Kurban kesmeye karşıyım? Detaya bak?

Ya onlar bizim için yaratıldı düşüncesine karşıyım Onların da canı var bence Tanrı bizim kurban kestiğimizle ilgilenmiyordur. Tamam dini bir gelenek ama yapılmasa daha iyi degil mi?, Lutfen bir muslumanin olmasi gibi sakin ve hakaretsiz yorumlaa!

Güncellemeler:
Evet ateistim. Cok belli oluyor demi ancak bir inancsizin hayvan haklarini koruyacagini biliyorsunuz. Bravo size.

0|0
10|18

En İyi Kız Görüşü

• O zaman yediğin bütün gıdaların içinde hayvansal veya bitkisel içerik var hepside zamanında canlıydı yeme. Su iç sadece eğer bunu yapıyorsan konuşmalısın...
    Ayrıca Tanrının elbette ihtiyacı yok ancak ortada bir din var ve bunu istemiş. Kurban'da maddi gücü yetenler kesiyor ve bak etrafına artık bir sürü dolandırıcı var. Köpek, domuz, eşek eti artık ne ararsan... en güvenilir yer bile yapabiliyor bu durumda evimde bize ait, helal kesim, sağlıklı, inek etinin bulunması beni çok mutlu ediyor. Rahatlıkla tüketebiliyorum İslam hem geçmişi hemde geleceğe uyuyor. Şu an bu ibadet olmasa kimin aklına gelecekti bir inek kesiyim dolaba atıyım zamanla tüketirim diye... Kaçımız yapardık?
    Ayrıca burda asıl amaç aslında kesip dağıtmak fakirlere. Şimdi insanlar doğrudan dolaba atıyor biz veriyoruz mesela ve kesemeyenlerde bu sayede faydalanıyor. Düzgünce herkes verse ne kadar güzel bir uygulama. Sadece kendi boğazınızı düşünmeyin.

1|1
    0|0
    • başka zaman kaçınızın aklına et alıyımda şurda fakir olana veriyim diye geçer? çok az...

En İyi Erkek Görüşü

• bütün derdin bu mu oldu

1|0
    0|0
    • Senin için hayvan öldürmek Dert değil biliyorum devam et

• Ya birak bunun cahilliginden belli. kendi gotunden baska dusundugu birsey yok bir de tek derdin bu mu diyor.

• la hasbağam sadece kurban zamanında mı hayvanlar kesiliyor sen et yemiyor musun hiç onlar nereden geliyor sanıyorsun git bir elini yüzünü yıka

Kızlar Ne Diyor 9

• Normal zamanda yediğimiz etler de bahçede yetişmiyor malesef, yani zaten her gün binlerce hayvan kesiliyor. Bunun bazı zamanlarda inançlarla zenginleştirilerek yapılmasının bir mahsuru yok bence.

3|6
    0|0
  • Yeme o zaman hiç birini

1|2
    0|0
  • Kurban kesilmesinin sebebi yılda bir kerede olsa hayır yapmak ve bu hayrı allahın adıyla helal olan bişeyle yapmak allahın istediği herşeyin ve bütün ibadetlerin mantıklı bir sebebi var ama sen ateistsin bunu keşfedememişsin bence bir dini araştırıp sonra karar ver emin ol binlerce mantıklı şey bulacaksın islama inanmak için

0|0
    0|0
  • Nasıl olmaması gerek ya. Allahın emri.

2|2
    0|0
  • islamiyet anlayışında insana eşrefi mahluk olarak hitap edildiğini göz önünde bulunduracak olursan her şey daha anlaşılır hale gelir. islamiyette eşitlik asla gözetilmiyor, katı bir hiyerarşi var. ki bunu asla olumsuz manada söylemiyorum.

0|0
    0|0
  • onlar bizim için yaratıldı ama yaratılan herşey Allah a ait ve ona ait bir şeyi neden ondan sakınasın ki? ayrıca bu dini bir ritüelse takmıyor diyemezsin takmayacak olsa neden öyle bir şey istesin?

