Namus kavramı toplumumuzda neden sadece kadınlara ithaf edilir?

Neden sadece kadın kendini saklamak korumak zorundadır?
Bir kadın bir erkekle cinsel ilişkiye girdiğinde neden kadına fahişe ( hafif kadın ) damgası vurulur da erkek çapkın olur? Namus , ar dedikleri insana ait bir kavram değil mi sizce? Ya da erkek arkadaşımın başına gelen olay en basiti kız arkadaşının geçmişte kısa bir dönem konsomatris olduğunu öğrenip kızla iletişimini kesip bana ne yapayım diye sorması? Peki buraya gidip masasına kadın çağıran adamlar çok mu namuslu?
Neden tecavüze uğradığında doğuda , karadenizde kız çocukları yaşlı dul adamlarla evlendirilir de tecavüz eden adamı asıp kesmezler?

1|1
6|18

En İyi Erkek Görüşü

• Namus bunlarla alakalı şeyler değil hiç bir kız hiç bir erkeğin de namusu değil. Namus bacak aranda falan hiç değil. Bunları çıkaranlar kadınların saçından bile tahrik olan, onunla bununla yatıp arkasından kaşar diyen, pazardan muz patlıcan alırken bile artniyet arayan, kendi yaptıklarının farkında olmayıp başkalarının hayatını cehenneme çeviren insanlar. Namus zihniyetle ilgili, karakterle ilgili. Karakterin neyse bedenin de ona itaat eder. Diyeceğim o ki, onları hiç bir zaman anlayamayacağız... onlar kör, onlar cahil, ne kendilerinin farkında, ne de yaptıklarının... ama kendilerine göre haklılar, yapacak hiç bişeyimiz yok.
    Dipnot: Erkeğin namussuzu en namussuz kadından bile daha tehlikelidir.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• namus her iki cins içindir ama namussuz erkekletr kurtulmak için sadece kadına yükler...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Kadının saçı erkekte şehvet uyandırır sebebiyle kadının kocasından başkasına saçını bile göstermesi yasak değil mi? Nasıl bir saç ki erkekte şehvet yaratır. Neden kadınla erkeği uzaklaştırıp eşcinselleri lanetledi? Müslüman erkeklerin mahremi göbek ve diz arası iken neden kadının mahremi elleri ve yüzü dışındaki her yeri oldu? Neden bir kadın bir erkekle evlenmek zorundaydı erkekler 4 ve fazlası kadınla evlenirken? Kadını satılık eşya gibi gösteren bir kavram daha var. Namus. Kadınların kapalı olmaları gerektiğini söyleyen İslama göre kadın kapalı iken güzeldir namuslu insandır. Ne bu namus olayı neden onlar hiçbir erkekle aşk yaşayamazlar? Neden bir erkeğe aşık olduklarında evlenmek zorundadırlar? Neden evlendiklerinde bakire olmak zorundadırlar. Sanki ambalajı hiç açılmamış eşya muamelesi yaparlar. Kadının değerli olması için kafasını kapatması gerekmez kadın zaten değerlidir çünkü annelik onundur. Bunun sebebi dindir.

1|1
    0|0
  • kadınlar erkekler ıcın hazınedır ve hazıneler gızlı kalmalıdır ve o hazıne değer verılen ve saklanan sevılen ıhtıyac duyulandır... lakın hazıne açıktaysa herkez ondan bır parça almak ısterve artık hazıneden eser kalmaz sadece saklı kaldığı sandık ortadadır kadınlardakı namus olayı ıste budur dostum eger bır kadın hazınesını devretmısse bu kuru ve bos sandık gıbı olur erkek gözünde ıster cop atar ıster kırar ve yakar acı ama gerçek olan bu... oyuzden kendınızı evlenecegınız adama saklayacaksınızkı hazıne olarak degerınız bılınsın yoksa cok bı onemınız yok kullanılırsınız sadece... erkek de aynı sekıldedır lakın erkek hazıne olmadığı ıcın ortadadır o hazıneyı koruyan kasadır eşya degerlıyse kıtlenır ve daha açılmaz lakın eşya degersız ıse kapı daıma acıktır...

0|0
    0|0
    • Yani herşey o iki bacak arasında öyle mi siz istediğiniz kişiyle yatın kalkın bir sürü kadının ahini alın evlenmek için kapalı sandık bekleyin. Zihniyetine bayıldım.

• Sana katiliyorum. Bunlar sadece eski lanet ataerkil toplumdan ve araplarin lanet kultrunden gelme kalintilar. bir de bunlar dini kensi kafalarina gore yorumlayip isleeine gore killaniyorlae.

• Yapılan yanlış, başka bir yanlışla kapatılamaz. Erkeğe ithaf edilmiyor olması toplumun yanlışıdır. Erkeğinde namusu vardır. Toplum erkeğe itham etmiyor, o zaman bende yaparım düşüncesi yalnızca sizlere zarar verecektir. Toplumun ne dediğini, neyi ithaf ettiğini boşverin. Siz kendinize neyi yakıştırıyorsanız o şekilde yaşayın fakat yarın tercihlerinizden pişman olabileceğinizi de hesaba katın.

