Geliriniz düşük de olsa herkesin katılmasını istediğim bir soru. Tasarruf edebiliyor musunuz?

Öğrenciyseniz aileniz tasarruf edebiliyor mu diye de düşünebilirsiniz soruyu. Kenara ne kadar atabiliyorsunuz toplam bütçenizden?

1|2
55|111

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeşim bu ülkede insan gibi normal standarta yaşamak aylık ortalama 3 bin tl.. buda azemisi.

Yani bu millet sanki ne kazanıyorda tasarruf edecek?

He , hersey pahali.

Bu ülkede 2 çeşit tasarruf mümkün, ya gelirin çok olcak giderinden fazla fazla , ya da kendi insan gibi yaşamandan feda edip yiyip içip yatican gezmeden.

Ben şahsen tasarruf etmiyorum param var harciyorum geziyorum yiyorum makul şartlarda , ölüp gidicem bunları yapmayimda ne yapayım parayi araç olarak kullaniyorum yanimda götürmicem.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Tasarruf benim işim değil

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 110

• 13 yaşından beri aileme destek olmak amacıyla çalıştım. Hiç birikim yapamadım. Hiç pişman değilim. İyi ki yapmışım.
    Son 2 senedir aktif olarak kendime çalışıyorum fakat yine birikim yapamadım. Çünkü ben müsrüf pislik lanet olası adamın tekiyim.
    Boğazıma çok düşkünüm ve giyinmeyi, çizgi roman almayı seviyorum.
    Ama söz verdim kendime bundan sonra birikim yapmaya kararlıyım
    http://i.hizliresim.com/Pkyvad.gif

0|0
    0|0
  • Çalıştığım yerde günlük 35 TL alıyorum. 2 haftada bir iznim var. Aylık maaşım 980 TL'ye denk geliyor. 7 ayda 2600-2700 TL arası biriktirebilmişim. Aslında bunun rahat bir iki katını falan da biriktirirdim ya bakma anneme falan verdim. Gerçi bu biriktirdiğimi de verdim ya neyse :D

0|0
    0|0
  • Aslında bundan 20-30 yıl önce tasarruf etme şansı imkansız gibiydi.
    Şimdi bu imkan daha mümkün.
    Hepimiz neredeyse bir şekilde akıllı telefon alabilecek fırsatı yakalıyoruz.
    Demek ki, telefona verecek parayı buluyorsak tasarruf da edebiliriz.
    Bireysel emeklilik yaptırın derim gençler...

0|1
    0|0
  • muhakak ki ayda 50 lira bir köşeye atmak ne olursa olsun iyidir
    kötü bir anda kullanırsın..
    öyle yapıyordum çalışırken

0|1
    0|0
  • 1500 atabiliyorum kenara her ay.

0|0
    0|0
  • kıyıda ''karagün parası'' biriktirenler hiç kimseye muhtaç olmaz. israf edenleri Allah sevmez. tasarruf edin ki Allah kimseye muhtaç etmesin sizi :/

1|1
    0|0
  • Süper tasarruf edicem de gelirim yok

0|1
    0|0
  • Az çok tasarruf ediyorum ama öğrenci olunca zor tabi

0|1
    0|0
  • Beceremem pek. Çalışırken de artanı ihtiyacı olan tanıdıklarıma veriyordum genelde veya sevdiklerimle bir şey yapmak için plan yapıp harcıyordum. Tabiki kendim bir aile kursam böyle olacağımı sanmıyorum ama şu an için böyle :)

1|0
    0|0
  • Köşeye hiç atamıyorum aldığımın hepsi gidiyor malesef boş işlere.

Bu aydan sonra köşeye her ay 700 tl atıcam ama

0|0
    0|0
    • Senin 700 TL atabilmen için maaşının rahat bir 1500-2000 TL olması lazım. Tabi yalnız yaşıyorsan, evin de kira değilse, sigara vb. alışkanlığın da yoksa olabilir.

• @MSeyfettinCAN maaşım o civarda zaten sigaram yok.
      Ev kendimizin tek değilim.

• E iyiymiş. Keşke benim de öyle olsa. Ama ileride olur işallah: D Ama para biriktirmekle ilgili sana küçük bir şey söyleyeyim. Sadece yastık altında falan biriktirme ya da kumbarada. Para durduğu yerde hiç bir işe yaramaz. Onu al sigorta şirketlerinde yatırım olarak kullanabilirsin mesela.

• Evet ayda 1700 civarı

0|0
    0|0
  • ya cebimdekini komple kumbaraya atıyorum, ya da hepsin yiyorum

0|0
    0|0
  • Valla hıc atamıom kanks

0|0
    0|0
  • Acikcasi benim kadar tasarruf yapan yoktur genelde ailemim verdigi paranin 3 te 1 ini ay sonunda arttiririm. Biraz cimri gozuyle bakarlar cevremdekiler bana ama , nasilsa ilerde kimse kimseyi gormucek bu yuzden baskalarinin gorusunude pek onemsemiyorum.

0|0
    0|0
  • Evet edebiliyorum.

