"Erkekler kadından üstündür. İtaatkar kadınlar iyi kadınlardır" ayetlerine katılıyor musunuz? (Ayetin tamamı ayrıntıda)?

Üstün tutulması gereken kadınlardır bana göre. Tabi ayette güç olarak erkek üstün demiş sanırım ama kadınların itaat etmesi ne derece doğrudur bilemem
Siz ne dersiniz

Diyanet İşleri: Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta) dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür. nisa 34

0|0
9|13

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• asıl sıkıntı kadınların bu durumdan gayet hoşnut olması işte dinin insanları ne kadar salaklaştırdığına güzel örneklerden biri. marx boşuna dememiş "din halkın afyonudur" diye.

0|1
    0|0
    • Yorumlara baksana kadınlar dövülmeyi kabul ediyor

• ben de 3 soru gördüm bugün resmen çileden çıktım üstüne bu görüşleri görünce tam oldu. neyse en azından insan gibi düşünen birine rastladım, teşekkür ederim sana.

Kızlar Ne Diyor 8

• Ayet cahil bir Arap erkeğinin zırvası, bu kadar moronca olması çok normal ama 21. yüzyılda bir kadın kendisine verilen bu aşağılayıcı konumu nasıl kabul eder aklım almıyor.

2|3
    0|0
  • İslam dini saçmalıkları ve yorumlarda çoğu kadın kabul etmiş. Müslüman kadınlar köle olmayı çok seviyor olmalı!

1|2
    0|0
    • Nisanyagmurunun yorumlarina bak yeter zaten... laf bulamadi ben bilmem hocaya sor dedi. Bilmedigi seylere inanan zavallilar bunlar. O sebeple dayak yemeye mahkumlar

• Sonunda bir tane onurlu kız gördügüme sevindim doğrusu hepsi dayağa meraklı

• Aynen dediğin gibi açıp okuyup öğrenseler, dindar insan kalmaz ülkede. Kadına şiddeti, öyle ya da böyle, bir şekilde meşru gören bir dine, normal şartlarda kim itibar eder ki?

• Sen nisa yi bilirmisin okudunmu? baska hangi dini kitapta var kadin hakki? Kadin hakki islamla bu dünyaya geldi.. aşagda incilde bu ayetler yazsaydi ne düsünürdün dye yazmissin.. incili hic okudunmu? Degistirilmemis orjinal olanini? Kadinlar hakkinda neler yaziyor biliyonmu? Bilseydin o soruyu sormazdin zaten.. agzi olan konusuyor ama en cokda bilgisiz olanlar..

0|0
    0|0
    • Okudum evet. Kadını dövme hakkı veriliyor. Mirastan az pay veriliyor. İki kadının şahitligi bir erkeğe eşit

• Dogru ustundur ama bu al dov kole gibi kullan anlaminda degil calisma bakim kuvvet acisindan ustundur.
    Kisa ornek verdim.

1|0
    0|0
    • hayır dövme yetkisi veriyor

• Bak kardesim altaki yorumlara baktim sacma sapan dinde sadece kadini dini gorevlerini yerine getirmezse uyarin anlamazsa yatak ayirin oda olmazsa canini yakmadan hafifce vurun yazar örnek: sirt popo gibi.
      Kadina deger verilmese dinde cocugunu emzirmek zorunda degil emzirmek istemezse sut eşi sut anne tutmali demez cennet annelerin ayaklari altinda olacagina babalarin ayaklari altinda olurdu siz cimbizla alup cekiyorsunuz bir kelimeyi saga sola sallayip duruyorsunuz bastan asagi okuyun bakiyim ne oluyor ondan sonra atip tutun.

• bak şu an o şaplaklanacak popondan uyduruyorsun mesela... ayette hafifçe dövün diyor. neyse anlayacağın yok umarım kocan seni döver

• Allah ne dediyse katiliyorum

1|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • katılıyorum dinimiz bunu gerektiriyor

0|0
    0|0
    • Vicdanın neyi gerektiriyor?

Mesela seni dövse kocan?
      Kızını dövse kocası?
      Ananı dövse baban?

• Hiç dayak yememişsin de ondan böyle söylüyorsun. Birgün başına gelirse o zaman görürüm ben seni.

• Biraz arastirsan kuranin degistirilmedigini anlarsin.. en eski kuranlari simdikilerle kiyaslasan ayni oldugunu anlarsin.. bütün dünya degistirilmedigini söylüyor sen gelip burda bu soruyu soruyon lütfen önce arastiralim sonra biseler hakkinda soru soralim tsk.

• İnancıma göre o sözleri benim yaratıcım söylemiş.
    Katılıyorum tabii ki o yüzden

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Sen bir iş yerine girdiğinde patronun sana bu senin amirin bu kişi ne derse yapacaksın bunun sözünden çıkmayacaksın dese, bunu giyeceksin bu saatte işe gelecek bu saatte mesain bitecek dese ne kadar itiraz edersin şimdi bir insanın koyduğu kurala itiraz etmezken karşı çıkmazken Seni yaradan Allaha Kulluk görevini neden sorguluyorsun zoruna giden ne Yaradan kimini amir yapmış kiminin kılık kıyafetini belirlemiş bizler işimize geleni kabul edip işimize gelmeyeni inkar edersek kulluğumuzun ne anlamı kaldı. Sen bir robot yapsan ve onu bir amaç için programlasan ve o robot verdiğin görevi yapmasa ne yaparsın ya tamir edersin ya da parçalar yenisini yaparsın veya zengin olsan ilk yapacağın malikanede oturup kendine hizmetçi tutarsın o hizmetçi görevini yapmasa ne yaparsın acaba sen basit şeylere tahammül edemezken Yaradanın Kuluna verdiği görevi neden sorguluyorsun (iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır)

0|0
    0|0
  • kız çocuklarını canlı gömen bir topluluğa kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahiptirden başlatamazlardı heralde. o dönemdeki insanlar icin söylenmiş olabilir, yine kuranı bir bütün olarak incelemek gerektigini bazı ayetler tek tek okununca farklı anlamlar cıktıgını biliyorum, belki burdakinden farklı bir şey vardır ama zamanında bazı insanların kendi kafalarında degistirmis olma olaslıklarıda var gibi geliyor bana

0|0
    0|0
    • Ha diyosun ki allah kendisini insanlara göre ayarladı.

