Kadınlara özel vagon, taksi, metrobüs hakkında neden önyargılısınız?

Bende önceden böyle birşeyin yapılmasına şiddetle karşıydım ancak bazı seylerin önünü alamadığımız çok açık değil mi? Siz eşitlikten bahsederken bile birileri biyerde tacize maruz kalıyor suanda belki. Tecavüzleri cinayetleri saymıyorum bile. Coğmuz klavye basinda kınamaktan öteye gecmiyoruz. Bu kadınlara özel araçlar ne kadar çözüm olur tartisilir ama denemeye deger bence niçin bu kadar tepki goruyor?

0|1
7|22

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Biliyormusunuz şimdi öyle bir zamanda yaşıyoruz ki... Kadınların erkek hibi, erkeklerin de kadın gibi olduğu bir zamanda... Bence bu bir çözüm değil, bende kadınların taksici olmasından yana değilim😑Dün akşam vakti kankamla AVMden çıkmıştık, bir bayan taksicisi erkek sesiyle:"Kızlar sizi nereye götüreyim?" diye sormuştu. Kiyafeti de aynı erkek gibi, saç baş felan, ödümüz koptu yahu o an. Nerde çıktı bu erkek fatma diye. Yani demem o ki , biz bu toplumu değiştiremeyiz, ne kadar istesek te, beni mesela abim gece vakti olsa alıp götürüyor, üniden arkilerle gidiyorum veya ötöbüsle. Biz kadınsak o kadar da marüzuz!! Her şeyin en zoru bize aid!! Tavize biz marüz kalıyoruz, ay başı ağrılarını biz çekiyoruz, çoçuk biz doğuruyoruz, evi biz bakıyoruz, anasını satıyım bizim için ne kolay ki?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• kadına özel hükümet kurulsun kökten çözülsün herşey. kadına özel yol kadına özel köprü kadına özel vs vs diye gitsin, ambulansa özel yol yapılsa da millet iki saat hastaneye gitmek için trafik beklemese olmazmı.

0|0
    0|0
  • Ya benim anlamadığım dinen de kadın erkekler öyle sıkışacak yerde bir araya gelemez. Şimdi bunu istiyorsunuz ama şeriat desek oooooo hayıııır diye bağırırsınız. Bu dediklerin kadın erkeği ayırır. Ve en ideal çözümdür.

0|1
    0|0
    • Herkeste din din din diyor. Arkadaşım ben dinen bisey demis miyim? Ben taciz tecavuz olaylarinin ustunden farkli bir amac gutmuyorum. Şeriat ne alaka yahu? İlla seriat mi olmali bazi seyleri engellemek için? Ben sadece önlem olarak denenebilir diyorum.

• Ilk bakista pembe vagon mantikli gorunse de derinlemesine dusundugumuzde sakincalari beliriyor. Avrupanin birkac kentin de bile bu uygulama varsa buna cag disi dememiz olanaksiz. Ama pembe vagonun amaci cinsi sapkinlardan hanimlari korumaksa eger, pembe vagonda yer bulamayan hanimlar diger vagonlara binmek durumunda kaldiginda o vagondaki cinsi sapkigin hali ne ola? Dusunceleri ne ola? "Pembe vagona binmedigine gore kesin bu hatun yollu" diye aklindan gecirmesi muhtemel mi? Kuvvetle muhtemel. Bu sebeple ben her ne kadar ilk duyuldugu anda kabul edilebilir gorsem de ayrintisina indiktlce dehsete kapilip hayir oyu veriyorum.

0|0
    0|0
  • Böyle bir şey uygulanmamalı.
    Halihazırda, zaten kadın ve erkek birbirine yabancı.
    Böyle bir uygulama hayata geçerse, kadın ve erkek birbirine yabancı olmakla kalmaz, birbirlerini tamamlayacakları yerde, iyice birbirinden koparlar.

Ağaç yaşken eğilir.
    Eğitimle her şey düzelebilir.
    bkz.
    https://youtu.be/yV4NsB4twGQ

0|0
    0|0
  • Ben bunu çözüm olarak görmüyorum. Şöyle açıklıyım. Giysi vücudumuzun "mahrem" dediğimiz yerlerini örtüyo. Bu da o mahrem bölgelere bir gizem katıyo, bunun üstüne doğal cinsel dürtünün üstüne merak gelmiş oluyo. Ardından bizim ülkeye özel "cinsellik ayıp" düşüncesi var. Bu da bu cinsel dürtüleri bastırarak böyle hastalıklı insanları yaratıyo. 1 ay boyunca ülkedeki herkes çıplak yaşasa bu taciz tecavüz vakalarının %99 azalacağına kalıbımı basarım.

