Türkiye cahil bir ülkemi sence?

çoğunluğa göre düşününce evet cahil.
hiçbir konuda bilgi sahibi olmayan ve bilmedi konu hakkında yorum yapabilen insanlarla dolu.
geçen gün 2 kişiye boyunu sordum yani çok basit bir soru 180 dedi diğeride 175 bu kişiler benden kısaydı test amaçlı sordum. daha boyunu ölçemeyen bir insan yani düşün.
mesela biz müslümanız diyen çok fazla. ama namaz kılan 1 kişi yok içlerinde.
tesettürlü kızlar topuz şal yapıyor tesettürün kelime anlamı feminist olmadan giyinmektir.
ben moda tasarımı okuycam bu sene üniye gidicem. bir kadını feminist olmadanda giyindirebilirsin. ama ne diyeceğimi şaşırıyorum çünkü kız soruyor bana olmuşmu diye ama dapdar heryeri belli filan yani değişik.
Atatürk hakkında ileri geri konuşurlar. iftirayı atanda bilmemneyin hocaefendisidir.
adam bana atatürk ingiliz adamı osmanlıyı batırmak için ingilizlerin tuttuğu adam diyor.
sonra şu zamanında doğuda isyan çıkarıp ülkeyi karıştıran teröristleri astıran kişilere hoca diyorlar.
işte o hocaları astırdı o filan? ee? atatürk ingiliz adamı olsa neden bir hocayı astırsın?
düşünme kapasitesi şu : ''bizim dinimiz olsun ama dini istediğimiz gibi kullanalım, cennete girelim o yeter tecavüz önemli değil bir sefer olabilir.''

Güncellemeler:
teröristleri astıran kişi atatürk yani pardon orası yanlış olmuş

1|0
12|23

En İyi Kız Görüşü

• Ah ah karışmayacağım dedim dayanamadım arkadaşım kusura bakma. Feminist yerine, feminen olacak o. :)) Ama bunun haricinde.. Doğru söylüyorsun. Zaten diyanetin istatistiklerine göre, çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin %92'si Kuran-ı Kerim'i okumamış. Düşün.

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Cahil degilim bagnazim bende. Su da ornegi
    Atom bombasi atilan Japonya daha da buyudu, ve teknoloji lideri.
    2 dunya savasinida kaybeden Almanya simdi sanayi devi. Bizse universitelerle onumuzu tikamisiz. Mini etekle medeniyetin, uygarligin yolunu aramisiz. Betonlasma dan ote bir gelismemiz olmamis. Akp si de chp si ayni sikstemin urunleri. Biz pozitif ilimler kanadina agirlik verdik, dogru yaptigimizi dusunduk ama diger kanadimiz hakkinda bir bilgi edinemedik. Gelisemememiz cahilligimiz; Ataturk milliyetciligiyle, Ataturk dusmanligi arasinda gidip gelmis.

0|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Evet haklısın, insan kendi kusurlarına bakıp ve insanları değil de kendini eleştirdiği zaman bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.
    Ayrıca " feminist " değil " feminen " denir ona.

0|1
    0|0
  • Halkimiz cok cahil birakildi maalesef. Insanlar dusunmeye korkuyor bize ilkokuldan beri dayatilanlara karsi bir gorus yobaz ya da anan baban ingiliz bilmemne olurdu gibi sacmaliklarla cevap buluyor. Lozanda ozgurlugun kazanilmadiginin ispati Tc de ozgurluk yok maalesef

0|2
    0|0
  • Evet öyle

0|1
    0|0
  • Öyle cahil çok fazla ülkemizde yobaz yobaz dolaşıyorlar.

0|1
    0|0
  • yıkılıyo cahillikten insanlar öyle diyeyim ben sana. bilmeden yorum yapanlar mı dersin atıp tutanlar mı bol yani

0|1
    0|0
  • Kamyon dolu cahilimiz var

0|1
    0|0
  • Feminist değil feminen olacak o.

Evet kesinlikle cahil bir ülke.

0|2
    0|0
  • Okumaya üşendim

0|1
    0|0
  • Evet, kesinlikle.

0|1
    0|0
  • cahiller çok konuşur ama boş konuşur özellikle bir araya toplanınca dikkat et hepsi sallamasyondur herkes herşeyden haberdardır sözde. bir lafa bak laf mı diye bir de söyleyene bak adam mı diye

0|0
    0|0
  • cahilsek yürüyün gidin başka "modern"ülkelere sizi tutan mı var
    beğenmiyorsunuz bide

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Ayağını toprağa sertçe vur cehalet fışkırır topraktan daaaa o cehaletle boy abdesti alırsın. Cahil de laf mı! Sen şu 3 soruyu tanıdıgın bildigin insanlara sor bakalım kaç kişi 3de3 yapacak.
    1Günümüz başbakanı kimdir
    2 Türk bayrağının renkleri nelerdir
    3 Başkent neresidir

0|2
    0|0
    • haklısın. geçen gün bir üniversiteli tanıdığım bana peribacaları nerde diye sordu tatile gidecekmiş nasıl bir yer dedi internetten açıp araştırmıyorda ve hiç duymamış gibi davranması :/

• eskiden cahilligi sadece bir şeyleri bilmeme sanırdım sonradan anladım ki cahillik her türlü küfürün karıştırılıp yüksek ateşte kaynatılmış halinden çok daha acı çok daha tehlikeli.