0|0
    0|0
  • Et yemiyor musunuz tavuk? Balik?

0|0
    0|0
  • hayvanlar canice öldürülmemeli ve tanrı bundan ne zevk duyar bilmem

0|0
    0|0
  • Bunu sadece islam için söyleyemezsin noel de kesilen hindi brokoli değil hani.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• İlk olarak bir müslümanın sakin ve mantık çerçevesinde cevap vermesini bekleme.

İkinci olarak evet hayvanları katletmeye devam ediyorlar. Üstelik bunu " bayram " adı altında yapmaları daha sinir bozucu.

1|1
    0|0
    • Sizin gibi ateist seytana tapmiyoruz biz YER GOK SAHIDIM OLSUN seni bulursam isid e verir tankla ezdiririm

• ALLAH kurbanı hz ibrahim oglunu ALLAH yolunda öldürmesin diye gönderdi cahil adam

• O kurban kesilince çöpe atılmıyor ki, fakirlere muhtaçlara dağıtılıyor ne güzel değil mi?

Eğer kasaptaki etlere balık yemeğe bitki yemeğe felanda karşıysan anlarım. Ama yok tavuk et balık yiyorsan sorun saçma olmuş bence. Yani müslümanlar Allah için kesiyor ve fakirlere dağıtıyor. Dünyadaki kasaplarda kesiyor parayla satıyor.

Bence ücretli satan kasaplarada kızmalısın ;)

0|0
    0|0
  • Besin zinciri denen bir olgu var evrende. Bahsi geçen canlıların ortalama ömrü 10-18 yıl arası. Kesildiklerinde genelde 12 yaşını doldurmuşlar tercih edilr çünkü erken yaşlarda sütünden yararlandıkları için pek kesim yapılmaz.

Yani senin anlayacağın katliam gibi bir durum yok ortada. Tüketme kısmını ele alırsak bitkilerde canlı ve onları da tüketiyoruz. Üstelik sadece beslenme için değil, konaklama ve ısınma için de tüketiyoruz.

Ölelim o zaman napalım :D

0|1
    0|0
  • Ya şimdi şöyle insanların protein alması gerekiyor. Ve evlerine kırmızı et alamayan çok insan var bende senin gibi düşünüyordum iyi niyetlisin belli :) ama gerçekten her bir canlı ölümü tadıyor zaten yılda bir kere yapılıyor.

0|0
    0|0
    • Yilda bir kere yapiliyor ama binlerce hayvan gidiyor ve her canli nasil olsa ölecek diye biz mi oldurmemiz lazim o zaman biri de arkadasini öldürsün sen kızınca da nasil olsa olecekti desin

• Ben de diyorum ki ben öldükten sonra ne yaparlarsa yapsinlar ölmüşum zaten ölmusum. Ama hayvani oldurup yiyoruz. yani yasayan hayvani biz olduruyoruz aaa öldü bak en iyisi yiyelim diyoruz. onlar leş yiyor biz canliyi oldurup yiyoz

• Kurbanın rüknü, kurban edilmesi caiz olan hayvanlardan birini, kurban kesme günlerinde kesmektir. Bu itibârla, kurban kesmek yerine, kurban bedelinin veya kurbanlık hayvanın (kesilmeden) yoksula yahut bir hayır kurumuna bağışlamakla, kurban ibâdeti yerine getirilmiş olmaz. Ancak kurban, herhangi bir sebeple, eyyam-ı nahr denilen kurban kesme günlerinde kesilememiş ise, bu günlerden sonra kurban kesilmez. Bu takdirde sadakaya dönüşür; dolayısıyla kurbanlık hayvanın aynısının veya bedelinin tasadduk edilmesi gerekir.

• Keşke amaç Hayvan severlik olsaydı !