0|0
    0|0
  • Erkeğin maasi sorulmaz. Ama evet. 100 aliyorsam 95 ini köşeye koyabiliyorum. Tutumluyum

0|0
    0|0
  • Valla 1700 maaş alıyordum.
    Cep, internet, benzin, sigara gidelerinden başka bir giderim yok.
    Ufak ufak birikiyor..

0|0
    0|0
  • Buyurgan ve sahiplenmeci bir kadın için, çaresiz ve tamamen kendi isteğine tabi bir erkek doğal bir doyum malzemesidir.

edemiyoruz

0|0
    0|0
  • Tasarruf mu? Sonradan harcamak için para biriktirmek çok saçma. Madem harcayacaz , şimdi harcayalım

0|0
    0|0
  • Evet.

0|0
    0|0
  • Tasarrufu severim ama cimri olmadığımı düşünüyorum bir ev alacak kadar biriktirdim bugüne kadar devam ediyorum aynı şekilde harcamalarıma dikkat ederim

0|0
    0|0
  • Edemiyom.

0|0
    0|0
  • Önceden çok para harcıyordum o yüzden hiç tasarruf yapamıyordum. Şimdi de yapmıyorum işin gerçeği. Bir hedefim olmayınca para saklamaya çalışmak mantıksız geliyor. Annem yapar genelde birikimi bizim evde

0|0
    0|0
  • Eve giren paranın en fazla 1/4'ünü harcayabiliyoruz,
    3/4'ü kendiliğinden kenara kalıyor..

0|0
    0|0
  • Ben birikim yapabiliyorum

0|0
    0|0
  • geleceğimi düşünerek para biriktiriyorum..

0|0
    0|0
  • Ediyorum sayılmaz.

0|0
    0|0
  • Elime 5 lira bile geçse hemen harcıyorum.

0|0
    0|0
  • İmlanlar açlık sınırındaysa tasarruf imkansızdır ama elinize ihtiyacınızdan fazla para geçiyosa tasarruf yapabilirsiniz. Evet her ay yatırım yapabiliyorum, kenarda fazla param olmaz benim.

0|0
    0|0
  • gelen gidiyo amannnn ne tasarruf edecem bir daha mı gelecez dünya ya ye gitsin

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    80

Kızlar Ne Diyor 54

• Ogrenciyim evet para biriktiriyorum -
    -

0|0
    0|0
  • Evet 😀

0|0
    0|0
  • Tabiki evet

0|0
    0|0
  • Hayır. Nere gidiyor bu para bilmiyorum. Tasarrufu geçtim, bakiyem hep eksilerde.

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • öğrenciyim ve çalışıyorum ailemden kaynaklı herhangi bir gelirim yok her ay 50 ile 400 arası bir miktar ayrı bir hesapta birikiyor

0|0
    0|0
  • Harçlıklarımı biriktiriyordum çok fazla harcamazdım.

0|0
    0|0
  • Ediyorum mecburen

0|0
    0|0
  • edemiyorum

0|0
    0|0
  • bazen 100-200 bazen hiç

0|0
    0|0
  • Babam ve annemin verdiği harçlıklardan bir kenara koyuyorum neredeyse yarı yarıya 😄 şimdilik çok az

0|0
    0|0
  • edebiliyorum çok şükür aileme veriyorum kazandığım parayı

0|1
    0|0
  • Öğrenciyim Aylık yaklaşık 1200 lira gelirim var bunun 400 lirası zorunlu gider. Geri kalan 800 lirayı sonunda bir hedefim varsa 1tl sine bile dokunmayabilirim. Ama genelde en büyük hedefim gezme tatil ve alışveriş olduğu için çok zorlanmıyorum 😁😁

0|0
    0|0
  • Tabi ki

0|0
    0|0
  • Hayır, yiyip içip geziyoruz. ayırmayıda düşünmüyorum doğrusu.

0|0
    0|0
  • Babam cok musruftir o yuzden maasini anneme veriyor annem guzel idare ediyor

0|0
    0|0
  • Kenara atamıyorum, bursum zor yetiyor

0|0
    0|0
  • 1 tl bile tasarruf edemiyorum

0|0
    0|0
  • Çalışıyorum tek yaşıyorum kendi maaşımla kendi evimi geçindiriyorum. Bunlara rağmen çok şükür tasarruf edebiliyorum :)

0|0
    0|0
  • Tasarruf edemiyorlar. Bense bana verdikleri her kuruşu birikitiriyorum. Haftalık 40 gibi bir şey veriyorlar 20 si otobüs geri kalanını da atıyorum kenara evden götürüyorum birşeyler yiyeceksem

0|0
    0|0
  • Ay sonunu zor getiriyorm

0|0
    0|0
  • edıyorum kesınlıkle :)

0|0
    0|0
  • Atmıyorum 😂

0|0
    0|0
  • Haftalık 30-40 veriyor babam ,15 lira atıyorum kenara

0|0
    0|0
  • Edemiyorum hiç param kalmiyor

0|0
    0|0
  • hic koyamiyorum bir de her ay karttan harciyorum odedikce, 1500 geliyo dusuk de sayilmaz

0|0
    0|0
  • tutumlu oldugumu dusunuyorum

0|0
    0|0
  • evet ederim

0|0
    0|0
  • Öğrenciyim. Tasarruf ediyorum

0|0
    0|0
  • Hayir