• Ama bu olay şu ani bile etkiliyor dövme konusunda açık kapı bırakmış. Pat diye zina nasıl yasaklandıysa kadına şiddet de yasaklanmalıydı

• -yani o senin düşüncen, ama vücudunu esnetmeden yapabilecegin şeyler vardır, bide ısınmadan yaparsan kas zedelenmesi yasayacagın, bacagını kırıcagın şeyler vardır.
      -dedigin gibi yapsaydın büyük ihtimalle insanların büyük cogunlugu zorluk cıkarıcak, reddediicekti belki gereksizce kan dökülücekti.
      -mesela atatürkte saltanatla halifeligi önce ayırdı, ikisini aynı anda kaldırmadı.

• Öncelikle ayetleri atlamakta ve eksik yorumlamakta üstümüze yok Allah toplumda erkeğe ve kadına doğasına gore belirli sorumluluklar yüklemiştir fiziksel olarak biyolojik olarak erkek ve kadın farklıdır her ikisinin görevleri farklı olsa da eşitlik konusunda Allah katında birdir hatta kadın daha değerlidir oyle olmasa cennet annelerin ayakları altındadır demezdi ayetleri bir olarak degil o konu ile bütün ayetleri okumak gerek eve bakmak ailesini korumak görevi erkeğe verilmis kadınlar ve erkkler her konuda eşit ise neden kadınlar askere gitmiyor neden kadınlar ve erkekler ringlerde beraber kavga etmiyor neden koşularda beraber yarışmıyor? Madem her şeyimiz eşit guzellik yarışmalarında erk ve kadn neden ayni yarışmıyor?

0|0
    0|0
    • bana masal anlatma... kadını dövme yetkisi vermiş

• İsinize gelmeyince masal olur ulan bu dunyada en cok insan katleden çoluk cocuk demeden olduren ateistler bakın Stalin hitler milyonlarca insan katletti daha manasını bilmediğiniz ayet zorunuza gidiyor bos yapmayın bilim adamlarının curutemedigi dini sen mi o aklınla çürüttün iki dakikada bravo cayır cayır insan katleden Avrupa'ya lafınız çıkmaz ıslam zorunuza gidiyor ölüm herkese hak burgun sana da uğrayacak unutma bunu biraz arastir konus

• maalesef gelmiyor işime kadın dövmek şerefsizliktir. sana göre öyle olmadığı için müslümansın ya

• karın sana itaat etmesin istediğini yapsın ya bırak bu ayakları eleman ama sana şunun cevabını verebilirim senin anan çalışan biri ve senin anan çalışmasaydı seni evde yetiştirseydi sen bu kadar cahil biri olmazdın sende suç yok ananda ve babanda suç başkası seni anandan daha iyimi yetiştirebilirdi ama ben çalışırım dedi varlık oldu belki ama sen cahil oldun onun için çalışan kadın olmasın evladını yetiştiren ana olsun

0|0
    0|0
  • Nesi var bunun?

0|0
    0|0
  • Aha git dayıya sor

0|0
    0|0
  • boyle bir sacmaliga mi katılacam?

0|1
    0|0
  • Ne kadinlar birer kopek ne de biz birer kopek egitmeniyiz

0|1
    0|0
  • Gerçi burada evlilik yükümlülüklerinden bahsediyor ama yine de dövün falan kısmı düşündürücü. Sonuçta insana zorla birşeyi kabul ettiremezsin. Ama ayette ettirin diyor. Hem de bunun için hafifçe bile olsa kadına el kaldırmayı meşru görüyor. Ben yorumumu yapmayayım. Herşey açık zaten. İsteyen istediğine inansın, isteyen de inanmasın. Bu kadar basit.

0|0
    0|0
    • Kadınlar dayağa meraklı

• Aslında meraklı değiller de kafalarında din algısı tabu olduğu için bunu sorgulamak istemiyorlar. Şüphe etmek ürkütücü geliyor. Tabu çünkü din. Ondan kaynaklanıyor. Bu ülkede eminim ki insanlar alıp ellerine bu dini iyice öğrenseler, dindar insan kalmaz. Korkuları da bu. İnançlarını kaybetmekten korkuyorlar, çünkü onsuz yaşayamayacaklarını sanıyorlar, bu yüzden de onu öğrenmek istemiyorlar. Tam bir tabu yani din.

• Bunlar cahil ya 😂

• Ayette önce ögüt verin sonra yatakda tek bırakın en sonunda fazla incitmeden dövün diyor oda yoldan çıkmış kadınlar için geçerli (Ayeti farklı yorumlayıp milletin kafasını karıştırma )

0|0
    0|0
  • Katılmıyorumü

0|0
    0|0
  • Böyle bir saçmalığa katılmam mümkün değil.

0|0
    0|0
Yükleniyor...