Evrensel ahlak kurallarına inanır mısınız?

Evrensel ahlak kurallarına inanır mısınız yoksa ahlak kavramının kişiden kişiye değiştiği fikrinde misiniz?

1|1
6|21

En İyi Erkek Görüşü

• Evrensel Ahlak kurallarının içinde kişiden kişiye değişmesi de geçerlidir zaten. Yani kişinin kendi görüşü de evrensel ahlak kuralları görüşlerinin içindedir.
    Sokrates Ahlakî eylemin amacı mutluluk, kaynağı ise bilgidir. Bilgi, insanları doğru eyleme, bilgisizlik yanlış eyleme götürür. Bilginin yolunu izleyen erdemli ve mut­lu olur

Bentham ve Mill kişi mutlu­luğu ancak üyesi bulunduğu topluluğa yarar sağlayan şeyi yapmakla bulabilmektedir. O halde mutlu olmak isti­yorsam birlikte yaşadığım insanların eylemlerinin benim yararıma olmasını sağlamak durumundayım. Bunun için benim eylemlerimin de birlikte yaşadığım insanlara yararlı olması gerekecektir.

Söylediklerini tam hatırlayamadığım için kopyala yapıştır yaptım.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Vicdanımın ahlak kuralları var, kendilerinin önünde saygıyla eğiliyorum.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• İnsanlığa gönderilen dört kitapta da 10 madde belirtiliyor ki bunlar evrensel kurallardır.. Tabi bu kuralları kişiler uygulasa da devletler uygulamıyor.. Mesela İnsan haklarının ateşli savunucusu ABD işine gelmedi mi hiç hak falan dinlemez hemen adamı yok eder.

1|0
    0|0
  • yasağa hayır kurala evet

1|1
    0|0
  • Evrensel ahlak kurallarina inansam da kisisel ahlak kurallari oldugunu da inkar etmem

1|0
    0|0
  • Ben olalete inanırım

1|0
    0|0
  • O evrensel ahlak kurallarini ilk kim ortaya attı acaba :D
    dunya acimasiz ama kimse takmiyir kurallari

1|0
    0|0
  • İnanaırım

1|0
    0|0
  • Evrensen ahlak kuralları vardır.. Yalancılık, hırsızlık diye başlar uzar gider.. Çünkü insanlığın ortak değerleri güzel ahlaklı olabilmektir. Ülkemizde buna cinsellikte katılmaktadır ama asıl ahlaklı insan iyi ve insan olandır.. :)

1|0
    0|0
  • Sehirin ahlak kurallari farkli oluyor bnim dogdugum sehirde hepsinde ozenti var konusma tip ayni olur hic sevmem

1|0
    0|0
  • İnanırım

1|0
    0|0
  • her toplum kendi kuralını oluşturur

1|0
    0|0
  • kavram hangisi işine gelirse kural odur. kendi iç çatışmasını yöneten insan çok yoktur.

1|0
    0|0
  • İnanırım ama kültürel değişiklik vardır

1|0
    0|0
  • hayır inanmam

1|0
    0|0
  • evet kesinlikle ve uygulamaya özen gösteririm..

1|0
    0|0
  • İnanırım, ahlak değişmez.

1|0
    0|0
  • Kişiden kişiye değişir

1|0
    0|0
  • Etik ahlak kurallarını daha çok tercih ederim

1|0
    0|0
  • Kişiye göre değişir bence.

1|0
    0|0
  • Bu mevzu çok derin ama

1|0
    0|0
  • bazı şeylerde var sanırım evrensel kurallar. ortak bir adalet algısı var içimizde bu çok ilginç alsında. sonuçta cansız atomlardan oluşuyoruz maddeye değer yüklemek başlı başına ilginç bir durum.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• yurtdışında yaşamadım ama az çok gördüğümden okuduğumdan duyduklarımdan evrensel ahlak tabiki var. Zorda olan bir çocuğa herkez yardım eder ya da bir ihtiyara.

1|0
    0|0
  • olması gerektiğine inanırım, olmadığı çok açık

1|0
    0|0
  • Benim kendi ahlak kurallarim var

1|0
    0|0
  • Ahlak önemli

1|0
    0|0
  • Inanıyorum