç değil yas tutariz camii'ye değil cem evine gideriz.

1|1
    0|0
  • Müslümanlardır bırakın bunun kararını Allah versin mahşer günü hesap günü Kime düşer bunu yargılamak sonuçta kuranı peygamberi tanıyan topluluklardır Ve şükürkü Benim Zaza ırkımın Alevileri Kendini koruyabılecek Büyük güce sahiptilerki Zarar görmediler not : Şafiyim

0|2
    0|0
    • Ben de Zazayım. Dersimliyim.

• Özgürlük pek yakında Gule. Biz buna inanıyoruz halk olarak..

• hakkımızı zamanı geldiğinde alacağız buna emınım Zazalar çok çekti yeteri kadar çekti...

• evet onlar da müslümandır alevilik mezheptir. mezhep denilen şey dinin yorumlanmasında ortaya çıkan görüş ayrılıklarından kaynaklanıyo alevilerin hanefilerden ve diğerlerinden farklı olduğu görüşleri var ama temelde kurana inanıyolar allaha inanıyolar ibadethaneleri farklı cami veya cemevi farketmez bana göre sonuçta amaçları aynı ibadet etmek. fazla bir bilgim yok onun dışında

0|0
    0|0
  • Tabiki mezhep tabiki müslümanız bu kadar cahil olmayın arkadaş yakında aleviler insan mıdır diye sorucaksınız utanmasanız!

0|0
    0|0
  • Bir aleviyi seven biri olarak sunu soyleyebilirim ki aleviler kendilerini ustun goruyolar en azindan benim tadiklarim ve sevdigim kisi. Kendimi hic boylesine dislanmis hisstmemistim bir sunni olarak acikcasi cok boktan bir durum.

0|0
    0|0
  • Alevilik bir mezhep ya da din değildir şaman kültürüdür. Çünkü bir ayeti ya da peygamberi inkar etmek 'öyle bişey yok' demek müslümanlıktan çıkaracak kadar tehlikeli

0|0
    0|0
  • Eyer muhammed mustafayı peygamber kabul edıyorlarsa. Evet
    Etmiyorlarsa hayır

0|0
    0|0
  • Siyasi bir oluşum olduğu kesin. Gerisini Allah bilir

0|0
    0|0
  • bu hikaye çok uzun aslında islam tarihi dersi gördüm biliyorum ama kaç dönemdir işliyoruz yani anlatsam bikaç sayfa tutar şöyle diyim alevilik din midir kültürmüdür hala anlamadım lakin zamanında "müslüman" diye geçinen halifler ali ve soyuna çok acılar çektirmişler ancak çok halife geldi geçti çok devlet ykıldı ama hepsinde yine islam halifeliği bayrak eslimi vardı bı sırada aleviler kabileler haline geldi fatımiler idrisiler gibi devletler kurdular onların o günlere ve bugünlere gelmesinde değişen halifelerin ve onların iyi kalplerinin büyük rolü vardır çünkü bazı halifeler onlara karşı ayrımcılık ve zulüm yaparken aksine bu zalim halifelerin hemen ardından gelen veliahtları bile onların tam tersi iylikte olup ehli beyte sahip çıkarlardı.. islam dünyası bikaç halife ve devlet hariç çok kanlı geçmiştir çoğu zaman kim kimin kafasını uçurdu karıştırırız vizelerde o bilge halifeler olmasydı tamamen cehalet içinde olurdu müslümanlar ha gerçi zaten cehalet içindeyizde dahada fazla olurduk

0|0
    0|0
  • aynı yere giden farklı yollardan sadece biri. kimisi ateistim der ama tüm felsefeyi barındırır kabında. ibadet etmedi diye onu dışlayabilir miyiz. bunun hesabını yapmalıyız.

1|0
    0|0
  • sana baskı yapanmı var

0|0
    0|0
  • fikrilerimi yazıcam ama hoşuna gitmeyebilir bu saatte tartışmakta istemiyorum sen karar ver yazıyım mı?

0|0
    0|0
    • Saygı çerçevesinde tartışabiliriz elbette.

• Ben Alevilerin Müslüman olmadığını düşünüyorum zaten. O yüzden tartışmamıza gerek yok kendince haklısın.

• bir kısmı müslüman bir kısmı değil bunu genelleyemeyiz yalnız kişiye göre değişir

Yükleniyor...