Düşündüğümüz, hayal ettiğimiz herşey gördüklerimizden ibaretse?

bilime göre aklımızda canlanan herşey gördüğümüzden ve bildiklerimizden ibarettir. öyleyse bize tanrı (el-ilah) düşüncesi nerden geliyor?

(Descartesten zeki kişilerin cevaplarını görmek mutlu edecektir)

0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

• Bu düşünce cümleye göre cevaplanıcaksa eğer ben şu şekilde cevaplayabilirim ;
    Aklımızda canlanan herşey gördüğümüzden ve bildiklerimizden ibaret ise bu evrende herşeyin bir yaratılış öyküsü vardır. Atıyorum bir kalemin yapılışını görüyoruz herşey bir tohumdan başlıyor flan. İnsanda bunu gördüğü için kendisinin , dünyanın bu yaşamın yaratıcısını merak etmiştir elbette. Bazı akımlar meydana çıktı patlama flan. Ama az önce bahsettiğim düşünce olduğu sürece buda yetmedi. Tamam patladı ama ne patladı? O patlayan şey nasıl meydana geldi? Eğer onun açıklaması varsa o nerden meydana geldi? En sonuna kadar böyle gidilir ve tanrıdan başkasına ulaşılamaz gibime geliyor. Tabii oraya ulaşınca tanrı nasıl meydana geldi lan? sorusu kaçınılmaz oluyor haliyle :)

0|1
    0|0
    • Descartes sınırlı olanın sonsuzu kavrayamayacagindan bahseder. sonsuz dediğimizde bile bir sınır vardır buna da sınırsız deriz. Örneğin rakamlar-zaman vs :)

• agnostik septikse nasıl tek gerçek diyebilirsin ki bunda da bir mantık hatası yok mu? sagan çok güzel şekilde inancını betimlemisti: inanmak istemiyorum, bilmek istiyorum diye :)

• En mantıklısı Apateizm sanki. İnsan ırkının gücü sınırlıdır ve tahminde bulunabilir sadece. Tanrı kendisini göstermek istemiyorsa eğer bizimde pek uğraş vermemiz gerekmiyor :D

Yükleniyor...