Sizce; mutlu bir çocuk nasıl yetiştirilir?

Sizce; mutlu bir çocuk nasıl yetiştirilir?
Ben burada anlattım, bakabilirsiniz. 😊

Mutlu bir çocuk yetiştirmenin kriterleri nelerdir?

4|2
74|40

En İyi Kız Görüşü

• "Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir?" sorusunun cevabı çok detaylı anlatılmalı. Ama ben buraya kendi fikirlerimi ve kendi kriterlerimi kısa ve öz bir şekilde yazacağım. Madde madde söylemek istiyorum
    *Bırakın çocuk kırsın, döksün, kirlesin, etrafı dağıtsın... Hep ona 'Hayır buna dokunma, içerde top oynama' demeyeceksin
    *Hiçbir şekilde teknolojik aletler ile oynamasın demeyin teknoloji hayatımızın her yerinde ama (örneğin telefon) kısıtlı zamanlarla verin mesela öğleden sonra 15 dk akşam 10-15 dk bunu ayarlamalıyız.
    *Yanında kavga, tartışma vb. hareketler yapılmamalı. Aile içinde karı-koca arasında sık sık kavga oluyorsa çocuk etkilenecektir bu da bozuk bir psikolojiye yol açabilir.
    *Siz birşeyler ile uğraşırken 'Git başımdan, ayak altında dolaşma' demek yerine ona da uğraşabileceği yapabileceği bir görev verin
    *Dışarı çıkarın bırakın özgürce oynasın. Arkadaş edinsin sosyalleşsin.4 duvar arasına hapsetmeyelim çocukları.
    *En en en önemlisi çocuklar tabletle, şekerle, oyuncakla vb. mutlu olsa bile o mutluluk geçiçidir. Çocuğunuzun mutlu olmasını için onla İLGİLENİN, O'NU SEVİN, OKŞAYIN, ÖPÜN... boşverin evin temizliğini, üstünüzün başınızın dağınıklığını oynayın onla bol bol.. ÇÜNKÜ ÇOCUKLAR BÜYÜDÜKLERİNDE SİZİN SAÇINIZIN ÜSTÜNÜZÜN EVİN DAĞINIKLIĞINI DEĞİL SİZLE YAŞADIĞI ANILARI HATIRLAYACAKLAR !!

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Öyle bişey yoktur, çocukların hep mutlu olmak zorunda olduğu düşüncesi de bana göre yanlıştır.

Mutlu çocuk şımarır, çocuklar süperegosu gelişmemiş canlılardır, mutlulukları tamamen bişeyleri isteyip elde etmekle ilintilidir, sen çocuğun her istediğiin yaparsan, hayatı boyunca her istediğinin olmasına alışmış birey yetiştirirsin.

Ondan sonra hayatın hiç de çocukluğundaki gibi olmadığını gördüğünde düzgün tepki veremeyebilir.

Çocukları bu kadar gözünüzde büyütmeyin, her daim mutlu olmaları falan gerekmez.

Ki hayatta mutluluk diye bişey aranmaz, mutluluk orda veya burda değildir.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 73

• Geleceğin bireyi gözüyle bakarak yetiştirmeliyiz. Onu kendimiz için değil, toplum için yetiştiriyoruz. Benim çocuğum acaba toplumda nasıl bir statü kazanacak, onu hangi alanlara daha fazla yönlendirmeliyim? Acaba hangi alanlara ilgisi var? Yeterli desteği sağlayabiliyor muyum? Onunla doğru iletişim kurabiliyor muyum? Yeterince açık mı bana karşı ya da ben fazla mı otoriter davranıyorum ve bana yeterince açık olamıyor? Nasıl daha faydalı olabilirim? Kendine olan güveni nasıl? Acaba onu daha fazla nasıl teşvik edebilirim? Bunlar daha da çoğaltılabilir. İlk cümlemde bahsettim aslında, onları çocuk olarak değil; bir birey olarak görmeliyiz ve o şekilde yetiştirmeliyiz. Benceni de okudum, emeğine sağlık. :) Dilersen bu hesabımdan yazmış olduğum "Aslında Hepimiz Bir Bütünü Temsil Ediyoruz" isimli bencemi ve önceki hesabımdan yazmış olduğum iki bencemi de okuyabilirsin. "Sözde Hepimiz Çok İyi İletişim Kuruyoruz, "Hepinizi Seviyorum"

