Sizce Mustafa Kemal ATATÜRK'ün dinlere olan bakışi nasıldı?

Atatürk vefat edeli uzun yıllar oldu bence bu sorunun sorulmasindan korkmakak gerekiyor Gazi x veya y dinine mensup veya hicbir dine mensup olmamasi onun yaptiklarin asla kucultmez!!!

medeni bilgiler kitabindan Gazinin el yazılarını okudum ve bana göre Mustafa Kemal'in din konusunda kafası karışık ama kesinlikle müslüman degildi. He şunuda söyliyeyim vefat etmeden önce müslüman olmusmudur veya baska bsy bilemeyiz ben sadece yazilarina göre degerlendirdim. saygılar

• müslumandı
    19% (4)44% (15)35% (19)Oy Ver
  • deist
    38% (8)21% (7)27% (15)Oy Ver
  • materyalist
    5% (1)3% (1)4% (2)Oy Ver
  • ateist
    19% (4)24% (8)22% (12)Oy Ver
  • diger
    19% (4)8% (3)12% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Aaaaaa
Xxxxx

0|0
2|22

En İyi Kız Görüşü

• Atatürk müslümandı ama batıcıydı aynı zamanda. türkiye o dönemde batıya göre çok geri kalmıştı atatürk de bunun çaresini batılaşmak olarak gördü her anlamda din de dahil batılaşmamız lazım ilerleyebilmemiz için demiştir. mehmet akif nazım hikmet gibi isimler de modernleşmeden yanaydı batının teknolojisini alalım ama dinimize karıştırmayalım derlerdi. atatürk bunu denemek için şapka kanunu çıkarttı mesela o zaman da bikaç kelle gidebilir de demiştir. ama halk tabiki bunu kabul etmedi ve batıcılığa karşı çıktı zaten dünya savaşından sonra da cumhuriyetin ilanı filan derken atatürkün ömrü yetmedi mesela hala anayasada şapka kanunu vardır ama uygunlamıyo.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Son okuduğu kitaplardan birinde yanlış hatırlamıyorsam (çok uzun bir zaman önce bir e-dergide okumuştum) "devletlerin herhangi bir dini olmadığı gibi devlet görevlerinin de bir dini olamaz çünkü bu halkın yönetiminde istenmeyen sorunların meydana gelmesine sebebiyet verir" tarzı birşeyler yazıyormuş ve bu cümlenin altı çiziliymiş tarzı bir şeyler okumuştum ancak bir e-dergi olduğundan çok güvenmek doğru olmaz. Şahsi görüşüm dini görüşünü bilemeyiz ama insanları yönlendirme konusunda başarılı bir siyasetçi olduğudur.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• https://youtu.be/xeCW9KSCqUU
    Gayet açık ve net. Ama sonrasında belki inanmıştır onu bilemeyiz.

0|2
    0|0
    • Videonun önü ve arkası nerede? neden cumbızla bazı yeri alınıyor hiç düşündünmü ve kelime oyunu dikkatini. çektimi

Erkekler Ne Diyor 21

• '..., gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.''

Bu görüş oldukça açıktır..

#Vesselam

2|2
    0|0
  • Bence müslümandı. Atatürkün dini yönetimin dışında tutmasının sebebi o dönemde dinin çok fazla kullanılmasıdır. Örnek vermek gerekirse şeyh sait isyani din elden gidiyor propagandası ile başlamıştır. Din kurallarının çağdaşlaşma yolunda engelleri vardır, dünyada yeni bir düzen kurulmuş ve o düzene ayak uydurmak gerektiğini bununda tek yolu laik, çağdaş bir devlet olduğunu atatürk çok iyi biliyordu, şimdi biri çıkıp atatürk ezanı türkçe okuttu kuranı türkçe okutmak istemiş falan diyecekler Milletleri millet yapan dil dir. Kuranı türkçe anlayarak okumak arapça anlamayarak okumaktan daha iyidir emin olun neyse uzattık baya.

0|0
    0|0
  • Küçükken kuran okumayı vs giderdi içinde İslam imanı vardı büyüdüğü zaman dinini değiştirmis ateist olabilir ya da yinede elhamdülillah ben Müslüman diyenlerden olup içkisini içip namazı kılmayan kişilerden di bilemeyiz ancak yaratıcı bilir. Belki ölürken çok büyük bir imanla öldü belkide imânsız gitti bilemeyiz konuya yorum yapamayız kesin bir dille

0|0
    0|0
  • O el yazılarını anlayacak kapasite olmasım lazım konuşma ya da yazıların belli satırlarınlarını okuyup at gözlüğü ile bakmamak lazım.
    Tabiri caizse cımbızlanmamalı satırlar. Önüne arkasına yazılanlara bakıp değerlendirilmeli.

