Abiniz evli ve ölmüş olsa gelenek ve aileniz yengenle evleneceksin dese evlenir miydiniz erkekler?

Abiniz evli ve ölmüş olsa gelenek ve aileniz yengenle evleneceksin dese evlenir miydiniz erkekler?

0|1
8|51

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 50

• ben böyle bir aile gelenegini yıkar geçerim
    hangi çağda yaşıyoruz

1|0
    0|0
    • Çağına da size de
      Yenge zor durumda kalsa baba evine de gidemiyor çünkü baba "kefeninle gelirsin ancak diyor" ve abinin namusunun başkasıyla evlenmesini de istemedikleri için bu yola basvuruyorlar. Abiye hayat borcu

• ona evlenmeden sahip çıkarım..
      neden evlenmek zorundayım ki?

• biz kürt değiliz.. kürt gelenekleri bunlar.. dağ kültürü...

0|0
    0|0
  • Öyle Törenin 777.

0|0
    0|0
  • olmaz öyle şey, hangi devirde yaşıyoruz diyecem ama maalesef Doğuda hala o eski Feodal gelenekçi kültür tüm canlılığı ile yaşıyor. Yapacak birşeyin yok, ya kabul edicen, ya Firar edicen.

0|0
    0|0
  • evlenmem diyorum ama şu an öyle bir baskı var o zaman da mecbur evlendiriyorlardı karşı çıkamıyordun

0|0
    0|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=4gBatdwGUNA

Klip cevap olur sanırım buna.

0|0
    0|0
  • Öyle geleneğin…

0|0
    0|0
  • Ben kesinlikle evlenmezdim. Ama bazı topuluklar bu kurallarla büyüyor bu şekilde yetişiyor. Belkide anne babaları bile bu töreye uymuş olan insanlar oluyor. Onlar için onlara saygı duymaktan fazlasını da yapamayız.

0|0
    0|0
  • Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar.

1|0
    0|0
  • Evlenmem ama abimin yadigari diye hayatini garantiye alirdim.

1|0
    0|0
    • Olgun gorusun için yazıyorum.
      Yengenin ailesi kızını istemiyor şöyle bir söz var ya "kefeninle gelirsin ancak" öyle. Eşinin erkek kardeşi varsa evlendirilir yoksa orada köle gibi olur.
      Bir de şu var yengenin başka bir erkekle evlenmesini istemezler namusu olarak görürler varsa erkek onunla evlendirirler bir nevi hayat borcu abiye ya da gelini dışarıda bırakmama gibi

• Abimin cocuklarini kendi cocuklarimdan ayirmam. Yengelerim cok degerledir. O yuzden kimsede ezemez.

• Çok saçma bir gelenek olduğunu belirtmekle birlikte bunu midesizlik olarak görenler de aslında bu geleneğin başlatıcılari kadar bağnazlar. Diyelim ki o kadınla çocuk birbirinden etkilendi ve evlenmek istedi. Buna engel olacak bir durum var mı peki? Birşeylere yorum yaparken etraflıca dusunun.

0|0
    0|0
    • Etkilenme olabilir ama eskilerde öyle bir şey yokmuş. evlemdiripmelerinin sebebi geline baba der ya buraya anca kefeninle girebilirsin diye o yüzden ya eşinin kardeşiyle evlenir ya da oraya hizmetçi olurmuş baba evine gidemezmiş tabi bir de yengenin başka bir erkekle evlenmesini istemeyen namusu olarak görüp esinin kardeşiyle evlendiren kısım da var.

• Gelenek ve altyapisi başlı başına saçma zaten. O kadın bir ferttir ve evlenmiş biriyle tamam peki o kişi ölünce kadın hala onun ya da onun ailesinin malı mı? Kadın dilediğiyle evlenir. Bu adamın kardeşi de olabilir.

• Saçmalama o gözle hayatta bakmam ben. O nasıl bir şeref yoksunluğudur başlarım adetine töresine.

0|0
    0|0
  • Bizde yok öyle gelenekler olsada evlenmem.

0|0
    0|0
  • evlenirim tabii... ama ayni anda ya evliysem? ikinci bir es'i ancak ve ancak ilk esim kabul ederse yaparim.. ama sahip cikarim tabii

0|0
    0|0
  • hayır evlenmezdim başkası ile evlendirilsin abisinden kalan miras başkasına gitmesin diye ama bu yanlış

0|0
    0|0
  • Bu ne yahu? Çok fazla seyrediyorsunuz töre dizilerini, şaşırdınız iyice. Yenge demek yeğenlerin annesi, abinizin emaneti demektir. Bizim de geleneğimizde böyle âhlak dışı ensest durumlar yoktur çok şükür.

0|0
    0|0
    • Ensest olmuyor abi olunca yenge sana namahrem oluyor evlenebiliyorsun yani evlilik helal oluyor.
      ensest ddediğin evlilik olmayacak kişiyle olan iliskidir

• hem ailemin öyle bir şey demesinin hem de benim kabul etmemin imkanı yok

0|0
    0|0
  • Evlenmem asla.

0|0
    0|0
  • etik olmaz... bekar kalırım daha iyi... yok yav bekar da kalmıyım... abim rahmetlik oluyor... sırada bana geliyor...

0|0
    0|0
  • Kafama sıkarim.

0|0
    0|0
  • hayır tabiki

0|0
    0|0
  • kürtlerin sapkın adetlerinden biri bu biz Türküz

1|0
    0|0
    • Ya evet ben de dediğim gibi doğuda batmanda doğdum ama asla terörü desteklemem niye desteklşyimki

• @Quality554 aklın yolu bir işte neden destekleyesin hergün hakkaride şırnakta diyarbakırda mardinde abilerim kalkeşçe şehit ediliyor her gün ağlıyorum o haberleri okudukça kürt halkının gözü önünde mayınlar döşeniyor bir Allahın kuluda haber etmiyor ben nesine iyi gözle bakıyım bunların

• Yenge benim için kız kardeştir

1|0
    0|0
  • Bu töreyle büyüyüp yetişen kişiler bunu kabullenebilir ancak.

0|0
    0|0
  • Abim yok

1|0
    0|0
  • Saçmalık asla evlenmem :)

0|0
    0|0
  • O eskdendi be güzelimm

0|0
    0|0
  • k*rtlerin geleneğidir bu. hatta abileri ölmeden paylaşırlar :D

0|0
    0|0
  • Baldiz baldan tatlidir derler ben baldiği alirim :D

0|0
    0|0
  • Ölürümde evlenmem, evlenirsem hergün ölürüm o yüzden bir kere ölmeyi tercih ederim

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    20

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 8

Yükleniyor...