3|1
    0|0
  • yok kelimesinin ne anlama geldiğini çok iyi bilmeliki o çocuk ufak bir çikolata gördünde bile sevinebilsin ben öyle bir çocuktum ve güzeldi hep mutluydum yüzüm gülüyodu şimdide öyle :)

2|3
    0|0
  • sevgi dolu bir aile olmalı
    ebebeynin bir örnek teşkil ettiği unutulmamalı
    bağırıp çağırmak yerine uzun uzun detaylıca anlatılmalı bir yetişkinmiş gibi değer verilerek
    yalanı hayatınızdan uzak tutun çocuk asla yalan nasıl söylenir öğrenmesin
    hata yapmasına izin verin baskıcı olmak yerine bırakın kendi hayat tecrübelerini oluştursun
    hayvan ve bitki sevgisi aşılayın özellikle hayvan
    toprakla çamurla oynasın
    teknolojiden uzak tutun teknoloji ile yalnızlaşmasın
    titiz bir çocuk yetiştirmeyin her ortamda sıkıntı yaşamasına sebep olursunuz
    hitap şekilleriniz ebebeynlerin birbirine nazik saygılı sevgi dolu olması onun bilinç altında öyle bir ebebeyne dönüşmesine sebep olacaktır

0|1
    0|0
  • Çocuğun eline telefon verip televizyon karşısına oturtarak değil tabiki çocuğa sevildiğini hossettireceksinki sevgiyi dışarda aramasın her zaman arkasında olan birileri olduğunu bilsinki pes etmesin daha uzar gider bu

2|1
    0|0
  • Küçücük çocuğun eline telefon tablet bilgisayar vermeyeceksin (ben vermemde veren varsa da kontrol edecek başında oturacak izlediği çizgi karakterlerin içinde ne pislikler var kendim şahit oldum)
    Çocukla ilgileneceksin seveceksin öpüp koklayacaksın sevdiğini söyleyeceksin...
    Yoku öğreteceksin... Paran varsa bile her istediğini almayacaksın param yok diyeceksin... Ağlıyor diye dediklerini yapmayacaksın.. Aksine ağladığı zmaan yapacağın varsa bile istediği şeyi yapmayacaksın sonraya erteleyeceksin... Ağladığı zaman bir şey elde edemeyeceğini bilecek...
    Onunla zaman geçireceksin...
    En önemlisi annesi ve babasının ağız birliği yapması... Annenin izin vermediği bir şeye babanın izin vermesi büyük sıkıntı...
    Mac donald s gibi yerlere götürmeyeceksin hamburgeri evinde kendin yapacaksın cips kola vs uzak tutacaksın... Sağlıklı beslenecek... Yemek yemiyorsa peşinde koşmayacaksın... Hbir şey yedirmeyeceksin acıktığında yemek zorunda kalacak.. Gerekirse masanın başından kalkmasına izin vermeyeceksin yemeği bitene kadar... Sağlıklı beslenmek cidden çok önemli... Çok yönlü beslenecek her şeyden yiyecek ki ilerde kilo ve sağlık problemi yaşamasın...
    Dışarda oynayacak bisiklet sürecek top peşinde koşacak... Gerekirse sen oynayacaksın onunla dışarda arkadaş bulamıyorsanız sen başında bekleyeceksin (şimdiki çocuklar dışarda oynamıyor pek)

Daha sayarım da gerek var mı?:)

0|1
    0|0
  • Her istediğini yapmayarak, diledikkerine tamamen uymayarak
    Hayatı boyunca varlığını yanında hissettirerek
    Sahip olduğu sevginin farkında olmasını sağlayarak

0|1
    0|0
  • bu devırde mı? :)

1|1
    0|0
  • Annesiyle babası mutlu olsun çocuk da sorunsuz olur.