Yorumlarda bir çok kişinin yaptıgı bu ve sadece şunu söylüyorum

Kur'an-ı kerimde şöyle bir cümle var "namazdan uzak durun" ben sadece bunu söylesem önünü arkasını anlamadan anlatmadan ne dülünürsün?

0|0
    0|0
  • İnancın varsa ALLAHTAN kork. Meal yazdırmış, Tefsir yaptırmış, japonya'ya cami yaptırmış, Yeşiiay'ı kurmuş; Müslüman değil diyorsun.
    www.gazetevatan.com/.../

0|1
    0|0
    • Bu icraatlari yapmasi onu müsluman yapmaz el yazilarini oku derim

• @T-Challa Etrafına bak onlardan elan var, Cehennem de yanmayan kefen vs satıyorlar.

• çok sağlam kanıtmış. kanıta bak ya :D çoluk çocukla konuşuyorum :D

• atatürkün el yazısı ile ttk ya yazdığı kağıtda ikra safsataları diyor ayete safsata diyor bunlar gelmiş hala müslümandı diyorrr heeee canımmm :D

0|1
    0|0
  • Şu başimizdakilerden daha dinciydi.. dini herkesin hayatindaki inanişi kadar yaşamasini gerektiğine inaniyordu. Merkez odakli değil..

Bir çok dinci müsvettesinide itina ile temizledi.. o kadar dinsiz yaftasi yapiştirdilar ki ama hepsinden daha laik bir sistem getirdi inanciyla birlikte..

0|0
    0|0
  • Bunun ne önemi var?

Elindeki telefonu üreten kişinin dini inancını da bu kadar önemsiyor musun?

0|0
    0|0
  • müslümandı..

0|0
    0|0
  • Kendisini tanımlamaya ihtiyaç durmuyordu bence bu konuda. Yani dinleri eleştiriyordu sık sık, mantıksız buluyordu ama "allah yk tamam mı" gibi de değil. Zaten kendisi zeki bir adam olduğundan dinlere inanması pek mümkün değil.

0|0
    0|0
    • Sen ne diyosun ya dinlere inananlar zekasız mı sen kendini ne sanıyosun ya işte insanların zekasını inançlarıyla ilişkilendirecek kadar aptalsın. Bir insanın dinlere inanıp inanmamasını mümkün kılmayacak yetkiyede sahip değilsin sen. Gereksiz.

• Sen çok zekisin sana hayran kaldım. Sende ya kişilik bozukluğu var ya da küçüklüğünden beri aşağılanmış bir yaşam sürmüş olma ihtimalin. Çünkü genelde bu tipler insanları küçük görerek yüceldiğini sanıyorlar. Ama bunlar aptallığından da olabilir. Buda bir ihtimal.
      Burada senin gibi bir kaç kişi daha var bide sen geldin gereksizler çoğalmakta. Neyse sana daha fazla yorum yapıp vaktimi boşa harcayamam. Zeki adam sen devam et konuşmaya.

• Benim görüşünün altında saydırıp sonra trip atmak neyin kafası mk shdjdb defol

• Lan olum bırakın adamı eleştirmeyi sen ne kadar Müslümansn günde kaç vakit namaz kılıyorsun senin için değil herkes için diyorum

0|0
    0|0
  • Allahla onun arasında bizi ilgilendiren kısmı dini tercihleri değil yaptığı icratlardır...

0|1
    0|0
  • Arkadaslar yapmayin rahmetlinin arkasindan boyle seyler

0|1
    0|0
  • Atam ateistte bir daha gözüme görükmesin

0|0
    0|0
  • Arkadaşlar Atatürk'ün icraat larınaa bakarak inancını belirleyemezsiniz değilse bile son anda şahadet getirmiş olabilir

0|0
    0|0
  • Sanırım anket bazılarını g*t etti.

0|1
    0|0
  • A'yı seçenleri acıyorum :D

0|1
    0|0
    • bunu yazdığın için ben de sana acıyorum ve polemiğe girmeyelim lütfen anlamıcaksın

• Son nefesindeki durumu bilemeyiz şahsi tahminim değildi

0|0
    0|0
  • Musluman degildi

1|1
    0|0
    • Nereden bilitorsun, namaz kılarken resmi olsa fikrin ne olurdu?

• gökten indiği sanılan kitaplar cümlesiyle en azından deist diyebilirim.

1|1
    0|0
Yükleniyor...