0|1
    0|0
  • karsı olma

0|0
    0|0
  • yani bunu çok farklı açılardan ele almak gerek aslında ama nerden bakarsan bak islam hepsinden üstündür yabacı ülkelerde hayvanı öldürme şekillerini görsen şok olursun vucut butun duruyor sadece için boşaltıp servis ediyorlar bazı canlıları bizim konumuz ise kurban et bayramıdır bu bayramda et yiyemiyen durumu kötü olan ailelere çok değil yılda bir bu ziyafeti taddırmak ve bunu en anlamlı şekilde yaşamak yani Allah için yapıyorum demek yani kurban etmek

0|0
    0|0
  • Sakin ve hakaretsiz yorumla demişsin ama bu "kurban kesmeye karşıyım " saçmalığı karşısında insan sakin kalamıyor

http://i.hizliresim.com/21405v.jpg

0|0
    0|0
    • Ya neden sacma

• Hayvanların yaşamlarını korumak neden saçma olsun

• Bunun olmasi gerek hz. ibrahim in olayindan dolayi bu farzdir. Ateistim diyorsun o zaman senin varsa zekani kim yaratti? Tabiki de ALLAH. YA ALLAH BİSMİLLAH ALLAHUEKBER

0|0
    0|0
    • Bravo gercekten de super kanıtladın Allah'ın varligini gercekten cok bilgili ve gercek bir delildi. tabii ki zeka olduguna gore Allah vardır. Bravo gercekten.

• Evrenin oluşmasi her seyin duzen ici dd olmasi ALLAH IN olduğunun kanitidir.

• Ateistler neye inaniyor lan uzayliyami helcadan yapilan putami helak olacaksin helak. Müslüman ol da kendini kurtar. Hayvanlari sevdiğin kadar Rabbini sev

• Yediğin et gökten yağmıyor.

1|0
    0|0
    • Gerekirse yemem. Siz kurban kesmeyin ben ölene kadar agzima sürmem. Yeminler olsun

• Sen tamam diyen sensin ! Daha fazla konusma tm

• Yav he he ok

• Normal zamanda et yiyomusun?
    Kurban bayramında kaç tane fakir ailenin evine et giriyor bunu biliyomusun?
    Maddi durumun el veriyosa kesmek zorundasın kesip ihtiyacı olanlara dağıtıcaksın

0|0
    0|0
    • Ayrıca canice vahşice falan diyosunuz o marketlerden aldığınız etlerin ya da et ürünü satan mazağaların nasıl o eti temin ettiklerini biliyomusun
      Dinimizce kesilen hayvana hiçbir canilik ve vahşilik yapılmaz

• Saana saçma gelen 1.5 milyar müslüman insana normal geliyor inanç meselesi besin zinciri denen bişey var tabiatın kanunu bu

0|0
    0|0
    • Tabiatin kanunu mu? Tabiat mi diyor koyunlari kesin diye. Zaten kesiliyor ama bunun bayram yapilmasi hoş degil.

• İslamda kurban yoktur, fakirleri doyurmak vardır, ister et ver ister erzak ver...

0|0
    0|0
  • Sen bu işin nereden çıktığını bir araştır

0|0
    0|0
  • hayvan hayvanı yiyorda insan niye yemesin...

0|0
    0|0
    • Ulan canım niye küfür edip bel altı yorumluyorsun... Demek istiyorum ki insanlar hiç hayvan kesmese bile hayvanlar birbiriyle besleniyor doganın kanunu...

• Ye zaten. Yemene birsey demem artik. Ama yeme sebebin "Hayvan hayvani yiyorsa ben de yerim" olmasin. Daha makul sebepler var. Açım ulan deyio yiyebilirsin. afiyet olsun

• Yok yani insan yemese hayvanlar ölmeyecekmiş gibi konuşuyorsun da, hem madem o kadar detaycı birisin bunun dinle ilgisi olmadıgını, dünyanın nasıl döndügünü de otur biraz düşün...

• Sen müslüman misin?

0|0
    0|0
    • Degilim ya. siz hosgorulu dininizi kendinize saklayin. hemen sen musluman misin diye soru gelmese sasardim zaten ya yobazlari

• Kardeşim müslüman denen lanet varlıklar bayramı bile kan akıtarak kutluyorlar. Ülkemizden arap gelenklerini silmemiz lazım

0|1
    0|0
Yükleniyor...