1|1
    0|0
  • Tatlı, ılımlı, ilgili ama otoriter olmak gerek. Gereksiz mesafeler koymadan ve yargılamadan yaklaşmak gerek çocuk en iyi anını da en kötü hatasını da çekinmeden paylaşabilmeli.

1|1
    0|0
  • Eline sağlık.

Sevgiyle büyüyen bir çocuk elbette mutlu olur

0|1
    0|0
  • Ergenlikte illa bir sorun çıkar. Hem çocuklara her his öğretilmeli, aşılanmalı bence :)

0|1
    0|0
  • İlgiyi üzerinden eksik etmeyerek. Her istediğini değil de ona yararlı olan şeyleri yaparak.

0|1
    0|0
  • Şımartmamak gerek.. Ama yine de nazik yetiştirmeliyiz.
    Bence çocuk yetiştirmek çok ama çok ince bir iş.

0|1
    0|0
  • Mutlu bir ebeveyn mutlu çocukların habercisidir.

0|1
    0|0
  • yaninda kavga yok
    sevgi verin
    hatalarini yuzune vurmayin herdefa ama yalnis bisey oldugunu da yavas bir dilde soyleyin
    cok yalniz birakmayin
    hobi bulmasina yardim edin
    ve en onemliside parayla her seyin elde edilinmiyecegini ogretin

0|1
    0|0
  • Huzurlu günler tartışmasız şiddetsiz.

0|1
    0|0
  • Sevgi dolu bir ailede

0|1
    0|0
  • Her şeyden önce saygı sadece büyüklere gösterilmez. Küçük bir çocuğun bile fikirlerine saygı duyulması gerekir. Çocuk önemsendiğini hissederse mutlu olur bence.

0|1
    0|0
  • Mutlu ve huzurlu bir yuvada yetişir

0|1
    0|0
  • sevgi verilmeli, iyi ve rahat bir yaşam

0|1
    0|0
  • cok sukur mutlu bir cocuk yetistiriorum 🙏🏼😍... nazar degmesin annesi gibi gulec sakin hos tavirli 💖...

0|1
    0|0
  • mutlu çocuk için mutlu anne olabilmek gerekir. Mutlu anne de imanlı herşeyin Allah'tan olduğunu bilen kişidir ve elemden kederden uzak olandır.

0|1
    0|0
  • Aılenın mutlu olması , pozıtıf olması.. Bır aılede kotu ornek olusturacak seyler, kavga , gurultu ve bır cok unusr varsa cocuk bundan cabucak etkılenır.

0|1
    0|0
  • Eline telefon verip karşına televizyon koyarak değil, anne ve babasıyla beraber zaman geçirilerek..

0|1
    0|0
  • :)) kisitlamamak ve dogayla hayvanlarla sevgiyi sevmeyi ogrenen cocuk mutlu olmasini bilir :)

1|1
    0|0
  • çocuğa sevdiğini hissettireceksin, çocukla gerektiği zaman arkadaş gibi olmak gerek her zaman yanında arkasında olduğunu bilmeli

0|1
    0|0
  • Sevgiyi hiç eksik etmeyeceksin sevildiğini değerli olduğunu bilirse çocuk mutlu olur..