0|1
    0|0
  • gayet mantıklı bır uygulama olur fakat kımsenın anlayamadığı bır husus var. bu sekılde bır noktada kadın erkek düşmanlığı da oluşturulabılır. ayrı toplu tasıma araçlarında bu sorunu çözerken , ıkı cinsin de aynı yerde bulunduğu mekanlara nasıl bır stratejı getırılecek onu merak edıyorum.

0|0
    0|0
  • Taksi tut git. ya da kendine araba al

0|1
    0|0
    • Toplu taşıma genelde kullanmıyorum zaten. Ama kullanmiyorum diye beni ırgalamaz mı demeliyim? Herkesin hergun taksiye binmeye durumu olmayabilir. Araç alacak durumu olmayabilir.

• Kadınlara özel değil o zaman komple ayrılmalı. Erkekler bir yere kadınlar bir yere. Yoksa karma olan yere giden kdına yollu gözüyle bakılır. Açık ve net!

0|0
    0|0
  • saçma saçma konuşma. Sırf tacizler azalsın diye yapılan bir uygulama olsaydı TBMM'de tevacüz için komisyon kurulurdu. Tecavüz için cezalar ağırlaştırılırdı. Kadınla erkeği ayırdığın sürece kadını gizlediğin sürece erkekte o baldır o göğüs et parçası olmaktan çıkar ve o et parçasına ulaşmak nirvanaya ulaşmak olur.

0|0
    0|0
  • olsun fark etmez benim icin kadinlar icin daha iyi.

0|0
    0|0
  • O hanımlarımızın ortalığı inletip bas bas bağırdığı eşitliğe aykırı. Ancak kadına şiddet, tecavüz vs. olguları bitirmek için atılacak her adımın arkasındayım.

0|1
    0|0
    • Bagirmayla olsaydı simdiye kadar bisey degisirdi degismiyor bende onceden karsiydim bu fikre ama cozum olacaksa bende arkasindayim.

• 5 dakika olmadi haberi okuyali 7 yasinda kiz cocugu amca, baba, abinin toplu tecavuzune ugramis yillarca ve hamile kalinca ortaya cikmis. Bunlar cok fazlalar. Eğitim ile ne kadar çözülür emin degilim.

• En başta demek istediğimi en sonunda sen söyledin :) Artık bir yolu yok bence. İnsanoğlunun dürtülerine ket vurmak mümkün değil. Tecavüzü önlemek için ülkenin her yerine genelev açsalar para vermemek için tecavüz ederler. Genelevleri ücretsiz yapsan farklı fantaziler çıkarırlar bu böyle gider durur.

• Yapılmasın.
    Cinsiyet ayrımcılığını had safhaya çıkarıyor.

0|0
    0|0
    • Ee peki olaylarin onune nasil gecicez artik toplu tasima ben kullanmiyorum ama kullananlar var ve onceden otobuste ve dolmusta tacizede ugradım. Ne olacak boyle?

• Zihniyeti değiştireceksin zihniyeti!
      Gerisi hikaye. Tavuğa tecavüz edende var tavuktamı mini etek giyiyor erkeği tahrik ediyor?

• Herşeyin bir bahanesi var bence belkide ülkecek psikoloğa ihtiyacimiz vardır. Hayvana, cocuga, damacanaya, cansiz mankene tecavuz edenler normal olamaz. Aile onemli ama dedigim gibi oda kesin cozum degil. Boyle konustukca diyorum ki neyi tartisiyoruz hicbir zaman duzelmeyecek zaten. Iyice umutsuzlastim.

• bencede iyi oldu bazı kadınların kadın erkek eşitliği istiyoruz gibi saçma cümleler son bulur diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Bence sart olmali

0|0
    0|0
  • Olsjn

0|0
    0|0
  • Dinciler

0|0
    0|0
    • Dinci değilim. Korkuyorum sadece. Ben sukur toplu tasima kullanmak zorunda degilim ama kullanmak zorunda olanlar var. Daha once toplu tasimada bende tacize uğradım. Neden önyargilisiniz? Seni hic sokakta sıkıstirdilar mi? Bindigin aracta dokundular mi o ani korkuyu sen yasadin mi?