• Dinlemeyen, sorgulamayan, hesap sormayan, sadece manşetten düşünen ve okumayan her toplum cahildir

0|2
    0|0
  • Eskiden cahil dedin mi "bilmiyor" olarak akla gelirdi şimdi ise bildiğini sanan cahillerle dolu bu daha kötü.

0|2
    0|0
  • Cahil değil yobaz

0|2
    0|0
    • gerçekten aradığım cevap evet bu :) cahillikle yobazlık farklı şeyler. bunları yapan herkese cahil dnmez. haksızlık olur. güzel tespit

• üredikçe çoğaldık 3 çocuk isteyi başladıkça çoğaldık sadecee

0|2
    0|0
  • Evet cahil insan çok kimisinin okur yazarlığı yok onlar haklı annemde okur yazar değil sonuçta birde okuyup yazan profesör olan cahiller var onların tam ap tallık

0|1
    0|0
  • Bu milletin büyük çoğunluğunun ak dediği gerçekte kara, kara dediği ise gerçekte ak tır bana göre. Bu sebepten terörist ve vatansever denilen zümrelerin de tam tersi olduğu kanaatindeyim. Cahilliğe gelince.. Dünya da ilk üçe kesin gireriz cehalet konusunda.

0|0
    0|0
  • Çok zekisin helal olsun muthissin senin gibiler çoğalırsa ülke uçar (!)

0|1
    0|0
  • cehalet kavramını açarmısın cehalet denince akla ne gelir ya da cahil kelimesinin kronolojik mantığı ne? ya da kime neye göre cehalet?

0|1
    0|0
    • bilmeden düşünmeden sadece yaşamak gibi diyim

• yok bana mesela bir kaç kız sordu hani tesettürlüydü topuklu giymiş hani topuz da yapsın ama abartılı topuzdu hatta dar giyiyorlar , hani ben bişey diyemiyorum kırmak istemem kimseyi ama baş kapatmaktan bahsedip saçı açık solcu diye o kızlara hoş olmayan tabirler takıp kendileride böyle komik görüntü vermeleri anca cahillikle açıklanır.

• haklısın kardeş bu konuda çok haklısın

• Cahiliz kardeşim cok cahiliz

0|1
    0|0
  • Cahil ama cahil değil... açıklamak uzun sürer...

0|1
    0|0
  • Benim dikkatimi çeken şey şu. Bu ülkede 78 milyon kişi yaşıyor ve 78 milyon kişinin hepsi birbirini eleştiriyor, yobaz diyor, yozlaşmış diyor. Bu yazıyı okuduktan sonra kendime "Ben cahil miyim?" sorusunu sordum. Kimse bunu yapmamış.

Bakın zihniyet fark etmeksizin yazıyorum bunu. Kendimizi sorgulamadan başkalarını eleştiriyorsak cahiliz. Hep birbirimizi ezmeye çalışıyoruz. Öğrenmiyoruz.

Not: Halk cahil bırakılmaz. Halk kendi kendini cahilleştirir.

0|1
    0|0
    • hayır ben cahil oldugumu da kabul ederim sonucta abd de yaşayan birine göre cahilim evet ama türkiye standartı içinde halkın daha yozlaşması nı söyledim sadece çünkü çok göze batıyor

• Bir topluma cahil yaftası yapıştıranında 18 yaşında bir ergen olması komik.

Senin sorunun din düşmanı bir gay olman.
    atatürkü sevmen atatürkünde ateist çizgide gidip gelmesi.
    ülkeyi/hükümeti sevmemen de %98 müslüman olması ve adamların dindan görünmesi.

Tek sıkıntın din yani. 18 yaşında bilim adamı triplerine girmeyin komik oluosunuz.

0|0
    0|0
    • hayır din düşmanı değilim ben ergen olabilirim ama düşündüğüm şeyi söylemekten çekinmem yaşım küçük diye.

• cahil degil aslında nasıl isine geliyosa cakal

0|1
    0|0
  • Çanakkalede savasan ecdad dan daha okur yazarız ama onların yaptıgını yapabılırmıyız? yargılamk yadırgamak en buyuk ısımız olmus onlarda vefa vatan sevdası vardı arkadaşlık inanç durustluk vardı okudukca etık degerlerimizi mi kaybedıyoruz. sen ataturku seversın dıgerı osmanlıyı tamam neden dıdısme yasanır ataturkde vatan der osmanlıyı sevende kutuplasmanın anlamı yok

0|0
    0|0
    • ben manipüle yapmadım burda işine gelen yorumu yapmışsın bence

• işine gelen degıl dusuncelerımız yazıyoruz burda eksıgı yanlısı olur. demek ıstedıgım cahıllıkden cok yozlasma var ortak bir düşüncede bile kımse yol alamıyacakmıs gıbı

• Cahill bir ülkeyiz genel olarak ne yazık ki

0|1
    0|0
  • hayır değil

0|0
    0|0
  • Arkadasim, Halki cahil eden kimdir? Bunu arastirman lazim..

0|0
    0|0
  • Hangi dilleri biliyorsun?

0|0
    0|0
  • Sen gibi cahiller bu soruyosa boyle cahil sayisi artiyor

0|0
    0|0
  • Kim demiş onu

0|0
    0|0
  • 98%'i beyin yoksunu.