Dinler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilimin ve insanlığın ulaştığı noktada biraz sığ kalmış gibi geliyor bana. Evrenin sırlarına hakim olamayan dinler neden bu kadar takipçi sayısına sahip? Adem ile Havva dan insanlığın türeyemeyeceği gibi artık bilimsel olarak gerçek olan olgular var. Tüm dinler için geçerlidir bu. Herhangi bir din hedef sözkonusu değildir.

1|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• Bu konuda ben de fazlaca kafa yorarım. 21. yyda hala nasıl oluyor diye...

Gelişim psikolojsi dersinde biraz cevap bulur gibi oldum. Piaget insanları gelişim dönemlerine göre ayırır. Mesela çocukların somut ve soyut işlemler dönemi var. 3 yaşındaki çocuğa arkanda öcü var dersen inanır. Çünkü neyin olup neyin olamayacağını bilemez. Ama bir de 13 yaşında birine de bakalım.

Küçük çocuklara gerçek algısının tam oturmadığı bir dönemde din dayatılıyor ve o kişi çocukluktan gelen o büyük öğretiyi, çevrenin de etkisi ile bir daha sorgulamıyor. Kimseye 13 yaşına kadar din öğretmeyelim, bakalım gelecek nesilde kaç kişi inanacak? 13 yaşında birine ''biliyor musun Yunus diye biri balık karnında 3 gün yaşamış'' cümlesini ilk defa kurun bakalım ne olacak? Olay benim için bundan ibarettir.

0|0
    0|0
    • 👏🏻👏🏻 tebrik ediyorum. Çok net ve somut bir açıklama. Muhakeme yeteneği gelişmemiş beyinlere işlenen bu tür inanışlar ne olursa olsun çocuk istismarıdır. Ayrıca yeni birşey öğrendim senden bı yüzden de teşekkür ederim🙏🏻

• Teşekkür ederim 👍

En İyi Erkek Görüşü

• pek çok din pagandır semavi gibi görünenler dahi benim dinim islam bir süredir araştırıyorum ve ilginç sonuçlara vardım gibi

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• İnsanları yönetmek için oluşturulmuş olgular olduğunu düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • senin gibi düşünmüyorum bilimin açıklayamadığı pek çok durum var üstelik müslümanım ve İslam'ı düzgünce inceleyince bir çok bilgiye ulaşıyorum. Bilimin yeni bulduğu bilgiler İslam'da sünnet adı altında hazır olarak verilmişti üstelik bunlar bilimsel araştırmalarlada bulunmadı doğrudan verildi. Adamın biri çıkıp bunları atarak tutturmuş olamaz.

0|0
    0|0
    • Kuran bir bilim kitabı değil. Bilmediğimiz hiç bir bilgiyi verdiği söylenemez varsa düzeltin beni. Ayrıca bilimle çelişen onlarca hata mevcut. Tanrı hatalı bilgi verebilir mi sence? Bence de veremez bu da bu yazıtın insanlar tarafından yazıldığını gösteriyor. Örneğin biz canlıları eşler halinde yarattık diyor.( dişi ve erkek) ancak şu an biliyoruz ki binlerce cinsiyetsiz organizma mevcut. Ayrıca şeytanın ateşten yaratıldığı söyleniyor. Ve biliyoruz ki ateş bir madde değildir. Kimyasal bir tepkimedir. Vs. Ben araştırıyorum. İslam öncesi arabistanı bilimsel kaynaklardan araştırıp ve kronolojik olarak inen ayetler ile karşılaştırırsan ne demek istediğimi çok daha net göreceğini düşünüyorum

• Bana özelden mesaj atar mısın birşey paylaşmak istiyorum. İlgilenirsen

• neyle ilgili?

Erkekler Ne Diyor 3

• Ahaha bilim mi? Şu yüz yıllar önce dünyanın düz olduğunu söyleyen, düz olmayanları aşağılayan bilim mi? Yoksa atomdan daha küçük yapıtaşı yok diyen bilim mi? Ellerine her zaman biri veriyor, en son da Einstein verdi.

0|3
    0|0
  • -Bilime göre bütün canlıların bir oranizmadan olduğuna inanıyorsunuz da bütün insanların neden bir anne ve babadan olduğuna inanmıyorsunuz?
    -Bilime göre doğa anaya inanıyorsunuz da Bizler Doğa ana dediğiniz olguya Allah dediğimizde sorguluyorsunuz?
    -Bilime göre daha yeni yeni keşfedilen gerçekleri sorgulayıp araştırıyorsunuz da Kur'an da yazılı olan bilimsel gerçekleri neden sorgulayıp araştırmıyorsunuz?

0|1
    0|0
    • Kuran da yazan bir tane bilimsel gerçek yazar mısın? Konuyu dağıtmadan ve net olarak.

• 1- kuran da yazıyor diyorsun hem Kurana inanıyor hemde Kuranı yalanlıyor inkar ediyorsun Bu tezatlık değilmi
      2-Osmanlı zamanında kitap oldu ama osmalıdan önce derilere yazılırdı ve hafızlara ezberletilirdi
      3-Ben kumaş satacam kumaşın bedeli 10 lira ben ona 3 lira kar koydum bunun okumayla yazmayla ne alakası var Cumhuriyetin kurulmasından bu yana bir çok insan okuma yazma bilmiyordu ve ihtiyaç da duymuyordu buna rağmen parayı ticareti biliyorlardı doğuda hala okuma yazma bilemeyn insanlar var bunlar alış veriş yapamıyorlarmı şimdi?
      4-Peygamber efendimizin hangi koşularda kimlerle neden evlendiğini biliyormusun?

• Baz aldığınız kaynak Kuran ise bundan herhangi bir şikayetinin olmaması gerekli. Ticaretin birinci önceliği tekrar söylüyorum hesaptır. Bahsettiğiniz gibi basit bir kumaş olayı değil develer yükü kervan tücaretinden bahsediyoruz. Ve bunlar çarşıda pazarda satılan ürünler değil büyük devletlere ve emirlikerle yapılan ticarettir.
      Evlatlık edindiği birinin karısı ile evlenmesi hiç bir medeniyette hoşgörülemez ve hiç bir açıklaması ahlaki açıdan yapılamaz. Tabiki işin içine din girdiğinde hertürlü ahlakdışı hadise meşru konuma geçer

• Adem ve Havva dan insanlik tureyemez mi? Komiksin :)

0|1
    0|0
Yükleniyor...