• Eger dedigin bir çözümse oda olsa keşke benim bir amacım yok ben sadece taciz ve tecavüz korkusundan uzaklaşmak istiyorum hepsi bu. Akşam sakin bir sokakta yururken arkamdaki ayak seslerinden kalbim çırpmasın istiyorum. Bunu çözebilecek her fikir "çözecekse" gerçekten benim için olur. Ama devletin öyle bisey yapacagini sanmiyorum.

• Devlet isteyene genelev parasi bile vermeli ama dinci devket nerdee

• kadına özel taşıma araclarına binmeyen kadına tecavüz serbest mi?

0|0
    0|0
  • Daha hedef bile olacagini dusunuyorum

0|0
    0|0
  • Mağazalara zenginler fakriler diye ayrım yapmandan hiçbir farkı kalmaz diye olabilirmi?

0|0
    0|0
  • taciz edenlerin anasını s*kmek varken gerek var mı?

0|0
    0|0
    • Tacize uğramışlığım var. Bazen kimse birsey yapmiyor biliyor musun herkes susup tartismayi dinliyor. Zaten taciz edeni millet linç etse surekli yapmaya cesaret edemezler ama millet film gibi izliyor.

• ben daha önce bikaç kişiye daldım. toplumu alıştırmak lazım..

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 6

• Öyle olmaz ya. Kadınları ve erkekleri öyle uzaklastiramazsiniz sonra ayrı araba ayrı okul ayrı iş yeride açarlar. kadınlar için sıkıntı olur. Bide erkekler için olanlara binerseler yanlış anlaşılır sonra. Bu iş böyle olmazzz. Bakın avrupaya hepsi sortla geziyor bişey oluyor mu? Hayır. Zihniyet değişmeli. bu olaylar sadece metroda da olmuyor. Onlar bir yolunu bulur gene yapar. Erkeklere böyle yaparsanız iyice çoğalır yokluktan ve o duygulari bastirmaktan. Daha fazla toplu taşıma aracı metro vs olursa sorun çözülür.

0|0
    0|0
  • bence denemeye değer. hatta keşke hemen yürürlüğe girse.

2|0
    0|0
  • Ben cok kararsizim bu konuda. simdi karisik bizim erkekler karisik otobüslere binenlere "aa bu, bu otobüse biniyo, demek ki taciz edilmek istiyo.. hadi suna bir dokunayim" diye düsünür.. beklerim yani

1|0
    0|0
    • aynen katılıyorum sana

• Şuandada etek giyiyor, tayt giyiyor tecavuzu, tacizi hakediyor diye dusunenler var zaten. Bu sadece etek tayt ilede alakali degil tesetturlu kadinlarda taciz ediliyor. Yani bahanesi bol herşeyin.

• Ayneenn etek giyiyor tayt giyiyor, bu saatte disarda demek ki kendide istekli diye savunan igrenc ötesi bir kesim var.. Allah islah etsin.. utanc verici

• Ben doğru bulmuyorum nasılsa bir genelleme içine kendimizi sokmak istemiyorsak bu olmamalı, bu şekilde sadece bütün erkekleri "SAPIK" olarak nitelendirmiş olacağız sonuç ise büyük bir bölünme yaşanacak zamanla.

0|0
    0|0
  • Şöyle ki zihniyetleri eğitmek gerekirken biz bu şekilde daha çok körüklüyoruz. Taciz varsa ses çıkaracağız ki önce kadın olarak saklanmadığımızı gösterelim.

0|0
    0|0
    • Ee hadi gosterin ozaman? Yahu kaç senedir ne yaptiniz ne yaptik? Ne duzeldi madem kolaydi biseyleri gostermek kac senelerdir kadin cinayeti, taciz, tecavuz niye bitmiyor ve devam ediyor. Ozgecanin olayindan sonra herkes ayaklandida noldu bir tecavuz vakasi daha yasandi bilmiyorum kac kisinin haberi var. Surekli bos bos gosterelim edelim ile klavyeden birbirinizi gazliyorsunuz bisey yapiyor musunuz yok.

• Bu biraz hapishanelerin dolu olmasıyla alakalı. Hırsız ve katiller öncelikle cezalandırılıyor.

• Ee hapishane yaptiralim ozaman madem tek problem bu :)))

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...