0|0
    0|0
  • Bak bacım, eğer kadın erkeğe fırsat vermez ve erkeği terslerse, erkek arzularını gideremez. Şunu unutma, kadınlar erkeklerin en büyük zaafıdır, lakin erkekler kadınların zaafı değildir. Erkekte cinsel istek her zaman vardır, kadınlardan da çok. Bak, ben dindar olmama rağmen, ve bekaretimi kimseye vermediğim halde, cinsel istek hep tavan.
    Mesela, erkek bir kadının vücut hatlarını görünce arzulaması çok uzun sürmez.. Bu yüzdendir ki hem erkek hem kadının namusunu koruması için kadınlara kapanın emri verilmiştir yüce Rabbimiz tarafından.
    Kapanmak aşağılamak değildir, bilhassa yüceltmektir. Bir kadının güzelliğine herkes ulaşmamalı.. Eşi hariç başkalarının aklında kalmamalı güzelliği..
    Kadının tesettürü kapanmak iken, erkeğin ki de gözleridir. Bakmaması lazım. Onda bile erkeklere 3 kere bakma izni verilmiş zira dediğim gibi erkeklerin zaafıdır

0|0
    0|0
  • Bana göre böyle değil erkeğin de namusu vardır kimse tınlamasa da bana göre en azından..

1|0
    0|0
  • Büyüyünce konuşuruz naciye abla

#TürkErkeğii

0|0
    0|0
    • Sen çok mu büyüksün gören de kırk yaşında sanar seni aramızda sadece bir yaş farkı var. Abdulrezzak kardeşim

• Alıştınız efendim ne diyelim. Bakirelik bu kadar önemliyken bakirlik hiç dile getirilmiyor. kadınlarımız da erkeklerimiz de namus kavramını böyle algılayarak böyle yaşayarak bu namussuzluğa çok güzel alıştılar.

0|0
    0|0
  • Cevap çok basit...
    Herkes kültürüyle hareket ediyor 'BEYNİYLE' değil.
    Çünkü neredeyse her kültürün kadına karşı kölelik yaklaşımı var.
    Yani insanlar ne zaman kültürüne değilde 'BEYNİYLE' hareket etmeye başladığı zaman, anlayacaklar 'KADINLARIN' erkeklerden üstün olduklarını !

0|0
    0|0
  • Hep dedim namus tek bayana özgü değil erkekte aynı, ama sadece kadınların bazıları daha namussuz çünki izin vermesse bişey olmaz, ötekisi zaten tecavüz

0|0
    0|0
  • Namus, Züleyhalara Hz. Yusuf olmaktır.

0|0
    0|0
  • Çünkü bir kadına yanlışlkla elimiz bile değdiği zaman ''bana dokundun'' diye karşısındaki erkeğe kötü gözle bakan kadın'dır. Namus kavramını kadınlar kendi üzerlerine kendileri çekiyorlar

0|1
    0|0
    • Bir kadınla tanışmaya kalktığınızda bile kadın tarafından dışlanırsınız eğer istemiyorsa sizi kötü sözler kullanır hatta, ama bir erkekle tanışmak isterseniz o erkek sizi defol pis sapık diye dışlamaz kibarca sevgilim var der. bunun gibi bir sürü örnek var.

• ben şahsen merhaba yazanlara cevap vermiyorum. sadece önemli bir konu olduğunda yazdığı bir şey dikkatimi çektiğinde cevap veririm. şahsıma hakaret , küfür olmadığı sürece de engellemem. genelleme yapma. kızlar da bıkmış olabilir sizin tavrınızdan

• Merhaba diyenlere cevap vermiyorsanız hayırlı olsun siz namusunu koruyan bir kızsınız, ve namus kavramı sizin omuzlarınızda.

• karadeniz de öyle birşey yoktur..
    ayrıca namus sadece kadın da değildir..

0|0
    0|0
    • Ben kendim karadenizliyim. olmayan bir şeyi sana neden söylim?

• bende karadenizliyim..
      biz de anlattığın gibi bir kavram yok..
      sizi bilmem..

• Öyle birşey yok
    olsa Hz Yusuf kıssası olmazdı abla

0|0
    0|0
  • al bir tane daha

0|0
    0|0
  • Bu ülkede böyle bunu değiştiremeyiz yapacak bişey yok.

0|0
    0|0
  • erkegin namusu karısıdırda ondan.

0|0
    0|0
  • Ahirette öyle olmayacak ama

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Sacmalik

0|0
    0|0
  • işte bende onu çözemedim var ya...

0|0
    0|0
  • Çünkü kadınlar erkeklerden daha güzel.

0|0
    0|0
  • Devir bozuk

0|0
    0|0
  • Bazı doğulular erkeği öldürüyor merak etme sen herkes aynı değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...