Para olmayan dünya nasıl bir dünya olurdu? Ne gibi sonuçlar doğardı?

Evet düşünün dünyada şu an para denen birşey yok. Onu çıkar aklından. Ne gibi sonuçlar doğardı? Neler olurdu? Hayalgücünüzü zorlayın. En güzel anlatanı eig seçiyorum.

#ParaDiyeBirşeyYok
#DünyaNasılOlurdu

Güncellemeler:
Arkadaş ticaret şeklini sormuyorum. Ne gibi sonuçlar çıkardı diyorum.

0|0
5|10

En İyi Kız Görüşü

• Belki hiyerarşi olmaz herkes eşit olurdu ya da olumsuz düşünecek olursak bu seferde mal mülk kavgası olurdu. İnsanlar bir eşyayı başkasından önce kapmak için yine birbirini yerdi ve bu kaosa yol açardı. Mesela şimdi alt üst ilişkisi dediğimiz bir düzen var ve bu ne kadar adil olmasa da bazı şeyleri önlüyor. Her ne kadar insanların emeği yensede.. Ancak para olmayan bir dünyada hırs ve bencillik daha da artar bana göre. Belkide sen o malı ondan önce kapmış olsan bile yinede senden almaya çalışanlar olacak. Yani sonuç olarak her iki şekilde huzursuzluk ve kaos hakim olur gibi geliyor.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Mesele paranın olup olmaması değil ki. Onun eşit dağıtılmaması.

Para olmasa şu an ki çarkların hiç biri dönmezdi. Herşeyin satıldığı bir dünyada yaşamamız demek aslında dünyada var olan her ürünün amacının para kazandırmak olması. Kullandığımız laptop, cep telefonu, tükettiğimiz elektrik, marketten aldığımız domates vs. vs.

Eğer para olmasaydı, bugün kullandığımız hiç bir şeyi kullanamazdım diye düşünüyorum ben. Bir ilaç firması kar gütmeyecekse neden ilaç üretsin ki? Bir doktor neden yüksek riskli ameliyatları göze alsın ki? Bir öğretmen ya da neden başka birine bir şey öğretmek için uğraşsın? Hepimiz bu meslekleri para kazanmak için yapmıyor muyuz? Tamam mesliğimizi sevmek diye de bir olay var ama ana güdümüz para kazanmak.
    Eğer para olmasaydı ben bu tür mesleklerin gelişeceğini sanmıyorum. İnsanları bu amaçta gelişmesini sağlayan, para kazanmaya olan güdüleri. Eğer sen bu güdüyü kaldırırsan, insanların bu yönde gelişmesi için bir amaç kalmazdı ve hala avcılık-toplayıcılık seviyesinde kalırdık.

Tarıma geçmezdik veya geçsek bile vazgeçerdik çünkü takas yöntemi bizi bir yere kadar götürecekti ve paraya ihtiyaç duyulacaktı illa ki. Ama parayı hiç bulmayacağımızı farz ettiğimize göre de, tarım yaparak kazandığımız ürünü kılık kıyafete değiştirmek zor olucaktı çünkü birebir karşılıklarını belirlemek zor olacaktı. Ve bir yandan kıyafetlerin dayanıklılığı, gıda ürünlerinden daha uzun olacağından, terzi aşırı üretim yapabilecekken, tarım ile uğraşan kişi bunu başaramayacaktır çünkü ürettiği gıdaların tazelik süresi, kıyafetlerin dayanıklılığından daha kısa olacak. Buda terzinin elinin bollaşmasına neden olurken, tarım ile uğraşan kişilerin yine aşağıda kalmasına sebep olacak. Tabi bu terzinin işine yaracak diye de bir kaide yok çünkü burada asıl değerli olan gıda malzemesi olacaktır ve bunların takasında belki tarımcı kişi bir elma için 5 parça kıyafet talep edebilecektir. Çünkü aralarında ki kuru sağlayacak bir birim (para birimi) yok.

0|0
    0|0
    • Bu sadece benim bir yorumum. İlla böyle olurdu diye de bir kaide yok. Belki para olmasaydı başka bir şey bulurduk kim bilir :D

Kızlar Ne Diyor 4

• Baya iyi olurdu diye düşündüm başta. Para yoksa sorun, savaş vs. olmazdı diye. Ama insanlar haindir. Bir şeyin karşılığında başka şeyler yaptırır veya takas ederdik. Bu durum baya bir kötü. Sen paranı vermekten kaçınmazsın ama ekmek almak için aynanı vermen tuhaf olurdu değil mi? Zenginlik fakirlik diye birşey olmazdı diye düşünenler de olabilir. Ama bir düşünün şimdi en çok takas yapan kurnaz iyi iş adamı olan insanların daha fazla eşyası olacaktı. Daha lüks olaccaklardı. Yine sınıf zümre ayrımı olacaktı. Değişecek tek şey bana göre karşılığı.

0|1
    0|0
  • Guzel olurdu

0|2
    0|0
  • Paranın gözü kör olsun

0|1
    0|0
  • Takas olurdu altın vs devam ederdi çok bir sey bdegismezdi

0|1
    0|0
    • Hala ticareti konuşuyor herkes ya aynı cevaplar bıktım dünyada neler olurdu diye soruyorum ticaret şekli nasıl olurdu diye değil.

• Para olmayan dünyada takas olurdu. Sorun da tutmamış zaten alan

• Israrla bana ticaret şeklinden bahsediyor ya sen cevap verme. tamam

Erkekler Ne Diyor 9

• Takas olurdu işte nolcak başka?

0|1
    0|0
  • Tks var mı knka?

0|1
    0|0
  • bir değişiklik olmazdı

0|1
    0|0
  • Takas yapılırdı

0|1
    0|0
    • Hala ticareti konuşuyor herkes ya aynı cevaplar bıktım dünyada neler olurdu diye soruyorum ticaret şekli nasıl olurdu diye değil.

• Dünyada değişen pek bişey olmazdı.
      Sadece paranın olduğu bir boşluk oluşurdu

• zaten bir zamanlar para olmayan bir dünya vardı

0|1
    0|0
  • Daha düzgün olabilirdi ama insanoğlu yine bir şey bulurdu savaşacak gözü aç mk

0|1
    0|0
  • Herseyin bir bedeli var parada bir takas araci para olmasa altin gumus sikke bunlar olurdu illaki bisey olurdu

0|0
    0|0
  • Para dedigin ne ki

0|1
    0|0
  • En azından bugünkü cinayetlerin biçoğu olmazdı.
    Çoğunun sebebi para, pul, mal..

0|1
    0|0
Yükleniyor...