0|1
    0|0
  • birçok şey yazılır ama soruya doğrudan bakınca demekki mutsuzlukla da başedebilmesi için çocuğu hazırlamak lazım diye düşündüm. bunun haricinde çok seveceğiz bu pastanın en büyük dilimi.. gerisi olur bir şekilde inş:)

0|1
    0|0
  • Mutlu bir aile bilinçli ebeveynler

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    43

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 39

• Alırsın bir oyuncak mutlu olur alırsın bir dondurma mutlu olur götürürsün bir parka mutlu olur sarılıp başını okşarsın mutlu olur.

0|1
    0|0
  • Çok sevgi ve ilgi göstererek.

0|1
    0|0
  • Anne ve babanın aralarındaki iletişime ve sevkatine bağlı bir durum. Çocuklarla bol bol konuşmalı sohbet etmeli gereken ilgi alakayı gösterirsek, çocuk psikolojik açıdan eksik hissedeceğini düşünmüyorum.

Toplum olarak zaten belli bir küfrün, şiddetin sahtekarlığın içindeyiz böyle bir dünya için çocuk yapmayı dusunmem.

0|1
    0|0
  • Şefkat ve disiplinle tabisi

#TürkErkeğii

0|1
    0|0
  • illa biraz eksiklik olacak ki ileride hataları için suçlayabileceği anıları olsun

0|1
    0|0
  • Mutlu bir çocuk yetiştiremiyeceğim ilerde

0|1
    0|0
  • Askla

0|1
    0|0
  • ailem dogmatikti pek de kafalari çalişan birileri olmadiği için bir çocuğu nasil yetiştirirz kafasinda hiç olmadilar. ben bu kafada olucam bu sayede mutlu da olur ya da olmaz bilemedim. genetik depresyon var. çok neşeli bir karı bulmam lazim

0|1
    0|0
  • Mutlu olarak

0|1
    0|0
  • Ona hiçbir kaba hareket gösterilmesin yeter

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Kriteri bilmem ama inşallah mutlu olurlar.

0|1
    0|0
  • Çocuğun mutlu ve huzurlu olması için önce ailesinin mutlu olması lazım. Bu da en başta eşlerin birbirlerini sevmesiyle olur. Huzursuz bir ortamda mutlu çocuk yetiştirilmez.

0|1
    0|0
  • kendi haline bırak çocuğu su akar yolunu bulur. Kasma içinde bir cevher varsa zaten çıkar yoksa elden ne gelir

0|1
    0|0
  • Sevgi , Anlayış , Sorumluluk bilincini verme çabalarıyla bu iş halledilir

1|1
    0|0
  • hoşgörü

0|1
    0|0
  • Aklına kotu seyler sokmayarak

0|1
    0|0
  • mutlu ebeveyn olarak

0|1
    0|0
  • Babalığı ve anneliği yaptığımız sürece Mutlu büyürler.

0|0
    0|0
  • iyi anne baba olmaktadır olay. ne kadar özen gösterilirse çocuğa çocuk ve aile o kadar mutlu olur. zamanla gelişen ve gelişecek tecrübedir diyelim biz buna.

0|1
    0|0
  • İyi davranarak

0|1
    0|0
  • Senin gibi olmasını mı istiyorsun? Yoksa Ailenin gibi mi*

0|1
    0|0
  • Para ve Mutlu aile bireyleri ;)

0|1
    0|0
  • mutlu bır aılede yetısır zaten

0|1
    0|0
  • Her dediği istediği yapılıp en azından şımartılmayacak

0|1
    0|0
  • ver bilgisayarı elıne oynasın sabah aksam :D kafanı ne yoruyorsun aa :D

0|0
    0|0
  • Çocukla mutlu olmak. Çocuğun önünde set olmamak çocukla birlikte olmak.

0|1
    0|0
  • Ailesi mutlu olsun yeter o çocuk mutlu olur zaten.

0|1
    0|0
  • Bilemedim
    ★★★ #Ağır-abii® ★★★

0|1
    0|0
  • Özgür bırakarak sadece doğruyu yanlışı öğreticeksin hareketlerine düşüncelerine engel olmıyacaksın

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9
Yükleniyor...